Na cvičišti v Rostovské oblasti zemřelo dvanáct ruských vojáků, tvrdí server Meduza

Živě
Dvanáct ruských vojáků zemřelo na cvičišti Kuzminskij v Rostovské oblasti, sousedící s Ukrajinou. Příslušníci námořní pěchoty si o přestávce na oběd rozdělali oheň poblíž vyložené munice a jeden z nábojů do pancéřovky RPG-7 upadl do ohně a explodoval. Napsal to ruský nezávislý server Meduza. Události na Ukrajině a v Rusku sledujeme v online přenosu.
Rusko obětovalo protivzdušnou obranu na hranici s NATO. Britové tvrdí, že je to významný krok. | Video: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinská armáda posílá nové útočné oddíly na levý břeh Dněpru v Chersonské oblasti, tvrdí podle amerického Institutu pro studium války ruští prováleční komentátoři. 
 • Na Ukrajině přišel o život další ruský generál, a to nejspíše již sedmý, uvedla na svém ruskojazyčném webu stanice BBC.
 • Slovensko se musí připravovat na období po skončení války na Ukrajině a na standardizaci slovensko-ruských vztahů, uvedl slovenský premiér Robert Fico.
 • V Severní Makedonii ve čtvrtek začalo zasedání ministrů zahraničí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Ukrajina, Polsko a trojice pobaltských států kvůli plánované přítomnosti šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova zrušily svou účast.
17:53

Nejméně pět lidí zahynulo při posledních ruských úderech na Ukrajinu, uvedli dnes ukrajinští činitelé. Dva lidé zahynuli, deset bylo zraněno a tři zůstávají pod troskami budov kvůli ruskému útoku šesti raketami S-300 na Pokrovský rajón (okres) v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. V Chersonské oblasti na jihu země zahynuli kvůli ruskému dělostřeleckému ostřelování tři lidé. Ukrajinské letectvo informovalo také o sestřelení 14 z 20 útočných dronů, které do země vyslaly ruské invazní síly.

16:49 Vlajka Ruské federace.

Estonská vláda dnes podle médií varovala občany před cestami do Ruska, protože by se kvůli možnému uzavření hranice nemohli vrátit.

16:24 Vlajka Ruské federace.

Dvanáct ruských profesionálních vojáků přišlo o život na cvičišti Kuzminskij v Rostovské oblasti, sousedící s Ukrajinou. Příslušníci námořní pěchoty si o přestávce na oběd rozdělali oheň poblíž vyložené munice a jeden z nábojů do pancéřovky RPG-7 upadl do ohně a explodoval, napsal server Meduza.

O neštěstí, které se stalo na počátku listopadu, dnes nejprve informoval ruský portál 161.ru s odvoláním na tři na sobě nezávislé anonymní zdroje z bezpečnostních složek, armády a vyšetřovatelů. O výbuchu jej hned následující den informoval jeden z přítomných vojáků, ale až nyní se portálu podařilo tuto informaci potvrdit z dalších zdrojů.

15:57

Maďarsko nepodpoří žádný návrh týkající se zahájení rozhovorů s Ukrajinou o jejím vstupu do Evropské unie, řekl dnes Gergely Gulyás, šéf kanceláře maďarského národněkonzervativního premiéra Viktora Orbána. Je to podle něj "naprosto předčasný návrh". Podle agentury AP Gulyás dodal, že Maďarsko nebude souhlasit, aby lídři EU o otevření přístupových jednání s Kyjevem diskutovali, až se v polovině prosince sejdou na summitu v Bruselu.

14:52

Slovensko se musí připravovat na období po skončení války na Ukrajině a na standardizaci slovensko-ruských vztahů. Uvedl to dnes slovenský premiér Robert Fico při jednání s velvyslanci Spojených států a Ruska. Fico kritizuje protiruské sankce a jeho nová vláda zastavila vojenskou pomoc ze státních zásob určenou Ukrajině bránící se ruské vojenské invazi. Podle premiéra dosud nastavená strategie EU a USA ohledně války na Ukrajině zjevně selhává.

14:25 Vlajka Ruské federace.

Ruský nejvyšší soud se dnes vyslovil pro zákaz "mezinárodní hnutí LGBT" a označil ho za extremistické. Podle portálu Meduza kvůli tomu hrozí stíhání lidí, kteří se hlásí ke komunitě LGBT+. Agentura Reuters uvedla, že aktivistům bojujícím za práva sexuálních a genderových menšin navíc kromě toho hrozí obvinění z extremismu.

14:02

Ruská útočná válka proti Ukrajině je urážkou principů, na nichž Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě stojí. Na úvod ministerského zasedání ve Skopje to řekl zástupce předsedající země, šéf severomakedonské diplomacie Bujar Osmani. Ruskou invazi jednoznačně odsoudili i ministři Španělska, Finska, Švédska či Německa, kteří hovořili v přítomnosti svého ruského kolegy Sergeje Lavrova.

14:01

"Česká delegace projev ruského ministra zahraničí poslouchala v zastoupení referenta, který má na starosti dezinformace," uvedlo české ministerstvo zahraničních věcí. Na sociální síti X se k záležitosti vyjádřil i šéf resortu Jan Lipavský.

13:55

Ministři dnes ve svých projevech na zasedání ve Skopji většinou Rusko tvrdě kritizovali. Poukázali na to, že Moskva útočnou válkou proti sousední zemi porušila principy, na nichž Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě stojí. Jiný tón zvolil podle očekávání například maďarský ministr Péter Szijjártó, který s Lavrovem jednal i bilaterálně. Podle něj je jediným řešením konfliktu jednání o míru a dodávky zbraní Ukrajině ho jen oddalují.

13:47 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na Valném shromáždění OSN v září 2022

"Spojené státy a jejich evropské satelity ve snaze srazit ruskou ekonomiku uvalily na Rusko tisíce sankcí, čímž ukončily širokou praktickou spolupráci mezi Východem a Západem v našem kdysi společném regionu," prohlásil podle agentury TASS Lavrov na ministerském zasedání ve Skopji.

Dále uvedl, že Moldavsko je odsouzeno k tomu, aby se stalo další obětí hybridní války proti Rusku, kterou podle něj rozpoutal Západ. Samotná Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě je podle vrcholného ruského diplomata v "žalostném stavu" a její vyhlídky zůstávají nejasné.

13:45

Český ministr zahraničí Jan Lipavský při projevu svého ruského protějška Sergeje Lavrova ve Skopji opustil sál, spolu s ním odešli i další diplomaté. Lavrov na zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě obvinil Západ, že vede hybridní válku proti Rusku, a řekl, že její další obětí se může stát Moldavsko. Evropskou unii podle agentury Reuters označil za "agresivní geopolitický projekt". 

13:22 Volodymyr Zelenskyj při návštěvě Finska.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociální síti X informoval, že navštívil ukrajinské vojáky na frontě u Kupjansku v Charkovské oblasti na východě země.

13:20 Volodymyr Zelenskyj při návštěvě Finska.

Pro Ukrajinu bude jednodušší získat zpět poloostrov Krym než oblast Donbasu na východě země. Podle agentury Unian to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při středečním setkání s ukrajinskými vysokoškolskými studenty. Donbas je totiž podle prezidenta za deset let bojů silně militarizován a jsou tam časté proruské nálady. 

13:13 Vlajka Ruské federace.

Rozhodnutí Finska uzavřít hraniční přechody s Ruskem už o čtvrtinu zvýšilo provoz na estonsko-ruské hranici. Podle estonské veřejnoprávní stanice ERR to dnes uvedla Eve Kalmusová z pohraniční stráže. Helsinky před pár dny oznámily, že na dva týdny uzavřou celou hranici s Ruskem ve snaze zastavit příliv migrantů z blízkovýchodních, afrických a dalších zemí.

12:01

Ukrajinská tajná služba SBU zorganizovala výbuch, který v noci na dnešek ochromil dopravu na železniční trati na ruském Dálném východě. S odvoláním na své zdroje zpravodajské portály Ukrajinska pravda a RBK-Ukrajina. Trať podle nich představuje důležité spojení Ruska s Čínou.

11:38

Ruský raketový útok na Pokrovský rajón v Doněcké oblasti má již jednu oběť. Jedná se o muže, kterého záchranáři mrtvého vyprostili z trosek. Další čtyři lidé tam zůstávají. O aktualizované bilanci informovali ukrajinští činitelé. Dalších deset lidí utrpělo zranění.

11:02 Vlajka Ruské federace.

Rozhodnutí Bulharska nepovolit letadlu s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem přelet nad svým územím je podle Kremlu hloupé a absurdní. Za "zlovolnou hloupost" ho na sociální síti Telegram označila i Lavrovova mluvčí Marija Zacharovová. Lavrov letěl na dnešní ministerské zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě v Severní Makedonii a jeho letadlo nakonec muselo zvolit delší trasu přes Turecko a Řecko, informovala agentura Reuters.

10:07

Deset lidí bylo zraněno a pět zůstává pod troskami budov kvůli ruskému útoku šesti raketami S-300 na Pokrovský rajón (okres) v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Oznámil to dnes ráno na platformě Telegram ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Ukrajinské letectvo mezitím informovalo o sestřelení 14 z 20 útočných dronů, které do země vyslaly ruské invazní síly.

09:48

Ukrajinská armáda posílá nové útočné oddíly na levý břeh Dněpru v Chersonské oblasti, tvrdí podle amerického Institutu pro studium války ruští prováleční komentátoři. Podle těchto zdrojů je na levém břehu Dněpru u obce Krynky asi 300 až 400 ukrajinských vojáků.

Levobřežní část Chersonské oblasti ovládá Rusko, ukrajinským silám se ale podařilo během podzimu získat na levém břehu určité pozice, a to právě u obce Krynky.

09:25

V Severní Makedonii dnes začíná zasedání ministrů zahraničí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, na kterém bude Česko zastupovat Jan Lipavský. Plánovaná přítomnost šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova přiměla zástupce Ukrajiny, Polska a pobaltských států zrušit svou účast.

09:08

Ukrajinští vojáci cílí na ruské agresory zákeřnou zbraní. Bezpilotní bombardovací letouny "Upír" jsou podle nich pro nepřítele noční můrou. Rusové dokonce drony začaly nazývat hrozivou přezdívkou.

22:55

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Na Ukrajině přišel o život další ruský generál, a to nejspíše již sedmý, uvedla na svém ruskojazyčném webu stanice BBC.
 • Ukrajinu je třeba dál podporovat, řekl po dvoudenním jednání ministrů zahraničí NATO v Bruselu šéf aliance Jens Stoltenberg. 
 • Do svěřenského fondu Severoatlantické aliance na nevojenskou pomoc pro Ukrajinu Česko poskytne dar až do výše 2,5 milionu eur (zhruba 60 milionů korun). 
 • V Severní Makedonii ve čtvrtek začíná zasedání ministrů zahraničí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Ukrajina, Polsko a trojice pobaltských států kvůli plánované přítomnosti šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova zrušily svou účast.
20:42

Polský ministr zahraničí Szymon Szynkowski vel Senk nepřijede na zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které se ve čtvrtek a pátek uskuteční v severomakedonském Skopje.

Za důvod bojkotu uvedl stejně jako před ním zástupci Ukrajiny a trojice pobaltských zemí přítomnost šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova. Informovala o tom dnes polská tisková agentura PAP.

18:48

Do svěřenského fondu NATO na pomoc pro Ukrajinu Česko poskytne dar až do výše 2,5 milionu eur (zhruba 60 milionů korun), schválila dnes vláda.

18:15 Vlajka Ruské federace.

O tom, že generál zahynul u města Izjum v Charkovské oblasti, informovala dnes agentura Novorossija, zřízená skupinou Cargrad Media pravoslavného oligarchy Konstantina Malafejeva.

Podle jiných zdrojů mohl Zavadskij přijít o život u vsi Krynky v Chersonské oblasti, kde ruská armáda v posledních týdnech bojuje s ukrajinskými jednotkami, které zde vytvořily předmostí na levém, východním břehu řeky Dněpr.

Zprávy o smrti generála Zavadského se objevily také na sociální síti VKontakte.

18:14 Vlajka Ruské federace.

Na Ukrajině přišel o život další ruský generál, a to nejspíše již sedmý, uvedla dnes na svém ruskojazyčném webu stanice BBC. Podle ní hned několik ruských zdrojů podporujících válku Ruska proti Ukrajině informovalo o smrti generálmajora Vladimira Zavadského, sloužícího jako zástupce velitele 14. armádního sboru.

První zprávy o Zavadského smrti se podle BBC objevily už v úterý večer na veřejně nepřístupném chatu moskevské školy vojenských velitelů. Podle záznamu, se kterým se seznámila ruská redakce BBC, jeden z absolventů psal, že generál se stal obětí výbuchu miny v oblasti bojů.

16:32

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Evropská unie zatím Ukrajině dodala jen 300 tisíc kusů dělostřelecké munice ze slíbeného milionu do března příštího roku, uvedl šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba.
 • Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková vyzvala spojence, aby nad Ukrajinou vytvořili "zimní štít" a ochránili ji tak před ruskými útoky. 
 • Pokud Západ nezachová podporu Ukrajině, bude příští rok pro Rusko ještě příznivější, varoval prezident Petr Pavel na zahraniční cestě v Itálii.
15:57

Ukrajina a Evropská unie se nemohou stát "rukojmími" polských řidičů kamionů, kteří blokují polsko-ukrajinskou hranici na protest proti konkurenci ze strany ukrajinských dopravců. Uvedla to dnes podle agentury Reuters evropská komisařka pro dopravu Adina Valeanová, která současnou situaci označila za "nepřijatelnou".

15:46 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo vnitra připravuje návrh zákona, který bude po cizincích vyžadovat, aby dodržovali takzvanou "dohodu o loajalitě". Ta jim zakáže kritizovat oficiální ruskou politiku, popírat takzvané tradiční rodinné hodnoty nebo diskreditovat sovětskou vojenskou historii. Informovala o tom dnes ruská státní agentura TASS a také agentura Reuters, podle níž opoziční aktivisté a zahraniční diplomaté už delší dobu varují, že úřady v zemi před blížícími se prezidentskými volbami dále přitvrzují vůči nesouhlasným hlasům.

15:34 Vlajka Ruské federace.

Kreml se dnes nechal slyšet, že evropské země bez ruského zboží ztratí konkurenceschopnost. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury TASS reagoval na zprávy o velkých nákupech ruského zkapalněného plynu a také na návrh Česka vyloučit ruskou ocel ze seznamu výrobků, na které se vztahují sankce.

14:57

Některé americké státy, jejichž republikánští zástupci se v Kongresu staví proti americké podpoře Ukrajiny, těžily v souvislosti s pomocí Ukrajině ze zakázek a investic v řádu miliard dolarů. Podle agentury Reuters to vyplývá z přehledu poskytnutého administrativou amerického prezidenta Joea Bidena, pomocí něhož se Bílý dům snaží republikány přesvědčit k větší podpoře americké pomoci Kyjevu.

14:43 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany dnes prohlásilo, že jeho armáda získala kontrolu nad ukrajinskou vesnicí Chromove, která se nachází západně od Bachmutu. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Kyjev se zatím k ruskému prohlášení nevyjádřil.

13:41

Slovensko rozšíří stávající jednostranný zákaz dovozu čtyř zemědělských komodit z Ukrajiny o další potraviny a zboží. Zpřísní rovněž pravidla tranzitu zásilek s tímto nákladem přes své území. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí vlády. Ministerstvo zemědělství v návrhu uvedlo, že opatření je potřeba přijmout kromě jiného z důvodu absence celoevropského řešení ohledně ukrajinského zboží.

13:25

Rusko je v důsledku války proti Ukrajině slabší politicky, vojensky a ekonomicky, není však možné jej podceňovat, řekl novinářům generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Po dnešním jednání ministrů zahraničí zemí NATO s jejich ukrajinským kolegou Dmytrem Kulebou Stoltenberg upozornil, že Rusko před zimou nahromadilo velké zásoby raket, a proto je třeba podpořit ukrajinskou protivzdušnou obranu.

11:43

Polsko hodlá Finsku pomoci s ochranou jeho hranice s Ruskem a poslat do oblasti polské vojenské poradce, uvedl na síti X šéf polské kanceláře národní bezpečnosti Jacek Siewiera. Kreml na to dnes reagoval vyjádřením, že podobný krok by mohl vyvolat napětí. Finsko tento měsíc obvinilo Rusko, že k jeho hranicím přepravuje migranty s cílem vyvolat migrační krizi v zemi, která se teprve nedávno stala členem Severoatlantické aliance. V úterý pak Helsinky oznámily, že na dva týdny celou hranici s Ruskem zcela uzavřou.

10:40

Britské ministerstvo obrany uvedlo, že Rusko pravděpodobně přesunulo několik svých nejmodernějších protiletadlových systémů S-400 z Kaliningradu na ukrajinskou frontu. Podle Britů došlo k výjimečnému pohybu této techniky v listopadu.

10:09

EU letos v březnu původně přislíbila, že Ukrajině během 12 měsíců dodá milion kusů munice. Část měla poskytnout ze svých zásob a část pro Ukrajinu pořídit cestou společných nákupů a zvýšením průmyslových kapacit. Před časem se ale začaly objevovat zprávy, že dosud bylo dodáno jen asi 300 tisíc kusů a že se cíl nejspíš nepodaří splnit. Potvrdil to například i před pár dny v Bruselu německý ministr obrany Boris Pistorius.

09:58

Evropská unie zatím dodala Ukrajině asi 300 tisíc ze slíbeného milionu nábojů, uvedl ve středu ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba při návštěvě akce NATO v Bruselu.

V rozhovoru s novináři na okraj akce Kuleba vyzval k většímu sladění obranného průmyslu Ukrajiny a NATO, aby Kyjev měl k dispozici zásoby potřebné k porážce Ruska, které v únoru 2022 napadlo Ukrajinu.

09:39

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková vyzvala spojence, aby nad Ukrajinou vytvořili "zimní štít" a ochránili ji tak před ruskými útoky. Baerbocková to řekla novinářům při příchodu na dnešní jednání ministrů zahraničí zemí NATO v Bruselu.

07:57

Ukrajina oznámila za dnešní noc sestřelení celkem 21 dronů, kterými na napadenou zemi zaútočily ruské síly. Za noc byly také zničeny tři přilétající rakety Ch-59, informovalo ráno ukrajinské letectvo.

06:07

Ruský prezident Vladimir Putin neuzavře mír na Ukrajině, dokud nebude znát výsledky amerických prezidentských voleb, které se uskuteční v listopadu příštího roku, je přesvědčen vysoce postavený činitel americké diplomacie, kterého citovala agentura Reuters. Válku proti Ukrajině Rusko rozpoutalo v únoru loňského roku. Panuje obava, že pokud americké volby vyhraje Donald Trump, mohla by výrazně oslabit podpora Washingtonu pro Kyjev.

06:07

V Bruselu dnes končí dvoudenní zasedání ministrů zahraničí Severoatlantické aliance. Na programu bude zejména situace na Ukrajině a jednání se zúčastní i šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. Česko zastupuje ministr Jan Lipavský. Zasedání má také za úkol mimo jiné připravit summit lídrů NATO, který se uskuteční příští rok v červenci ve Washingtonu.

22:42

Soudy v Kazachstánu uložily šest let a osm měsíců odnětí svobody místnímu občanovi za to, že se zúčastnil ruské invaze na Ukrajinu. Čtyřiatřicetiletý Alexej Šompolov ze vsi Topar v Karagandské oblasti válčil na straně Ruska jako žoldnéř Wagnerovy skupiny, uvedla dnes na svém webu rozhlasová stanice Azattyk, což je středoasijská odbočka americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.

20:24

Automobiloví dopravci z Unie autodopravců Slovenska chtějí od pátku blokovat jediný slovensko-ukrajinský silniční hraniční přechod pro kamiony, pokud nenastane posun při hledání řešení ohledně levné ukrajinské konkurence. Vyplývá to z tiskové zprávy unie. Druhé, a větší, sdružení slovenských autodopravců Česmad Slovakia naopak ohlásilo, že se k případnému protestu unie na hranici nepřipojí. Proti dopravcům z Ukrajiny už několik týdnů protestují polští autodopravci.

20:24

Muži, který před rokem z fasády domu v Hostomelu nedaleko Kyjeva vyřízl graffiti britského streetartového umělce Banksyho, soud v Irpini udělil pětiletý trest s tříletým odkladem. Informuje o tom server Ukrajinska pravda. Organizátorem skupiny, která graffiti zobrazující ženu v županu, plynové masce a s natáčkami odstranila, byl dobrovolník z Kyjeva. Hájil se tím, že chtěl dílo z domu určeného k demolici zachránit.

18:42

Jourová také řekla, že po příjezdu na Ukrajinu se jí vybavily vzpomínky na období, kdy ve vstup do Evropské unie doufala Česká republika a Praha se snažila vyhovět všem podmínkám stanoveným Bruselem. "My jsme to dělali v době míru, oni to dělají v době války," uvedla. "Je tam samozřejmě stále spousta práce, ale pokládají základ stabilního a trvalého protikorupčního systému," uvedla Věra Jourová.
Když eurokomisařka Ukrajinu navštívila v roce 2017, hovořila s prezidentem Petrem Porošenkem právě i o tom, že korupce představuje v zemi velký problém. "Nyní jsem přijela do jiné země," dodala s tím, že z úst premiéra, poslanců, protikorupčních úřadů a nevládních organizací jasně slyšela odhodlání skoncovat s korupcí jednou provždy.

18:41

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová po svém návratu z Ukrajiny ocenila odhodlanost Ukrajinců v boji proti korupci. Jourová strávila v Kyjevě necelé dva dny a setkala se mimo jiné s premiérem Denysem Šmyhalem, místopředsedou vlády Mychajlem Fedorovem, poslanci a zástupci protikorupčních úřadů. "Slyšeli jsme od premiérů Roberta Fica a Viktora Orbána, že Ukrajina je nejvíce zkorumpovanou zemí na světě, chtěla jsem se na to podívat osobně, vidět to objektivně. A není to pravda," řekla dnes novinářům Jourová. "Viděla jsem velmi odhodlané lidi, kteří chtějí změnit svou zemi ne kvůli Bruselu, ale kvůli sobě," dodala.

18:41

Ruské imperiální ambice by podle Pavla neměly limity, pokud by nebyly stanoveny. "Pokud mu to bude dovoleno, Rusko se nebude zdráhat vzít si regiony bývalého východního bloku," poznamenal. Země, které stále nejsou členy Evropské unie a NATO, podle něj čelí velkému riziku. "Proto je velmi důležité podporovat státy, jako je Moldavsko, Gruzie či Bosna a Hercegovina," řekl. Zopakoval také, že Ukrajina, kterou Rusko napadlo, musí být nadále podporována politicky, ekonomicky, humanitárně i vojensky.

18:41

Rusko je v současnosti nejvýznamnější a bezprostřední hrozbou pro evropskou bezpečnost a pro spojence v Severoatlantické alianci. Při přednášce na škole NATO Defense College v Římě to dnes řekl český prezident Petr Pavel. Režim ruského prezidenta Vladimira Putina podle něj otevřeně deklaruje, že bojuje proti kolektivnímu Západu. 

18:40

Výcvik ukrajinských vojáků v Česku bude moci pokračovat i v příštím roce. Sněmovna dnes vládní návrh schválila i hlasy poslanců opozičního hnutí ANO. Dolní parlamentní komora souhlasila také s prodloužením většiny misí českých vojáků v cizině, jak to navrhla vláda. Senát dal svůj nezbytný souhlas už před třemi týdny.

17:00

Itálie zastává stejný názor na podporu Ukrajiny jako Česko, řekl prezident Petr Pavel novinářům v Římě po dnešním jednání se svým protějškem Sergiem Mattarellou a premiérkou Giorgiou Meloniovou. Bude podle něj pokračovat vojenská a také finanční pomoc pro zemi, která čelí ruské invazi. Česko i Itálie podle českého prezidenta nacházejí stále více společných pozic ohledně bezpečnosti, energetiky a nezávislosti na ruských zdrojích, ekonomické spolupráce či toho, jak čelit důsledkům migrace.

17:00

"Situace se nás bezprostředně dotýká a Rusko jasně říká, jaké jsou jeho další cíle, že to není jen Ukrajina, ale v širším kontextu celý východoevropský region," uvedla Pekarová. V této souvislosti ocenila projev litevského ministra zahraničí Gabrieliuse Landsbergise. "Řekl to naprosto přesně a otevřeně. Říkal, že nemáme právo být unaveni z konfliktu, protože my zapojeni napřímo nejsme, my tam posíláme sice zbraně, ale ve skutečnosti bojují Ukrajinci," uvedla.

16:45

Boj země za svrchovanost v nynější "speciální vojenské operaci" má podle prezidenta "bez jakéhokoliv přehánění národně osvobozovací charakter". Rusko podle něj bojuje nejen za svou svobodu, ale za svobodu celého světa.

"Hájíme bezpečnost a prosperitu celého našeho národa, vyšší historické právo být Ruskem, silnou a nezávislou mocností, civilizací. Právě naše země, ruský svět, jak už to bylo nejednou v dějinách, zatarasila cestu těm, kdo usilují o světovládu," prohlásil. "Otevřeně říkáme, že diktatura jednoho hegemona chátrá, upadla do chaosu a je pro okolí prostě nebezpečná. To už chápe celá světová většina," řekl.

16:45

Rusko se vrací, sílí a upevňuje svou svrchovanost jako světová velmoc, prohlásil dnes podle agentury Interfax ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že bez silného Ruska není možný žádný trvalý a stabilní světový řád. "Je to naše země, která je v čele vytváření spravedlivějšího světa," řekl Putin.

16:05

Šéfka české sněmovny Pekarová Adamová na konferenci v Berlíně vyzvala k co největší pomoci Ukrajině. Nechce, aby se dostala do stínu Blízkého východu. "Cítila jsem větší zaměření na dění na Blízkém východě," odpověděla Pekarová Adamová na otázku ČTK, zda v Berlíně nevnímala únavu z války na Ukrajině. "Považovala bych za nebezpečné, kdybychom se věnovali více Blízkému východu než Ukrajině," uvedla s tím, že možné je soustředit se na oba konflikty. Na konferenci proto apelovala na pokračování co největší pomoci Ukrajině.

16:02

Agentura AP zveřejnila odposlechnuté telefonáty ruských vojáků z fronty. Nahrávky, které se jen zřídka objeví v médiích, nabízejí pohled na válku jejich očima. Mobilizovaní Rusové si v nich stěžují na to, jak nemají dostatek jídla ani pitnou vodu.

16:01

Finsko uzavře na dva týdny celou hranici s Ruskem ve snaze zastavit příliv migrantů z blízkovýchodních, afrických a dalších zemí. Na dnešní tiskové konferenci to podle agentury Reuters oznámil finský premiér Petteri Orpo. Opatření začne platit v noci na čtvrtek.

15:49

Zástupce ukrajinské vojenské rozvědky HUR potvrdil, že lékaři Marianně Budanovové diagnostikovali otravu těžkými kovy. Jde o manželku šéfa této rozvědky.

15:14

Uznávaný britský historik Timothy Garton Ash označuje říjnové volby v Polsku za jeden z nejlepších dnů v jeho životě za poslední rok. Střední Evropa je teď podle něj rozdělená na půl. V rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví i o tom, zda hrozí další světový konflikt i co by znamenala výhra Ruska ve válce. Ash vydal novou knihu, v níž popisuje historii Evropy od druhé světové války až po invazi Ukrajiny.

13:53

Ukrajina se v závěru tohoto týdne nezúčastní jednání na úrovni ministrů zahraničí na konferenci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Severní Makedonii. Jako důvod uvedla, že svoji přítomnost na akci avizovalo Rusko. Na Facebooku to uvedl mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko. Konferenci hodlají kvůli účasti ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova bojkotovat také trojice pobaltských zemí, tedy Estonsko, Lotyšsko a Litva, uvedla dnes agentura AFP.

12:01

Podle informací portálu Babel ukrajinské úřady v souvislosti s otravou zahájily vyšetřování pokusu o vraždu. O otravě Marianny Budanovové těžkými kovy napsal s odvoláním na své zdroje v tajné službě též server Ukrajinska pravda. Otrava se podle něj navíc potvrdila také u několika pracovníků rozvědky.

10:45

Marianna Budanovová je vystudovaná psycholožka. Podle tamních médií působí jako poradkyně starosty ukrajinské metropole Vitalije Klička.

10:40

Budanovová skončila v nemocnici poté, co se její stav dlouhodobě zhoršoval. Podle tamních médií není ve vážném stavu, nadále však zůstává v péči lékařů.

10:35

Ukrajinská média k otravě Marianny Budanovové uvedla, že kovy, které lékaři našli v jejím těle, se v běžném životě nevyskytují a nepoužívá je ani armáda. Média se odvolávají na nejmenovaný zdroj z ukrajinských tajných služeb.

10:30

Ukrajina chystá změny v odvodu branců ve snaze udržet svou bojeschopnost. S odvoláním na ukrajinské činitele to napsal deník The Guardian, podle něhož Kyjev hodlá začít využívat komerční náborové firmy k cílenějším odvodům. Smyslem je ujistit brance o jejich nasazování do rolí, které odpovídají jejich dovednostem, a neposílat je jednoduše přímo na frontu. Ukrajina se brání ruské invazi už více než rok a devět měsíců.

10:08

Marianna Budanovová, manželka šéfa ukrajinské rozvědky HUR Kyryla Budanova, byla otrávena těžkými kovy, skončila v nemocnici. Uvedl to ukrajinský server The Kyiv Independent. Ukrajinský web Babel napsal, že přítomnost látek v ženině těle "naznačuje účelový pokus o otravu konkrétní osoby".

09:06

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Americký novinář Evan Gershkovich, kterého ruská tajná služba FSB obvinila ze špionáže, zůstane ve vazbě do konce ledna.
 • Cyklon v Černém moři a na jihu Ukrajiny mírně zpomalil tempo vojenských operací podél fronty. Vojenskou činnost ovšem nezastavil zcela, píše americký Institut pro studium války.
 • Pokud Západ nezachová podporu Ukrajině, bude příští rok pro Rusko ještě příznivější, varoval prezident Petr Pavel v Itálii.
09:03

Nepřízeň počasí si na Ukrajině vyžádala už deset obětí, oznámil v úterý ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. V pondělí média informovala o třech mrtvých.

08:41

Moskevský soud prodloužil vazbu amerického novináře Evana Gershkoviche do konce ledna příštího roku. Informovaly o tom dnes světové i ruské agentury.

Korespondenta listu The Wall Street Journal (WSJ) letos v březnu zatkla na Urale ruská tajná služba FSB a obvinila ho ze špionáže, za což mu hrozí až 20 let vězení. Žurnalista i jeho zaměstnavatel vinu odmítají.

08:08

Ukrajinský generální štáb ve své pravidelné ranní operační svodce informoval o pokračování intenzivních bojů v okolí Avdijivky a odražení dvou desítek ruských útoků u tohoto města ležícího nedaleko Doněcku.

08:03

"Navzdory náročným povětrnostním podmínkám ruské i ukrajinské síly pokračují na Ukrajině v pozemních útocích, byť v pomalejším tempu kvůli sněhu a z toho vyplývající špatné viditelnosti," uvádí analytici amerického institutu.

Upozornili na zprávy ruských vojenských blogerů, podle nichž silné sněžení a vítr zkomplikovaly letecký průzkum a dělostřeleckou korekci zaměřování v Chersonské oblasti.

07:57

Cyklon v Černém moři a na jihu Ukrajiny způsobil škody na infrastruktuře v mnoha částech pobřežního jihu Ruska a okupované části Ukrajiny a mírně zpomalil tempo vojenských pozemních operací podél frontové linie, vojenskou činnost ovšem nezastavil zcela.

Ve své poslední analýze vývoje bojů to uvedl americký Institut pro studium války (ISW) s odvoláním na ruské i ukrajinské zdroje. Region v posledních dnech zasáhlo silné sněžení a vítr, což si už vyžádalo několik civilních obětí.

07:45

Pokud Západ poleví v podpoře Ukrajiny, může být příští rok pro Rusko ještě příznivější. Vítězství Ruska ve válce proti Ukrajině by přitom mohlo mít pro Západ nepříjemné důsledky v budoucnu. Řekl to v rozhovoru s italským deníkem český prezident Petr Pavel.

17:20

Manželky a partnerky Rusů mobilizovaných do bojů na Ukrajině požadují v petici jejich návrat domů a ostře kritizují ruské úřady i ruského prezidenta Vladimira Putina. S odvoláním na manifest žen vojáků a související petici o tom informoval portál Meduza.

16:22

Finsko je podle premiéra Petteriho Orpa připraveno přijmout v blízké budoucnosti další opatření na hranicích s Ruskem, odkud v posledních týdnech přichází zvýšený počet migrantů z blízkovýchodních, afrických a dalších zemí. Orpo to dnes prohlásil na společné tiskové konferenci se svým švédským protějškem Ulfem Kristerssonem. Uvedl přitom, že by Finsko mohlo uzavřít i poslední otevřený přechod s Ruskem, pokud to bude potřeba.

16:05

Silná bouře si vyžádala mrtvé také v Oděse. Policie tam našla tři mrtvé, kteří nejspíše umrzli na ulici, uvedl dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na ministra vnitra Ihora Klymenka a další představitele.

13:11 Vlajka Ruské federace.

Rusko se zúčastní konference OBSE v Severní Makedonii, pokud Bulharsko ruské delegaci umožní přelet nad svým územím. Dnes to podle agentury TASS řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Severní Makedonie už minulý týden přislíbila, že na krátkou dobu pozastaví zákaz letů z Ruska, aby se Lavrov mohl konference ve dnech od 29. listopadu do 1. prosince zúčastnit. Většina evropských zemí po začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 uzavřela pro ruské lety svůj vzdušný prostor.

12:48

A takhle to vypadá na Ukrajině v Oděské oblasti, kterou zasáhla sněhová bouře.

Sněhová bouře na Ukrajině v Oděské oblasti
Sněhová bouře na Ukrajině v Oděské oblasti | Foto: Reuters
12:37

Na Krymu kvůli bouři také deset lidí utrpělo zranění a záchranáři preventivně evakuovali více než 350 lidí do bezpečí, uvedlo ruské ministerstvo pro mimořádné situace podle agentury TASS. 

12:28

Další snímek ukazuje následky řádění bouře na Krymu.

Následky bouře na Krymu
Následky bouře na Krymu | Foto: Reuters
12:26

Na anektovaném Krymu se půl milionu lidí ocitlo bez elektřiny kvůli silné bouři provázené vichřicí. Ruské okupační úřady kvůli řádění živlů vyhlásily v některých obcích nouzový stav. Bouře si na poloostrově vyžádala jednu oběť. Šéf krymské správy Sergej Aksjonov přislíbil obnovení dodávek elektřiny během 48 hodin.

Následky bouře na Krymu
Následky bouře na Krymu | Foto: Reuters
11:47

Ruská společnost Avia-FED-Servis od začátku války na Ukrajině importovala do Ruska náhradní díly k letadlům a vrtulníkům z Ukrajiny za nejméně 370 milionů rublů (93 milionů korun). Dnes to uvedl ruský investigativní portál Važnyje istorii, který se na dovoz náhradních dílů do Ruska zaměřil spolu s investigativní skupinou OCCRP. Jedním z hlavních dodavatelů ruské společnosti je podle novinářů strojírenská firma z ukrajinského Charkova FED.

11:30 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda v posledních šesti týdnech zřejmě utrpěla jedny z nejvyšších ztrát od začátku války proti Ukrajině, uvedla dnes britská vojenská rozvědka na síti X v pravidelné zprávě o situaci na bojišti. Těžké ztráty podle Londýna nejspíše způsobila snaha obklíčit a dobýt město Avdijivka v Donbasu na východě Ukrajiny.

10:10

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ruské síly dobyly část průmyslové zóny u východoukrajinského města Avdijivka, uvedl americký Institut pro studium války.
 • Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová přijela na Ukrajinu. S ukrajinskými představiteli chce řešit hlavně tamní boj proti korupci.
 • Část Ukrajiny i Ruska postihly sněhové bouře a silný vítr. Nejhůře je na tom poloostrov Krym, kde úřady vyhlásily v některých obcích nouzový stav.
 • Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v neděli v České televizi uvedla, že v zásobách armády už není mnoho vojenského materiálu, který by Česko mohla poslat Ukrajině.
 • Moskva i další ruské regiony se podle ruské státní agentury TASS v noci na neděli staly terčem rozsáhlých útoků bezpilotních letounů. Dočasně kvůli nim byla přerušena doprava na moskevských letištích Domodědovo a Vnukovo.
10:07

Evropská komise doporučila na začátku listopadu zahájit s Ukrajinou přístupová jednání. Podle Jourové, která rozšíření EU bude dnes řešit v Kyjevě, ke nicméně potřeba, aby země pokračovala ve svém reformním úsilí. Návrh unijní exekutivy budou ještě muset na svém prosincovém summitu jednomyslně schválit prezidenti a premiéři všech zemí EU.

10:05

"Jsem ráda, že jsem mohla přijet do Kyjeva," napsala Jourová ukrajinsky na sociální síti X. Anglicky následně dodala, že s Ukrajinci bude diskutovat také o veškerých iniciativách souvisejících s budoucím rozšířením EU. "Budeme je podporovat, jak dlouho to bude potřeba," doplnila.

10:04

Na Ukrajině kvůli sněhovým vánicím úřady uzavřely 14 silnic. Ze závějí silničáři a policisté vyprostili 840 vozidel. Výpadky elektřiny postihly obce v 16 z 24 oblastí země, uvedl dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na ministra vnitra Ihora Klymenka a další představitele. Úřady vyzvaly obyvatele, aby raději nevycházeli z domu a neusedali za volant, dokud se počasí nezlepší.

09:49

Do Kyjeva přijela místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. S ukrajinskými představiteli chce diskutovat zejména o boji proti korupci. Uvedla to na sociální síti X.

09:09

Ruské síly dobyly část průmyslové zóny u východoukrajinského města Avdijivka, uvedl americký Institut pro studium války s odvoláním na geolokalizované údaje a zprávy ruských proválečných blogerů. Ukrajinský generální štáb v ranním hlášení tvrdí, že ukrajinští vojáci za uplynulý den odrazili u Avdijivky tři desítky nepřátelských útoků. Avdijivka, která leží jen asi dvě desítky kilometrů od centra okupovaného Doněcka, je jedním z hlavních bojišť na východní části ukrajinské fronty.

13:49

Ukrajina našla kandidáta na post nového velvyslance v České republice. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl předchozí ambasador v Praze a nyní náměstek ukrajinského ministra zahraničí Jevhen Perebyjnis. Očekává, že do Prahy nastoupí brzy. Jméno vzhledem k diplomatickým zvyklostem neprozradil. Podle dřívějších informací týdeníku Respekt by se mělo jednat o současného ukrajinského velvyslance v Polsku Vasilije Zvaricha.

13:13

V zásobách armády už není mnoho vojenského materiálu, který by Česká republika mohla poslat Ukrajině. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Firmy ale dostávají vývozní licence, materiál za desítky miliard korun do Ruskem napadené země putoval právě od soukromých podniků a dárců, uvedla.

Na území České republiky nebo v Polsku prostřednictvím českých instruktorů bylo letos vycvičeno přes 4000 ukrajinských vojáků, řekla také ministryně. V podobné pomoci bude Česko podle ní pokračovat i nadále.

"Z vojenského materiálu už není mnoho věcí, které bychom na Ukrajinu mohli posílat. Na druhou stranu se budeme snažit kompenzovat nemožnost posílat materiál z našich zásob, protože nechceme ohrozit naši obranyschopnost, vývozními licencemi, které udělujeme soukromým firmám," poznamenala Černochová.

07:47 Vlajka Ruské federace.

"Dnes ráno byl zmařen pokus kyjevského režimu provést teroristický útok pomocí bezpilotních letounů na objekty na území Ruské federace. Prostředky protivzdušné obrany ve službě zničily devět bezpilotních letounů nad územím Moskvy, Tulské, Kalužské a Brjanské oblasti," uvedlo brzy ráno v prohlášení ruské ministerstvo obrany, které od loňského února proti Ukrajině vede válku. 

Ruské ministerstvo obrany už během noci informovalo o útoku 11 dronů na stejné oblasti. Celkem jich tedy v noci na dnešek a nad ránem útočilo kolem 20.

6:45 Vlajka Ruské federace.

Moskva i další ruské regiony se podle ruské státní agentury TASS v noci na dnešek staly terčem rozsáhlých útoků bezpilotních letounů. Dočasně kvůli nim byla přerušena doprava na moskevských letištích Domodědovo a Vnukovo. Ruské úřady zatím hlásí jednoho lehce zraněného. 

20:00

Někteří obchodníci začali od října do Česka dovážet ruský plyn, napsal dnes na sociální síti X ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Z celkového objemu dodávek od ledna do konce října letošního roku podle něj ruský plyn tvořil 79,6 milionu metrů krychlových, tedy 1,2 procenta. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Vojtěch Srnka odpověděl, že informace o konkrétních dovozcích podléhají obchodnímu tajemství.

16:19

Markéta Pekarová Adamová s Milošem Vystrčilem na setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. 

15:23

Ukrajina potřebuje další zbraně a Česko jí je nepřestane dodávat. Prohlásila to dnes předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová v sídle ukrajinského parlamentu v Kyjevě. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila si Ukrajina zaslouží další podporu i proto, že proti ruské agresi nebojuje pouze za sebe, ale také za další evropské demokracie. Oba politici se během připomínky výročí hladomoru z let 1932 až 1933 shodli, že Rusko se stejně jako tehdy pokouší opět zlikvidovat Ukrajince

15:19

"Bylo mi ctí vystoupit v ukrajinském parlamentu. Na místě, kde Ukrajina vyhlásila nezávislost a pevně věřím, že jednou zde bude hlasovat o členství v EU a NATO," napsala na sociální síti X předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Společně s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem dorazili v sobotu ráno do Kyjeva.

10:50 Volodymyr Zelenskyj při návštěvě Finska.

Svět se musí sjednotit, odsoudit zločiny minulosti a zastavit zločiny současnosti, zdůraznil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k uctění památky obětí hladomoru, který si v minulém století za sovětské vlády vyžádal na Ukrajině miliony obětí. V současnosti země 640. dnem čelí ruské vojenské agresi.

"Snažili se nás pokořit, umlčet, vyhubit. Nedokázali to. Chtěli před námi skrýt pravdu a zamlčet hrozné zločiny. Nedokázali to. Chtěli nás zmást, uvést v omyl, přimět nás, abychom nevěřili a nepamatovali si, a proto abychom odpustili. Nedokázali to," řekl Zelenskyj v projevu k národu, zveřejněném na sociálních sítích.

09:37 Vlajka Ruské federace.

Rusové v noci nasadili proti Ukrajině rekordní počet 75 bezpilotních letounů Šáhed, z nichž 71 se podařilo sestřelit, uvedl podle webu deníku Ukrajinska pravda velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk. Hlavním cílem náletu byl Kyjev, ale protivzdušná obrana zasahovala celkem v šesti ze 24 oblastí země. V Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě země Ukrajinci zničili také raketu Ch-59.

08:12

To, jakým způsobem Západ poskytuje pomoc Ukrajině, je logistické peklo, říká bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. Zima podle něj celou situaci ještě zhorší.

08:10

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Moskva i další ruské regiony se podle ruské státní agentury TASS v noci na dnešek staly terčem rozsáhlých útoků bezpilotních letounů. Dočasně kvůli nim byla přerušena doprava na moskevských letištích Domodědovo a Vnukovo.
 • O noc dříve, z pátku na sobotu, Rusové nasadili proti Ukrajině rekordní počet 75 bezpilotních letounů Šáhed, z nichž 74 se podařilo sestřelit, uvedlo ukrajinské letectvo. 
 • Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v ČT uvedla, že v zásobách armády už není mnoho vojenského materiálu, který by Česká republika mohla poslat Ukrajině.
07:52

Jednodenní návštěva je načasována na termín, kdy si Ukrajina připomíná oběti hladomoru, který vyvrcholil před 90 lety. Podle historiků mu padlo za oběť až několik milionů Ukrajinců. Obě komory českého parlamentu loni označily tento hladomor za genocidu vyvolanou sovětským stalinským režimem.

Pekarová Adamová a Vystrčil se dnes mají také setkat s představiteli krymských Tatarů, kteří po obsazení ukrajinského poloostrova Ruskem čelí útlaku.

07:17

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes ráno dorazili do Kyjeva, kde se společně s šéfy parlamentů dalších evropských zemí setkají s prezidentem Volodymyrem Zelenským a předsedou ukrajinského zákonodárného sboru Ruslanem Stefančukem. Kvůli trvajícímu leteckému poplachu zamířili čeští politici rovnou z vlakového nádraží do hotelového krytu.

07:10

Ruský útok na Kyjev si v noci na dnešek vyžádal několik zraněných, včetně jedenáctiletého dítěte. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na starostu ukrajinské metropole Vitalije Klička. Trosky dronů podle něj způsobily na několika místech požáry, včetně obytné budovy a školky.

Agentura Ukrinform napsala, že v Kyjevě bylo slyšet kolem osmi výbuchů. Zpravodaj DPA informoval o dlouhotrvající palbě protivzdušné obrany.

21:05 Vlajka Ruské federace.

Ruský politik Sergej Mironov označil za nepravdivou zprávu stanice BBC a serveru Važnyje istorii o tom, že adoptoval nyní dvouletou ukrajinskou holčičku odvezenou loni z dětského domova v tehdy Ruskem okupovaném městě Cherson. Na reakci sedmdesátiletého lídra prokremelské strany Spravedlivé Rusko dnes upozornila agentura AP.

18:46

Rusko musí získat převahu na poli umělé inteligence (AI), prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin. Na konferenci v Moskvě také uvedl, že současná dominance západních technologických systémů v Rusku je nepřípustná a nebezpečná, a přislíbil, že brzy schválí novou strategii rozvoje umělé inteligence. Informovala o tom agentura TASS.

15:59

Nová slovenská vláda premiéra Roberta Fica požádala Evropskou unii o prodloužení stávající výjimky ze sankcí vůči Rusku, která bratislavské rafinerii Slovnaft umožňuje vyvážet do Česka produkty z ruské ropy. S odvoláním na vyjádření slovenské diplomacie to napsal list Sme.

Podobný krok v létě ohlásilo Maďarsko. Pro Slovnaft, který patří do maďarské skupiny MOL, je Česko jedním z nejvýznamnějších exportních trhů při dodávkách motorových paliv i petrochemických výrobků.

14:35 Vlajka Ruské federace.

Vojenský soud v Rusku poslal na pět let do trestanecké kolonie za dezerci muže z Burjatska, který si pro sebe koupil úmrtní list, aby nemusel zpátky na frontu na Ukrajinu. Informuje o tom Rádio Svoboda na svých internetových stránkách.

12:33

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajina i Rusko opět informovaly o nočních dronových útocích. Rusové podle tamního ministerstva obrany zničili 16 ukrajinských bezpilotních letounů, Ukrajině se podle tvrzení protivzdušné obrany povedlo zneškodnit dvě rakety vzduch-země a tři íránské drony.
 • Finsko v noci na pátek kvůli přílivu migrantů dočasně uzavřelo další tři přechody na hranici s Ruskem, v provozu tak zůstává již jen jediný. 
 • Ruský prezident Vladimir Putin v projevu na summitu G20 prohlásil, že je nutné hledat cesty k zastavení války na Ukrajině. Právě Rusko přitom konflikt loni bezdůvodně rozpoutalo.
 • EU poslala Ukrajině další 1,5 miliardy eur (37 miliard korun) v rámci půjčky, která slouží k zajištění provozu státu a fungování základní infrastruktury.
12:15

S výjimečnou žádostí se podle zjištění Aktuálně.cz obrátil na českou justici muž, který sedí ve vězení za nájemnou vraždu. Zabiják na objednávku, který se roky pohyboval ve strukturách organizovaného zločinu, chtěl odpustit zbytek trestu, aby se na straně domovské Ukrajiny zapojil do války proti agresivnímu Rusku.

12:11

Připomeňte si v textu okolnosti migrační krize na rusko-finské hranici.

12:03

Finsko v noci na dnešek dočasně uzavřelo další tři přechody na hranici s Ruskem, v provozu tak zůstává již jen jediný. Helsinky opatření přijaly kvůli nebývale vysokému počtu příchodů migrantů ze zemí, jako je Jemen, Somálsko či Afghánistán, kteří nemají platné doklady. Finsko obviňuje Rusko, že žadatele o azyl k hranici přepravuje s cílem vyvolat migrační krizi. Moskva obvinění popírá.

10:48

Ukrajina plánuje evakuaci řidičů nákladních aut, kteří uvázli před některým z přechodů na polsko-ukrajinské hranici. Čtyři velké hraniční přechody blokují polští autodopravci, kteří požadují omezení konkurence z Ukrajiny. Řidiči kvůli blokádám stojí v kolonách stovek kamionů řádově několik dnů a kolem silnic pro ně chybí zázemí. Dva ukrajinští šoféři zemřeli.

Náměstek ukrajinského ministra infrastruktury Serhij Derkač na Facebooku napsal, že Ukrajina začala se sběrem informací od řidičů, kteří by si přáli být evakuováni. "Čas na vyjednávání o kompromisech vypršel. Naši řidiči v teplotách pod bodem mrazu trpí kvůli jednání několika lidí, kteří se souhlasem (polských) úřadů zablokovali hranice," napsal Derkač.

09:48

Pokud by Geert Wilders, nizozemský vítěz parlamentních voleb, sestavil vládu, mohlo by se Nizozemsko zařadit po bok těch členských států EU, které jsou proti vojenské pomoci Ukrajině.

08:12

Rusko proti ukrajinskému území v noci na dnešek vyslalo dvě rakety vzduch-země Ch-59 a tři bezpilotní letouny Šáhed, vyráběné Íránem. Protivzdušná obrana napadené země všechny tyto objekty zneškodnila, informoval podle portálu Ukrajinska pravda ráno ukrajinský generální štáb.

06:17 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana během noci zničila 13 ukrajinských dronů nad anektovaným Krymem a další tři bezpilotní letouny nad Volgogradskou oblastí, uvedlo ruské ministerstvo obrany.

18:52

Ukrajinská ambasáda v Polsku dnes v oficiální nótě adresované polskému ministerstvu zahraničí Varšavu vyzvala k ukončení protestní blokády polských autodopravců na polsko-ukrajinských hranicích. Podle Kyjeva, který se odkazuje na zprávy ukrajinských médií o smrti dvou ukrajinských řidičů čekajících v koloně, dává pro rozpuštění důvod polský zákon o shromažďování. Na Facebooku o tom informoval ukrajinský velvyslanec ve Varšavě Vasyl Zvaryč.

14:51

Budou to už čtyři roky od dosud jediné schůzky mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Jednání v Paříži o budoucím vztahu znepřátelených států vyznívalo pozitivně. Nic nenasvědčovalo tomu, že za dva roky a tři měsíce začne barbarská ruská agrese, která trvá dodnes a která z obou mužů udělala nepřátele na život a na smrt.

14:50

Polští řidiči kamionů dnes rozšířili svůj protest a zablokovali už čtvrtý hraniční přechod s Ukrajinou Medyka-Šehyni. Informoval o tom dnes podle serveru Ukrajinska pravda mluvčí ukrajinské pohraniční stráže Andrij Demčenko. U polského přechodu Medyka se k řidičům protestujícím proti konkurenci z Ukrajiny přidali i zemědělci, kterým se nelíbí pokles cen zemědělských produktů způsobený dovozem ukrajinského obilí.

13:37

Agentura EU pro správu vnějších hranic (Frontex) dnes oznámila, že pošle 50 příslušníků pohraniční stráže a dalších expertů do Finska, aby mu pomohla s ochranou hranice s Ruskem. Odtud v posledních dnech přichází větší množství žadatelů o azyl ze zemí jako Jemen, Sýrie či Somálsko. Helsinky Moskvu obviňují, že migrantům s dopravou k hranici pomáhá. První posily vyslané agenturou Frontex by na místo měly vyrazit příští týden.

12:50

Frontex pošle 50 příslušníků pohraniční stráže a dalších expertů do Finska, aby mu pomohl s ochranou hranice s Ruskem. Odtud přichází více migrantů.

11:38 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinské batole, které bylo v roce 2022 odvezeno z dětského domova v tehdy Ruskem obsazeném městě Cherson, nakonec adoptoval lídr prokremelské strany Spravedlivé Rusko Sergej Mironov a jeho manželka. V investigativní reportáži mapující osudy dětí nezákonně odvezených z Ukrajiny na ruské území to zjistili novináři stanice BBC. Podle nich má nyní dvouletá dívka zcela novou identitu, adoptivní rodiče jí nechali změnit celé jméno.

Podle zjištění reportérů pořadu Panorama byla dívenka Margarita odvezena z chersonského dětského domova jako desetiměsíční loni v létě. O několik týdnů později zorganizoval Ruskem dosazený senátor za Chersonskou oblast Igor Kasťukevič převoz dalších 47 dětí ze stejného ústavu.

10:34 Vlajka Ruské federace.

Zemřel reportér ruské televizní stanice Rossija-24, který podle ruského ministerstva obrany ve středu utrpěl zranění při ukrajinském dronovém útoku v Záporožské oblasti. Úřad přitom ve středu tvrdil, že novinář je mimo ohrožení života. Agentura TASS dnes s odvoláním na šéfa ruského svazu novinářů Vladimira Solovjova napsala, že svým zraněním podlehl.

"Tragická zpráva, nenahraditelná ztráta pro naši televizní stanici. Náš korespondent Boris Maksudov, který pracoval v oblasti zvláštní vojenské operace a dostal se pod palbu ukrajinských ozbrojených sil, podlehl zraněním, aniž nabyl vědomí," uvedl moderátor stanice ve vysílání.

09:47

Podle ukrajinské armády přinesla středa celkem 74 bojových střetů, z nichž se 48 odehrálo v sektorech u Avdijivky a Marjinky, tedy dvou obcí poblíž Doněcka. Dalších 12 útoků odrazili Ukrajinci u Kupjansku, uvádí generální štáb.

09:46 Vlajka Ruské federace.

Boje na daných úsecích fronty trvají již řadu týdnů. Rusové se snaží prorazit přes ukrajinské obranné linie a podle Kyjeva při tom mají významné ztráty. To, že ruské ofenzivní operace pokračovaly i ve středu, potvrzuje i nejnovější zpráva amerického Institutu pro studium války (ISW) publikovaná v noci na čtvrtek.

09:45

Nejtvrdší boje se na Ukrajině dál vedou v okolí Doněcka a na severním úseku fronty v oblasti města Kupjansk, vyplývá z ranního hlášení ukrajinského generálního štábu. Ukrajinští vojáci podle něj v uvedených sektorech ve středu odrazili desítky útoků ruských sil.

09:44

Situaci na Ukrajině, jejíž armáda ztratila tempo ve své protiofenzivě proti okupačním ruským silám na východě země, může Západ zvrátit zvýšením vojenské pomoci Kyjevu.rozhovoru s deníkem The Guardian to řekl americký historik Timothy Snyder, který se dlouhodobě věnuje dějinám východní Evropy. Podle něj není správné používat pro popis postupu na bojišti šachovou terminologii a hovořit nyní o patu, protože západní země mohou jednoduše "přidat na šachovnici třeba pět královen" a tím změnit poměr sil.

22:14

Téměř polovina Američanů si myslí, že Spojené státy vydávají na podporu Ruskem napadené Ukrajiny příliš mnoho prostředků. Odpor vůči pomoci Ukrajině je však nižší než v říjnu a zdá se, že klesl především mezi republikánskými voliči.

Vyplývá to z průzkumu agentur AP a NORC Center for Public Affairs Research, který byl dnes zveřejněn a kterém píše list The Hill.

21:05 Vlajka Ruské federace.

Kreml žádá ruské regionální úředníky, aby se maximálně snažili umlčet demonstrace, jichž se účastní příbuzní mužů mobilizovaných do bojů na Ukrajině. Uvedly to ruské nezávislé portály Vjorstka a The Moscow Times.

Protesty podle nich budí v Kremlu znepokojení zejména kvůli prezidentským volbám v nadcházejícím roce, v nichž bude současný prezident Vladimir Putin podle očekávání usilovat o co nejlepší výsledek.

19:13

Také v Selydovu dnes záchranáři rozebírali sutiny poté, co zde podle Kyjeva ruské síly v noci na úterý zasáhly nemocnici. Pod troskami se našlo ještě jedno tělo, čímž se počet obětí zvýšil na tři.

19:08

Při ruském ostřelování Nikopolu v jižní části Ukrajiny zemřela pod sutinami vlastního domu žena, uvedlo dnes na sociální síti Telegram ukrajinské ministerstvo vnitra. 

V Nikopolu zavalily trosky domu nejméně dva lidi. Záchranáři z nich vyprostili tělo ženy a vážně zraněného muže. Obyvatelé města se potýkají s výpadkem vody poté, co ruské ostřelování zasáhlo vodovodní síť, sdělil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

18:42

Finská vláda uzavře všechny přechody na hranici s Ruskem, otevřený nechá jen jeden ve finském Laponsku. Oznámil to dnes finský premiér Petteri Orpo, napsala agentura Reuters.

Opatření má zastavit příchody žadatelů o azyl do severské země, podle Finska podporovaný ruskými úřady.

18:20

Ukrajinské děti, které Rusko uneslo do táborů na Krymu, ve svých svědectvích popisují, co na místech určených pro takzvanou rehabilitaci zažily.

18:18

Polští řidiči kamionů varují, že budou blokovat hlavní přechod na hranici s Ukrajinou Dohorusk-Jahodyn až do února. S odvoláním na vyjádření jednoho z organizátorů polského protestu Rafala Meklera na sociálních sítích to uvedla ukrajinská agentura Unian.

Polští autodopravci začali na protest proti konkurenci z Ukrajiny blokovat hraniční přechody z Polska na Ukrajinu na počátku listopadu. Požadují, aby Evropská unie pro přepravce z Ukrajiny znovu zavedla povinnost povolení k vjezdu do EU.

18:18

"Na summitu jsem vyzval ruského prezidenta Putina, aby konflikt na Ukrajině ukončil a stáhl ruské vojáky, aby válka konečně skončila," řekl dnes večer německý kancléř Olaf Scholz. Poznamenal, že na jednání se připojil společně s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, která se v Berlíně zúčastnila německo-italských vládních konzultací.

18:07

Německý kancléř Olaf Scholz na virtuálním summitu G20 vyzval ruského prezidenta Putina, aby zastavil válku na Ukrajině a stáhl ze země ruské vojáky.

18:06

Bulharský parlament dnes schválil dodávku 100 obrněných transportérů Ukrajině. Současně zamítl návrh opozice na vyslovení nedůvěry vládě kvůli vojenské podpoře Ruskem napadené země, informovala agentura BTA. Dohodu o bezplatné dodávce obrněné techniky uzavřely Sofia a Kyjev v létě tohoto roku, zahrnuje také munici a náhradní díly.

Dodávku dnes poslanci schválili poměrem 131 ku 49. Proti byli socialisté (BSP), kteří často vyjadřují proruské postoje, a také otevřeně promoskevští nacionalisté ze strany Obrození.

15:48

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Írán podle Bílého domu zvažuje dodání balistických raket Rusku.
 • Ruský prezident Vladimir Putin v projevu na summitu G20 prohlásil, že je nutné hledat cesty k zastavení války na Ukrajině. Právě Rusko přitom konflikt loni bezdůvodně rozpoutalo.
 • EU poslala Ukrajině další 1,5 miliardy eur (37 miliard korun) v rámci půjčky, která slouží k zajištění provozu státu a fungování základní infrastruktury.
 • Kyjev v úterý navštívil německý ministr obrany Boris Pistorius, den poté, co tam jednal šéf Pentagonu Lloyd Austin. Pistorius oznámil novou podporu Ukrajině za 1,3 miliardy eur (32 miliard korun).
14:59

Ruský prezident Vladimir Putin na summitu G20 řekl, že je potřeba hledat cesty k zastavení války na Ukrajině. Rusko se podle něj nebrání mírovým jednáním s Ukrajinou.

14:01

Ukrajinci tvrdí, že nyní drží rekord efektivního zásahu odstřelovací puškou. Člen ukrajinské bezpečnostní služby měl zabít ruského vojáka na vzdálenost 3800 metrů. Přesný výstřel překonal předchozí rekord kanadského odstřelovače z Iráku z roku 2017.

13:58

Evropská unie poslala Ukrajině další 1,5 miliardy eur (37 miliard korun) v rámci půjčky, která slouží k zajištění provozu státu a fungování základní infrastruktury. Informovala o tom dnes na sociální síti X předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Celkem už letos Kyjev od EU takto získal 16,5 miliardy eur (404 miliard korun).

12:11

Státní zastupitelství v Lublinu na východě Polska obžalovalo 16 osob, které podle něj vyvíjely výzvědnou činnost ve prospěch Ruska. Informovala o tom dnes agentura PAP. Podle prokuratury jsou obžalovanými cizinci a působili na vícero místech země včetně metropole Varšavy. Patnáct z nich skončilo ve vazbě. Hrozí jim až deset let vězení.

11:47

Přejezd kamionů přes slovensko-ukrajinský hraniční přechod Vyšné Nemecké/Užhorod byl obnoven poté, co tam kamionovou dopravu v úterý zablokoval při protestu řidič s dodávkou a přívěsem, řekla mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Bárdyová. Unie autodopravců Slovenska (UNAS), která tento přechod minulý týden hodinu blokovala kvůli ukrajinské konkurenci, se od jednání zmíněného řidiče distancovala.

Polští autodopravci začali protestovat na hraničních přechodech z Polska na Ukrajinu na počátku v listopadu, což v příhraničí vedlo k vytváření kolon. Část dopravců následně začala jezdit přes Slovensko; to zase způsobilo až zhruba 20 kilometrů dlouhou frontu kamionů u slovensko-ukrajinských hranic.

11:38

Před týdnem ukrajinská armáda oznámila, že se uchytila na východním břehu Dněpru v Chersonské oblasti a vytvořila na něm svá předmostí. Pozice na břehu, dosud kontrolovaném okupanty, ukrajinské jednotky drží. A dokonce je pomalu rozšiřují.

08:32 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že v noci na dnešek jeho protivzdušná obrana zničila tři ukrajinské bezpilotní prostředky, které se pohybovaly nad okupovaným poloostrovem Krymem. Ruské síly podle Moskvy zlikvidovaly i čtyři námořní prostředky řízené na dálku u okupovaného poloostrova, píše agentura AFP. Ukrajina naopak prohlásila, že v noci zničila několik bezpilotních prostředků vypuštěných ruskou armádou.

21:51 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady za účast v bojích na Ukrajině osvobodily muže odsouzeného za čtyřnásobnou rituální vraždu. Informoval o tom ruskojazyčný server BBC, podle kterého odsouzený patřil k satanistické sektě a za své činy si vysloužil 20letý trest vězení. Z fronty se vrátil omilostněn začátkem tohoto měsíce.

21:09 Vlajka Ruské federace.

Ruskou regionální novinářku Jekatěrinu Duncovovou, která minulý týden ohlásila záměr kandidovat v ruských prezidentských volbách, vyslýchali vyšetřovatelé z ruské prokuratury a ptali se jí na její kandidaturu a vztah k ruským aktivitám na Ukrajině. Duncovová, která do svého oznámení nebyla příliš známá, to popsala nezávislému ruskému portálu Agentstvo. Na svém předvolebním webu vyzývá k ukončení bojů na Ukrajině.

19:36

"Ruská válka představuje pro evropskou bezpečnost a hodnoty zásadní hrozbu. Právě proto pokračujeme v podpoře a posilujeme naše dlouhodobé bezpečnostní závazky vůči Ukrajině," řekl předseda Evropské rady Charles Michel. "Členství v EU ale nepřijde jen tak ze dne na den," zdůraznil Zelenskému a Sanduové, dodal však, že blok se musí připravit na přijetí nových členů. "Na rozšíření do roku 2030 musíme být připraveni na obou stranách," dodal.

19:29 Vlajka Ruské federace.

Bílý dům podle Reuters také uvedl, že Írán posílá Rusku významný počet bezpilotních letounů, zatímco ruská žoldnéřská Wagnerova skupina se možná chystá dodat Íránu nebo s Íránem spřízněnému libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh vojenské vybavení.

19:28 Vlajka Ruské federace.

Írán možná zvažuje, že dodá Rusku balistické rakety k použití na Ukrajině, uvedl dnes podle agentury Reuters bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Dodal, že Spojené státy situaci mezi Íránem a Ruskem pečlivě monitorují a podniknou přiměřené kroky, pokud to bude nutné.

18:35

Více než třetinu ukrajinských civilních obětí tvoří lidé starší 60 let, přičemž tato skupina představuje čtvrtinu ukrajinské populace, píše se ve zprávě. Starší lidé se většinou nemohou nebo nechtějí přemístit do bezpečnějších oblastí, doplňuje agentura Reuters. Miliony Ukrajinců po začátku války utekly ze svých domovů, a to jak v rámci své vlasti, tak do zahraničí.

18:34 Vlajka Ruské federace.

Soud v Moskvě dnes zamítl odvolání držitele Nobelovy ceny za mír a bývalého šéfredaktora opozičního listu Novaja Gazeta Dmitrije Muratova, který požadoval, aby už nebyl na seznamu takzvaných zahraničních agentů. Informoval o tom portál Meduza. Lidé označení jako zahraniční agenti jsou v Rusku pod přísnou úřední kontrolou.

18:15

Slovenští řidiči kamionů začali dnes na protest proti konkurenci z Ukrajiny blokovat kamionovou dopravu na hraničním přechodu spojujícím Vyšné Nemecké a Užhorod na slovensko-ukrajinské hranici. Informovala o tom ukrajinská agentura Unian, podle níž je na hranici ze slovenské strany asi 300 kamionů. Slovenští silniční přepravci požadují, aby pro ukrajinské přepravce znovu platila povinnost povolení pro vjezd do Evropské unie. Už minulý týden slovenští řidiči kamionů po vzoru obdobných protestů v Polsku symbolicky na hodinu přechod ve Vyšném Nemeckém blokovali.

16:30

 "Máme velkou důvěru, že se vztahy (s Argentinou) stanou intenzivnějšími," řekl agentuře EFE poradce ukrajinského prezidenta. Ten také připomněl, že Milei v minulosti podpořil ukrajinský boj proti ruské okupaci a ruského prezidenta Vladimira Putina nazval autokratem. Žovkva uvedl, že Zelenskyj doufá v uspořádání summitu se zeměmi Latinské Ameriky a že je ochoten do regionu přicestovat, pokud dostane pozvání.

"Oceňuji vaši jasnou pozici ohledně podpory Ukrajině," uvedl v pondělní gratulaci Mileiovi Zelenskyj.

16:30

Ukrajina doufá v další rozvoj vztahů s Argentinou poté, co se ultraliberální ekonom Javier Milei stane prezidentem této latinskoamerické země. Agentuře EFE to řekl poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Igor Žovkva. Milei v minulosti vyjádřil podporu východoevropské zemi, která čelí ruské invazi. Moskva s hodnocením vztahů s novým prezidentem chce počkat, až se ujme 10. prosince funkce.

16:00

"Na 10 tisíc mrtvých civilistů je pro Ukrajinu chmurný milník," uvedla vedoucí ukrajinské mise OSN Danielle Bellová. "Hrozí, že válka Ruské federace proti Ukrajině, která nyní vstupuje do 21. měsíce, přeroste ve vleklý konflikt s bolestivě vysokou cenou na životech," dodala.

15:30

Na Ukrajině od začátku ruské invaze z loňského 24. února zahynulo více než 10 tisíc civilistů. Uvedl to dnes podle agentury Reuters Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva, podle kterého zhruba polovina úmrtí za poslední dobu nastala daleko za frontovou linií. Ta se táhne stovky kilometrů od jižní přes východní Ukrajinu na sever země.

14:36

Německý ministr obrany Boris Pistorius oznámil novou vojenskou pomoc Ukrajině za 1,3 miliardy eur (32 miliard korun). Součástí je protivzdušný systém IRIS-T.

14:16

Předseda Evropské rady Charles Michel varoval před tím, aby se brzké schválení začátku přístupových jednání s Ukrajinou považovalo za hotovou věc. Některé členské státy EU podle něj mají výhrady a dávají najevo, že na rozhodnutí potřebují více času. Michel to řekl novinářům ve vlaku předtím, než v úterý přijel do Kyjeva.

13:35

Česko navrhuje Evropské unii omezit pohyb ruských diplomatů v schengenském prostoru. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského celá řada špionážních aktivit probíhá pod diplomatickým krytím, což je veřejně známým faktem. Vyjádření šéfa diplomacie ČTK poskytl mluvčí ministerstva Daniel Drake. O českém návrhu předtím informoval list Financial Times.

11:02

Připomeňte si ve fotogalerii Aktuálně.cz bouřlivé události v Kyjevě před deseti lety.

11:01 Volodymyr Zelenskyj při návštěvě Finska.

Demonstrace, které začaly před deseti lety na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdan), byly podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského prvním vítězstvím v současné válce, kterou vede Ukrajina s Ruskem. Demonstrace na Majdanu vyústily ve svržení tehdejšího proruského prezidenta Viktora Janukovyče, který odmítal podepsat asociační dohodu Ukrajiny s Evropskou unií. "Fakticky se jednalo o první vítězství v dnešní válce. Vítězství proti lhostejnosti. Vítězství odvahy," uvedl v projevu k výročí Zelenskyj.

10:54 Vlajka Ruské federace.

Rusko nemůže koexistovat se současným ukrajinským režimem, řekl vysoce postavený ruský diplomat Rodion Mirošnik. Moskva bude podle něj čelit NATO tak dlouho, jak to bude nutné. Vyjádřil také přesvědčení, že Západ nakonec o Ukrajinu ztratí zájem a režim se následně zhroutí. "Jakmile bude nebezpečí zlikvidováno, lze to považovat za dosažení cílů speciální vojenské operace," dodal s odkazem na oficiální termín, kterým Moskva označuje svou invazi na Ukrajinu zahájenou v únoru loňského roku.

10:04 Vlajka Ruské federace.

Revoluce známá jako Majdan byla pučem, sponzorovaným a organizovaným ze zahraničí. U příležitosti desátého výročí propuknutí protestů v Kyjevě v listopadu 2013 to prohlásil Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.

9:44

Moldavská prezidentka Maia Sanduová přijela do Kyjeva.

9:40

Sami ukrajinští vojáci se cítí nejen unavení, ale v rostoucí míře zklamaní podporou ze Západu, řekl Petr Pavel. Mají pocit, že je v tom necháváme, uvedl.

9:39

Ukrajinská protiofenziva se nevyvíjí tak, jak Ukrajinci sami očekávali, řekl český prezident Petr Pavel. Podpora Západu podle něj nebyla dostatečně masivní a rychlá. "Dodávky zbraní, které Ukrajina potřebuje pro úspěch ve válce s Ruskem, stále váznou," řekl prezident.

9:14

Ukrajina v noci na úterý čelila novým ruským vzdušným a dělostřeleckým útokům. Zásah podle Kyjeva utrpěla nemocnice a důlní šachta. Dva lidé zemřeli.

08:07

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Do ukrajinské metropole přicestoval německý ministr obrany Boris Pistorius, den poté, co v Kyjevě jednal šéf Pentagonu Lloyd Austin. 
 • Austin na své druhé návštěvě v Kyjevě od začátku ruské invaze ujistil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o trvalé americké podpoře bránící se zemi.
 • Při ruském ostřelování v pondělí na Ukrajině zemřeli tři lidé, poškození utrpělo také elektrické vedení a plynovod. Podle agentury Reuters to uvedly úřady v ukrajinské Dněpropetrovské a Chersonské oblasti.
 • Ruského dobrovolníka Alexandra Demidenka, který pomáhal ukrajinským uprchlíkům s návratem do vlasti, zadrželi a obvinili z vlastizrady.
08:02

"Jsem tady, abych slíbil další podporu," uvedl dnes ráno podle reportéra Bildu. Deník Ukrajinska pravda uvádí, že Pistorius bude jednat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ministrem obrany Rustemem Umerovem o vojenské pomoci a výcviku ukrajinských vojáků. Také plánuje položit věnec na náměstí Nezávislosti.

08:02

Do ukrajinské metropole dnes přicestoval německý ministr obrany Boris Pistorius, den poté, co v Kyjevě jednal šéf Pentagonu Lloyd Austin. Návštěvu ráno oznámilo německé ministerstvo obrany s tím, že hlavním cílem je potvrdit německou podporu zemi, která se skoro 21 měsíců brání ruské agresi.

Podle deníku Bild dorazil Pistorius do Kyjeva v 05:00 místního času (04:00 SEČ). Do metropole se vrátil po téměř deseti měsících, na začátku února zde oznámil plán dodat napadené zemi přes 100 tanků Leopard 1.

06:26

Spojené státy uvalily sankce na dva ruské vojáky, obviněné ze zavraždění civilistů v ukrajinském městě Buča a obci Andrijivka u Kyjeva během jejich okupace ruskými vojsky loni na jaře. Oznámila to dnes na svém ruskojazyčném webu stanice BBC s odvoláním na oznámení amerického ministerstva zahraničí.

Ministerstvo na černou listinu zařadilo plukovníka Azatbeka Omurbekova, přezdívaného v médiích "řezník z Buče" kvůli vraždění neozbrojených civilistů, a vojáka Daniila Frolkina, obviněného ze zavraždění civilisty v Andrijivce.

Ukrajinská a západní média označují Omurbekova za velitele 64. samostatné motostřelecké brigády a za jednoho z velitelů zodpovědných za zvěrstva v okupovaném městě Buča. Ještě loni v dubnu na něj sankce uvalila Británie.

06:00 Vlajka Ruské federace.

Ruského dobrovolníka Alexandra Demidenka, který pomáhal ukrajinským uprchlíkům s návratem do vlasti, zadrželi a obvinili z vlastizrady. Uvedla to ruská redakce BBC na svém webu s odvoláním na Demidenkova syna.

Oleg Demidenko řekl portálu Možem objasniť, že otec mu napsal dopis z vazební věznice. Uvedl v něm, že jej obviňují, že předal Ukrajině "utajované údaje".

16:55

Při ruském ostřelování dnes na Ukrajině zemřeli tři lidé, poškození utrpělo také elektrické vedení a plynovod. Podle agentury Reuters to dnes uvedly úřady v ukrajinské Dněpropetrovské a Chersonské oblasti.

15:57

Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes na své druhé návštěvě v Kyjevě od začátku ruské invaze ujistil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o trvalé americké podpoře bránící se zemi.

"Měl jsem tu čest se setkat s prezidentem Zelenským v Kyjevě, abych ho ujistil o neochvějné americké podpoře Ukrajiny. Spolu s našimi spojenci i nadále vnímáme naléhavé potřeby Ukrajiny na bojišti i požadavky týkající se dlouhodobé obrany," uvedl Austin.

15:55 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin promluví na nadcházejícím virtuálním summitu největších světových ekonomik ze skupiny G20. S odvoláním na mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova o tom informovala ruská státní média. Putin se předchozích dvou summitů, které se za osobní účasti světových státníků a dalších vrcholných představitelů konaly v Indonésii a Indii, neúčastnil; jeho místo na nich zaujal šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Reuters
15:50 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes předložilo Finsku oficiální protest kvůli finskému rozhodnutí uzavřít čtyři hraniční přechody. Helsinky krok udělaly kvůli rostoucímu počtu příchodů migrantů z Iráku, Sýrie a dalších zemí bez platných dokladů. Podle Moskvy ale kroky Finska porušují práva a zájmy desítek tisíců občanů obou zemí, informovala dnes agentura Reuters.

14:50

Ukrajinská vláda odvolala z funkcí šéfa úřadu pro kybernetickou obranu a jeho zástupce, uvedl dnes vládní představitel Taras Melnyčuk na Telegramu. Personální rozhodnutí padlo v době vyšetřování, které na úřadu provádí protikorupční prokuratura.

"Jurij Fedorovič Ščyhol byl odvolán z funkce šéfa Státní služby pro speciální komunikace a ochranu informací Ukrajiny," napsal Melnyčuk, představitel vlády v parlamentu. Podle něj byl zbaven pozice také Ščyholův zástupce Viktor Žora.

13:29

Ukrajina a Rusko dnes uskutečnily další výměnu pozůstatků padlých vojáků. Ukrajinské úřady převzaly bezmála sto těl, uvedl ukrajinský štáb pro válečné zajatce.

"Dnes byla na vládou kontrolované území vrácena těla (pozůstatky) 94 ukrajinských obránců," uvedl štáb v prohlášení na komunikační platformě Telegram. "V souladu s normami mezinárodního humanitárního práva byla těla (pozůstatky) bojovníků zabitých v souvislosti s ozbrojenou agresí proti Ukrajině předána protistraně," dodal.

Kolik těl ruská strana dostala, štáb neuvedl. Podle něj výměnu zprostředkoval Mezinárodní výbor Červeného kříže.

12:53 Vlajka Ruské federace.

Rusko vydalo zatykač na ukrajinskou zpěvačku Džamalu, která v roce 2016 zvítězila v mezinárodní písňové soutěži Eurovize a v minulosti kritizovala ruskou invazi na Ukrajinu i anexi Krymu. Informovala o tom dnes ruská tisková agentura TASS s odvoláním na databázi hledaných osob ruského ministerstva vnitra.

Zpěvačka krymskotatarského původu, občanským jménem Susana Džamaladinovová, se také zastává krymských Tatarů, kteří podle zpráv o stavu lidských práv na Krymském poloostrově anektovaném Ruskem čelí represím.

Ukrajinská zpěvačka Džamala během vystoupení na Eurovizi
Ukrajinská zpěvačka Džamala během vystoupení na Eurovizi | Foto: Eurovision Song Contest
12:49 Vlajka Ruské federace.

Situace na hranici Finska s Ruskem se vyostřuje. Finská ministryně vnitra Mari Rantanenová minulý týden uvedla, že počet žadatelů o azyl přicházejících na hraniční přechody z Ruska výrazně narostl. V tomto týdnu jich každý den přicházely desítky, kdežto dříve na podzim to v průměru byl méně než jeden člověk. Finsko reagovalo uzavřením hraničních přechodů.

12:32

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Americký ministr obrany Lloyd Austin v pondělí bez ohlášení přicestoval do Kyjeva. Jde o jeho druhou návštěvu od vypuknutí války.
 • Kyjev v noci na neděli čelil několika vlnám útoků ruských dronů, uvedla podle agentury Reuters zdejší vojenská správa.
 • Útoky dronů hlásila po celý den i ruská strana konfliktu.
 • Ukrajincům se v Chersonské oblasti podařilo zatlačit ruská vojska tři až osm kilometrů dál od levého břehu Dněpru, tvrdí mluvčí ukrajinské armády.
 • Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo zástupce českého velvyslance Jiřího Čisteckého. Nesouhlasí s umístněním ruské firmy na sankční seznam.
12:07

Ruská státní agentura RIA Novosti zveřejnila informaci, že Kreml posílá na frontu bojovat Ukrajince, které jako vojáky zajal. Rusko tvrdí, že složili přísahu věrnosti.

11:27

Austin, který podobně jako ostatní oficiální návštěvy od začátku války do ukrajinské metropole přijel vlakem z Polska, se má setkat s vysoce postavenými ukrajinskými činiteli.

"Přijel jsem sem, abych doručil důležitou zprávu - Spojené státy budou i nadále stát s Ukrajinou a jejím bojem za svobodu proti ruské agresi - a to jak teď, tak i do budoucna," uvedl Austin.

10:13

Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes bez ohlášení přicestoval do Kyjeva. Jedná se o jeho druhou návštěvu od začátku války loni v únoru. Podle agentury AP se chce zasadit o udržení finanční a vojenské pomoci Ukrajině, přestože americké zdroje vyčerpávají i další globální rizika, například konflikt mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás.

09:28

Policie a záchranáři na místě výbuchu granátu v Kyjevě zjistili, že o život přišel voják, který v bytě žil, a jeho manželka. Zraněn byl bratr vojáka. Okolnosti neštěstí policie vyšetřuje. 

Začátkem tohoto měsíce přišel o život při výbuchu granátu ve svém domě asistent velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného. Hennadij Častjakov zemřel poté, co mu v rukou explodoval granát, který byl součástí dárku k jeho narozeninám.

07:45

Dva lidé v neděli večer zemřeli, když v jejich bytě ve čtvrti Dniprovskyj rajon vybuchl granát, informovala v noci na dnešek podle portálu RBK Ukrajina policie. Třetí člověk utrpěl zranění.

23:03

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Kyjev v noci na neděli čelil několika vlnám útoků ruských dronů, uvedla podle agentury Reuters zdejší vojenská správa. Kolem deseti bezpilotních letounů při druhém takovém útoku za dvě noci zdejší protivzdušná obrana sestřelila.
 • Útoky dronů hlásila po celý den i ruská strana konfliktu.
 • Ukrajincům se v Chersonské oblasti podařilo zatlačit ruská vojska tři až osm kilometrů dál od levého břehu Dněpru, tvrdí mluvčí ukrajinské armády.
 • Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo zástupce českého velvyslance Jiřího Čisteckého. Nesouhlasí s umístněním ruské firmy na sankční seznam.
22:35

Ruská protivzdušná obrana večer zasahovala proti bezpilotnímu létajícímu prostředku, který mířil na Moskvu. Podle agentury Reuters o tom na sociálních sítích informoval starosta města Sergej Sobjanin. Doplnil, že dron sestřelily ruské síly u města Elektrostal na východ od ruské metropole.

15:31

Na Ukrajinu se vrátil ukrajinský teenager a sirotek Bohdan Jermochin, kterého Rusové odvlekli z okupovaného Mariupolu do Ruska. Na sociálních sítích o tom informoval šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Jermochin byl v době svého pobytu v Rusku předvolán k odvodové komisi, kam se měl dostavit po dovršení 18 let.
"Našemu týmu se podařilo navrátit domů Bohdana Jermochina, ukrajinského hocha, kterého Rusko odvezlo z Mariupolu do Moskevské oblasti," napsal Jermak. Dodal, že mladík má 18. narozeniny právě dnes.

11:14

Ukrajincům se v Chersonské oblasti podařilo zatlačit ruská vojska tři až osm kilometrů dál od levého břehu Dněpru, tvrdí mluvčí ukrajinské armády.

09:08 Vlajka Ruské federace.

Starosta Moskvy Sergej Sobjanin podle agentury Interfax informoval o zničení dronu letícího na Moskvu. Dron byl podle něj sestřelen v Bogorodském okrese východně od Moskvy. Ruské ministerstvo obrany útok připsalo ukrajinským silám. Ty se k úderům na ruské území nehlásí.

Kyjev v noci na neděli čelil několika vlnám útoků ruských dronů, uvedla podle agentury Reuters zdejší vojenská správa. Kolem deseti bezpilotních letounů při druhém takovém útoku za dvě noci zdejší protivzdušná obrana sestřelila. Žádné zprávy o obětech nebo zraněných zatím nejsou. Ukrajinské vzdušné síly ráno na sociální síti oznámily, že v noci se jim podařilo zničit 15 z 20 přilétajících dronů Šáhed. 

09:04

Asociace silničních dopravců z několika zemí střední Evropy, včetně Česka, požádaly v pátek Evropskou komisi o ukončení výjimek pro ukrajinské dopravce pro vjezd do Evropské unie. Dříve potřebovali ukrajinští kamionoví dopravci pro vjezd do EU povolení, tato povinnost však byla po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu zrušena. Podle středoevropských dopravců to škodí konkurenceschopnosti silničních dopravců ze zemí unie. 

22:13 Volodymyr Zelenskyj při návštěvě Finska.

Zákroky ukrajinské protivzdušné obrany dnes v tradičním večerním projevu ocenil prezident Volodymyr Zelenskyj. Letectvu vzkázal, že pro Ukrajinu jejich práce znamená rozdíl mezi životem a smrtí. "Čím víc se přibližuje zima, tím razantněji budou Rusové útočit," varoval prezident.

16:45

V Oděské oblasti na jihu Ukrajiny se kvůli nočnímu ruskému dronovému útoku ocitlo bez proudu kolem 1550 lidí, uvedlo podle serveru BBC News ukrajinské ministerstvo energetiky. Další útok podle ministerstva v regionu poškodil sklad ropy. V obci Komyšuvacha v Záporožské oblasti zemřeli při ruském raketovém útoku dva záchranáři, kteří na místě bojovali s následky předchozího úderu, sdělila podle portálu Meduza ukrajinská policie.

Od pátečního večera a v noci na dnešek podniklo Rusko na Ukrajinu v několika vlnách rozsáhlé dronové útoky. Ukrajinské letectvo oznámilo, že ukrajinským protivzdušným silám se podařilo zničit 29 z 38 dronů Šáhed, jimiž Rusko útočilo. Jeden z dronů spadl na objekt energetické infrastruktury v Oděské oblasti a způsobil v něm požár. Ruské dronové nálety také způsobily v pátek požár dvou budov v Záporoží, který se rozšířil na plochu 250 metrů čtverečních.

Záporožská oblast se dnes kromě toho stala terčem raketových útoků. Dvě rakety zasáhly obci Komyšuvacha, kde způsobily požár rodinného domu a zranění čtyřem lidem. Na místo pak přijeli záchranáři, ale místo zrovna zasáhla třetí raketa. Dva lidé ze záchranného týmu zemřeli a tři jejich kolegové utrpěli zranění.

16:29 Vlajka Ruské federace.

Ruské síly podle ruského ministerstva obrany podnikly intenzivní dělostřelecké a letecké útoky na ukrajinské jednotky v okolí Dněpru na jihu Ukrajiny a způsobily ukrajinské straně ztráty v počtu 75 vojáků. Informovala o tom agentura Interfax. Ukrajinské síly podle ní kromě toho při této operaci přišly o čtyři houfnice.

Operace se podle ruského ministerstva obrany odehrála u obce Kačkarikva, která leží v Chersonské oblasti na pravém břehu Dněpru ovládaném Ukrajinou, a u dvou ostrovů na Dněpru. Kdy se operace odehrála, ruská média neupřesnila, informaci ale převzala z brífinku ministerstva obrany, který se obvykle věnuje vývoji na Ukrajině v posledních 24 hodinách.

V poslední době přicházejí zprávy o bojích na levém břehu Dněpru, který je ovládaný Ruskem, ale kam se Ukrajincům v posledních týdnech podařilo probojovat. Podle analýzy amerického Institutu pro studium války (ISW), který se odvolává na ruské proválečné komentátory, se boje odehrávají u vesnic Pojma a Piščanivka ležících nedaleko Dněpru asi 12 kilometrů vzdušnou čarou od Chersonu a také u vesnice Krynky asi 30 kilometrů od Chersonu.

14:48

Rusko prakticky zmrazilo proces výměny válečných zajatců mezi Kyjevem a Moskvou. Podle ukrajinské agentury Unian to uvedl mluvčí koordinačního štábu pro otázky zacházení s válečnými zajatci Petro Jacenko. Poslední výměna se uskutečnila v srpnu.

Jacenko se domnívá, že Rusko chce odmítáním výměn vyvinout tlak na ukrajinskou společnost. "Rusko se snaží rozeštvat ukrajinskou společnost, snaží se přesvědčit rodiny a přátele válečných zajatců, že výměny se nekonají kvůli překážkám z ukrajinské strany," tvrdí Jacenko.

Na Ukrajině je přitom podle něj mnoho ruských válečných zajatců, které by Kyjev rád vyměnil za své vojáky. "Naše detenční střediska se zaplňují a absolutně nepotřebujeme držet tyto ruské vojáky v zajetí. Rádi je vyměníme klidně i zítra za naše obránce," zdůraznil Jacenko.

14:46

Souhrn nejdůležitějších událostí: 

 • Ruské drony zaútočily v noci na sobotu na Kyjev. Oběti ani škody nejsou hlášeny.
 • Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo zástupce českého velvyslance. Nesouhlasí s umístněním ruské firmy na sankční seznam.
 • Do ruského zajetí se dostalo přes 3500 ukrajinských vojáků, přičemž část z nich již byla propuštěna.
 • Ukrajinské síly provedly řadu úspěšných operací na levém břehu Dněpru v Chersonské oblasti a udržují tam pozice na několika předmostích.
14:31

Ruské ministerstvo zahraničí si v pátek předvolalo zástupce velvyslance v Rusku Jiřího Čisteckého, aby mu dalo najevo svůj nesouhlas s přidáním ruského podniku spravujícího nemovitosti na český sankční seznam. 

"Můžeme potvrdit, že náš chargé d’affaires byl pozván 17. listopadu na ruské ministerstvo zahraničí. Detaily a obsah jednání nebude česká diplomacie komentovat," sdělilo ČTK české ministerstvo zahraničních věcí.

Přidání ruského podniku Goszagransobstvennosť na seznam schválila ve středu česká vláda. Rozhodla tím také o zmrazení jeho majetku v České republice. Moskva to v dnešním prohlášení označila za právní svévoli.

14:06

Asociace silničních dopravců z několika zemí střední Evropy, včetně České republiky, požádaly v pátek Evropskou komisi (EK) o ukončení výjimek pro ukrajinské dopravce ohledně vjezdu do Evropské unie. Dříve potřebovali ukrajinští kamionoví dopravci pro vjezd do EU povolení, tato povinnost však byla po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu z loňského února zrušena. Podle středoevropských dopravců to škodí konkurenceschopnosti silničních dopravců ze zemí unie. Informovala o tom agentura AFP. ČTK zjišťuje podrobnosti.

"Požadujeme od úřadů, aby zvážily zrušení (dohody s Ukrajinou) nebo významné změny současné dohody mezi EU a Ukrajinou," stojí podle AFP v prohlášení. Proti výhodným podmínkám v silniční dopravě pro Ukrajinu už asi dva týdny protestují polští dopravci, kteří blokují důležité hraniční přechody na polsko-ukrajinské hranici. Kvůli jejich protestu se v příhraničí z obou stran hranice tvoří dlouhé kolony. 

14:04

Ruská vláda prozatím nechala v platnosti embargo na vývoz nafty po železnici, informoval dnes ruský list Kommersant. Ruské ministerstvo energetiky v pátek oznámilo zrušení embarga na export benzinu. Už dříve uvedlo, že zrušilo restrikce na vývoz nafty prostřednictvím potrubí, který tvoří hlavní část celkového exportu nafty a benzinu z Ruska, uvedla agentura Reuters.

Moskva zavedla embargo na vývoz nafty a benzinu 21. září, reagovala tak na nedostatek pohonných hmot a jejich vysoké ceny na domácím trhu. Výjimku z embarga měl pouze export do Arménie, Běloruska, Kazachstánu a Kyrgyzstánu.

Rusko loni vyvezlo téměř 35 milionů tun nafty. Z toho téměř tři čtvrtiny tvořila nafta dodávaná potrubím. Vývoz benzinu v loňském roce činil téměř pět milionů tun.

07:26

Kyjev se v noci na sobotu podruhé v tomto měsíci stal terčem útoku ruských dronů. Podle zdejší vojenské správy se všech zhruba deset bezpilotních letounů podařilo sestřelit. Oběti ani škody zatím nejsou hlášeny, uvedla agentura Ukrinform.

"Druhý útok nepřátelských dronů na Kyjev v tomto měsíci. Nepřátelské bezpilotní letouny byly vypuštěny z jihu. Aby se dostaly do hlavního města, překonaly…obtížnou trasu dlouhou téměř 1000 km," uvedl šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko, podle něhož ale "složité manévry nepřítele" protivzdušnou obranu ukrajinské metropole nezaskočily.

22:59

Souhrn pátečních událostí: 

 • Rusko zrušilo embargo na vývoz benzinu.
 • Do ruského zajetí se dostalo přes 3500 ukrajinských vojáků, přičemž část z nich již byla propuštěna.
 • Kvůli válce mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás se Ukrajině tenčí zásoby dělostřelecké munice, řekl Zelenskyj.
 • Ukrajinské síly provedly řadu úspěšných operací na levém břehu Dněpru v Chersonské oblasti a udržují tam pozice na několika předmostích.
20:30 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo spravedlnosti dnes udělilo nezávislému zpravodajskému serveru The Moscow Times status takzvaného zahraničního agenta. Informovala o tom agentura AFP. Společnosti či osoby, které se na této soupisce ocitnou, jsou podrobovány zvýšené úřední kontrole.

Ministerstvo na svých stránkách obvinilo The Moscow Times z "šíření nepřesných informací o rozhodnutích a politice prováděné orgány veřejné moci" a z "provádění akcí zaměřených na vytváření negativního obrazu orgánů".

20:02 Vlajka Ruské federace.

Rusko zrušilo embargo na vývoz benzinu. S odvoláním na dnešní oznámení tamního ministerstva energetiky o tom informovala agentura Reuters. Moskva v září dočasně zakázala vývoz benzinu a nafty do všech zemí s výjimkou Arménie, Běloruska, Kazachstánu a Kyrgyzstánu, aby stabilizovala ceny pohonných hmot na domácím trhu. Na počátku října zrušila Moskva embargo na na většinu vývozu nafty.

19:46 Volodymyr Zelenskyj při návštěvě Finska.

V prosinci tohoto se podle Zelenského uskuteční zvláštní konference za účasti ukrajinského a amerického průmyslu, vládních představitelů a dalších státních subjektů, kteří se podílí na organizaci ukrajinské obrany. 

19:45 Volodymyr Zelenskyj při návštěvě Finska.

Zbrojní sklady spojenců po celém světě zejí prázdnotou nebo v nich je minimum zásob stanovené zákonem, kterého už se dané státy nemohou vzdát, uvedl Zelenskyj. "Nestačí to," řekl.

 

18:29

Do ruského zajetí se dostalo přes 3500 ukrajinských vojáků, přičemž část z nich již byla propuštěna. Uvedlo to dnes ministerstvo pro reintegraci dočasně okupovaných oblastí Ukrajiny, pod nějž agenda válečných zajatců spadá.

Údaje zveřejnila zvláštní komise pro zjištění skutečného počtu válečných zajatců pod vedením ukrajinské vicepremiérky Iryny Vereščukové. "Podle jejích výsledků byla skutečnost zbavení svobody zjištěna u 4337 osob (3574 vojáků a 763 civilistů). Z nich bylo 1953 ze zajetí propuštěno," napsalo na facebooku ministerstvo.

18:20

Rusko nehodlá zavřít své okno do Evropy. Složité období momentálně prožívá ve vztahu s evropskými elitami, nikoliv však s evropskou společností. Podle agentury TASS to dnes uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

"Nechceme s nikým přerušovat vztahy (…) Nic přibouchávat nebudeme, ani dveře, ani okna," řekl Putin na mezinárodním kulturním fóru v Petrohradě, který je historicky označován za geografické i kulturní okno Ruska do Evropy či na Západ. "Nemáme žádný konflikt s evropskou společností", ale "s evropskými elitami prožíváme těžké časy", dodal.

16:30

Desítky lidí přilákala dnes odpoledne ke stánkům v dolní části Václavského náměstí v Praze možnost finančně podpořit ukrajinský zápas proti ruské agresi nebo podepsat petici za posílení evropské integrace a nahrazení české koruny eurem. Akci s názvem Sametový Můstek do Evropy 2023 uspořádala občanská organizace Pulse of Europe.

Především ženy se zastavovaly u stánku Pražského Majdanu s výzvou za propuštění ukrajinských dětí odvlečených do Ruska. Za příspěvek mohly získat například náramky, odznáčky ve tvaru srdce nebo stužky v ukrajinských národních barvách. V polovině stánku s nápisem Russia - Hands off Ukraine! byla také výstava fotografií dokumentující ruské řádění na Ukrajině, například masakr v Buči.

16:17

Ministryně během setkání se svým protějškem vyzdvihla úsilí moldavské vlády, která podporuje Ukrajinu bránící se ruské invazi, a její odolnost vůči tlaku vyvíjeného Moskvou. "Je zřejmé, že čelíte obrovskému tlaku ze strany Ruska, které se snaží destabilizovat vaši zemi a zvrátit prozápadní směřování Moldavska. Vaše odhodlání a síla čelit tomuto tlaku je inspirativní," řekla Černochová.

16:17

Česká ministryně obrany Jana Černochová se během dnešní pracovní návštěvy Moldavska setkala se svým protějškem Anatoliem Nosatiim, s nímž jednala o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu a postoji k ruské agresi vůči Ukrajině. Ocenila rovněž postoj Moldavska vůči tlaku Ruska. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo obrany. Černochová v Kišiněvě také odhalila obnovený pomník československým legionářům.

16:16

Více než tři miliony korun už lidé vybrali za pouhý jeden den na nákup vrtulníku Black Hawk pro Ukrajinu. Celkem bude stroj stát 105 milionů.

13:38

Ukrajinské vzdušné obraně se v noci na dnešek podařilo sestřelit devět z deseti dronů, které na Ukrajinu vyslalo Rusko. Podle ruské redakce BBC to oznámily ukrajinské vzdušné síly. Ruská strana pak informovala o sestřelení tří ukrajinských dronů nad ruským Smolenskem, dvou protilodních střel Neptun nad Černým mořem a dvou blíže nespecifikovaných vzdušných cílů nad Ruskem okupovaným poloostrovem Krym.

12:41 Volodymyr Zelenskyj při návštěvě Finska.

Kvůli válce mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás se Ukrajině tenčí zásoby dělostřelecké munice, řekl podle agentury AFP novinářům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Důsledkem bojů v Pásmu Gazy je podle něj zpomalení dodávek této klíčové munice na Ukrajinu.

"Co myslíte, že začali kupovat na Blízkém východě jako první? Munici ráže 155 milimetrů. Naše zásoby se ztenčily," posteskl si Zelenskyj. Dodal, že zpomalení dodávek od spojenců, například Spojených států amerických, ale rozhodně není záměrné.

Zbrojní sklady spojenců po celém světě podle Zelenského zejí prázdnotou nebo v nich je minimum zásob stanovené zákonem, kterého už se dané státy nemohou vzdát. "Nestačí to," shrnul Zelenskyj.

09:37

Ukrajinské síly provedly řadu úspěšných operací na levém břehu Dněpru v Chersonské oblasti a udržují tam pozice na několika předmostích, uvedlo v prohlášení na facebooku ukrajinské námořnictvo. Ukrajinci kromě toho v oblasti způsobili vážné ztráty ruským silám, stojí v tomto oznámení. Podobná prohlášení nelze bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

20:38

Od ruské invaze na Ukrajinu počátkem loňského roku bylo do více než desítky zařízení v Bělorusku převezeno více než 2400 ukrajinských dětí ve věku od šesti do 17 let. Vyplývá to z výzkumu, který dnes zveřejnila americká Yaleova univerzita. Vyšetřování role Běloruska v nuceném přesunu více než 19.000 dětí z okupovaných území mimo jiné do Ruska v květnu oznámila ukrajinská prokuratura.

19:23

Nejméně 265 ukrajinských civilistů od začátku války s Ruskem přišlo o život při výbuchu miny, bezmála 600 lidí vyvázlo se zraněním, tvrdí Kyjev.

19:22

Zmrazení desítek ruských nemovitostí v Česku kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině už se projevilo v katastru nemovitostí. Jsou na nich plomby.

19:08 Vlajka Ruské federace.

V Astrachani na jihu evropské části Ruska se zhroutila část pětipodlažního domu, dle gubernátora je přinejmenším jedna mrtvá a několik pohřešovaných.

16:13

Ostřelování z Ruska dnes ve vesnici Bilozerka v ukrajinské Chersonské oblasti zabilo jednoho člověka a zranilo další čtyři lidi, uvedl regionální představitel Oleksandr Prokudin. Počet obětí po středečním raketovém útoku na město Selydove na východě Ukrajiny se pak zvýšil ze dvou na čtyři, sdělila ukrajinská státní služba pro mimořádné události.

14:50 Vlajka Ruské federace.

Soud v Petrohradu poslal na sedm let do vězení umělkyni Alexandru Skočilenkovou, která vyměnila v supermarketu několik cenovek za protiválečné vzkazy, uvedl portál Meduza. Podle soudu se umělkyně provinila šířením nepravdivých zpráv o ruské armádě, za což v Rusku hrozí odnětí svobody v délce až 15 let. Skočilenková je ve vazbě už od dubna roku 2022. Její blízcí upozorňují, že má vážné zdravotní problémy, které se během jejího pobytu za mřížemi prohlubují.

13:16

Finsko uzavře čtyři přechody na hranicích s Ruskem, aby omezilo počty přicházejících žadatelů o azyl z třetích zemí. Opatření by mělo začít platit v noci na sobotu. Podle agentury Reuters to oznámil finský premiér Petteri Orpo.

11:18

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) odmítl, že by zmrazení ruského státního majetku v Česku bylo nelegálním krokem. Je v souladu se zákonem, existují opravné prostředky, uvedl ve vyjádření, které poskytlo ministerstvo zahraničních věcí. Kabinet ve středu přidal na vnitrostátní sankční seznam podnik pro správu ruského majetku, což podle členů kabinetu fakticky znamená zmrazení ruského státního majetku v tuzemsku. Česko to chce prosazovat i v EU.

10:31 Vlajka Ruské federace.

Kreml zvažuje odpověď na krok Česka, jehož vláda ve středu schválila přidání podniku pro správu ruského majetku v zahraničí na národní sankční seznam a rozhodla tím o zmrazení jeho majetku. Podle agentury TASS to řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ruské úřady podle něj nyní prozkoumají, jaký majetek má Česko v Rusku.

09:42 Volodymyr Zelenskyj při návštěvě Finska.

Podle Zelenského oznámení státníci jednali především o zbraních potřebných na ukrajinské frontě a posílení protivzdušné obrany. Rozhovory s Cameronem se věnovaly také bezpečnostní situaci v Černém moři a možnostem vývozu ukrajinského obilí, uvedla ukrajinská prezidentská kancelář.

09:41 Volodymyr Zelenskyj při návštěvě Finska.

"Je to velmi důležité především nyní, když se svět nesoustředí pouze na situaci na bojišti na Ukrajině. Jsme vděční za to, že Spojené království vždy podporovalo Ukrajinu," řekl Zelenskyj Cameronovi. Někdejší ministerský předseda se překvapivě stal šéfem britské diplomacie v pondělí v rámci rozsáhlejšího změn v kabinetu premiéra Rishiho Sunaka.

Britský ministr zahraničí Zelenskému odpověděl, že svojí návštěvou chce dát najevo britské odhodlání v podpoře Ukrajiny dál pokračovat. Dodal, že s britskou pomocí může Kyjev počítat nejenom letos, ale i v dalších letech.

09:40 Volodymyr Zelenskyj při návštěvě Finska.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijal na Ukrajině nedávno jmenovaného britského ministra zahraničí Davida Camerona. Zelenskyj to oznámil na sociální síti X, kde zároveň zveřejnil videozáznam z části setkání. Ukrajinský prezident Cameronovi poděkoval, že si za cíl své první zahraniční návštěvy zvolil právě Ukrajinu, která vzdoruje ozbrojené agresi sousedního Ruska.

Británie patří mezi západní země, které ukrajinské obranné úsilí výrazně podporují, a podle Camerona může Kyjev s britskou pomocí počítat také do budoucna.

09:05

Ruské síly v noci na dnešek zasáhly nejméně sedmkrát obec v okrese Čuhujiv v Charkovské oblasti raketami S-300. Oznámil to na síti Telegram gubernátor oblasti na severovýchodě Ukrajiny Oleh Syněhubov. Nejméně desetkrát zasáhlo ve středu ruské ostřelování čtyři obce v Sumské oblasti na severu Ukrajiny, oznámila v noci na dnešek tamní oblastní vojenská správa.

08:22

Ukrajinské síly úspěšně zatlačují ruské jednotky a vytvářejí nárazníkovou zónu dosahující tří až osmi kilometrů od východního břehu Dněpru, uvedla mluvčí jižního velení ukrajinské armády Natalija Humenjuková. Americký Institut pro studium války k tomu poznamenává, že tato oblast je výrazně větší, než je patrné z jakéhokoli otevřeného zdroje. 

08:19

Ruské síly v noci na čtvrtek zasáhly nejméně sedmkrát obec v okrese Čuhujiv v Charkovské oblasti raketami S-300. Oznámil to na síti Telegram gubernátor oblasti na jihu Ukrajiny Oleh Syněhubov. Nejméně desetkrát zasáhlo ve středu ruské ostřelování čtyři obce v Sumské oblasti na severu Ukrajiny, oznámila v noci tamní oblastní vojenská správa.

V Chersonské oblasti provádějí ukrajinské síly rozsáhlejší operace na levém břehu Dněpru, konstatuje ve své poslední zprávě americký Institut pro studium války.

21:50 Volodymyr Zelenskyj při návštěvě Finska.

Zelenskyj ujistil, že Ukrajinci touží po míru a uvědomují si, že válku je nutné ukončit, ale tento konec může být různý a nemusí se líbit každému. "Je nutné, aby zlo trpělo," prohlásil.

Míru lze podle Zelenského dosáhnout, "pokud Rusko splní jediný bod: bude respektovat územní celistvost (Ukrajiny) a Chartu OSN, a tedy stáhne vojska z našeho území - to ukončí válku".

21:48 Volodymyr Zelenskyj při návštěvě Finska.

"Pokud jde o patovou situaci a zmrazení konfliktu, měl bych poctivě říci, že válčit budou naše děti. Anebo naši vnuci budou válčit. Už jsme přišli o mnoho lidí. Chceme žít při vědomí, že budeme vychovávat děti, které určitě pak budou bojovat? Protože Rusko znovu přijde, pokud jej nevrátíme na jeho místo," citovala Zelenského slova ze setkání s africkými novináři agentura Interfax-Ukrajina.

21:48 Volodymyr Zelenskyj při návštěvě Finska.

Ukrajina si nemůže dovolit pat ve válce s Ruskem či zmrazení konfliktu, protože pak by musely znovu bojovat další generace, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Pokládá za důležité potrestání zla při ukončení války. Informovala o tom dnes agentura Interfax-Ukrajina.

20:39

Ani po týdnu protestů nepolevují fronty kamionů na hraničních přechodech z Polska na Ukrajinu. Kolony u přechodů Dorohusk-Jahodyn a Hrebenne-Rava Ruska mají místy až 25 kilometrů.

To je zhruba stejně jako před týdnem, kdy protesty polských přepravců začaly, uvedla dnes agentura PAP. Kolony způsobila protestní blokáda polských autodopravců kvůli údajně nespravedlivé ukrajinské konkurenci. Agentura Unian dnes varovala, že k Polákům by se mohli přidat i nespokojení slovenští autodopravci.

19:52 Vlajka Ruské federace.

Před vojenským soudem v Petrohradu dnes začal proces s Darjou Trepovovou, obviněnou z vraždy ruského proválečného blogera, známého pod pseudonymem Vladlen Tatarskij. Podle ruských médií mladé ženě hrozí přinejmenším 15 let odnětí svobody. Na lavici obžalovaných se ocitl také Dmitrij Kasincev, v jehož bytě Trepovovou zatkli. Obviněn je ze zatajování zločinu, za což mu hrozí až dva roky za mřížemi.

Trepovová, obviněná z terorismu, nezákonného pořízení výbušnin a z padělání dokumentů, přinesla podle vyšetřovatelů na pokyn ukrajinských tajných služeb 2. dubna do petrohradské kavárny sošku napěchovanou výbušninou a předala ji blogerovi Tatarskému, který tam diskutoval s příznivci. Při explozi Tatarskij, vlastním jménem Maxim Fomin, na místě zahynul, dalších 52 lidí bylo zraněno.

19:42

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Vláda schválila přidání podniku pro správu ruského majetku v zahraničí na národní sankční seznam. Podnik v Česku provozuje a spravuje mnoho nemovitostí, které jsou majetkem Ruské federace, převážně v Praze nebo Karlových Varech. Opatření se nebude vztahovat na diplomatické mise. 
 • Počet záznamů na českém sankčním seznamu se zvedl na sedm.
 • Evropská komise představila návrh dalších sankcí vůči Rusku kvůli jeho agresi na Ukrajině. V návrhu se hovoří o uvalení sankcí na více než 120 jednotlivců či dalších subjektů.
 • Evropská unie by mohla pověřit Dánsko, aby ve svých vodách provádělo inspekce tankerů převážejících ruskou ropu a případně je blokovalo. 
19:39

Rozhodnutí přivítal na síti X ukrajinský šéf diplomacie Dmytro Kuleba. "Česko právě zmrazilo veškerý ruský státní majetek. Tleskám tomuto principiálnímu kroku a děkuji mému protějšku a příteli Janu Lipavskému. Všechny země, které tak dosud neučinily, by měly tento příklad následovat," konstatoval. 

19:38

Přidání podniku na seznam bylo podle Lipavského přijato s vědomím premiéra, který se dnešního jednání vlády kvůli nemoci nezúčastnil. "Ruská federace nebude moci nakládat s nemovitostmi, které vlastní ruská vládní agentura," uvedl na síti X Fiala. 

19:19

Vymáhání sankcí má na starosti Finanční analytický úřad, podle Lipavského se ředitel úřadu jednání vlády účastnil. Fakticky budou nyní podle ministra zablokovány bankovní účty, zablokován má být majetek také v katastru nemovitostí, aby se nemohl prodat.

Fyzické a právnické osoby, které jsou ke zmrazenému majetku například v nájemním vztahu, mají podle Lipavského pokračovat, tedy platit nájem na účet. Lipavský doplnil, že tyto osoby dostanou vyrozumění, jak mají postupovat.

19:00

Podnik přidaný na sankční seznam spadá v Rusku přímo pod správu záležitostí prezidenta Ruské federace a stará se o majetek ruského státu za hranicemi, uvedl Lipavský. "Z příjmů této právnické osoby je přímo financován ruský režim, který, jak dobře víme, vraždí nevinné civilisty na Ukrajině," dodal.

18:56

Lipavský zdůraznil, že toto opatření se nebude vztahovat na diplomatické mise. Celkem jde o čtyři objekty z celkového počtu nemovitostí vlastněných Ruskou federací na území ČR, například o ambasádu nebo rezidenci velvyslance.

18:35

Vláda schválila zmražení ruského státního majetku v Česku, komentoval rozhodnutí vlády ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

17:56

Vláda dnes schválila přidání podniku pro správu ruského majetku v zahraničí na národní sankční seznam. Podnik v Česku provozuje a spravuje mnoho nemovitostí, které jsou majetkem Ruské federace, převážně v Praze nebo Karlových Varech. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

"Veškeré komerční aktivity podniku včetně pronájmu jsou odteď nelegální," uvedl Lipavský. Zápisem na sankční seznam se zmrazí veškerý majetek, který podnik v Česku vlastní či jinak ovládá, doplnil.

17:02

V ukrajinském hlavním městě Kyjevu dnes odstranili památník ruského básníka Alexandra Puškina, který se nalézal v parku nesoucím dříve Puškinovo jméno. Pomník byl odstraněn poté, co s tímto krokem souhlasila ukrajinská vláda, uvedla agentura Unian.

15:44 Vlajka Ruské federace.

V novém ruském průzkumu mínění se poprvé víc Rusů vyslovilo pro mírová jednání s Ukrajinou než pro pokračování války. Uvedla to stanice Nastojaščeje vremja. Svůj v pořadí už 13. průzkum o postoji Rusů k válce na Ukrajině provedla společnost Russian Field. Pro zahájení mírových rozhovorů se vyslovilo 48 procent oslovených lidí, zatímco pro pokračování ve válce 39 procent lidí.

13:53

Rusko se snaží využít toho, že je druhým největším vývozcem zbraní na světě. Po zahájení agresivní invaze na Ukrajinu žádá své odběratele po celém světě, aby mu poslali zpátky vojenské vybavení. Snaží se tak doplnit zásoby, které mu kvůli válce ubývají.

13:03

Evropská unie by mohla pověřit Dánsko, aby ve svých vodách provádělo inspekce tankerů převážejících ruskou ropu a případně je blokovalo. Podle tří nejmenovaných zdrojů listu Financial Times se o tom nyní vede debata v Bruselu. Podle deníku jde o další snahu, jak omezit ruskou ropu na západních trzích. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na zprávu britského listu Evropskou unii a Dánsko vyzval, aby dodržovaly pravidla mezinárodní mořeplavby.

12:31 Vlajka Ruské federace.

Ruským silám se podařilo zablokovat ukrajinské vojáky, kteří pronikli na levý břeh Dněpru v Chersonské oblasti, prohlásil dnes na sociální síti Telegram Moskvou dosazený šéf okupované části Chersonské oblasti Vladimir Saldo. Ruská strana tím potvrdila, že Ukrajincům se podařilo dobýt na levém břehu pozice, upozornila agentura AFP. O ukrajinských operacích v levobřežní části Chersonské oblasti dosud psali ruští prováleční blogeři nebo o nich hovořil Kyjev. Ukrajina se k dnešnímu tvrzení Salda zatím nevyjádřila.

09:52

Ruské síly v noci na dnešek při raketovém útoku zasáhly čtyřpatrový obytný dům ve městě Selydove v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Pod sutinami zřícené části domu se našlo tělo jedné ženy, uvedl na sociální síti Telegram ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Šéf Doněcké oblastní správy Ihor Moroz na stejné sociální síti informoval, že raketový útok v Selydove poničil dohromady 17 rodinných a osm bytových domů, a zveřejnil fotografie silně zpustošených staveb.

07:53

"Dvě z těchto dětí se za okupace celý loňský školní rok učily po internetu v ukrajinské škole, zatímco v jejich vsi se ustavičně odehrávaly ruské razie. Během školních hodin matka mladých Ukrajinců dávala pozor, aby do domu nevtrhli ruští vojáci. Nakonec ruští vojáci začali rodičům vyhrožovat, že jim odeberou děti, zabaví dům a je deportují. Proto byla rodina nakonec nucena dát děti do ruské školy," napsal Kuleba.

Ve škole podle něj "novým" ukrajinským dětem "nařídili, aby se zahalily do ruské vlajky a nosily ji až do konce vyučování".

07:53

Čtyři ukrajinské děti se spolu s jejich rodinami podařilo dopravit z Ruskem okupovaných území do bezpečí na území pod kontrolou Kyjeva, oznámil zakladatel organizace Save Ukraine Mykola Kuleba, jehož vyjádření citovala i stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

21:52 Vlajka Ruské federace.

Ruská letecká společnost UTair byla nucena odstavit 30 vrtulníků typu Mi-8/Mi-17 kvůli omezení účasti v misích OSN, uvedl generální ředitel společnosti Andrej Martirosov podle agentury Interfax. Divize UTair, která disponuje 98 vrtulníky, tradičně patřila k největším dodavatelům služeb helikoptér pro OSN, ale kvůli protiruským sankcím zastoupení společnosti v kontraktech OSN klesalo, připomněla agentura s odvoláním na výroční zprávu společnosti za loňský rok.

19:09

Sněmovna možná omezí dobu bydlení ukrajinských běženců v bezplatném nouzovém ubytování. Úpravu Petra Letochy (STAN) by mohla vložit do vládní novely takzvaného lex Ukrajina, podle níž si uprchlíci ze země čelící ruské agresi budou moci prodloužit dočasnou ochranu v Česku o další rok do konce března 2025. Předloha je po dnešním druhém čtení před závěrečným sněmovním schvalováním, které by se mohlo uskutečnit ještě na nynější schůzi. Bude čelit také snaze SPD na zamítnutí.

17:45 Vlajka Ruské federace.

Předseda vlády Samarské oblasti, jednoho z ruských regionů, podal demisi, podle oficiální verze ze zdravotních důvodů. Ale na dosavadním pracovišti a v bydlišti Viktora Kudrjašova policisté provedli domovní prohlídky spojené s trestním stíháním oblastních představitelů kvůli překročení pravomocí, napsal dnes na svém webu ruský list Kommersant. Připomněl, že ruští poslanci nedávno požádali úřady, aby prověřily "protiruská" vyjádření Kudrjašovova syna během jeho gruzínského exilu.

17:43

Evropská unie toho musí dělat pro Ukrajinu více a musí to dělat rychleji. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella se na tom dnes shodli všichni ministři obrany, kteří se účastnili jednání v Bruselu. Česko na schůzce zastupovala ministryně obrany Jana Černochová.

16:55

Protiofenziva pokračuje, ukrajinské ozbrojené síly vytvořily předmostí na levém břehu řeky Dněpr, řekl v americkém Hudsonově institutu šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak podle webových stránek hlavy státu.

16:09

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Sergej Chadžikurbanov, jeden z odsouzených za vraždu ruské novinářky Anny Politkovské, byl podle portálu Baza předčasně propuštěn z vězení a odešel bojovat na Ukrajinu. 
 • Evropské unii se nepodaří splnit její plán dodat Ukrajině do března příštího roku jeden milion kusů dělostřelecké munice, řekl německý ministr obrany Boris Pistorius.
 • V Rusku pokračují práce na továrně, která má masově vyrábět íránské drony Šáhed. S odvoláním na satelitní snímky to uvádí americký Institut pro vědu a mezinárodní bezpečnost. 
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že se země musí v nadcházejícím zimním období připravit na nové ruské útoky na ukrajinskou infrastrukturu.
15:51

Německo předalo Ukrajině další balík vojenské pomoci, který obsahuje mimo jiné deset tanků Leopard 1A5, vozidla, drony a více než milion nábojů. S odvoláním na německé ministerstvo obrany o tom dnes informovala agentura Unian.

14:21

Arménský premiér Nikol Pašinjan oznámil, že se příští týden nezúčastní summitu zemí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti. Informovala o tom dnes agentura AP, která rozhodnutí šéfa arménské vlády označila jako další z kroků naznačujících rostoucí napětí mezi spojenci Arménií a Ruskem.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury TASS uvedl, že Kreml Pašinjanovy neúčasti na akci lituje, neboť podobná setkání jsou "dobrou příležitostí k výměně názorů".

13:53

Finský premiér Petteri Orpo dnes obvinil Rusko, že pomáhá migrantům z dalších zemí s dopravou na hranici s Finskem. 

13:37 Vlajka Ruské federace.

Chadžikurbanov se podle portálu Baza dostal do zóny "speciální vojenské operace" koncem loňského roku. "Opakovaně vyrážel do týlu nepřítele a plnil se svými muži specifické úkoly pro rozvědčíky," cituje informační portál svůj nejmenovaný zdroj s upozorněním, že odsouzený službu v ruské armádě zahájil jako velitel zpravodajského oddělení, ale brzy povýšil na velitele praporu.

Po půl roce služby v zóně "speciální vojenské operace" - což je podle různých zdrojů doba, po které vězni dostanou oficiální potvrzení o propuštění z výkonu trestu - Chadžikurbanov obnovil smlouvu s ministerstvem obrany, píše dále Baza. Na jak dlouho se armádě upsal a na jaké je nyní pozici, podle portálu není známo.

13:36 Vlajka Ruské federace.

Advokát Sergeje Chadžikurbanova, jednoho z organizátorů vraždy kritičky Kremlu Anny Politkovské, potvrdil dnes serveru RBK informace o jeho omilostnění.

Podle obhájce Alexeje Michalčika dostal Chadžikurbanov milost poté, co se zúčastnil ruské invaze na Ukrajinu a podepsal smlouvu s ministerstvem obrany. "Podle první smlouvy se Chadžikurbanov účastnil speciální vojenské operace (název, který Rusko používá pro vojenskou agresi proti Ukrajině - pozn. red.) jako vězeň, poté byl omilostněn a nyní se speciální vojenské operace účastní jako smluvní voják," uvedl Michalčik. Dodal, že jeho klient se na vraždě Politkovské nepodílel.

12:44

Finsko zaznamenalo zvýšený počet žadatelů o azyl z třetích zemí přicházejících na hraniční přechody z Ruska. Podle agentury Reuters to dnes uvedla finská ministryně vnitra Mari Rantanenová. Resort proto připraví návrh, který by umožňoval úřadům omezit provoz na hranicích či přímo uzavřít některé hraniční přechody.

"Počet (žadatelů o azyl) za krátkou dobu výrazně vzrostl. Ruské úřady změnily způsob práce a umožňují (migrantům) cestovat do Finska, i když nemají platné doklady," řekla Rantanenová.

12:40

Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi se před kamerami podařily hned dva přešlapy za sebou.

12:06 Vlajka Ruské federace.

"Zima se rychle blíží … Dá se očekávat, že Rusko zintenzivní své útoky prováděné drony Šáhed-136 na životně důležitou ukrajinskou infrastrukturu a nastolí tak kruté životní podmínky pro civilní obyvatelstvo," stojí ve zprávě  Institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost.

Podle jejích autorů je klíčové uvalit sankce na společnost Alabuga, vlastníka továrny na výrobu dronů, a k ní přidružené firmy. Společnost Alabuga podle nich z 66 procent vlastní ruská federální vláda a z 34 procent Tatarská autonomní republika.

11:57 Vlajka Ruské federace.

V Rusku pokračují práce na továrně, která má masově vyrábět íránské drony Šáhed. S odvoláním na satelitní snímky to uvádí zpráva amerického Institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost. Drony podle ní Moskva hodlá využívat k útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby už v červnu uvedl, že Rusko plánuje postavit takovouto továrnu nedaleko města Jelabuga v Tatarstánu, několik set kilometrů východně od Moskvy. Bílý dům také podle Institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost zveřejnil snímky továrních budov v Jelabuze z dubna. Na novém snímku z poloviny září je pak podle americké organizace vidět, že se areál rozrůstá.

10:47 Vlajka Ruské federace.

Jeden z odsouzených za vraždu ruské novinářky a kritičky Kremlu Anny Politkovské byl předčasně propuštěn z vězení a odešel bojovat na Ukrajinu. Napsal to dnes portál Baza, který má blízko k ruským bezpečnostním složkám. Ruští vyšetřovatelé před lety označili bývalého policistu Sergeje Chadžikurbanova za jednoho z organizátorů vraždy, soud ho poslal za mříže na 20 let. Ve vězení měl být do roku 2034.

Anna Politkovská
Anna Politkovská | Foto: Wikimedia Commons/Blaues Sofa
10:46

Zhruba 600 mrtvých nebo raněných v důsledku exploze pozemních min nebo takzvaných výbušných zbytků války loni na Ukrajině zmapovala Mezinárodní kampaň za zákaz nášlapných min. Je to přibližně desetinásobek proti roku 2021 před zahájením ruské invaze do sousední země. Celosvětově počet hlášených obětí podle kampaně loni klesl na 4510 z 5544 v předchozím roce, přičemž 1700 z nich byla úmrtí.

09:42

Ukrajina i Rusko hlásí sestřelení nepřátelských dronů nad svým územím. Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS uvedlo, že v noci na dnešek protivzdušná obrana sestřelila čtyři ukrajinské bezpilotní letouny nad Moskevskou, Brjanskou, Orelskou a Tambovskou oblastí. Ukrajinské letectvo oznámilo zničení sedmi ruských dronů z celkově devíti vyslaných na ukrajinské území za uplynulou noc.

09:21

Evropské unii se nepodaří splnit její plán dodat Ukrajině do března příštího roku jeden milion kusů dělostřelecké munice. V Bruselu to dnes řekl německý ministr obrany Boris Pistorius při příchodu na jednání se svými kolegy z ostatních členských zemí EU.

06:24

Nepoškozená v Adjivce, známé obří koksovnou, podle Barabaše nezůstala "ani jedna budova", z předválečných 32 tisíc obyvatel zůstalo jen něco přes 1500, přičemž nadále probíhá evakuace. Nemocnice funguje za neustálého ostřelování, otevřen je jediný obchod, dodal.

06:20

Šéf místní vojenské správy Vitalij Barabaš agentuře Ukrinform sdělil, že na tomto úseku fronty při ofenzivně zemřelo 3000 až 4000 ruských vojáků a zhruba dvojnásobný počet utrpěl zranění. 

06:15 Vlajka Ruské federace.

"Boje stále pokračují. V posledních dvou dnech okupanti zvýšili počet náletů s použitím řízených bomb z letounů Su-35," řekl jeden z mluvčích ukrajinské armády Oleksandr Štupun.

"Nepřítel také přivádí stále více pěchoty. Když se však předevčírem pokusil nasadit obrněnou techniku, shořely dva tanky a 14 dalších vozidel," dodal s tím, že ukrajinští vojáci za posledních 24 hodin odrazili osm útoků na město.

06:22 Vlajka Ruské federace.

Nový útok s cílem obklíčit strategicky položené město - Avdijivku - na dohled od okupovaného Doněcka zahájily ruské síly v polovině října. Pohnout frontovou linií se jim od té doby podařilo jen nepatrně a za cenu velkých ztrát.

06:00 Vlajka Ruské federace.

Ruské síly se nadále snaží o dobytí Avdijivky na východě Ukrajiny. Obranu řadu měsíců obléhaného města se snaží narušit zesíleným leteckým bombardováním, uvedla podle agentury Reuters ukrajinská armáda.

21:56

V Rumunsku dnes otevřeli nové středisko pro výcvik na letouny F-16, kde se mají cvičit také piloti a pozemní personál z Ukrajiny. Píše to agentura AP. Letouny pro výcvikové středisko poskytne Nizozemsko a experty pro výcvik pilotů a pozemního personálu pak výrobce těchto bojových letounů, americká firma Lockheed Martin.

 

21:10 Vlajka Ruské federace.

Ruské tiskové agentury dnes informovaly o přeskupování ruských sil na levém břehu Dněpru na Ukrajině a jejich přesunu na výhodnější pozice východně od řeky, načež tuto zprávu stáhly. Upozornil na to mimo jiné portál Meduza. Server RBK posléze na sociální síti Telegram uvedl, že ruské ministerstvo obrany vnímá rozšíření zprávy o přesunu sil působících u Dněpru jako provokaci. Ukrajinské vládní Centrum národního odporu sdělilo, že zatím žádné přeskupování vojsk u Dněpru zaznamenáno nebylo, Rusko podle něj vede šířením těchto zpráv informační kampaň proti Ukrajině.

17:33

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnos, který nařizuje předat všechny akcie energetické společnosti Krymenergo do vlastnictví Krymské republiky.

Ukrajinská agentura Unian označila Putinův dekret za "uzákonění krádeže" největší energetické společnosti na okupovaném Krymu, podle deníku Ukrajinska pravda jde o reakci Moskvy na prohru u mezinárodní arbitráže. Putinův dekret byl dnes zveřejněn na úředním portálu a platí od dnešního dne, uvedl list Kommersant.

Podle dekretu byly akcie Krymenerga dosud ve vlastnictví Ruské federace. Rusko "znárodnilo" Krymenergo po okupaci poloostrova v dubnu 2014, připomněla Ukrajinska pravda a dodala, že na začátku tohoto měsíce vešlo ve známost, že Mezinárodní arbitrážní soud v Haagu plně vyhověl žalobě ukrajinské energetické společnosti DTEK proti Rusku ohledně na Krymu ukradených aktiv, včetně Krymenerga.

16:00

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že se země musí v nadcházejícím zimním období připravit na nové ruské útoky na ukrajinskou infrastrukturu.
 • Loňské poškození německo-ruských plynovodů Nord Stream v Baltském moři koordinoval velitel ukrajinských speciálních sil. S odvoláním na anonymní zdroje na Ukrajině i jinde v Evropě to uvedly americký deník The Washington Post a německý magazín Der Spiegel. 
 • Rusko zesiluje útoky na východě Ukrajiny ve snaze získat území kolem měst Bachmut a Avdijivka, informovali ukrajinští vojenští činitelé.
 • Česko Ukrajině od loňského začátku ruské invaze darovalo vojenskou techniku v hodnotě zhruba 1,2 miliardy korun. Vyplývá to z materiálu na webu ministerstva obrany.
15:51

Ruské ostřelování v Chersonu má podle aktualizované bilance tři mrtvé, nejméně šest dalších lidí se zranilo, uvedl na sociální síti Telegram šéf Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin.

15:32

V Rumunsku dnes otevřeli nové středisko pro výcvik na letouny F-16, kde se mají cvičit také piloti a pozemní personál z Ukrajiny. Píše to agentura AP. Letouny pro výcvikové středisko poskytne Nizozemsko a experty pro výcvik pilotů a pozemního personálu pak výrobce těchto bojových letounů, americká firma Lockheed Martin.

15:29

Na okraji Chersonu na jihu Ukrajiny dnes ruské dělostřelecké ostřelování zasáhlo osobní automobil, kterým jela rodina s dvouměsíční holčičkou, uvedl na sociální síti Telegram ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Útok podle něj nepřežil řidič auta, 64letý muž, zřejmě dědeček dítěte. Holčička i její matka utrpěly zranění, přičemž matka je ve vážném stavu.

10:29

Ruská agrese prudce prohloubila demografickou krizi na Ukrajině. Před invazí měla země podle vládních propočtů 41 milionů obyvatel. 

09:53 Vlajka Ruské federace.

Ruské tiskové agentury dnes informovaly o přeskupování ruských sil na východním břehu Dněpru na Ukrajině a jejich přesunu na výhodnější pozice východně od řeky, načež tuto zprávu stáhly. Upozornil na to portál Meduza. Agentura RBK posléze na sociální síti Telegram uvedla, že ruské ministerstvo obrany vnímá rozšíření zprávy o přesunu sil působících u Dněpru jako provokaci.

09:14

Ministři zahraničí členských zemí Evropské unie budou dnes v Bruselu jednat o ruské agresi vůči Ukrajině a o situaci v Izraeli a v Pásmu Gazy po útocích hnutí Hamás a následné odvetné izraelské ofenzivě. Zasedání bude předsedat šéf unijní diplomacie Josep Borrell a Česko bude zastupovat ministr zahraničí Jan Lipavský.

23:01

Do Spojených států v neděli přicestovala ukrajinská delegace vedená vicepremiérkou Julijí Svyrydenkovou. Ukrajinští představitelé, mezi nimiž je i šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak, budou v USA jednat o spolupráci a americké podpoře Ukrajiny, která se brání ruské agresi, informovala agentura AFP. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes varoval, že se Ukrajina musí v nadcházejícím zimním období připravit na nové ruské útoky na ukrajinskou infrastrukturu.

"Musíme se připravit na možnost, že nepřítel zvýší počet dronových a raketových útoků na naši infrastrukturu," řekl Zelenskyj ve svém pravidelném večerním projevu. "Naše pozornost se musí soustředit na obranu a na vše, co může Ukrajina udělat, aby pomohla svým lidem překonat zimu," dodal.

15:29

Po výbuchu na velitelství v okupovaném Melitopolu v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny zemřeli o víkendu tři ruští důstojníci. Na komunikační platformě Telegram to dnes uvedla ukrajinská vojenská rozvědka HUR. Podle ní útok provedli místní členové odporu. Informaci nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů. Silný výbuch se podle HUR odehrál v sobotu v budově pošty, kde si Rusové zřídili své velitelství. "Útok na ústředí byl proveden během schůze okupantů," uvedla vojenská rozvědka s tím, že nejméně tři mrtví jsou z řad ruské národní gardy. Setkání se podle ní účastnili také příslušníci ruské tajné služby FSB.

10:03

Z vyšetřování mezinárodního týmu novinářů vyplývá, že klíčovou koordinační roli při sabotáži měl důstojník Roman Červinskyj, který sloužil u ukrajinských speciálních sil a podílel se na řadě dalších tajných operací. 

09:58

Podmořské exploze loni v září poničily plynovod Nord Stream 1, který byl do přerušení dodávek ze strany Ruska o měsíc dříve hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do Německa a dalších zemí včetně Česka. Výbuchy poničily také plynovod Nord Stream 2, který však nikdy nebyl uveden do provozu.

Plynovody byly dlouho terčem kritiky ze strany Spojených států a některých jejich spojenců. Ti varovali, že plynovod kvůli zvýšené závislosti na ruském plynu ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy.

09:30

Loňské poškození německo-ruských plynovodů Nord Stream v Baltském moři koordinoval velitel ukrajinských speciálních sil. Napsaly to v sobotu s odvoláním na anonymní zdroje na Ukrajině i jinde v Evropě americký deník The Washington Post a německý magazín Der Spiegel.

Podle nich jde o zatím nejpřímější signál spojující ukrajinské vojenské a bezpečnostní činitele s kontroverzním sabotážním činem, který západní představitelé označili za nebezpečný útok na evropskou energetickou infrastrukturu.

08:12

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Česko Ukrajině od loňského začátku ruské invaze darovalo vojenskou techniku v hodnotě zhruba 1,2 miliardy korun. Vyplývá to z materiálu na webu ministerstva obrany.
 • Německo v příštím roce zdvojnásobí vojenskou podporu Ukrajině. Namísto dosud plánovaných čtyř miliard eur (98 miliard korun) poskytne osm miliard eur (197 miliard korun).
 • V ruské Rjazaňské oblasti v sobotu vykolejil nákladní vlak. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na ruské úřady. Incident se podle agentury AFP vyšetřuje jako teroristický čin.
 • Ukrajinská metropole Kyjev se v sobotu ráno poprvé od konce září stala terčem ruského raketového útoku, uvedly ukrajinské úřady.
07:15

Ministr financí Christian Lindner (FDP) původně v návrhu rozpočtu pro rok 2024 počítal s vojenskou podporou Ukrajiny ve výši čtyř miliard eur, z nichž už ale většina byla vázána na dříve dohodnuté projekty. S tím nebyl spokojen ministr obrany Boris Pistorius (SPD), který požadoval navýšení podpory o pět miliard eur (123 miliard Kč). Nakonec z vyjednávání vzešel čtyřmiliardový kompromis.

07:00

Německo v příštím roce zdvojnásobí vojenskou podporu Ukrajině. Namísto dosud plánovaných čtyř miliard eur (98 miliard Kč) poskytne zemi napadené Ruskem osm miliard eur (197 miliard Kč). S odvoláním na dohodu v rámci německé vládní koalice sociálních demokratů (SPD), svobodných demokratů (FDP) a Zelených o tom informoval server listu Bild.

Navýšení výrazně napomůže tomu, že Německo splní cíl NATO a dá na obranu přes dvě procenta svého hrubého domácího produktu (HDP) - konkrétně 2,1 procenta.

20:47 Vlajka Ruské federace.

V ruské Rjazaňské oblasti dnes vykolejil nákladní vlak. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na ruské úřady, podle nichž se tak stalo v důsledku "zásahu nepovolaných osob". Některá ruská média označila za příčinu nehody výbuch, což následně potvrdily ruské úřady. Incident podle agentury AFP vyšetřují jako teroristický čin způsobený "improvizovaným výbušným zařízením". Dva lidé se při vykolejení zranili. 

Železnice představuje klíčový prostředek pro dopravu vojenského vybavení pro ruskou armádu bojující na Ukrajině. Kyjev se k dnešnímu vykolejení vlaku nevyjádřil.

13:36

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinská metropole Kyjev se dnes ráno poprvé od konce září stala terčem vzdušného útoku, uvedly agentury Reuters a AFP. Starosta města Vitalij Kličko hlásí výbuchy na levém břehu Dněpru.
 • Rusko za měsíc bitvy o Avdijivku v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny přišlo asi o 10 tisíc vojáků, uvedl velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj.
 • Ruský prezident Vladimir Putin v doprovodu ministra obrany a náčelníka generálního štábu navštívil v noci na dnešek v Rostovu na Donu štáb Jižního vojenského okruhu, který řídí ruské vojenské tažení proti Ukrajině. Překvapivá návštěva Rostova, která se uskutečnila po prezidentově cestě do Kazachstánu, je druhá během méně než měsíce, upozornila agentura AFP.
10:33

"Po dlouhé, 52denní přestávce nepřítel obnovil raketové útoky na Kyjev! Po nočním dronovém útoku se dnes ráno Rusové pokusili o útok raketami," uvedl náčelník kyjevské vojenské správy Serhij Popko. Pravděpodobně střela Iskander byla podle něj sestřelena ještě předtím, než dosáhla hlavního města.

Podle šéfa Kyjevské oblasti Ruslana Kravčenka dopadly dvě sestřelené rakety na pole mezi dvěma vesnicemi, přičemž tlaková vlna lehce poškodila pět domů a hospodářské objekty. Nikdo nebyl zabit ani zraněn, dodal.

Velitelství ukrajinských vzdušných sil dnes sdělilo, že protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila 19 z 31 dronů Šáhed útočících na Ukrajinu. Rusko podle něj vyslalo na ukrajinské cíle také rakety Ch-31, Oniks a S-300.

08:15

Ukrajinská metropole Kyjev se dnes ráno poprvé od konce září stala terčem vzdušného útoku, uvedly agentury Reuters a AFP. Starosta města Vitalij Kličko hlásí výbuchy na levém břehu Dněpru.

"Na levém břehu hlavního města byly slyšet silné výbuchy. Síly protivzdušné obrany podle předběžných zpráv zafungovaly proti balistickým (střelám)," uvedl Kličko na komunikační platformě Telegram. "Poplach stále trvá. Zůstaňte v krytech!" dodal.

Agentury Reuters a AFP s odvoláním na svědky shodně informovaly o dvou silných explozích v Kyjevě.

Náčelník kyjevské vojenské správy Serhij Popko předtím uvedl, že ukrajinská protivzdušná obrana zničila "všechny vzdušné cíle na přístupech ke Kyjevu" a že se ruský dronový útok zřejmě obešel beze ztrát na životech i majetku.

21:36

Vojenskou techniku v hodnotě 1,2 mld. Kč darovalo Česko Ukrajině od začátku invaze podle materiálů ministerstva obrany. Byly to i tanky či raketomety.

19:15 Vlajka Ruské federace.

Rusko za měsíc bitvy o Avdijivku v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny přišlo asi o 10 tisíc vojáků, uvedl dnes velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj. Zda se jedná o mrtvé, nebo i zraněné a zajaté, neupřesnil. Nesdělil ani to, o kolik vojáků v boji o toto město přišla ukrajinská armáda. Moskva se k jeho tvrzení nevyjádřila, podle agentury Reuters dnes tvrdila, že její vojáci zmařili ukrajinský pokus o vytvoření předmostí na levém břehu řeky Dněpr v Chersonské oblasti.

19:13

Největší německá spolková země Bavorsko bude napříště považovat anglickojazyčný slogan "From the river to the sea" (Od řeky až k moři) často zaznívající na propalestinských demonstracích jako trestně stíhatelný symbol terorismu. Agentuře DPA to dnes sdělilo generální státní zastupitelství v Mnichově. Nová právní klasifikace se opírá o výnos spolkového ministerstva vnitra, které zakázalo aktivity palestinského radikálního hnutí Hamás. Německo, které Hamás považuje za teroristickou organizaci, také rozpustilo propalestinskou síť Samidún.

18:45

Ukrajinští ochránci přírody by chtěli využít při obnově přírody zničené válkou také zkušenosti z bývalého vojenského prostoru v Milovicích. Tamější přírodní rezervaci dnes navštívila skupina odborníků z řad ukrajinských ochranářů, národních parků a zástupců místních samospráv. V tiskové zprávě o tom dnes informoval ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

17:35

Ukrajinský teenager Bohdan Jermochin, kterého loni odvezli Rusové z okupovaného jihoukrajinského Mariupolu do Ruska, se bude moci vrátit do vlasti. Oznámil to dnes ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec i ruská zmocněnkyně pro práva dětí Marija Lvovová-Bělovová. Média dříve informovala, že sedmnáctiletý sirotek se pokusil z Ruska na Ukrajinu vrátit sám, později dostal předvolání k ruské vojenské odvodní komisi a následně požádal ukrajinského prezidenta o pomoc se svým návratem na Ukrajinu.

17:34 Vlajka Ruské federace.

Moskevské burze cenných papírů se daří, její hlavní index MOEX je zpět na úrovni před ruskou invazí na Ukrajinu, kterou země spustila v únoru 2022. Na burzu vstupují nové firmy a o akcie mají zájem drobní investoři. Podle deníku Rzeczpospolita je to způsobeno západními sankcemi, protože na důležitých finančních trzích není o ruské peníze zájem, píše na svém webu.

17:30 Vlajka Ruské federace.

V dlouhodobější perspektivě pak podle estonské rozvědky nelze vyloučit pád Avdijivky do ruských rukou. Tento zisk by Rusové mohli využít jako politické vítězství. Avdijivka by jim navíc pomohla vytvořit u Doněcku nárazníkovou zónu v délce asi deseti kilometrů.

17:30 Vlajka Ruské federace.

Podle estonské rozvědky ruské síly během uplynulého týdne podnikaly v Doněcké a Luhanské oblasti intenzivní útoky, přičemž mají dost vojáků i armádní techniky, aby držely Ukrajince v neustálém napětí. Nejprudší boje se podle ní vedou na linii Avdijivka-Marjinka a Kupjansk-Svatove. To podle estonských zpravodajců svědčí o tom, že cílem Ruska je ovládnutí obou oblastí v jejich správních hranicích.

17:29 Vlajka Ruské federace.

Ruské síly převzaly iniciativu na dvou úsecích fronty na Ukrajině, a sice v Luhanské a Doněcké oblasti na východě země, tvrdí podle estonské stanice ERR estonská vojenská rozvědka. Britský týdeník The Economist spekuluje, že by ukrajinská protiofenziva mohla být u konce. Svědčí o tom podle něj pokles intenzity palby.

17:28

Česko a Tchaj-wan budou spolupracovat na projektech humanitární pomoci válkou zasaženým oblastem na Ukrajině, podepsaly právně nezávazné memorandum.

17:27

Válku si nikdo nepřeje, ale žijeme v realitě a musíme se jí přizpůsobit, řekla ministryně Černochová na zahájení oslav Dne válečných veteránů.

15:00 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina dnes hájil rozhodnutí hlavy státu udělit milost odsouzenému vrahovi mladé studentky, který svou vinu podle Kremlu smyl na bojišti. Na případ nedávno v médiích upozornila pobouřená matka Very Pechtělevové, podle které se vrah její třiadvacetileté dcery chlubí na sociálních sítích snímky v uniformě a užívá si vojenského života. Vladislav Kaňus měl podle rozsudku strávit 17 let ve vězeňském táboře s přísným režimem za vraždu své bývalé přítelkyně, kterou v lednu 2020 hodiny mučil, než ji udusil.

14:10

Evropská unie se v očekávání náročných vyjednávání o další finanční pomoci pro Ukrajinu připravuje na možnost, že by ji schválila i bez souhlasu Maďarska. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na nejmenované unijní činitele a diplomaty. Budapešť dává dlouhodobě najevo výhrady a jednání blokovala i loni, kdy na poslední chvíli dojednalo kompromis české předsednictví Rady EU.

11:46 Vlajka Ruské federace.

Rusko pozastavilo dohodu s Japonskem ohledně likvidování vyřazených jaderných zbraní. S odvoláním na dokument zveřejněný na ruském vládním portálu o tom informovala státní agentura TASS. Důvod pro pozastavení ujednání agentura neuvedla, Rusko ale podle ní o tomto kroku uvědomí Japonsko.

10:44

Ukrajinské jednotky rozšiřují své pozice na levém, východním břehu řeky Dněpr a přinejmenším na dvou místech přerušily ruským silám dopravu po silnici mezi obcí Oleški a městem Nova Kachovka, které leží přibližně 50 kilometrů severovýchodně od Chersonu. Uvedl to v pravidelném přehledu situace na bojišti americký Institut pro studium války (ISW) s odvoláním na ruské proválečné blogery a komentář ukrajinského experta.

10:00

Ukrajina v noci na dnešek u Krymu zasáhla dvě malé ruské výsadkové lodě s posádkou a obrněnci, tvrdí podle agentury Unian ukrajinská vojenská rozvědka.

09:51

Ruský prezident Vladimir Putin v doprovodu ministra obrany a náčelníka generálního štábu navštívil v noci na dnešek v Rostovu na Donu štáb Jižního vojenského okruhu, který řídí ruské vojenské tažení proti Ukrajině. Informovaly o tom dnes zahraniční tiskové agentury. Podle mluvčího Kremlu si Putin vyslechl hlášení o chodu vojenské operace a seznámil se s novými modely vojenské techniky. Překvapivá návštěva Rostova, která se uskutečnila po prezidentově cestě do Kazachstánu, je druhá během méně než měsíce, upozornila agentura AFP.

09:30

Kreml při své agresivní okupaci Ukrajiny nasadil "jednu z nejúčinnějších" nových zbraní. Britské ministerstvo obrany tak označuje bezpilotní kamikadze letouny Lancet. Podle expertů začíná Rusko ve schopnosti využívání dronů Ukrajinu pomalu dohánět, což by mohla být další rána pro pomalu postupující ukrajinskou protiofenzivu.

08:53

Putin navštívil štáb řídící tažení proti Ukrajině, o válce jednal s ministrem obrany a náčelníkem generálního štábu, oznámil podle agentur Kreml.

07:25 Vlajka Ruské federace.

Rusko se snaží od svých dlouholetých obchodních partnerů odkoupit zpět zbraně a další armádní vybavení, které dříve prodalo do ciziny. Snaží se tak doplnit chybějící materiál, který s pokračující válkou proti Ukrajině rychle dochází. Moskva se kvůli tomu obrátila například na Egypt, Brazílii, Pákistán nebo Bělorusko, napsal americký deník The Wall Street Journal (WSJ). Jen v prvních týdnech války na Ukrajině přišla ruská armáda o více než 100 vrtulníků.

07:24

Odsouzení se přidali na začátku ruské invaze na Ukrajinu k ruským jednotkám Jižního vojenského okruhu a následně působili v různých armádních uskupeních. Někteří z nich jsou bývalí vězni. Dva z nich se dostali do řad ruského trestného oddílu Štorm Z. Ten podle médií plní právě vězni nebo vojáci, kteří porušili disciplínu.

07:24

Soud na Ukrajině odsoudil k odnětí svobody šest Ukrajinců, kteří bojovali na straně Ruska. Oznámila to ukrajinská tajná služba SBU, podle níž poslal soud dva ze šestice na 12 let do vězení a čtyři další na 15 let za mříže.

19:33 Vlajka Ruské federace.

V blízkosti letiště Šeremeťjevo u Moskvy se objevila železobetonová věž s protiletadlovým komplexem Pancir-S na vrcholu. Její fotografie podle stanice Rádio Svobodná Evropa zveřejnil investigativní projekt Conflict Intelligence Team (CIT). Podle projektu má komplex chránit vzdušný prostor severně od Moskvy proti ukrajinským útokům.

17:49

Ukrajinský ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov dnes mluvil se svým polským protějškem Andrzejem Adamczykem o situaci na třech hlavních hraničních přechodech mezi oběma zeměmi, které od pondělka blokují polští autodopravci. Na Facebooku o tom informoval ukrajinský resort infrastruktury s tím, že pro Kyjev je klíčové, aby se současná pravidla neměnila.

17:49

Ukrajinská vicepremiérka Olha Stefanišynová prohlásila, že ruská menšina na Ukrajině neexistuje, poněvadž v zemi nejsou žádné oficiálně zaregistrované spolky, které by se prezentovaly jako organizace zastupující ruskou menšinu. Dodala, že pokud Ukrajinci mluví rusky, ještě to neznamená, že jsou Rusové. "Já jsem z Oděsy, a když se mi chce, tak mluvím ukrajinsky, jindy zase rusky," sdělila. Brusel podle ní je v tomto s Kyjevem zajedno a otázka práv Rusů na Ukrajině tak ani v rozhovorech s EU nezaznívá.

17:47

Lodní doprava ukrajinským černomořským koridorem pokračuje navzdory středečnímu ruskému útoku, který zasáhl civilní loď plující pod liberijskou vlajkou. Vyplývá to z dnešního vyjádření ukrajinského vicepremiéra a ministra infrastruktury Oleksandra Kubrakova. Přístavy v Oděské oblasti podle něj opustilo šest plavidel s 231 tisíci tunami zemědělských produktů a míří k Bosporské úžině.

17:45

Úřady ve Lvově na západě Ukrajiny dnes z tamního vojenského hřbitova odstranily tři sovětské pomníky. Informoval o tom ruskojazyčný server BBC. Jde o pokračující snahy Ukrajiny, která čelí ruské invazi, zbavit veřejný prostor ruských a sovětských odkazů. Z vojenského hřbitova byly odstraněny pomníky Vlast, Voják s vlajkou a Přísaha. "Čistíme náš veřejný prostor od symbolů z dob Sovětského svazu a Pahorek slávy není výjimkou. (Sochy) jsme rozebrali a převezli do muzea Teritorium teroru," uvedla představitelka městských úřadů Natalja Oleksijevová s odkazem na lvovskou instituci zabývající se totalitními režimy.

17:44

Ukrajinska pravda píše s odvoláním na různé zdroje, že ve městě byly ráno slyšet dvě exploze. Podle nepotvrzených údajů útok zasáhl místo dočasného nasazení jedné z jednotek ruské tajné služby FSB, píše ukrajinský zpravodajský server.

17:43

"Podle předběžných informací bylo zasaženo 15 lidí, z nichž pět zahynulo a deset bylo hospitalizováno," citoval TASS vyjádření oblastní správy ruského ministerstva pro mimořádné situace. Moskvou dosazený šéf okupované části Chersonské oblasti Vladimir Saldo podle Rádia Svoboda uvedl, že jednu raketu se podařilo sestřelit, druhá zasáhla soukromý sektor.

14:26

Ruský prezident Vladimir Putin dnes na návštěvě v Kazachstánu se svým protějškem Kasymem-Žomartem Tokajevem podepsal plán o spolupráci pro následující tři roky. Vyzval také k utvoření nových přepravních tras v Asii pro ruské zemědělské produkty v souvislosti se sankcemi, které vůči Moskvě zavedly západní země po ruské invazi na Ukrajinu, napsala agentura Reuters.

14:24

Německo v roce 2024 splní cíl Severoatlantické aliance v podobě investic dvou procent hrubého domácího produktu (HDP) do armády. Spolkový kancléř Olaf Scholz o tom dnes v Berlíně ujistil generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga. Dvouprocentní cíl splní Německo poprvé, a to i díky zvláštnímu zbrojnímu fondu zřízenému po napadení Ukrajiny ruskými vojsky.

13:06

Ukrajinská vláda je ochotna přistoupit na kompromis s Maďarskem ohledně jazyka a vzdělávání maďarské menšiny, uvedla dnes vicepremiérka Olha Stefanišynová na tiskové konferenci v Kyjevě podle listu Ukrajinska pravda. Budapešť hrozí, že zablokuje Ukrajině jednání o vstupu do Evropské unie, pokud Kyjev nezruší ustanovení, které Maďarsko pokládá za omezení práv menšiny. Na problém upozornila i Evropská komise, která nicméně ve středu doporučila přístupová jednání s Ukrajinou zahájit. Rozhodující slovo ale bude mít prosincový summit vůdců členských států.

12:04

Rusové útočí ze tří stran na Avdijivku. Z východu, severu a jihu, oznámila ukrajinská armáda. 

11:59

Podle deníku Ukrajinska Pravda zasáhl ukrajinský raketový útok ve Skadovsku základnu ruské armády.

11:57

Odminovávací robot v akci ve vesnici Kamjanka.

Foto: Reuters
11:44

Ruská státní tisková agentura TASS uvedl, že při ukrajinském ostřelování města Skadovsk, které okupuje ruská armáda, zemřelo pět lidí.

11:42

Oživlý ruský imperialismus se snaží podrobit si Ukrajinu, jeho apetit ale míří daleko za západní hranice této země. Při zahájení dnešní konference Diplomacie a bezpečnost v Černínském paláci v Praze to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský 

22:38

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Evropská komise doporučila zahájit přístupová jednání s Ukrajinou, Moldavskem a Bosnou a Hercegovinou, zatímco Gruzie by měla získat status kandidáta. 
 • Německo téměř po roce z Polska stahuje tři své protiletecké systémy Patriot. Oznámilo to dnes podle agentury Reuters německé ministerstvo obrany.
 • Rusko při vzdušném úderu na jeden z přístavů v jihoukrajinské Oděské oblasti zasáhlo civilní loď, uvedlo operační velitelství Jih ukrajinské armády.
21:43

Společně s Patrioty bylo v polském městě Zamość, asi 50 kilometrů od ukrajinské hranice, od počátku tohoto roku nasazeno také zhruba 300 německých vojáků, kteří měli chránit místní klíčové železniční spojení s Ukrajinou, jež od loňského února čelí ruské agresi.

21:41

Německo téměř po roce z Polska stahuje tři své protiletecké systémy Patriot. Oznámilo to dnes podle agentury Reuters německé ministerstvo obrany. Berlín systémy Varšavě poskytl poté, co na polské území dopadly trosky rakety ukrajinské protiletecké obrany.

20:43 Vlajka Ruské federace.

Zahraniční investoři, kteří mají zmrazené finanční prostředky v Rusku, mohou tyto peníze použít na nákup zablokovaných ruských aktiv v zahraničí. Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle agentury Reuters podepsal dekret, který tuto výměnu umožňuje.

Kvůli sankcím uvaleným Západem na Rusko v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu byl v zahraničí zmrazen majetek 3,5 milionu Rusů v hodnotě zhruba 1,5 bilionu rublů (375,4 miliardy Kč).

19:20

Fronty kamionů čekajících na polsko-ukrajinské hranici na vpuštění na Ukrajinu dnes na hraničních přechodech Dorohusk-Jahodyn a Hrebenne-Rava Ruska dosáhly délky až 28 kilometrů. Informovala o tom agentura PAP. Kolony způsobila protestní blokáda polských autodopravců kvůli údajně nespravedlivé ukrajinské konkurenci.

"Kolony kamionů čekajících na hraničním přechodu Dorohusk končí v obci Janów, která se nachází 28 kilometrů od Dorohusku," řekla odpoledne PAP mluvčí Chelmské policie Ewa Czyžová. "A dál rostou," dodala.

19:15 Vlajka Ruské federace.

Rusko při vzdušném úderu na jeden z přístavů v jihoukrajinské Oděské oblasti zasáhlo civilní loď plující pod liberijskou vlajkou, přičemž zahynul lodivod. Na platformě Telegram to dnes večer uvedlo operační velitelství Jih ukrajinské armády, které rovněž zveřejnilo snímky poškozené lodi. Tři filipínští členové posádky plavidla a jeden pracovník přístavu utrpěli zranění, dodala armáda.

18:05 Vlajka Ruské federace.

Další dva ukrajinské vojáky dnes odsoudily ruské soudy v ukrajinských okupovaných městech Doněck a Luhansk, upozornila agentura AFP. V Doněcku soud poslal na 20 let za mříže Serhije Dumčyka, kterého shledal vinným z "pokusu o vraždu tří civilistů" loni v dubnu v Mariupolu. A luhanský soud vyměřil 14 let vězení Romanovi Bondarenkovi, kterého ruské okupační úřady obvinily ze střelby na ženu z granátometu loni v únoru v obci Ščastja.

17:00

Ukrajinský soud uložil trest 15 let vězení a konfiskace majetku Moskvou dosazenému šéfovi okupované části Chersonské oblasti Vladimirovi Saldovi. V jeho nepřítomnosti ho uznal vinným z vlastizrady za válečného stavu, kolaborace nebo ospravedlňování ruské vojenské agrese. Informovala o tom dnes ukrajinská média s odvoláním na soud v jihoukrajinské Oděse.

15:20

Evropská komise rozhodla o zahájení přístupových jednání s Ukrajinou na základě velice objektivního, precizního a přísného hodnocení. Českým novinářům v Bruselu to dnes řekla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Ocenila, jak Kyjev pracuje na reformách i v extrémně složitých válečných podmínkách.

14:35 Volodymyr Zelenskyj při návštěvě Finska.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentur uvítal doporučení Evropské komise zahájit přístupové rozhovory. Tamní premiér Denys Šmyhal přislíbil, že z Ukrajiny jeho vláda udělá "rovnoprávného a silného" člena EU. 

13:34

Británie dnes rozšířila seznam protiruských sankcí o dalších 29 jednotlivců a firem, zaměřila se přitom zejména na ropný průmysl a obchod se zlatem. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podle ministra zahraničí Jamese Cleverlyho by měla nová opatření ztížit fungování těm, kdo pomáhají dosavadní sankce obcházet.

13:26

Evropská komise dnes doporučila zahájit přístupová jednání s Ukrajinou. Po zasedání Evropské komise to oznámila její šéfka Ursula von der Leyenová, která ocenila reformy, jež Kyjev podniká například v oblasti justice či boje proti korupci. Je nicméně potřeba, aby země splnila i další podmínky, které Evropská komise stanovila už loni v létě. Návrh unijní exekutivy budou muset na svém prosincovém summitu jednomyslně schválit prezidenti a premiéři všech zemí EU.

9:43

V okupovaném Luhansku byl při atentátu zabit jeden z vůdců proruských separatistů na východě Ukrajiny Michail Filiponěnko, uvedla dnes ruská média. Ve Filiponěnkově autě explodovalo výbušné zařízení a Filiponěnko utrpěl smrtelná zranění, uvedl portál LuhanskInformCentr s odvoláním na Filiponěnkova syna. Filiponěnkovu smrt potvrdil také místní poslanec Jurij Jurov. Připomněl, že plukovník Filiponěnko svého času patřil k zakladatelům a velitelům ozbrojených sil separatistů. V současnosti byl poslancem parlamentu Luhanské lidové republiky.

9:21

Ukrajinští vojáci chystají rakety pro útok v Záporožské oblasti.

Ukrajinští vojáci chystají rakety pro útok v Záporožské oblasti.
Ukrajinští vojáci chystají rakety pro útok v Záporožské oblasti. | Foto: Reuters
9:10

V pátek 3. listopadu přišla 128. samostatná horská útočná brigáda ukrajinské armády o 19 mužů. Ministr obrany vyšetřuje, co se stalo a kdo za to nese zodpovědnost.

07:49

Ukrajinská vojska přesunula na levý břeh Dněpru v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny nevelký počet obrněné technikyuvedl americký Institut pro studium války s odvoláním na ruské proválečné internetové komentátory. Ukrajinských vojáků na levém břehu řeky je podle těchto zdrojů asi 300.

Foto: Aktuálně.cz
06:17

Ministři zahraničí ekonomicky vyspělých zemí G7 dnes ujistili, že zůstanou jednotní v podpoře Ukrajiny, která od loňského roku čelí ruské invazi. Učiní tak i přes současnou situaci na mezinárodním poli, uvedli na závěr dvoudenní schůzky v Tokiu s odkazem na konflikt mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás, píše agentura AFP.

06:15

 Evropská komise dnes zveřejní svou pravidelnou hodnotící zprávu o pokroku jednotlivých kandidátů na členství v Evropské unii. Jsou jimi Ukrajina, Moldavsko, Gruzie, Srbsko, Černá Hora, Albánie, Severní Makedonie, Bosna a Hercegovina, Kosovo a Turecko. Diplomatické zdroje ČTK potvrdily, že se návrhu na zahájení přístupových jednání nejspíš dočká Ukrajina i Moldavsko a k překvapení mnohých rovněž Bosna a Hercegovina. 

20:44 Stará vlajka Běloruska

Běloruský aktivista žijící v exilu dnes Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) předal druhou složku s materiály, které podle něho dokazují, že běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko je osobně zapojený do přesunu dětí z ukrajinských měst okupovaných Rusy do Běloruska. Pavel Latuška, bývalý běloruský ministr kultury, podle agentury AP řekl, že informace pocházejí od lidí, kteří jsou součástí režimu v Minsku.

20:37

Při ostřelování Doněcku zahynulo šest lidí a dalších 11 jich bylo zraněno, uvedl dnes na platformě Telegram Denis Pušilin, Moskvou dosazený šéf části ukrajinské Doněcké oblasti, kterou okupuje Rusko. Pušilin bilanci označil jako předběžnou a z útoku obvinil ukrajinskou armádu, která podle něj použila raketomety HIMARS.

20:10

V Baltském moři byl v říjnu poškozen ruský optický kabel, přičemž se tak stalo jen 28 kilometrů od místa, kde byl o několik hodin později poničen plynovod Balticconnector spojující Finsko a Estonsko. S odvoláním na ruskou státní společnost Rostelekom to dnes napsala agentura Reuters, podle níž ruská firma informovala o poškození svého podmořského kabelu nyní poprvé.

16:42

Maďarsko bude blokovat zahájení jednání s Ukrajinou o vstupu do Evropské unie, dokud Kyjev nesplní jeho požadavky týkající se maďarské menšiny na Ukrajině. Podle portálu Ukrajinska pravda to řekl Balázs Orbán, poradce maďarského premiéra Viktora Orbána. Také Polsko upozornilo, že Ukrajina se k EU nebude moci připojit, dokud nebude vyřešen spor o exhumaci polských obětí volyňského masakru z druhé světové války. Evropská komise by ve středu měla zveřejnit hodnotící zprávy o pokroku Ukrajiny a dalších zemí na cestě do EU.

15:45

Senát má schválit prodloužení mandátu pro výcvik ukrajinských vojáků v Česku do konce roku 2024. Podobně jako v minulých letech má odsouhlasit i zahraniční mise českých vojáků pro příští rok. Doporučil mu to dnes jeho výbor pro obranu. Horní parlamentní komora se má návrhem zabývat na středeční schůzi.

15:35

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si v rozhovoru pro americkou televizi NBC News nebral servítky, když přišla řeč na jeho ruský protějšek Vladimira Putina. Ve vysílání důrazně řekl, že ve válce se Ukrajinci nehodlají vzdát. "My nejsme ochotni dát naši svobodu tomu zas*anému teroristovi Putinovi," prohlásil Zelenskyj.

14:44

Česko a Rakousko sdílí plnou solidaritu s Ukrajinou napadenou Ruskem i s Izraelem po útocích palestinských radikálů z Hamásu a sdílí i názor na právo obou zemí na sebeobranu. Na dnešní tiskové konferenci po jednání s českým ministrem zahraničí Janem Lipavským ve Vídni to řekl šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Podle Lipavského se svět nachází v globální konfrontaci a je nutné sdílet hodnoty, podporovat mezinárodní řád založený na pravidlech a podporovat Ukrajinu a Izrael.

13:33

Státy Severoatlantické aliance hodlají pozastavit smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, která je považována za klíčový prvek evropského bezpečnostního uspořádání dojednaného na konci studené války. Oznámení reaguje na kroky Ruska, které se již roky smlouvou neřídilo a v noci na dnešek od ní definitivně odstoupilo. NATO v prohlášení postup Moskvy odsoudilo.

11:10

Ruské imperialistické ambice ohrožují naši nezávislost a suverenitu, je to zřejmé i s ohledem na historickou zkušenost. V projevu ve vídeňské Diplomatické akademii to řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský.

08:47 Vlajka Ruské federace.

Rusko v noci na dnešek dokončilo proceduru odstoupení od smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, kterou tiskové agentury označují za klíčovou bezpečnostní smlouvu z období po studené válce. 

Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že smlouva, jejíž platnost Moskva pro Rusko pozastavila už v roce 2007, "je definitivně minulostí". Ruská diplomacie zdůraznila, že v současnosti žádné odzbrojovací dohody s členskými státy NATO a "s klienty tohoto paktu" nejsou možné.

07:40 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana v noci zneškodnila celkem 17 dronů nad Černým mořem a nad anektovaným Krymem, uvedlo dle agentur ruské ministerstvo obrany.

22:01

Ukrajinska pravda psala o smrti Častjakova s odvoláním na své zdroje už v souvislosti s oznámením ukrajinského ministerstva vnitra, které informovalo o smrti nejmenovaného vojáka a vážném zranění jeho třináctiletého syna v obci Čajky kvůli "neopatrné manipulaci s granátem". Manželka a dcera, které byly také doma, podle resortu vyvázly bez zranění. Častjakovova manželka podle Ukrajinské pravdy uvedla, že granát vybuchl v rukách jejího muže a byl v dárkové tašce, kterou si přinesl domů. Byla v ní láhev alkoholu a skleničky v podobě granátů, když balík otevřel, ozvala se exploze, napsal zpravodajský web s odvoláním na zdroj v ukrajinských bezpečnostních složkách.

21:48

Při výbuchu granátu zahynul ve svém domě v Kyjevské oblasti asistent velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného. S odvoláním na své zdroje i samotného Zalužného to dnes napsal server Ukrajinska pravda. Devětatřicetiletý Hennadij Častjakov podle své manželky zemřel poté, co mu v rukou explodoval granát, který byl v dárku k jeho narozeninám. Zalužnyj označil Častjakova za spolehlivého spolupracovníka, jenž zasvětil svůj život boji proti ruské vojenské agresi. Důvody a okolnosti jeho smrti se budou vyšetřovat.

20:46 Vlajka Ruské federace.

Nová železniční trať by měla "vyřešit cíle vojáků", sdělil Balickyj. "A hlavně se vyřeší otázka vývozu obilí na kontinent, železné rudy, železného šrotu, uhlí a mnoha dalších surovin, které je potřeba spojit s velkou zemí," uvedl představitel ruské okupační správy. Ukrajina už v minulosti opakovaně obvinila Rusko, že z okupovaných území vyváží obilí a další přírodní bohatství.

20:35 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady začaly s výstavbou nové železnice, která má vést přes Ruskem okupovaná území na Ukrajině a propojit poloostrov Krym s Rostovem na Donu v jižní části Ruska. Agenturu RIA Novosti o začátku výstavby informoval šéf Ruskem nastolené správy v ukrajinské Záporožské oblasti Jevhen Balickyj. Uvedl, že výstavba už začala "ze strany Doněcku" na východní Ukrajině.

18:30

Polští autodopravci zahájili blokádu třech hlavních přechodů s Ukrajinou a žádají, aby polské úřady znovu zavedly povinná povolení pro autodopravce z Ukrajiny a aby jejich počty omezily na stav před ruskou invazí na Ukrajinu.

Protestující přes přechody hodlají podle internetového portálu rozhlasové stanice RMF FM pouštět osobní auta, autobusy a nákladní auta převážející živá zvířata a humanitární nebo vojenskou pomoc pro zemi bránící se ruské agresi. U každého přechodu plánují zaparkovat 20 až 50 nákladních vozů.

18:22

Stejné stanovisko uvedl také slovenský ministr zahraničí na návštěvě v Praze. Slovensko odsuzuje ruskou invazi na Ukrajinu jako porušení mezinárodního práva a podporuje územní celistvost napadené země, ale nebude Ukrajině dodávat zbraně ze zásob slovenských ozbrojených sil, podporuje mírové iniciativy. Na tiskové konferenci po jednání s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) v Praze to řekl šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár.

13:21

Nová slovenská vláda nebude bránit podnikům při výrobě a dodávkách zbraní odběratelům. Řekl to dnes premiér Robert Fico, který dlouhodobě vystupuje proti vojenské pomoci Ukrajině. Z Ficova vyjádření vyplynulo, že jeho odmítavý postoj se týká jen případných dodávek zbraní a munice ze zásob slovenské armády.

12:24

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinská 128. samostatná horská útočná zakarpatská brigáda o víkendu přišla o devatenáct vojáků. Ruská armáda zaútočila ve chvíli, kdy se muži shromažďovali k předání vyznamenání, které měli dostat od svého velitele.
 • Ruská armáda za uplynulý den shodila na Chersonskou oblast 87 leteckých bomb, což je nejvíce od začátku války.
 •  Při ruském ostřelování Oděsy v neděli pozdě večer utrpělo zranění pět lidí a bylo také poničeno místní národní umělecké muzeum, jedna z nejdůležitějších uměleckých galerií města.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o víkendu reagoval na slova amerického exprezidenta Donalda Trumpa o tom, že by v případě znovuzvolení ukončil válku za 24 hodin. Vzkázal mu, že by stačilo 24 minut na to vysvětlit, že dojednat za jeden den mír na Ukrajině není možné.
12:11

Ukrajinská 128. samostatná horská útočná zakarpatská brigáda dnes potvrdila, že při ruském raketovém útoku ztratila 19 vojáků. Ukrajinská média o víkendu informovala, že příslušníci brigády se v pátek shromáždili ve vsi nedaleko fronty v Záporožské oblasti, aby převzali vyznamenání u příležitosti Dne raketových vojsk a dělostřelectva.

10:59

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již podle jeho spolupracovníků oklámává sám sebe a zůstává ve vedení země téměř jediným, který stále věří, že Ukrajina konflikt vyhraje, píše americký časopis Time.

10:45 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda za uplynulý den shodila na Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny 87 leteckých bomb, což je nejvíce od začátku války trvající přes 20 měsíců. Podle portálu Hromadske o tom informoval ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko.

10:01

Přečtete si exkluzivní rozhovor Aktuálně.cz s Olenou Zelenskou o roli první dámy, psychických problémech Ukrajinců i náročném boji za svobodu.

08:02

Protivzdušná obrana také v Oděse zneškodnila 15 dronů. Nicméně v přístavu poškodily sklady, zařízení pro vykládání a nákladní automobily s obilím. Hasiči rychle uhasili požár, uvádí RBK Ukrajina.

07:48

Oděsu podle RBK Ukrajina zasáhly zřejmě rakety Oniks a Iskander, kromě nich Rusové na oděskou přístavní infrastrukturu vypustili drony Šáhed.

06:12 Vlajka Ruské federace.

V pobřežní části Ruskem okupované Doněcké oblasti se vznítil sklad munice, napsal v neděli na Telegramu poradce exilového starosty Mariupolu Petro Andrjuščenko. Sklad je v pobřežní vesnici Sedovo, necelých deset kilometrů od hranice s ruskou Rostovskou oblastí. Požár budou nejméně do rána provázet exploze, uvedl Andrjuščenko.

06:00 Vlajka Ruské federace.

Při ruském ostřelování jihoukrajinské Oděsy bylo v neděli pozdě večer zraněno pět lidí a poničeno bylo místní národní umělecké muzeum, jedna z nejdůležitějších uměleckých galerií města. Oznámily to podle agentury Reuters místní úřady.

"Šestého listopadu Oděské národní umělecké muzeum slaví 124 let," napsal na komunikační platformě Telegram gubernátor Oděské oblasti Oleh Kiper. "V předvečer 6. listopadu Rusové 'poblahopřáli' naší architektonické památce střelou, která dopadla poblíž," dodal Kiper. Podle něj útok poškodil zdi budovy a rozbil některá okna.

18:19

Stačilo by 24 minut na to vysvětlit, že dojednat za jeden den mír na Ukrajině není možné. Takto reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na slova amerického exprezidenta Donalda Trumpa o tom, že by v případě znovuzvolení ukončil válku za 24 hodin. V dnes odvysílaném rozhovoru s televizí NBC News Trumpa pozval na Ukrajinu a apeloval na další americkou pomoc napadené zemi.

"Zvu prezidenta Trumpa," řekl Zelenskyj. "Když sem bude moci přijít, bude mi stačit 24 minut… abych prezidentu Trumpovi vysvětlil, že tuhle válku nemůže vyřešit, nemůže přinést mír kvůli (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi," pokračoval.

11:41 Vlajka Ruské federace.

Adam Kadyrov, dospívající syn čečenského autoritářského vůdce Ramzana Kadyrova, se stal šéfem útvaru pro zajištění bezpečnosti hlavy této autonomní ruské republiky. Informuje o tom Rádio Svoboda na svých internetových stránkách s odvoláním na čečenského ministra informací a tisku Achmeda Dudajeva a Adama Delimchanova, poslance ruské Státní dumy.

Dudajev uvedl, že Adamu Kadyrovovi "upřímně gratuluje ke jmenování do důležité pozice v bezpečnostní službě hlavy Čečenské republiky".

Adam Kadyrov, který tento měsíc oslaví 16. narozeniny, se v září dostal do centra pozornosti, když jeho otec na sociální síti Telegram zveřejnil video, na němž mladík bil a kopal vězně odsouzeného za spálení koránu. Ramzan Kadyrov, spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, tehdy uvedl, že je na Adama hrdý a že si váží toho, že získal "dospělé ideály cti, důstojnosti a obrany svého náboženství". Nicméně agentura Reuters píše, že chování mladíka vyvolalo také kritiku, která zaznívala například od prokremelských zastánců tvrdé linie.

Foto: Reuters
09:45

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov nařídil vyšetřit incident, při němž v pátek o život přišlo asi 20 vojáků, kteří se ve vsi blízko fronty shromáždili, aby jim velitel slavnostně předal vyznamenání. Informuje o tom portál Ukrajinska pravda.

Vojáci 128. brigády se v pátek dopoledne shromáždili ve vesnici v Záporožské oblasti, aby převzali vyznamenání u příležitosti Dne dělostřelectva. Na místo ale zaútočili Rusové a o život přišlo asi 20 vojáků. Armáda o tom zpočátku neinformovala, píše Ukrajinska pravda.

Podrobnosti o útoku původně na sociálních sítích zveřejnil jeden z členů brigády, který tam byl. Ve videu uvedl, že zemřelo "mnoho" vojáků i civilistů. Když zprávu převzala ukrajinská média, asi po dvou hodinách ji potvrdilo armádní centrum strategické komunikace či Viktor Mykyta, šéf správy Zakarpatské oblasti, odkud vojáci ze 128. brigády pocházejí. Armáda uvedla, že Rusové na 128. samostatnou horskou útočnou brigádu sídlící v Mukačevu útočili raketou Iskander-M. Bez uvedení konkrétních počtů informovala, že o život přišli vojáci a že místní obyvatelé utrpěli různě závažná poranění.

08:06 Vlajka Ruské federace.

Nová ruská ponorka na jaderný pohon Car Alexandr III. úspěšně otestovala vypuštění balistické střely Bulava, která může nést jaderné hlavice, napsala dnes agentura Reuters. Ponorka podle agentury Interfax střelu odpálila z Bílého moře k tisíce kilometrů vzdálenému testovacímu polygonu na Kamčatce, Žádný z ruských zdrojů nezmiňuje, kdy byl test proveden.

"Vystřelení balistické rakety je posledním krokem státních testů, po nichž bylo rozhodnuto o zařazení plavidla do námořnictva," uvedlo podle Reuters ruské ministerstvo obrany. Skupina jaderných ponorek čtvrté generace se podle ruské armády má stát "základem námořních strategických jaderných sil pro nadcházející desetiletí".

Ponorky třídy Borej mohou podle armády nést až 16 mezikontinentálních střel Bulava a torpéda. Dvanáctimetrová střela Bulava, která má odhadovaný dolet kolem 8000 km a může nést až šest jaderných hlavic, se stala základním kamenem námořní části ruské jaderné síly.

07:21

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová přijela v sobotu na neohlášenou návštěvu Kyjeva.
 • Ukrajinská armáda opět ostřelovala Krym, tentokrát zasáhla areál loděnic v přístavním městě Kerč.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chtěl navštívil Izrael. Informace o jeho cestě ale unikla do médií, a návštěva je proto v ohrožení.
 • Zelenskyj také zvažuje, zda by se v příštím roce na válečné Ukrajině měly vypsat prezidentské volby. 

 

 

22:28

Ukrajinská armáda dnes opět ostřelovala poloostrov Krym anektovaný Ruskem. Ozbrojené síly v prohlášení na telegramu uvedly, že úder zasáhl areál loděnic v přístavním městě Kerč. Žádné další podrobnosti komuniké neuvádělo, napsala agentura Reuters.

22:27 Volodymyr Zelenskyj při návštěvě Finska.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj měl v úmyslu příští týden navštívit Izrael, avšak po úniku této informace ve vysílání izraelské komerční televizní stanice Channel 12 je nyní jeho cesta nejistá. Listu The Times of Israel (ToI) to sdělil nejmenovaný ukrajinský diplomat. "(Zelenskyj) chtěl, aby se veřejnost o jeho návštěvě dozvěděla, teprve až vstoupí na izraelskou půdu," řekl diplomat. "Je velice zklamán."

14:55

Ruská válka na Ukrajině se podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ve slepé uličce neocitla. Řekl, že necítí od spojenců tlak, aby jednal s Ruskem o míru.

08:37

Šéfka Evropské komise von der Leyenová přijela v sobotu na neohlášenou návštěvu Kyjeva. Promluví k ukrajinskému parlamentu.

18:43 Stará vlajka Běloruska

Běloruské ministerstvo zahraničí si předvolalo polského chargé d´affaires Marcina Wojciechowského kvůli tomu, že ve čtvrtek polský letoun údajně narušil běloruský vzdušný prostor. Informoval o tom běloruský portál Zekralo. Už dříve se Polsko a Bělorusko navzájem obvinily z narušení hranice vrtulníky.

18:16

Spojené státy v novém balíku vojenské pomoci dodávají Ukrajině dodatečnou munici do raketometů, dělostřeleckou munici a další vybavení v celkové hodnotě až 125 milionů dolarů (téměř tři miliardy Kč). Oznámilo to americké ministerstvo obrany, podle kterého hodnota americké bezpečnostní podpory Kyjevu od loňské ruské invaze přesahuje 44 miliard dolarů.

17:19

Ukrajinský útok na Ruskem obsazenou obec Čaplynka v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny si vyžádal sedm mrtvých. Podle agentury TASS to tvrdí ruský senátor Konstantin Basjuk, který má v ruském parlamentu zastupovat tento okupovaný region. Šéf okupační správy Chersonské oblasti Vladimir Saldo předtím uvedl, že dvě rakety americké výroby vypálené ukrajinskými silami zasáhly v Čaplynce budovu sociálního zabezpečení a úřadu práce.

15:13 Volodymyr Zelenskyj při návštěvě Finska.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zvažuje, zda by se v příštím roce měly na Ukrajině vypsat prezidentské volby. Podle agentury Reuters to uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Ve středu ohlásil svůj záměr kandidovat ve volbách Oleksij Arestovyč, bývalý poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta, který letos rezignoval po kritice svého kontroverzního výroku ohledně lednového raketového útoku na dům v ukrajinském Dnipru.

Zda se budou příští rok konat na Ukrajině volby, není jasné kvůli válce. Konání voleb během válečného stavu totiž podle současných ukrajinských zákonů není možné.

14:53

Členové vojenských a ekonomických aliancí vedených Ruskem se snaží diverzifikovat své vazby a obracejí se k Číně a k Západu. Napsal to americký list The Wall Street Journal, podle něhož invaze na Ukrajinu odhalila hranice ruské moci v zemích, které Moskva považuje za svůj dvorek, tedy v zemích postsovětského prostoru. Sousedy a spojence Ruska podle listu vystrašilo krveprolití na Ukrajině a mezinárodní sankce uvalené na Rusko.

12:02

Podívejte se, jak aktuálně vypadá život v ukrajinské Avdijivce.

11:57

Karlovarský kraj bude spolupracovat se Záporožskou oblastí na Ukrajině na obnově po válce. Zástupci kraje a ukrajinské oblasti připravili memorandum o vzájemné spolupráci. Týkat by se měla v první fázi hlavně nápravy škod, které způsobila válka s Ruskem. Memorandum by mělo schválit ještě krajské zastupitelstvo, řekl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).

11:56

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

 • Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlý vzdušný úder pomocí útočných dronů a zasáhlo kritickou infrastrukturu na západě a jihu Ukrajiny. 
 • Náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka v týdnu navštívil Kyjev, kde jednal se svým ukrajinským protějškem Valerijem Zalužným. 
 • Americká vláda oznámila nové sankce proti 130 cílům včetně osob a firem v Číně, Turecku a Spojených arabských emirátech. Snahou je odstřihnout Rusko od dodávek technologií s vojenským využitím.
 • Moskevský soud uložil 8,5 roku vězení členovi punkrockové protestní skupiny Pussy Riot Pjotru Verzilovovi, kterého v jeho nepřítomnosti shledal vinným ze šíření falešných zpráv o ruské armádě. 
11:52 Vlajka Ruské federace.

Moskevský soud uložil 8,5 roku vězení známému kritikovi Kremlu a členovi punkrockové protestní skupiny Pussy Riot Pjotru Verzilovovi, kterého v jeho nepřítomnosti shledal vinným ze šíření falešných zpráv o ruské armádě. Informoval o tom dnes server Mediazona, který kdysi Verzilov vydával. Soudkyně podle něj Verzilovovi také zakázala publikovat na internetu po dobu čtyř let. Prokuratura žádala devět let za mřížemi a zákaz publikace na webu.

11:51 Volodymyr Zelenskyj při návštěvě Finska.

"Uvědomujeme si, že s blížící se zimou se ruští teroristé budou snažit napáchat více škod. Budeme nepříteli odpovídat," reagoval na dronový útok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že protivzdušná obrana byla aktivní v deseti různých regionech. Noční úder se podle něj obešel bez obětí.

11:50 Vlajka Ruské federace.

Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlý vzdušný úder pomocí útočných dronů a zasáhlo kritickou infrastrukturu na západě a jihu Ukrajiny. V Charkově na severovýchodě země útok poničil civilní budovy. Informovali o tom dnes regionální ukrajinští představitelé. Agentura Reuters poslední dronový útok označila za největší v uplynulých několika týdnech. Poplach v některých oblastech trval několik hodin.

11:49

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

vítejte u nové online přenosu z války na Ukrajině. Ten dřívější naleznete zde.