Zlom ve válce. Rusové převzali iniciativu, důležité město svírají ze tří stran

Martin Novák Martin Novák
5. 12. 2023 5:30
Setrvalý ukrajinský odpor, mrazivé počasí a vysoké lidské ztráty Rusům neumožňují dobýt strategicky důležitou Avdijivku, ležící jen několik kilometrů severně od Doněcku. Okupanti se vrhají do útoků ve vlnách, ale podle dostupných zpráv se zatím dostali jen do malé části města. Přesto analytici upozorňují, že ukrajinské vyhlídky nejsou optimistické.

Avdijivka je v podstatě předměstím východoukrajinského Doněcku, před válkou obě města spojovala hromadná doprava. Ruští vojáci ji obklíčili ze tří stran a snaží se dostat do areálu velké koksovny.

Pro Kyjev by ztráta tohoto města byla bolestivá. Ukrajinci Avdijivku uhájili v tvrdých bojích už v roce 2014 a pak zde vybudovali obranné linie. Ty však od začátku invaze loni v únoru výrazně poškodilo ruské dělostřelectvo.

Koksovna v Avdijivce.
Koksovna v Avdijivce. | Foto: Reuters

"O víkendu ruský nápor zeslábl, především kvůli jejich ztrátám na lidech i technice. Koksovnu má v rukou ukrajinská armáda, nepřítel se pokouší dostat dovnitř," popsal mluvčí ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Štupun.

Někteří ruští váleční blogeři tvrdili na sociální síti Telegram, že se bojuje už v průmyslové zóně, tedy v komplexu koksovny nedaleko centra města. Ukrajinci to ale popírají.

Město, které neexistuje

Blogeři také na Telegram umístili fotografie vztyčené ruské vlajky ve městě Marjinka, která leží čtyřicet kilometrů jihozápadně od Avdijivky. Jestli odtud snímky skutečně pocházejí, ale není jasné. Marjinka je město, které ruské ostřelování zničilo prakticky do základů, apokalyptické záběry zdemolovaných ulic a domů pořízených drony se staly jedním ze symbolů ruské agrese proti Ukrajině.

"Avdijivka bohužel začíná vypadat stejně jako Marjinka, město, které už prakticky neexistuje," řekl v ukrajinské televizi šéf místní vojenské správy Vitalij Barabaš. Pak uvedl, že jakmile se trochu zlepší počasí, chystají se Rusové spustit třetí vlnu ofenzivy na Avdijivku. Intenzivní útoky na město podnikají okupanti od začátku října. 

Zpravodajský portál RBK Ukraine je v případě Avdijivky pesimistický. "Rusové útočí ze tří stran. Každý den mohutně pálí dělostřelectvem i letecky. Mají minimálně pětinásobnou početní převahu v lidech a také více zbraní a munice," uvádí expertní web.

Poradce ukrajinského prezidenta Michajlo Podoljak v pondělí oznámil na sociální síti X (dříve Twitter), že ukrajinská armáda mění taktiku a bude se nyní více soustředit na obranu některých úseků fronty.

"Ukrajinská ofenziva selhala"

Polský vojenský expert Marek Swierczynski z varšavského výzkumného střediska Polityka Insight v této souvislosti deníku Aktuálně.cz řekl, že situace pro Ukrajinu nyní vypadá velmi špatně, možná nejhůře za téměř dva roky války.

"Ukrajinská ofenziva selhala a skončila. To je nutné říci jasně a otevřeně. Rusové převzali strategickou iniciativu. Je otázka, zda se Kreml spokojí s tím, že je to samo o sobě ruský úspěch, nebo zda soustředí síly na další útoky. Projevuje se, že Rusko je větší a lidnatější země s většími zdroji. Ruskou ekonomiku navíc nesrazily sankce tak, jak mnozí na Západě očekávali," míní Swierczynski.

Velitel dělostřelectva 4. brigády ukrajinské národní gardy Denys Nahornyj napsal na sociálních sítích, že ruští vojáci vyslaní do útoků v Avdijivce nemají vždy přesné informace o minových polích, a stávají se tak někdy obětmi svých vlastních min. Jedna z nich zřejmě zabila i generálmajora Vladimira Zavadského, zástupce velitele ruského 14. armádního sboru. Na sociální síti Telegram to v pondělí potvrdil gubernátor ruské Voroněžské oblasti Alexandr Gusev.

"Rusové mají obrovské ztráty a intenzita jejich útoků působí dojmem, že dostali politický úkol co nejdříve Avdijivku dobýt a prezentovat doma své vítězství. Možná že dostali za úkol město obsadit před (březnovými) prezidentskými volbami v Rusku," říká šéf kyjevského Centra pro armádní a právní výzkum Oleksandr Musijenko. 

Rusové nepřestávají útočit také na severní frontě na Kupjansk, kde ve velké míře používají drony. Minulý týden sem přijel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby poděkoval vojákům, kteří město brání. Rusové ho obsadili na začátku války, Ukrajinci pak dobyli při ofenzivě loni v září. Zatím se ještě nestalo, aby Rusové získali zpět město, které dříve z jejich rukou osvobodili Ukrajinci.

Video: Ukrajinský dron sleduje pohyb ruských vojáků u Avdijivky

Ukrajinský dron sleduje pohyb ruských vojáků u Avdijivky | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy