Další anexe i sto tisíc mrtvých Rusů. List odhalil údajné plány Kremlu na Ukrajině

Michaela Prešinská Michaela Prešinská
19. 12. 2023 13:00
Podle páteční analýzy Institutu pro studium války jsou údajné plány Ruska, které ve článku odhalil bulvární deník Bild, v souladu s jeho snahou o prodloužení konfliktu na Ukrajině. Zdroje německého média uvádí, že má Kreml v plánu obsadit území mimo čtyři nelegálně anektované ukrajinské oblasti v letech 2024 až 2026.
Putin v rozhovoru pro ruskou státní televizi promluvil o svých plánech s Ukrajinou. (14. 12. 2023) | Video: Reuters

Válka mezi Ukrajinou a Ruskem trvá už téměř dva roky, během nichž obě strany utrpěly velké ztráty. Nedávno Kyjev bojoval proti snahám Moskvy obklíčit doněcké město Avdijivka. Střet vedl k jednomu z nejkrvavějších bojů této války.

Rusko v následujících letech zřejmě plánuje útoky rozšířit. Ve své nejnovější zprávě americký Institut pro studium války analyzoval článek serveru Bild, který má odhalovat plány Moskvy na následující tři roky. Podle zjištění německého bulvárního média, jehož tvrzením se odborníci blíže zabývali, má Kreml v plánu obsadit území mimo čtyři nelegálně anektované ukrajinské oblasti v následujících třech letech. 

"Uváděné ruské plány na Ukrajině do konce roku 2026 jsou v souladu s pokračujícími ruskými přípravami na dlouhotrvající válku," reagoval na článek Institut pro studium války. Přestože se informace shodují s dlouhodobým postupováním Moskvy, experti z organizace podotýkají, že tvrzení nemohou nezávisle ověřit. 

V rámci nového plánu by Rusko mělo usilovat o obsazení celé Doněcké a Luhanské oblasti. Do konce roku 2024 mají pak vojska v plánu postoupit k řece Oskil v Charkovské oblasti, uvedl Bild s odvoláním na blíže nespecifikované zpravodajské informace.

Rusko podle Institutu dlouhodobě usiluje o restrukturalizaci, jejímž cílem je vytvořit strategické rezervy. Postupně také mobilizuje své obranné průmyslové základny, aby byly připravené na dlouho trvající boje. "Kreml počítá i s roční ztrátou sta tisíc vojáků v bojových operacích. Zvažuje také výhody při zvolení amerického prezidenta v roce 2024, který dramaticky sníží nebo zastaví vojenskou podporu Ukrajině," uvedl server. 

Americký týdeník Newsweek oslovil ruské i ukrajinské ministerstvo obrany s žádostí o vyjádření. Tvrzení však dosud ani jedna strana konfliktu oficiálně nekomentovala. 

Institut pro studium války ve zprávě mimo jiné také upozornil na slova ruského prezidenta Vladimira Putina, který zájem o rozšíření Ruska v poslední době naznačuje i ve svých proslovech. Již dříve požadoval, aby Ukrajina stáhla své vojáky z území, které si Kreml nárokuje a nazývá "ruským". Podle Putina je stažení bojových sil Ukrajiny nezbytným krokem k urovnání konfliktu. 

"Uváděné střednědobé až dlouhodobé plány Ruska na obsazení území mimo čtyři nelegálně anektovaných území jsou pravděpodobné i vzhledem k tomu, že ruské síly pokračují v ofenzivních operacích s cílem rozšířit své pozice v Charkovské oblasti," uvedla instituce.

Svět s obavami sleduje obří zbrojení Ruska. Expert popsal, jaké to bude mít dopady (19. 12. 2023)

Spotlight News - Libor Jelen | Video: Aktuálně.cz, Martin Krepindl
 

Právě se děje

Další zprávy