Kašub, Polák a Evropan. Starý známý Tusk se vrací, chce mírnit proruského Orbána

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 11. 12. 2023 19:17
Jako návrat starého známého nebo kamaráda vypadala podle agentury Reuters říjnová návštěva Bruselu budoucího polského premiéra Donalda Tuska. Bývalý předseda Evropské rady z let 2014 až 2019 šel v sídle Evropské komise do kantýny na oběd jako řadový pracovník a zdravil se s úředníky a lidmi, které si pamatoval.
Donald Tusk.
Donald Tusk. | Foto: Reuters

Když se Tusk před téměř deseti lety vrcholné funkce v Bruselu ujímal, přiznal, že jeho angličtina není dostatečná, ale že na tom zapracuje. Zajímavostí je, že umí téměř zapomenutý jazyk kašubštinu, jemuž dnes rozumí už jen asi padesát tisíc lidí. Pochází totiž z tohoto asi dvousettisícového slovanského etnika Kašubů na pobřeží Baltského moře, a dokonce kdysi napsal polsko-kašubský slovník pro děti.

Polský Sejm, dolní komora parlamentu, pověřil v pondělí večer Tuska sestavením nové vlády. Pro návrh hlasovalo 248 poslanců, 201 bylo proti, žádný poslanec se nezdržel hlasování, uvedla televize TVN 24 na webu. 

V roce 2001 založil Tusk se dvěma kolegy stranu Občanská platforma. Trojici v té době média přezdívala sarkasticky Tři tenoři s odkazem na společná vystoupení slavných operních zpěváků Plácida Dominga, Luciana Pavarottiho a Josého Carrerase.

Ale trojice voliče zaujala. Liberální Občanská platforma vyhrála volby v roce 2007, další o čtyři roky později. Celkem stál Tusk v čele polské vlády sedm let. Toto období zároveň položilo základy nejen politické, ale vyloženě osobní rivality s lídrem konzervativní strany Právo a spravedlnost Jaroslawem Kaczynským.

Tusk byl premiérem v době, kdy se na začátku roku 2010 ve Smolensku zřítilo letadlo s Jaroslawovým dvojčetem, tehdejším prezidentem Lechem Kaczyńským a dalšími zástupci polské elity.

Otočit kormidlem

Mezi politiky kvůli tomu zůstala hořkost: Kaczynski Tuskovi vyčítal, že neudělal dost pro objasnění příčiny havárie. Spory se projevily i v kampani před letošními volbami. Tusk nazýval vládu Práva a spravedlnosti zlem, Kaczynski se svými spolustraníky zase Tuska obviňoval ze servility vůči Německu a Evropské unii.

"Má před sebou nesnadný úkol otočit kormidlo polské politiky zpět do evropského mainstreamu, protože tam poslední roky Polsko nebylo, stálo úplně mimo. Na to velké země Německo a Francie čekají, protože Polsko je velký hráč i kvůli Ukrajině. Slovensko ani Česko takovou důležitost nemají. V neposlední řadě musí řešit veřejnoprávní média. Protože hlavně televize se změnila v hlásnou troubu Práva a spravedlnosti a kupodivu v tom pokračuje dosud, i po volbách," řekl Aktuálně.cz Petr Janyška, autor knihy Polsko vejpůl.

Tvrdé střety budou nepochybně pokračovat, protože budoucí premiér už avizoval, že učiní vše pro odblokování peněz z fondů, které Evropská komise pozastavila Polsku kvůli kritizované reformě justice. Jde o 24 miliard eur, v přepočtu téměř 590 miliard korun. Zatímco Právo a spravedlnost stavělo na odiv odpor vůči Bruselu, Donald Tusk je proevropský.

"Pro obyčejné Poláky ale bude nejdůležitější schválení rozpočtu, slibované zvýšení platů učitelů a výplata sociálních dávek programu 800+ pro děti, což sice připravila končící vláda, ale vyplatit to musí vláda nová. Hlavně aby vyvrátila mýtus, který šíří končící kabinet, že Tusk peníze na sociální dávky nevyplatí. Život nové vládě nebude usnadňovat prezident Andrzej Duda, který může zákony vetovat a na přehlasování jeho veta nemá koalice dost hlasů," vysvětluje redaktor Hospodářských novin a znalec Polska Martin Ehl.

Potratový zákon

Tradičně silné pouto mezi Varšavou a Budapeští bude zřejmě v následujícím období oslabeno. Tusk označil maďarského premiéra Viktora Orbána za "politika, který upřímně přešel na ruskou stranu". Na dotaz, zda s ním hodlá jednat, odpověděl: "Pokusím se, ale jeho vztah s Moskvou a Vladimirem Putinem je organický. Použiji různé argumenty a nástroje, abych alespoň eliminoval důsledky jeho postoje."

Před volbami Tusk říkal, že chce zrušit přísný protipotratový zákon a umožnit interrupci do dvanáctého týdne těhotenství. Podle deníku Gazeta Wyborca ale v programových prioritách nové vlády tento bod není.

"Součástí Tuskovy koalice je i strana Třecí cesta předsedy parlamentu Szymona Holowni. To není žádný liberál, ale naopak zanícený katolík. Zrušit přísný potratový zákon parlamentní většinou půjde podle mě velmi obtížně, pokud vůbec," soudí Petr Janyška.

Video: Tusk nechtěně prozradil PIN ke svému mobilu

Tusk nechtěně prozradil PIN ke svému mobilu. Při objednání pizzy zase ukázal číslo platební karty. | Video: Aktuálně.cz/Twitter/Daniel Tilles, Aktuálně.cz/Facebook/Donald Tusk
 

Právě se děje

Další zprávy