Ukrajinský parlament vrátil vládě zákon o elektronických povolávacích rozkazech

Přenos skončil
Ukrajinský parlament vrátil vládě návrh zákona o mobilizaci, který počítal s elektronickými povolávacími rozkazy a přísnými tresty. Události na Ukrajině a v Rusku sledujeme v online přenosu.
Ukrajinští vojáci cvičí v zákopech v polském Wedrzynu na západě země (7. prosince 2023)
Ukrajinští vojáci cvičí v zákopech v polském Wedrzynu na západě země (7. prosince 2023) | Foto: Reuters
Přenos skončil
09:43

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, tento online přenos k dění na Ukrajině končí. Situaci ale sledujeme dál. Nové informace nejdete zde.

08:36

Mrazivé teploty na Ukrajině pravděpodobně omezují vojenské operace podél fronty, nicméně se dá čekat, že půda zamrzne a vytvoří tak příznivější terén pro mechanizované manévrové boje. Ve své poslední analýze vývoje bojů na to upozornil americký Institut pro studium války.

08:35

Britský premiér Sunak dnes navštíví Kyjev, kde oznámí navýšení pomoci Ukrajině, která se už téměř dva roky brání ruské invazi, inormují média.

07:25

Předběžná expertiza potvrdila, že Rusko nedávno při ostřelování Ukrajiny použilo rakety ze Severní Koreje. Ve čtvrtek to podle ruskojazyčné verze BBC řekl ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin.

22:01

Vpodvečer ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov ohlásil na Facebooku, že přepracovaná verze předlohy kontroverzního mobilizačního zákona už je hotová a že ji hodlá předložit kabinetu ke schválení, protože vojáci potřebují zákon co nejdříve.

22:00

Polská pohraniční policie dnes zajistila 15letého chlapce z Ostravy, který se vydal bojovat na Ukrajinu. Dnes o tom informovalo oddělení pohraniční stráže v polské části Slezska.

15:56

Rusové strašili Evropu, že bez jejich plynu umrzne. Teď mají sami potíže.

15:45 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinský parlament vrátil vládě návrh zákona o mobilizaci, který počítal s elektronickými povolávacími rozkazy a přísnými tresty.

13:11

Finsko prodloužilo uzavření své hranice s Ruskem o čtyři týdny do 11. února. Oznámilo to finské ministerstvo vnitra.

11:08 Vlajka Ruské federace.

Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu se vloni snížily zhruba o 24 procent na 8,822 bilionu rublů (asi 2,2 bilionu korun) z 11,586 bilionu rublů v předchozím roce. K poklesu přispěly nižší ceny ropy, vyplývá z dnešních údajů ruského ministerstva financí.

10:58 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Rusku chybí zbraně a případné příměří by mu poskytlo šanci tento nedostatek vyřešit, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během návštěvy  Estonska.

9:46

Mezi třinácti lidmi, zraněnými při útoku na hotel v Charkově, jsou dva turečtí novináři.

9:44

Zasažený hotel v Charkově.

Foto: Reuters
9:39

Německo váhá s dodávkami střel s plochou dráhou letu Taurus Ukrajině. Nechce, aby se střely dostaly do rukou Rusů.

9:20

Novým zvláštním zmocněncem pro Východní partnerství český ministr zahraničí Jan Lipavský jmenoval Davida Stulíka, který mimo jiné působil v diplomatické službě Evropské unie. Pracoval na zastupitelství EU v Kyjevě.

06:23

Nejméně 13 lidí zranily dvě ruské střely, které v noci na dnešek zasáhly třípatrový hotel v Charkově. Oznámila to oblastní prokuratura. Mezi zraněnými jsou také dva zahraniční novináři, turecká občanka a Gruzínec, kteří pracovali pro turecké médium. Jeho název prokuratura neupřesnila.

V hotelu se podle starosty tohoto druhého největšího ukrajinského města Ihora Terechova nacházeli výhradně civilisté. Podle oznámení šéfa charkovské oblastní vojenské správy Oleha Syněhubova je jeden zraněný ve vážném stavu.

21:25

Nejméně jeden člověk přišel o život poté, co ruská raketa zasáhla administrativní budovu uhelného dolu ve východoukrajinském městě Myrnohrad, uvedla dnes agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na vyjádření záchranářů.

19:33

Zástupci zemí Severoatlantické aliance potvrdili závazek i nadále posilovat ukrajinskou obranu a poskytovat zemi, které se už téměř dva roky brání ozbrojené ruské agresi, významnou vojenskou, ekonomickou a humanitární pomoc.

Severoatlantická aliance to uvedla v prohlášení po dnešním jednání Rady NATO-Ukrajina na úrovni velvyslanců, které bylo svolané na žádost Kyjeva po nedávných masivních ruských útocích na ukrajinskou civilní infrastrukturu, města a obce.

"Spojenci důrazně odsoudili eskalaci ruských leteckých útoků na Ukrajinu a rovněž použití balistických raket pocházejících ze Severní Koreje a bezpilotních letounů z Íránu," stojí v prohlášení aliance.

18:00

Spojené státy a sedm dalších zemí dnes obvinily Rusko, že zneužívá svou pozici stálého člena Rady bezpečnosti OSN, když nakupuje rakety ze Severní Koreje a používá je k útokům proti Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters. RB OSN se dnes ruskou agresí proti Ukrajině znovu zabývala.

17:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

"Putin s tím neskončí, dokud s ním společně neskoncujeme," zdůraznil Zelenskyj. Navzdory mediálním spekulacím však řekl, že - "až dosud" - necítí tlak partnerů na ukončení bojů a zmrazení konfliktu. Přinejmenším osobně prý takové signály dosud neslyšel, dodal podle agentury Unian.

17:05 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

"Putin se nechystá zastavit. Chce nás úplně okupovat. A váhavost partnerů ohledně finanční a vojenské pomoci Ukrajině někdy nahrává opovážlivosti Ruska a dodává mu sílu," řekl Zelenskyj novinářům podle agentury Interfax-Ukrajina. 

17:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Putin se neuklidní, dokud nezničí Ukrajinu, ale pak se další obětí ruské agrese může stát Pobaltí a Moldavsko a v Rusku se už hovoří i o Finsku a o nezávislosti Uzbekistánu, apeloval ukrajinský prezident na odhodlání spojenců.

14:01

Ukrajině zoufale chybí západní systémy protivzdušné obrany, řekl v litevském Vilniusu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Litva Ukrajině přislíbila další pomoc.

Foto: Reuters
13:40 Vlajka Ruské federace.

Export ruské ropy ropovodem Družba se loni propadl o 60 procent ve srovnání s rokem 2022.

13:37

Finsko ponechá všechny hraniční přechody s Ruskem zavřené kvůli obavám z Moskvou řízeného přesunu migrantů. S odvoláním na zdroje ve finské vládě to napsal deník Iltalehti.

12:32 Vlajka Ruské federace.

Devatenáct procent lidí v průzkumu sdělilo sdělilo, že speciální vojenskou operaci ani nepodporuje, ale ani není proti ní. Proti válce na Ukrajině se v průzkumu vyslovilo 13 procent lidí a pět procent uvedlo, že si s odpovědí neví rady. Většina dotázaných, 67 procent, sdělila, že schvaluje zahraniční politiku ruského prezidenta Vladimira Putina.

12:26 Vlajka Ruské federace.

Ruskou invazi na Ukrajinu dál podporuje 63 procent Rusů, vyplývá z nově zveřejněného průzkumu, který provedla americká agentura NORC ve spolupráci s Chicagskou univerzitou. Průzkum vychází z telefonických rozhovorů provedených v listopadu s více než 1000 náhodně vybranými Rusy staršími 18 let z celého Ruska a také z Ruskem okupovaného poloostrova Krym.

11:56

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj a ministr obrany Rustem Umerov navštívili vojáky na frontové linii v Kupjansku.

11:51

Rumunský černomořský přístav Konstanca loni vyexpedoval rekordních 36 milionů tun obilí, což představuje meziroční nárůst o 50 procent. Ukrajina, pro kterou je přístav největší alternativní exportní trasou, se na tomto objemu podílela zhruba 40 procenty. Oznámila to správa přístavu.

10:57

Rusové na okupovaných ukrajinských územích začali systematičtěji nutit tamní obyvatelstvo k mobilizaci do ruské armády, tvrdí ukrajinská vojenská rozvědka HUR. Praktiku rozvědka zaznamenala v Chersonské a Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny, kde se podle ní ruská okupační správa zaměřuje především na zemědělce.

Muži v odvodovém věku v několika podnicích v řadě obcí obdrželi dopisy s požadavkem, aby se nechali zapsat do armádního registru. Okupační správa přitom zemědělcům hrozí pokutou 400 tisíc rublů (zhruba 100 tisíc korun), pokud by tak neučinili.

10:37

Odvolací soud potvrdil jedenadvacetiletý trest vězení uprchlému Alojzi Polákovi, který bojoval na Ukrajině v řadách proruských separatistů. Dvaapadesátiletý muž z Brna zabil jako odstřelovač v letech 2016 až 2020 nejméně čtyři příslušníky ukrajinských vládních jednotek. Obhájce u hlavního líčení poukazoval na to, že muž už zřejmě nežije.

9:40

Ukrajině dochází rakety protivzdušné obrany. Uvedl to mluvčí ukrajinského vojenského letectva Jurij Ihnat.

9:31

Ukrajina není v konfliktu s Ruskem podle slovenského premiéra Roberta Fica schopna žádné smysluplné vojenské protiofenzivy, stala se zcela závislou na finanční pomoci Západu s nedozírnými důsledky pro Ukrajince v příštích letech. Pozice ukrajinského prezidenta je otřesena, zatímco ruský prezident svou politickou podporu zvyšuje a posiluje, napsal v komentáři v listu Pravda Fico. 

08:41

Česká republika musí v důsledku války na Ukrajině hledat spolehlivé demokratické partnery ve světě a Indie hraje v tomto ohledu klíčovou roli. Uvedl to dnes premiér Petr Fiala ve svém projevu na ekonomickém fóru Vibrant Gujarat Global Summit v západoindickém státě Gudžarát. Podle něj ČR a Indie dnes uzavřou strategické partnerství v inovacích.

06:51 Vlajka Ruské federace.

S lednovým ochlazením začaly po celém Rusku havárie komunálních zařízení a následovaly rozsáhlé odstávky teplé vody, tepla a elektřiny. Jen dnes se zprávy o vypnutí dodávek tepla v obytných domech objevily v Saratovu, Chantymansijském autonomním okruhu na Sibiři, Vladimiru, Penze a také v několika městech v okolí Moskvy, napsal na svém ruskojazyčném webu list The Moscow Times.

22:04

"Především očekáváme, že schůzka urychlí klíčová rozhodnutí o dalším posílení schopností ukrajinské protivzdušné obrany," uvedl Kuleba s tím, že jde jak o dodání moderních zbraní, tak o jejich zásobování příslušnou municí. Ujistil, že Ukrajinci jsou hluboce vděčni partnerům za to, že nadále poskytují Ukrajině prostředky umožňující bránit nebe nad jejich zemí.

21:57

Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba si od středečního jednání Rady NATO-Ukrajina slibuje jasné závazky ohledně posílení ukrajinské protivzdušné obrany, aby byla schopna odrážet zničující ruské vzdušné útoky. Ukrajinský ministr to řekl serveru Politico.

20:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Zelenskyj také jednal s polským prezidentem Andrzejem Dudou o polské podpoře obranných potřeb Ukrajiny, uvedla agentura Reuters s odvoláním na komuniké ukrajinské prezidentské kanceláře. Ta se podle agentury nezmínila o blokádách pohraničních přechodů s Ukrajinou polskými rolníky a dopravci, které začaly už v listopadu a způsobily značné narušení ukrajinské ekonomiky. "Naše společná hranice by měla být skutečnou evropskou hranicí. Hranicí jednoty. Mezi našimi národy by neměly být žádné hranice," uvedl Zelenskyj podle komuniké. Zdůraznil také potřebu posílit ukrajinskou protivzdušnou obranu.

20:14 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Zelenskyj dnes telefonicky hovořil s rumunským prezidentem Klausem Johannisem, který rozhovor o bezpečnostní situaci, podpoře Ukrajiny, prioritách dvoustranných vztahů a strategickém partnerství potvrdil na síti X. Zelenskyj poděkoval Bukurešti za podporu při rozhodnutí Evropské unie zahájit přístupová jednání s Ukrajinou a za výcvik ukrajinských pilotů na stíhačkách F-16. S Johannisem se také dohodl na zahájení práce na poskytnutí bilaterálních bezpečnostních záruk.

20:13 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

"Děláme vše, abychom vojákům zabezpečili vše nezbytné pro splnění úkolů," napsal Zelenskyj na Telegramu. Na základě analýzy posledních ruských vzdušných útoků dohodl s veliteli také další kroky k posílení ochrany ukrajinských měst, obcí, podniků a objektů kritické infrastruktury.

20:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na poradě vrchního velení probíral s veliteli hlavních úseků fronty a operací zásobování vojska municí a drony a také posílení protivzdušné obrany země. Zelenskyj to uvedl na sociální síti. Právě osobní přítomnost velitelů podle serveru RBK-Ukrajina svědčí o důležitosti projednávaných problémů. 

19:50

Náměstek ministra zahraničí Jan Marian zdůraznil, že mír musí být spravedlivý a v souladu s mezinárodním právem a jediným legitimním návrhem je ukrajinský mírový plán prezidenta Volodymyra Zelenského. "S jakýmkoli mírovým řešením musí souhlasit Ukrajina a ukrajinská společnost. A je to právě Rusko, kdo má možnost svou agresi okamžitě zastavit," řekl. Zájem Ruska o mír ale česká diplomacie podle Mariana nevidí. Ukrajina podle něho chrání Evropu, a tudíž i Česko před ruským agresivním chováním, a vojenská pomoc Ukrajině je tedy v českém bezpečnostním zájmu.

19:50

Rozhodnutí ukončit válku je plně na Rusku a jeho prezidentu Vladimiru Putinovi, zdůraznil Jireš. Nezávislost Ukrajiny je podle něho v českém národním zájmu. "Na území České republiky nebudou dopadat nepřátelské rakety, pokud Ukrajině pomůžeme, aby ubránila svou nezávislost," podotkl Jireš. Poukazoval na to, že Rusko samo opakovaně mluví o tom, že bojuje proti celému Západu, tedy i proti Česku. 

19:49

Bez západní vojenské podpory Ukrajiny hned od zahájení agrese Ruska by byla nyní ruská armáda v Kyjevě nebo možná už v Užhorodu. Ve sněmovně to uvedl při dnešním projednávání petic protivládního spolku Česko proti bídě Jan Jireš z ministerstva obrany. Mezi požadavky petic patří zastavení rétoriky o tom, že je Česko ve válce, nebo ukončení dodávek vojenského materiálu na Ukrajinu. Zástupce spolku a předseda neparlamentní strany Právo Respekt Odbornost (PRO) Jindřich Rajchl i její další zástupci zdůrazňovali potřebu diplomatického a mírového řešení konfliktu.

17:30

Zpřísněním imigrační politiky republikáni podmiňují podporu pro další financování pomoci Ukrajině. Pokračující neshody tak znamenají, že schválení Bidenovy žádosti o dalších více než 60 miliard dolarů (přes 1,3 bilionu Kč) na tento účel zůstává v nedohlednu. Vláda uvádí, že bez dodatečných financí nemůže sestavovat další balíčky vojenské pomoci pro zemi napadenou Ruskem.

17:30

Členové amerického Kongresu se tento týden schází ve Washingtonu po zimních prázdninách a vrací se k nedořešeným problémům, které si přenáší z loňského roku. Zatímco v jednáních o novém rozpočtu o víkendu nastal posun, rozhovory republikánů a demokratů o zpřísnění imigrační politiky podle médií váznou. Republikáni tento krok spojili s vyčleněním nových peněz na podporu Ukrajiny, která se tak musí prozatím obejít bez nových amerických balíčků vojenského vybavení.

16:47

Indie se stala důležitým ekonomickým hráčem ve válce na Ukrajině. Spolu s Čínou pomáhá Kremlu překonat dopady západních sankcí. Rusko je nyní například největším dovozcem ropy do Indie.

16:46

Hackeři napojení na ukrajinské tajné služby napadli systémy ruského poskytovatele internetu a televize M9 Telecom. S odkazem na zdroj blízký operaci to dnes napsala agentura Reuters, podle které šlo ze strany Ukrajiny o odvetu za ruský kyberútok na největšího ukrajinského mobilního operátora Kyivstar z konce minulého roku.

13:22 Vlajka Ruské federace.

Dva drony zasáhly sklad s palivem v ruském městě Orel. To se nachází 360 kilometrů jižně od Moskvy a zhruba 170 kilometrů od ukrajinských hranic. 

12:01

Polská kontrarozvědka (ABW) zadržela ženu z Běloruska, kterou úřady podezírají ze špionáže pro Minsk. Běloruské tajné službě KGB měla poskytovat informace o běloruské diaspoře v zemi, informovala tisková agentura PAP. Úřady umístily ženu na tři měsíce do vazby, hrozí jí až deset let vězení.

9:39

Kulturní barbarství. Podívejte se na pět ukrajinských muzeí zničených ruskými okupanty.

9:34

Rusové posunuli v posledních dnech frontovou linii o 300 metrů směrem na západ a získali pozice u vesnice Georgijevka nedaleko Doněcku. Ve své analýze to uvádí Institut pro studium války (ISW). Institut také uvedl, že Rusové útočí v Záporožské oblasti na vesnici Verbove, kterou loni dobyli Ukrajinci.

22:14 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana zničila nad Belgorodskou oblastí deset střel vypálených ukrajinskými silami z raketometu RM-70 Vampire české výroby, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS. Moskva neupřesnila, kolik raket Ukrajinci vypálili, ale gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov uvedl, že střepiny zranily tři lidi. Podobná tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit.

Raketomety Vampire jsou českou modernizací někdejší československé verze sovětského raketometu Grad, umístěnou na podvozek Tatra a vybavenou možností automatického dobití celého palebného průměru 40 ran.

21:36

Ukrajina za posledních pět měsíců loňského roku vyvezla přes Černé moře téměř 15 milionů tun zboží, deset milionů z toho jsou zemědělské produkty. Podle agentury DPA to dnes uvedl místopředseda ukrajinské vlády Oleksandr Kubrakov. Koridorem, který Ukrajina bojující proti ruské invazi vytyčila loni v srpnu, od té doby do ukrajinských černomořských přístavů připlulo 469 lodí.

Bezmála 40 plavidel se nyní v přístavech Oděsa, Čornomorsk a Pivdennyj nakládá a dalších 80 jich má podle místopředsedy vlády brzy dorazit. Čeká tam na ně na 2,4 milionu tun nákladu.

18:39 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady dnes na několik hodin přerušily provoz na trati na Urale, a to v souvislosti s blíže neupřesněným incidentem. Ruská média s odkazem na úřady hovořila o "třesknutí"; tento výraz podle agentury Reuters často používají jako eufemismus pro výbuch. O explozi výbušného zařízení hovořilo i několik kanálů na sociální síti Telegram. Podle agentury TASS nebyl nikdo zraněn a nevznikly žádné škody.

Incident se stal na okraji města Nižnij Tagil, které leží zhruba 125 kilometrů severně od Jekatěrinburgu. Přerušen byl provoz stanice San-Donato, který ale ruské úřady po několika hodinách po incidentu opět obnovily. Nedaleko stanice se nachází ropný sklad.

18:10

V Gomelské oblasti, jen 40 kilometrů od hranice s Ukrajinou, začalo Bělorusko stavět nové vojenské městečko. Vzniká na území několika bývalých táborů pro rekreaci dětí a první fáze výstavby by měla být hotová už letos v březnu, uvádí Rádio Svoboda (Radio Liberty)

17:09

Německý kancléř Scholz vyzval státy EU, aby poskytly Ukrajině větší podporu. Na letošek plánované zbrojní dodávky jsou podle něj nedostatečné.

16:16

Deset tisíc českých dronů pro Ukrajinu má pomoci zvrátit převahu Rusů.

16:16

Uprchlíci z Ukrajiny by mohli příští rok získat přístup do českého systému dávek. Umožnit to má digitalizace a dávková reforma, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

15:35

Ukrajina se ještě nerozhodla, jak zareaguje proti účasti neutrálních ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách 2024 v Paříži. Tamní ministr sportu Matvij Bidny v rozhovoru pro německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl, že nějakou formu protestu považuje za nezbytnou, ale nutně to nemusí být bojkot her, o němž ukrajinská strana dříve hovořila.

14:47

Ukrajinský Státní úřad pro vyšetřování v souvislosti s kauzou nákupu nepoužitelných neprůstřelných vest obvinil bývalého náměstka ukrajinského ministra obrany Vjačeslava Šapovalova ze zpronevěry téměř miliardy hřiven (asi 600 milionů korun).

11:12

Lidé se schovávají v kyjevském metru během náletu.

Foto: Reuters
11:06

Čtyři mrtvé a 34 zraněných si vyžádaly pondělní ruské raketové a dronové útoky na Ukrajinu. Rusové zasáhli Charkov, Dnipro ale i Chmelnickou oblast na západě země.

10:00

Ve městě Novomoskovsk nedaleko Dnipra tlaková vlna při výbuchu převrátila minibus. Jsou také poškozeny administrativní budovy, čerpací stanice a pětipatrová budova. Nejméně 24 lidí - včetně pěti dětí - bylo zraněno.

9:44

Ukrajina hlásí dva mrtvé po ruském bombardování města Kryvyj Rih.

06:58

"Kyjev - kryt!," napsalo na telegram zase ukrajinské letectvo, které také informovalo o tom, že Rusko znovu útočí raketami, včetně střel Kinžal.

06:54

Ukrajina dnes ráno čelí dalšímu rozsáhlému raketovému útoku ze strany Ruska. Letecký poplach platí na celém území země, výbuchy jsou hlášeny z měst Charkov, Dnipro či Kryvyj Rih, informují agentury Reuters a Ukrinform a server Kyiv Post.

"Okupanti útočí na Charkov a Charkovskou oblast…Zůstaňte v krytech!" napsal dnes ráno na telegramu šéf charkovské vojenské správy Oleh Syněhubov, podle něhož se v Charkově exploze začaly ozývat po 7:00 (6:00 SEČ).

06:17

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Rusko v noci na neděli na Ukrajinu zaútočilo 28 drony a třemi řízenými střelami, napsala agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské letectvo. 
 • Nejméně dva mrtvé a dva zraněné si vyžádalo ruské ostřelování jihoukrajinského města Cherson. 
 • Ruskou agresi na Ukrajině lze porazit, řekl účastníkům obranné konference ve Švédsku prostřednictvím videopřenosu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Situace na bojišti je podle něj v tuto chvíli relativně stabilní. 
 • Japonská ministryně zahraničí Jóko Kamikawaová při návštěvě Kyjeva přislíbila Ukrajině 37 milionů dolarů (833 milionů Kč) prostřednictvím fondu NATO. 
16:43

Nejméně dva mrtvé a dva zraněné si vyžádalo ruské ostřelování jihoukrajinského města Cherson. Oznámil to v neděli na platformě telegram šéf vojenské správy Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin.

"Ruská armáda dnes několik hodin ostřelovala obytnou čtvrť Chersonu," uvedl Prokudin. Mimo jiné byla podle něj zasažena místní tržnice a obytný dům.

Už ráno Prokudin informoval o těžkém ostřelování Chersonu, který se ukrajinské armádě podařilo na podzim 2022 osvobodit od ruských okupantů. Rusové údajně ostřelovali Cherson a okolí předchozích 24 hodin z děl, granátometů, dronů i letadel. V neděli podle Prokudina ostřelování v neztenčené míře pokračovalo. Dva lidé byli zabiti a další dva skončili se zraněními v nemocnici.

13:57 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Ruskou agresi na Ukrajině lze porazit, řekl dnes podle agentury Reuters účastníkům obranné konference ve Švédsku prostřednictvím videopřenosu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Situace na bojišti je podle něj v tuto chvíli relativně stabilní. Švédský ministr zahraničí Tobias Billström na stejné akci řekl, že hlavním úkolem švédské zahraniční politiky v nadcházejících letech bude podpora Ukrajiny.

"I Rusko se dá v rámci mezinárodního práva zatlačit zpět. Jeho agrese může být poražena," uvedl ukrajinský prezident.

Válka na Ukrajině podle Zelenského ukázala, že Evropa musí rozvíjet společnou výrobu zbraní, aby se kontinent mohl ubránit za jakékoli globální situace, která může nastat.

"Dva roky této války ukázaly, že Evropa potřebuje vlastní dostatečný arzenál pro obranu svobody, vlastní kapacity pro zajištění obrany," zdůraznil ukrajinský prezident.

10:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v prvních týdnech války podobal chodící mrtvole, téměř nespal a v bunkru, kde se ukrýval, přežíval na sladkostech, masu z konzervy a okoralém chlebu.

10:24

Dněpropetrovské regionální úřady na telegramu napsaly, že při útoku dronu ve městě Dnipro bylo zraněno 12 lidí. Dodaly, že byla poškozena vzdělávací instituce a její internát, dvě bytové a jedna administrativní budova.

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat sdělil, že drony byly převážně zničeny mobilními týmy, které šetřily "nedostatkové rakety" protivzdušné obrany. Ukrajinské síly podle něj použily některé rakety k odražení dvou nedávných velkých ruských útoků a "probíhají procesy, jejichž cílem je nadále poskytovat Ukrajině množství raket potřebných k odražení leteckých útoků".

07:13

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Rusko zabilo jedenáct lidí při raketovém útoku na východoukrajinské město Pokrovsk.
 • Okupanti v noci na neděli zaútočili také na Kyjev, ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 21 dronů.
 • Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Michajlo Podoljak potvrdil, že Rusko použilo proti Ukrajině rakety ze Severní Koreje. Dříve o tom informoval Bílý dům.
07:09 Vlajka Ruské federace.

Rusko v noci na dnešek na Ukrajinu zaútočilo 28 drony a třemi řízenými střelami, napsala agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské letectvo. To tvrdí, že 21 dronů se ukrajinské protivzdušné obraně podařilo zničit.

Jestli zbylé drony a trojice střel způsobily nějaké škody nebo zranění, zatím není jasné.

Ukrajinské letectvo na telegramu uvedlo, že ruské útoky se tentokrát zaměřily především na jih a východ Ukrajiny. Ve velké části východoevropské země, kterou Rusko napadlo téměř před dvěma lety, byl během noci vyhlášen protiletecký pop

21:06 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nočním videu řekl, že Rusové musí za každý útok, jako byl dnes ten na Pokrovsk, pocítit důsledky. "Rusové zcela jednoduše zaútočili na obyčejné soukromé domy," řekl ukrajinský prezident. "A Rusko musí pocítit, že žádný z těchto útoků jim neprojde bez následků pro teroristický stát," dodal Zelenskyj.

19:23

Polští zemědělci se rozhodli přerušit protest na klíčovém přechodu Medyka na hranici s Ukrajinou poté, co se vláda zavázala splnit jejich požadavky. Informoval o tom dnes zpravodajský server interia.pl.

Polští řidiči kamionů blokují některé hraniční přechody s Ukrajinou už od 6. listopadu s požadavkem, aby Evropská unie obnovila pro ukrajinské společnosti povinná povolení pro činnost v unijních zemích. Ke konci listopadu se k nim na přechodu Medyka přidali zemědělci, kterým se nelíbí pokles cen zemědělských produktů v důsledku dovozu ukrajinského obilí a požadují státní podporu.

17:48

"Rusové na oblast udeřili raketami S-300 a zabili tak 11 lidí a zranili dalších osm," oznámil šéf správy Doněcké oblasti na sociálních sítích. Hlavní úder byl veden na Pokrovsk, Rivne a okolí města Myrnohrad.

17:23

Ruský útok raketami namířený zejména na východoukrajinské město Pokrovsk si dnes vyžádal nejméně 11 mrtvých, včetně pěti dětí. Oznámil to podle agentury AFP gubernátor Doněcké oblasti Vadym Filaškin. Dalších osm lidí bylo zraněno.

16:03 Vlajka Ruské federace.

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov nabídl Spojeným státům 20 zajatých Ukrajinců výměnou za zrušení sankcí, které USA uvalily na jeho rodinu. Informovala o tom ruská média. 

14:18

Devizové rezervy Ukrajiny za loňský rok stouply o 42 procent na 40,5 miliardy dolarů (913,7 miliardy korun), a to díky bezprecedentní finanční pomoci ze zahraničí. Uvedla to ukrajinská centrální banka. "Loni Ukrajina získala nebývalou globální finanční podporu. Na vládní účty v ukrajinské centrální bance přišlo zhruba 42,7 miliardy USD," uvedla s odkazem na sdělení centrální banky agentura Reuters. Vládní údaje ukazují, že od začátku války získala země v rámci finanční pomoci 73,5 miliardy dolarů. Loni byla podle centrální banky největším finančním podporovatelem Ukrajiny Evropská unie. Celkem převedla Ukrajině 19,7 miliardy dolarů.

12:42

Rusko použilo proti Ukrajině rakety ze Severní Koreje, uvedl Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře. Potvrdil dřívější vyjádření Bílého domu.

10:12

Německo předalo Ukrajině protivzdušný systém Skynex, dva radary, střely pro protivzdušný systém Iris-T, munici pro tanky Leopard 2 a obrněnce Marder.

9:32

Mluvčí amerického ministra zahraničí Matthew Miller oznámil, že USA budou nadále vojensky pomáhat Ukrajině, ale už ne v takové výši jako v uplynulých dvou letech.

9:21 Vlajka Ruské federace.

Podle agentury Reuters z analýzy úlomků raket, které dopadly na ukrajinská města 29. prosince a 2. ledna, vyplývá, že jde o severokorejské střely Hwasong-11.

9:14

Američané zřejmě přesvědčují ukrajinské vedení, že by se teď mělo soustředit na obranu pozic, které v současné době armáda drží.

08:47 Vlajka Ruské federace.

Rusko v noci na dnešek nad Ukrajinu poslalo několik skupin útočných dronů Šáhed a útok stále pokračuje, informuje dnes ráno server RBK Ukrajina. Protiletecká obrana napadené země podle něj větší počet bezpilotních letounů zničila.

20:52

V listopadu 2023 Estonsko varovalo své občany před cestami do Ruska s vysvětlením, že by Tallinn mohl dočasně uzavřít hranici se sousední zemí kvůli náporu migrantů.

20:52 Vlajka Ruské federace.

Rusko plánuje na dva roky uzavřít klíčový hraniční přechod s Estonskem pro silniční dopravu, jako důvod uvádí rekonstrukční práce. Podle agentury AFP to dnes uvedlo estonské ministerstvo zahraničí. Tallinn obdržel od Moskvy oficiální nótu o částečném uzavření přechodu Ivangorod - Narva od 1. února.

"Podle nóty mají rekonstrukční práce trvat do konce roku 2025. Uvidíme, co se skutečně stane," řekl novinářům estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna. "Z naší strany budeme na hranicích pokračovat v obvyklých činnostech," dodal.

19:55

Rusko už podle Bílého domu na Ukrajině použilo balistické rakety dodané z KLDR, údajně jimi útočilo 30. prosince a 2. ledna v Záporožské oblasti.

17:35 Vlajka Ruské federace.

Raketový útok na Krym podle oznámení ruského ministerstva obrany nastal okolo 17:20 moskevského času (15:20 SEČ). V krymské metropoli Sevastopolu nálety vyvolaly vzdušný poplach, informoval gubernátor města Razvožajev. Úlomky rakety zasáhly obytný dům, přičemž jeden člověk utrpěl zranění, sdělil tento úředník.

17:30 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana dnes nad poloostrovem Krym sestřelila deset ukrajinských raket, uvedlo na komunikační platformě Telegram ruské ministerstvo obrany.

Podle Ruskem dosazeného šéfa přístavního Sevastopolu Michaila Razvožajeva jde o největší nálety, jakým v poslední době město čelilo. 

17:02

Ukrajinské ministerstvo zahraničí označilo za provokaci připravovanou akci v italské Modeně, jež se má věnovat "rychlé obnově" ukrajinského města Mariupol, které po těžkých bojích v roce 2022 obsadila ruská invazní armáda a nyní ho Rusko okupuje. S odvoláním na mluvčího ukrajinské diplomacie Oleha Nikolenka o tom dnes informoval server Ukrajinska pravda. Kyjev podle Nikolenka pověřil ukrajinské velvyslanectví v Římě, aby přichystalo oficiální reakci.

16:47 Vlajka Ruské federace.

Rusové nad Krymem sestřelili deset ukrajinských raket, tvrdí ruské ministerstvo obrany. V Sevastopolu je jeden zraněný, uvedl šéf správy města.

13:57

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který umožňuje cizincům získat ruské občanství poté, co bojovali na straně Ruska na Ukrajině. Podle agentury Reuters v ruské armádě válčí Kubánci a Afričané.

13:39 Vlajka Ruské federace.

Rusko pro svou válečnou kampaň na Ukrajině plánuje od Íránu nakoupit balistické střely krátkého doletu. Napsal to list The Wall Street Journal  s odkazem na americké činitele. Dodávky by Rusko v případě, že nákup dokončí, mohlo obdržet už letos na jaře.

10:39

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg svolá na 10. ledna schůzku mezi představiteli aliance a Ukrajiny kvůli nedávné vlně silných ruských úderů na ukrajinská města.

 

9:50

Polští zemědělci opět blokují přechod Medyka na hranici s Ukrajinou. Domáhají se písemného ujištění, že jejich požadavky budou splněny. Stěžují si na levnou konkurenci z Ukrajiny a požadují zejména dotace na kukuřici, více peněz na provozní úvěry a zachování zemědělské daně na dosavadní výši.

9:16

Kolik raket mají Rusové k dispozici pro útoky proti Ukrajině? Stovky.

9:12

Ruské rakety v noci na čtvrtek v obci Kurachove v ukrajinské Doněcké oblasti poničily budovu školy, dětské hřiště, ordinaci, kavárnu a řadu obytných domů, uvedl podle serveru listu Ukrajinska pravda šéf tamní vojenské správy Vadym Filaškin.

22:54

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Kyjev a Moskva po delší době informovaly o nové výměně válečných zajatců. Ukrajina propustila 248 zajatých ruských vojáků a Rusko 230 vojáků a civilistů.
 • Ukrajina bude letos potřebovat asi 37 miliard dolarů (zhruba 837 miliard korun) vnější pomoci, což je méně než v roce 2023, řekl na jednání vlády ukrajinský premiér Denys Šmyhal.
 • Severoatlantická aliance dnes oznámila, že členským zemím pomůže nakoupit až 1000 raket pro systém protivzdušné obrany Patriot.
22:23

Od začátku ruské invaze Ukrajina nezažila tak silné útoky jako nyní a rozdíl není jen v rozsahu úderů, ale také v taktice, píše BBC. 

"Stále se snaží najít lepší způsob, jak prolomit naše systémy protivzdušné obrany a zefektivnit svůj útok," řekl Oleksandr Musijenko z ukrajinského Centra pro vojensko-právní výzkum.

Rusové proto používají různé druhy střel - hypersonické, s plochou dráhou letu i balistické a navíc je vysílají po různých trasách, přičemž zbraně mohou ve vzduchu nad Ukrajinou měnit směr. To práci ukrajinské protivzdušné obrany dále ztěžuje.

21:28

Rusko podniká nálety na Ukrajinu od začátku své invaze v únoru 2022. Poslední série ruských vzdušných úderů na ukrajinské území ovšem představuje jejich smrtící eskalaci.

Na svém webu to dnes napsala britská veřejnoprávní stanice BBC News, podle níž se také mění taktika útočících Rusů.

18:09

Kyjev a Moskva po delší době informovaly o nové výměně válečných zajatců. Ukrajina propustila 248 zajatých ruských vojáků a Rusko 230 vojáků a civilistů, uvedly dnes ukrajinský koordinační štáb pro otázky zacházení s válečnými zajatci a ruské ministerstvo obrany.

"Naši jsou doma. Z ruského zajetí se vrátilo přes 200 našich vojáků a civilistů," napsal na komunikační platformě Telegram prezident Volodymyr Zelenskyj. Mezi nově propuštěnými zajatci jsou podle něj příslušníci ozbrojených sil, ukrajinské národní gardy, námořních sil i pohraničníci.

16:29

Ukrajina bude letos potřebovat asi 37 miliard dolarů (zhruba 837 miliard korun) vnější pomoci, což je méně než v roce 2023, řekl na jednání vlády ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Loni podle něj Ukrajina dostala ze zahraničí pomoc ve výši 42,6 miliardy dolarů.

15:12

Ukrajinští vojáci v úterý 2. ledna postoupili v okolí vesnice Verbove v Záporožské oblasti. Ruské síly se z oblasti stáhly, přestože ruské letouny bombardovaly vesnice Orichiv a Novodanilivka. Oznámil to ve středu generální štáb ukrajinské armády.

14:26

Polští zemědělci ve čtvrtek obnoví blokádu ukrajinského hraničního přechodu Medyka. Protestují tak proti údajnému zvýhodňování ukrajinských produktů na polském trhu, například cukru.

14:09 Vlajka Ruské federace.

V ruské vesnici Petropavlovka, kterou v úterý zasáhla munice "nouzově" shozená z ruského bombardéru útočícího na Ukrajinu, jsou čtyři zranění. Uvedl to dnes na sociální síti gubernátor Voroněžské oblasti Alexandr Gusev. O den dříve ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že se bombardování vlastní vesnice obešlo bez zraněných civilistů.

13:38

Ukrajinský zbrojní expert Mykola Siruk pro Aktuálně.cz: Putinovi nevyšly původní plány, ale teď počítá s dlouhou válkou, nezbývá nám nic jiného než bojovat.

11:25

Dva lidé zemřeli při ruském ostřelování vesnice Plavni v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny.

10:11

Evropská unie uvalila sankce na největšího ruského výrobce a vývozce diamantů, společnost Alrosa.

9:20

V Kremenčuku v úterý pochovali basketbalistu Viktora Kobzistého. Zahynul při ruském náletu na Lvov 29. prosince.

9:18

Západ by měl v reakci na poslední ruské útoky proti Ukrajině zpřísnit sankce vůči Rusku a dodat Ukrajině střely s dlouhým doletem, vyzval polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. 

07:45 Vlajka Ruské federace.

 Několik vzdušných cílů zničila ruská protivzdušná obrana dnes v noci nedaleko ruského oblastního města Belgorod, které leží poblíž hranic s Ukrajinou. Oznámila to dnes média s odvoláním na gubernátora Belgorodské oblasti Vjačeslava Gladkova. Úřady v samotném Belgorodu mezitím odvolaly letecký poplach, vyhlášený kvůli nebezpečí raketových útoků, uvedla agentura Interfax.

06:40 Vlajka Ruské federace.

Rozsáhlý ruský vzdušný útok na Ukrajinu z úterního rána si vyžádal nejméně pět obětí a 130 zraněných, uvedla v úterý večer ukrajinská Státní služba pro mimořádné události (DSNS). Předchozí bilance hovořila o čtyřech mrtvých a bezmála stovce zraněných. Podle velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného Rusko rozsahem zopakovalo masivní útok z 29. prosince, velkou část útoku se ovšem protivzdušné obraně podařilo odvrátit.

16:30 Vlajka Ruské federace.

Rusko na Ukrajinu vyslalo 99 raket různých typů a desítky bezpilotních strojů. Z bombardérů Tu-95 dnes ráno ruské síly na Ukrajinu vypálily nejméně 70 raket Ch-101, Ch-555 a Ch-55. Ukrajina zaregistrovala také deset balistických střel Kinžal odpálených ze stíhaček MiG-31. Z moře kromě toho ruské síly na Ukrajinu zaútočily třemi řízenými střelami Kalibr a ze severu na ni udeřily 12 raketami Iskander. Letadla Su-35 pak na Ukrajinu vypustila čtyři protiradarové rakety Ch-31

16:29

Rusko za úterní vzdušné útoky na Ukrajinu utratilo zhruba 620 milionů dolarů (asi 14 miliard korun), odhadl časopis Forbes. Vychází přitom z informací zveřejněných velením ukrajinských sil ohledně raket a střel, kterými Rusové útočili, a z vlastních odhadů cen těchto prostředků. Podle Kyjeva dnes Rusko na Ukrajinu vyslalo 99 raket různých typů a desítky bezpilotních strojů.

15:50

Turecko dnes uvedlo, že dvě lodě na vyhledávání a ničení min, které Británie před časem poskytla Ukrajině, nepustí přes Bospor a Dardanely do Černého moře. Zdůvodnilo to tím, že by porušilo mezinárodní pakt ohledně plavby přes tyto úžiny v době války, píše agentura Reuters.

15:32

Na dlouhý seznam ukrajinských sportovců, kteří zemřeli kvůli ruské agresi, přibylo další jméno. Bývalý basketbalový reprezentant Viktor Kobzistyj zahynul při ruském intenzivním bombardování měst na Ukrajině.

15:28 Vlajka Ruské federace.

Ruská plynárenská společnost Gazprom loni dodala do Evropy 28,3 miliardy kubíků plynu, což je meziročně o 55,6 procenta méně. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se opírá o své vlastní výpočty. Vývoz plynu z Ruska do Evropy, která bývala pro Gazprom hlavním trhem, se prudce snížil kvůli politickým dopadům konfliktu na Ukrajině. Rusko pak začalo více surovin vyvážet do Číny nebo do Indie.

15:09 Vlajka Ruské federace.

Moskevské letiště Šeremeťjevo, které je největší v Rusku, loni odbavilo 36,6 milionu pasažérů. To je meziročně o 28,7 procenta více. Dnes to podle agentury Interfax uvedl zástupce ředitele Andrej Nikulin. Údaj za druhý rok války proti Ukrajině, kdy se Rusko potýká se sankcemi, které na něj uvalily západní státy, je ale stále nižší než v roce 2019. Ten byl posledním kompletním rokem před vypuknutím pandemie covidu-19.

14:13

Boris Akunin patřil k nejčtenějším ruským spisovatelům. Koncem roku jej však úřady zařadily na seznam teroristů a extremistů, načež jeho knihy začaly mizet z knihkupectví. Podle známého autora detektivních románů v zemi začíná další fáze represí.

14:11

Přes 11 milionů korun již poslali Češi za několik dní do sbírky na drony pro Ukrajinu. Pro nasazení v boji proti ruským okupantům chtějí organizátoři ze spolku Skupina D nakoupit 10 tisíc strojů. Podle informací na webu sbírky by částka vybraná k dnešku zatím stačila na nákup více než 1100 dronů. Záštitu nad spolkem převzali náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka a náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Radek Hasala.

Spolek chce pořídit tzv. FPV drony, které umožňují operátorovi sledovat obraz přenášený dronem v reálném čase pomocí speciálních brýlí. Motto sbírky je "vidět znamená vyhrát". Konstrukce dronů je podle dnešní tiskové zprávy spolku přizpůsobena konkrétnímu užití ukrajinskou obranou a bude se mu nadále přizpůsobovat.

13:16 Vlajka Ruské federace.

Vzdušný útok Ruska z noci na dnešek cílil na vojenská zařízení v Kyjevě, uvedlo podle agentury TASS ministerstvo obrany v Moskvě. Podle něj byly všechny vybrané cíle zničeny. Ukrajinské úřady dříve ohlásily zásahy civilních objektů, celkem si ruský útok vyžádal čtyři životy a zhruba stovku zraněných.

13:13 Vlajka Ruské federace.

Při dnešním útoku Ukrajiny na ruskou Belgorodskou oblast byl vážně zraněn jeden člověk, uvedl gubernátor Vjačeslav Gladkov. Protivzdušná obrana oznámila sestřelení čtyř ukrajinských raket.

11:49

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Rusové v úterý ráno provedli rozsáhlý vzdušný útok na Ukrajinu, při němž mimo jiné použili hypersonické střely Kinžal.
 • Ruský prezident Vladimir Putin označil sobotní ukrajinské ostřelování města Belgorodu za "teroristický čin", který podle něj nezůstane nepotrestán. 
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci na neúspěšnou loňskou ofenzivu odmítl, že by napadená země válku prohrávala.
11:23 Vlajka Ruské federace.

Rusko při rozsáhlém vzdušném útoku na Ukrajinu omylem zasáhlo vlastní vesnici. Přiznalo to ruské ministerstvo obrany. "Při letu letounu vzdušně-kosmických sil nad osadou Petropavlovka ve Voroněžské oblasti došlo k nestandardnímu pádu letecké munice. Žádní zranění," uvádí se v prohlášení ministerstva. 

11:21

Po ruském útoku na Kyjev.

Foto: Reuters
11:10

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba vyzval po ruském útoku na Kyjev a Charkov Západ, aby urychlil a navýšil dodávky systémů protivzdušné obrany, dronů a raket dlouhého doletu Ukrajině.

10:45

Náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj oznámil, že protivzdušná obrana sestřelila deset hypersonických raket Kinžál, 59 střel s plochou dráhou letu a tři rakety Kalibr.

10:07

Úterní vzdušný útok Ruska si vyžádal nejméně čtyři oběti, uvedly ukrajinské úřady. Podle letectva byl rozsahem srovnatelný s útokem z 29. prosince.

10:06

Budova v Kyjevě po ruském náletu.

Foto: Reuters
9:59

Při bombardování Charkova jeden člověk zahynul a čtyřicet lidí utrpělo zranění.

9:48 Vlajka Ruské federace.

Dovoz ropy z Ruska do Indie v prosinci kvůli problémům s platbami klesl na roční minimum. Indie i tak nejvíce ropy dováží z Ruska.

9:22

Polsko vyslalo do vzduchu stíhačky kvůli vzdušnému útoku, který v noci na úterý podniklo Rusko na Ukrajinu. Oznámila to polská armáda na sociálních sítích. 

9:09

Ráno v Kyjevě.

9:07

Na Ukrajinu ráno útočilo šestnáct ruských letounů Tu-95, napsal server Ukrajinska pravda.

9:02

Ukrajinské vyhlídky na osvobození okupovaných území jsou na začátku letošního roku horší než loni touto dobou.

9:02

Zasažené budovy v Kyjevě.

9:00

Kyjev hlásí po náletu výpadky v dodávkách vody a elektřiny.

8:53

Rozsáhlý vzdušný útok Ruska na Ukrajinu si v Charkově vyžádal 41 zraněných, uvedl starosta Ihor Terechov. Zatím 16 zraněných hlásí také Kyjev.

08:12

Starosta Charkova Ihor Terechov na sociálních sítích informoval o rozsáhlém raketovém útoku na jeho město. Později doplnil, že několikrát bylo zasaženo centrum, oblast s obytnými domy. "Teď tam hoří, na místo jedou záchranné složky," uvedl s tím, že informace o zraněných a obětech jsou teprve zjišťovány.

07:45

V ukrajinském hlavním městě byly dnes ráno slyšet výbuchy, podle tamních úřadů nad Kyjevem a jeho okolím pracovaly systémy protivzdušné obrany. Starosta města Vitalij Kličko na sociální síti oznámil, že v Kyjevě kusy zničené rakety dopadly do parku v jedné z městských částí.

Raketový útok, podle listu Ukrajinska pravda zřejmě s využitím 16 bombardérů Tu-95, následoval poté, co Rusko v noci na Ukrajinu zaútočilo 35 drony.

06:50

Rusko v noci na dnešek na Ukrajinu zaútočilo 35 drony. Ukrajinská protivzdušná obrana je všechny zničila, uvedlo podle agentury Reuters ukrajinské letectvo. Nyní je ve velké části východoevropské země vyhlášen poplach kvůli ruským raketám.

23:14

S ohledem na nejistou budoucnost americké podpory po volbách ve Spojených státech v listopadu tohoto roku vyzval Zelenskyj evropské země, aby v USA ve vlastním zájmu lobbovaly za pomoc Ukrajině. Připomněl, že zpravodajské služby několika evropských zemí začaly zkoumat scénář možného napadení Ruskem.

"Putin cítí slabost jako zvíře, protože je zvíře. Cítí krev, cítí svou sílu. A sežere vás k večeři i s celou vaší EU, NATO, svobodou a demokracií," dodal.

Hlava ukrajinského státu připustila, že míra "mobilizace ukrajinské společnosti a světa", která byla patrná na začátku války před bezmála dvěma lety, dnes neexistuje. "To se musí změnit," řekl s tím, že je zapotřebí snížit odvodový věk ze současných 27 let a omezit výjimky, které umožňovaly vyhnout se službě v armádě. Jakkoliv jde o nepopulární opatření, alternativa k němu podle Zelenského neexistuje.

22:48

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruský prezident Putin označil nedávné ukrajinské ostřelování města Belgorodu za "teroristický čin", který podle něj nezůstane nepotrestán. 
 • Izolovat ukrajinský poloostrov Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014, je pro Ukrajinu "nesmírně důležité", uvedl ukrajinský prezident Zelenskyj v souvislosti s plány, které má Ukrajina na nadcházející rok. Bojovat se podle něj bude také o Černé moře.
 • Zelenskyj v reakci na neúspěšnou ukrajinskou ofenzivu z loňského roku a přebírání iniciativy na bojišti Ruskem odmítl, že by Ukrajina válku prohrávala.
22:38

Izolovat ukrajinský poloostrov Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014, je pro Ukrajinu "nesmírně důležité", uvedl Zelenskyj. "Je to pro nás způsob, jak omezit počet útoků z tohoto regionu," dodal. Úspěšná ukrajinská operace na Krymu by podle něj posloužila jako "příklad světu" a měla by dopady v samotném Rusku.

Ukrajina v Černém moři v uplynulém roce zaznamenala nečekané úspěchy, když potopila "velký počet" lodí ruské Černomořské flotily, řekl dále Zelenskyj. Rychlost případného úspěchu ohledně Krymu ale bude záviset na vojenské pomoci, které se Ukrajině dostane od západních partnerů. V této souvislosti znovu požádal o německé střely Taurus, které by umožnily zničit Kerčský most spojující ruskou pevninu s poloostrovem a tím Krym v podstatě izolovat.

Méně otevřený byl Zelenskyj ohledně možnosti osvobodit Ruskem zabraná území na jihu a východě země. Strategickým cílem sice zůstává obnova Ukrajiny v původních hranicích, odmítl ale říci, kolik území by v tomto roce ukrajinská armáda mohla "deokupovat". Bezprostředním úkolem bude "bránit východ, zachránit velmi důležitá města Ukrajiny, východní i jižní, Charkov, Dněpr, Záporoží, Cherson, Mykolajiv", a také chránit kritickou infrastrukturu země.

Zelenskyj v reakci na neúspěšnou ukrajinskou ofenzivu z loňského roku, současné přebírání iniciativy na bojišti Ruskem i kolísavou podporu západních spojenců odmítl, že by Ukrajina válku prohrávala.

"Možná jsme neuspěli (v roce 2023) tak, jak si svět přál. Možná není všechno tak rychlé, jak si někdo představoval," řekl s tím, že myšlenka, že ruský prezident Vladimir Putin vyhrává, není víc než "pocit". Skutečnost je podle něj taková, že ruské síly trpí obrovské ztráty v místech, jako je Avdijivka. Putinově armádě se v roce 2023 nepodařilo dobýt jediné velké město, zatímco Ukrajině se podařilo prolomit ruskou blokádu Černého moře a nyní přepravuje miliony tun obilí po nové námořní trase, dodal Zelenskyj.

17:00

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že v reakci na ukrajinské ostřelování Belgorodu zaútočilo na "rozhodovací centra" a vojenská zařízení ve východoukrajinském Charkově. Moskva tvrdila, že její vzdušné údery zlikvidovaly mimo jiné představitele ukrajinské vojenské rozvědky HUR nebo tajné služby SBU. Mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov podle serveru Ukrajinska pravda ruské prohlášení označil za "choré blouznění teroristického režimu" a Ruskem avizované důsledky popřel. Podle něj i dalších ukrajinských činitelů Rusové zasáhli v Charkově civilní objekty včetně hotelů.

16:59 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin označil ukrajinské ostřelování města Belgorodu za "teroristický čin", který podle něj nezůstane nepotrestán. Navzdory mnoha svědectvím o opaku také prohlásil, že Rusko neútočí na civilní obyvatele, ale pouze na vojenské cíle. Rusko na podobné údery bude reagovat útoky na vojenské objekty a řídící centra, tvrdil dále Putin a připomněl dřívější prohlášení Moskvy, že takový vzdušný útok provedla ruská armáda druhý den po ukrajinském útoku na Belgorod.


 

 

08:35

Rusové dnes v noci drony zaútočili na Lvov, kde zcela zničili muzeum velitele Ukrajinské povstalecké armády (UPA) Romana Šuchevyče, uvedl lvovský starosta Andrij Sadovyj. Šuchevyč je kontroverzní postava, kterou především na západě Ukrajiny oslavují jako hrdinu. Část historiků, zejména v okolních zemích, mu ale vyčítá podíl na vyvražďování Židů a Poláků a kolaboraci s nacistickým Německem za druhé světové války. Sadovyj připomněl, že Rusové útok na Lvov podnikli v den výročí narození Stepana Bandery, šéfa nacionalistické UPA.

07:47 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

"Ukrajina je naživu. Ukrajina žije, Ukrajina bojuje," poznamenal Zelenskyj, podle něhož to není novoroční zázrak, ale zásluha všech Ukrajinců. Vyzdvihl zejména ty, kteří bojují nebo na Ukrajině jinak přispívají k obraně země.

"Kdo přinese peklo do naší země, uvidí ho jednou z vlastního okna," uvedl také ukrajinský prezident, podle něhož letos ukrajinské úřady musely vyhlásit celkem 6000 leteckých poplachů. "Příští rok nepřítel pocítí náš hněv z domácí výroby," varoval Rusko Zelenskyj, který zmínil mimo jiné cíl vyrobit více než milion dronů. "Nevíme přesně, co nám nový rok přinese, ale můžeme dodat, že cokoliv přinese, budeme silnější," uvedl ke konci proslovu.

07:45 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Ukrajina se v roce 2023 stala silnější, uvedl v neděli v novoročním projevu zveřejněném na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V roce 2024 podle něj Rusko pocítí ukrajinský hněv, jeho země bude mít k dispozici více než milion na Ukrajině vyrobených dronů.

"Ukrajina se stala silnější. Ukrajinci se stali silnější," uvedl na začátku svého zhruba 20minutového projevu Zelenskyj, podle něhož si po ruském útoku z února 2022 mnoho lidí nemyslelo, že Ukrajina vydrží více než pár dnů, málokdo pak, že vydrží celý rok, nemluvě o roce 2023.

07:43

Čtyři mrtvé a 13 zraněných si v noci na dnešek podle proruských úřadů vyžádalo ukrajinské ostřelování města Doněck na východě Ukrajiny. Informuje o tom agentura TASS. Kyjev zase podle agentury Ukrinform hlásí ruské útoky na Oděsu, Dnipro či Mykolajiv.

"K 02:00 (1:00 SEČ) předběžně 13 zraněných a čtyři mrtví," napsal na Telegramu předák doněckých separatistů Denis Pušilin, podle něhož útok směřoval proti centru města.

15:52

Na světě neexistuje síla, která by mohla rozdělit Rusy a zastavit rozvoj Ruska, prohlásil v novoročním projevu prezident Vladimir Putin. Podle serveru Meduza se rovněž obrátil k vojákům, kteří se už téměř dva roky účastní na jeho rozkaz invaze na Ukrajině, a označil je za hrdiny. Rusko podle něj nikdy neustoupí. Předtočený projev, jenž vzhledem k časovým pásmům Ruska odvysílaly nejprve televize na Dálném východě, trval podle agentury TASS necelé čtyři minuty.

"V uplynulém roce jsme usilovně dřeli a hodně udělali, byli jsme hrdí na naše společné úspěchy, radovali se z nich a pevně jsme hájili národní zájmy, naši svobodu, bezpečnost, naše hodnoty," prohlásil Putin. "Práce pro společné dobro sjednotila společnost. Jsme jednotní v myšlenkách, v práci i v boji, ve všední dny i ve svátky, projevujeme nejdůležitější rysy ruského lidu - solidaritu, milosrdenství, nezlomnost," řekl prezident, jehož země od loňského února vede válku v sousední zemi a úřady tvrdě potírají kritiky režimu a opozici.

14:47

Sedmičlenný tým německé veřejnoprávní televize ZDF byl zasažen raketou při sobotním ruském útoku na hotel Charkiv Palac v Charkově na severovýchodě Ukrajiny. ZDF dnes uvedla, že kusy sutin těžce zranily ukrajinskou překladatelku, poranění utrpěl také muž odpovědný za bezpečnost novinářů.

"Jde o další ruský útok na svobodná média. Doufáme, že se zranění kolegové brzy uzdraví," uvedla šéfredaktorka ZDF Bettina Schaustenová.

V pětihvězdičkovém hotelu Charkiv Palac se často ubytovávají zahraniční novináři, protože má bunkr. Agentura DPA připomíná, že ruská armáda už v uplynulých měsících několikrát ostřelovala hotely, v nichž byli zahraniční novináři nebo dobrovolníci. Stalo se to v Kramatorsku, Záporoží a Dnipru.

10:48 Vlajka Ruské federace.

Počet obětí po sobotním ukrajinském ostřelování ruského města Belgorodu stoupl na 24, uvedl podle agentury TASS gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov.

09:17

Rusko v noci na dnešek vyslalo na Ukrajinu 49 útočných dronů, protivzdušná obrana jich 21 zlikvidovala, uvedlo dnes ukrajinské letectvo na platformě Telegram. Invazní armáda podle něj útočila na východoukrajinský Charkov také šesti protiletadlovými střelami S-300, v jejich případě se o sestřelení nezmiňuje. Starosta tohoto druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov hlásí poškození budov v centru. Jednalo se podle něj o kavárny, obytné domy a kanceláře. 

09:07

Česká diplomacie v dopisu zaslaném Radě bezpečnosti OSN vyjádřila lítost nad oběťmi konfliktu na Ukrajině. Za ztráty životů na obou stranách podle ní nese odpovědnost Rusko, které válku svou agresí vyvolalo. Česko také potvrdilo svou podporu Ukrajině, uvádí dokument, který na síti X zveřejnila OSN.

08:55

Ze zbabělosti a malomyslnosti obvinil zástupce ruského velvyslance při OSN Dmitrij Poljanskij Českou republiku, která se odmítla zúčastnit zasedání Rady bezpečnosti OSN svolaného Ruskem kvůli sobotnímu ostřelování ruského Belgorodu. Moskva z něj viní ukrajinskou armádu a po Praze žádala, aby se jednání RB OSN zúčastnil její zástupce a vysvětlil české dodávky zbraní na Ukrajinu. Český ministr Jan Lipavský účast českého diplomata na zasedání odmítl.

"Vaše zbabělost a malomyslnost jsou zaznamenány. Předpokládáme, že Česká republika se již nebude účastnit zasedání Rady bezpečnosti OSN na téma Ukrajina," napsal Poljanskij v češtině v reakci na vyjádření šéfa české diplomacie na sociální síti X. Lipavský na platformě předtím napsal, že se Česko odmítá nechat Ruskem kamkoliv předvolávat. 

08:41 Vlajka Ruské federace.

Počet obětí po sobotním ukrajinském ostřelování ruského města Belgorodu stoupl na 22, uvedl podle agentury TASS gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov. Zraněných je ve městě ležícím kousek od ukrajinských hranic 109, nejméně 25 z nich těžce. 

08:38

Charkovem na východě Ukrajiny v sobotu večer otřáslo několik výbuchů. Zasažen byl obytný dům v centru města a 26 lidí utrpělo zranění, uvedla podle agentury Ukrinform zdejší vojenská správa. Oznámení o nových ruských útocích na Charkov přišlo nedlouho poté, co Rusko obvinilo ukrajinské síly z ostřelování ruského Belgorodu nedaleko od ukrajinských hranic. Charkov a Belgorod jsou od sebe vzdáleny zhruba 70 kilometrů.

08:36 Vlajka Ruské federace.

Při rozsáhlém ukrajinském ostřelování ruského města Belgorodu dnes zahynulo 20 lidí a dalších 111 jich utrpělo zranění, uvedlo podle agentury TASS ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Předchozí bilance úřadu hovořila o 18 mrtvých, mezi nimiž jsou i nejméně dvě děti. 

Úder podle ruské agentury TASS zasáhl výhradně civilní objekty v obytné části města. BBC popisuje, že exploze byly slyšet v centru, ale zásah zaznamenali také na jihu města. Na záběrech z místa byly vidět ulice poseté střepy a hořící auta, napsala stanice.

22:44 Vlajka Ruské federace.

Ruský velvyslanec v Radě bezpečnosti OSN prohlásil, že české zbraně dnes zabily civilisty v Belgorodu. Kritizoval, že Česko se zasedání nezúčastnilo.

"Kde je český zástupce, zástupce země, jejíž střely usmrtily civilisty v Belogorodu?" ptal se na Radě bezpečnosti Vasilij Něbenzja. Ve svém projevu také Česko a další západní státy vyzval, aby si uvědomily, "kam putují jejich peníze" a na "jakých zločinech se jejich vlády podílejí", když dodávají zbraně Ukrajině.

Loni v únoru Rusko Ukrajinu vojensky napadlo a vyvolalo tím nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války. Západní spojenci včetně Česka Kyjev podpořili mimo jiné dodávkami zbraní.

21:23 Vlajka Ruské federace.

Bilance obětí dnešního ostřelování města Belgorodu se zvýšila na 18, sdělily podle TASS ruské úřady. Zranění podle úřadů utrpělo 111 lidí.

19:53

V Charkově se podle Terechova večer ozvalo nejméně pět výbuchů. "Na vědomí obyvatelům Charkova a Charkovské oblasti. Buďte v krytech. Okupanti útočí!" napsal k tomu na sociální síti Telegram šéf charkovské oblasti správy Oleh Syněhubov. Později uvedl, že ruské útoky zasáhly zejména místa v centru města a civilní infrastrukturu.

19:53

Oznámení o nových ruských útocích na Charkov přišlo nedlouho poté, co Rusko obvinilo ukrajinské síly z ostřelování ruského Belgorodu nedaleko od ukrajinských hranic. Charkov a Belgorod jsou od sebe vzdáleny zhruba 70 kilometrů.

19:26

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Páteční ruský vzdušný útok na Ukrajinu si vyžádal nejméně 39 lidských životů, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

 • 14 lidí zemřelo při ostřelování ruského města Belgorod. Rusko viní Ukrajinu. Kyjev se k útoku nevyjádřil.
 • Rusko kvůli ostřelování Belgorodu svolalo Radu bezpečnosti OSN. Žádalo, aby se jí zúčastnilo i Česko kvůli dodávkám zbraní Ukrajině.
 • Ministr zahraničí Jan Lipavský účast odmítl s tím, že nebude sloužit propagandě agresora.
19:20

Při večerním bombardování Charkova byl ruskými střelami zasažen obytný dům v centru města a čtrnáct lidí utrpělo zranění, uvedl na Telegramu starosta ukrajinského města.

18:54

Česko se nebude účastnit jednání Rady bezpečnosti OSN svolaného Ruskem kvůli ostřelování Belgorodu, odmítá sloužit lživé ruské propagandě, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský.

"Odmítáme se nechat Ruskem kamkoli předvolávat. Česko nebude sloužit lží otrávené propagandě agresora. Až bude chtít Rusko na půdě Rady bezpečnosti řešit stažení svých okupačních vojsk, rádi dorazíme," uvedl Lipavský.

17:48

Rusko podle agentury TASS žádá, aby se dnes český zástupce při OSN zúčastnil zasedání Rady bezpečnosti OSN, které se bude věnovat ostřelování ruského Belgorodu. Česko by na zasedání mělo vysvětlit své dodávky zbraní na Ukrajinu, prohlásil zástupce ruského velvyslance při OSN Dmitrij Poljanskij. Zasedání rady Rusko svolalo na dnešních 21:00 SEČ.

Moskva dnes obvinila ukrajinské síly z ostřelování Belgorodu u ukrajinských hranic, které si podle ní vyžádalo nejméně 14 obětí na životě a přes 100 zraněných. Ukrajina podle Moskvy použila k útoku mimo jiné raketomety RM-70 Vampire české výroby.

17:45

Kyjev, který se jen zřídka hlásí k odpovědnosti za útoky na ruském území, se zatím k útoku na Belgorod nevyjádřil, podotkla agentura Reuters. Ukrajinská média s odvoláním na své zdroje píší, že ukrajinské síly útočily na armádní objekty v Belgorodské oblasti a že exploze a požáry v Belgorodu způsobila neprofesionalita ruské protivzdušné obrany. V tomto smyslu se vyjádřil server Ukrajinska pravda nebo RBK-Ukrajina. Ten dodal, že útok ukrajinských sil na ruskou armádní infrastrukturu je "následek" barbarských pátečních ruských útoků na ukrajinská města.

17:35

Polští vojáci dnes pátrali po možné části objektu, který v pátek narušil u hranic s Ukrajinou polský vzdušný prostor. Armáda na sociální síti X uvedla, že nenašli nic, co by mohlo ohrožovat bezpečnost lidí v Lublinském vojvodství. Náčelník polského generálního štábu Wieslaw Kukula v pátek uvedl, že do vzdušného prostoru jeho země zřejmě vletěla ruská raketa a následně ho opět opustila. Ukrajina ten den čelila dosud nejrozsáhlejšímu ruskému vzdušnému úderu.

17:34 Vlajka Ruské federace.

Ukrajina dnes na Belgorod útočila mimo jiné pomocí raketometů Vampire české výroby nebo kazetovou municí, tvrdí ruské ministerstvo obrany.

17:34 Vlajka Ruské federace.

Rusko kvůli ostřelování Belogorodu požádalo o zasedání Rady bezpečnosti OSN, uvedla podle TASS mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

16:50 Vlajka Ruské federace.

Bilance obětí ukrajinského ostřelování ruského Belgorodu se zvýšila z deseti na 14, uvedly ruské úřady. Zranění podle nich utrpělo 108 lidí.

16:39 Vlajka Ruské federace.

Moskvě ani letos nechystá na Nový rok ohňostroj, ale téměř ve všech ostatních ohledech je v metropoli živo, jako obvykle touto dobou bývalo před válkou, kterou loni v únoru Rusko rozpoutalo na Ukrajině. Napsala to dnes agentura Reuters. Loni podle ní snížily chuť Moskvanů bavit se důsledky takzvané speciální vojenské operace, jak Kreml nazývá invazi do sousední země, a mobilizace.

Letos oslavy tlumí jen prudce rostoucí ceny, popisuje agentura. "Loni jsme koupili dvoumetrovou (novoroční) jedli a stála 10 tisíc rublů (2500 korun)," řekla jí Viktorina Petrovová. "Letos stojí 17 tisíc rublů. Takže jsme se rozhodli, že letos doma opravdovou jedli mít nebudeme," dodala.

15:20 Vlajka Ruské federace.

Deset lidí včetně jednoho dítěte zemřelo při masivním ukrajinském ostřelování ruského města Belgorodu, uvedlo dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Dalších 45 lidí podle něj utrpělo zranění. Podle ministerstva je mezi mrtvými jedno dítě, gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov o něco dříve informoval o smrti dvou dětí v důsledku ukrajinského ostřelování města.

14:31

Páteční ruský vzdušný útok na Ukrajinu si vyžádal nejméně 39 lidských životů, uvedl dnes na platformě Telegram ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Desítky dalších lidí podle něj utrpěly zranění. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko mezitím oznámil, že počet zabitých při útoku v metropoli vzrostl na 16 a město bude držet 1. ledna den smutku. Ten už dnes drží podle serveru Ukrajinska pravda další zasažená města - Záporoží, Dnipro a Oděsa.

"Útok na hlavní město z 29. prosince je co do počtu civilních obětí metropole největším," napsal na Telegramu Kličko, který zároveň informoval o vyproštění dalších obětí z trosek zasaženého skladu v Ševčenkivské čtvrti, celkem tam záchranáři vytáhli těla 16 lidí. "Záchranáři pokračují v práci a sutiny budou rozebírat až do zítřka," doplnil starosta.

14:05 Vlajka Ruské federace.

Dvě děti zahynuly při ukrajinském ostřelování ruského města Belgorod, další lidé jsou podle předběžných informací zranění, uvedl dnes gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov na platformě Telegram. Více informací nesdělil, kromě poznámky o zásahu rezidenční oblasti města. Gubernátor ruské Brjanské oblasti, která rovněž sousedí s Ukrajinou, dnes informoval o úmrtí dítěte kvůli ukrajinskému ostřelování "civilních objektů" ze salvových raketometů dvou obcí. Kyjev se nevyjádřil.

12:55

Polští vojáci pátrají po možné části objektu, který v pátek narušil u hranic s Ukrajinou polský vzdušný prostor. Informují o tom dnes servery TVN 24 a Onet s odvoláním na armádu. Náčelník polského generálního štábu Wieslaw Kukula v pátek uvedl, že do vzdušného prostoru jeho země zřejmě vletěla ruská raketa a následně ho opět opustila. Ukrajina ten den čelila dosud nejrozsáhlejšímu ruskému vzdušnému úderu.

Dnes kolem osmé hodiny ranní se objevili vojáci v obci Sosnowa-Dembowa v Lublinském vojvodství, píše stanice TVN 24 na svém webu, podle níž v těchto místech pokračuje rozsáhlá pátrací akce už druhým dnem. Vojáci se pohybují v rojnici, popsal reportér televize. Armáda podle něj ujišťuje, že chce mít jistotu, že obyvatelům nehrozí nebezpečí a nikdo nenajde případnou část ruské rakety.

11:15

Současné zásoby ruských střel, dronů a výrobní rychlost pravděpodobně neumožní ruským invazním silám provádět pravidelné rozsáhlé vzdušné útoky na Ukrajinu, Rusové nicméně zřejmě jsou schopni konzistentnějších útoků pomocí bezpilotních letounů. Píše to americký Institut pro studium války (ISW) ve své poslední analýze vývoje bojů, kde rozebírá páteční sérii ruských vzdušných úderů na Ukrajinu, která byla dosud nejrozsáhlejší od začátku ruské invaze loni v únoru.

ISW zároveň konstatuje, že Moskva bude ve velkých vzdušných úderech proti Ukrajině pokračovat ve snaze rozložit ukrajinskou morálku a schopnost Ukrajinců udržet své válečné úsilí proti jeho vojenské agresi. Páteční vzdušné údery se zdají být vyvrcholením několikaměsíčního ruského experimentování s různými kombinacemi dronů a střel a ruských snah o testování ukrajinské protivzdušné obrany, domnívají se analytici institutu.

09:16

Noční sestřelení nepřátelských bezpilotních letounů hlásí také ukrajinský generální štáb. Ukrajinská protivzdušná obrana podle něj zničila pět z deseti ruských dronů.

"Ruští okupanti poslední noc podnikli další útok na Ukrajinu, použili deset dronů Šáhed. Ukrajinská obrana zničila pět z nich," uvedl v ranní operační svodce ukrajinský generální štáb. Ten následně dodává, že ruské vzdušné údery zasáhly 14 obcí v Charkovské, Luhanské, Doněcké a Záporožské oblasti, byť ze zprávy není zcela zřejmé, jakými zbraněmi tato místa Rusové zasáhli. Dalších 110 obcí v osmi oblastech se podle štábu dostalo pod ruskou dělostřeleckou palbu.

8:30:00 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana zlikvidovala v noci na dnešek 32 ukrajinských bezpilotních letounů nad čtyřmi oblastmi, uvedlo ruské ministerstvo obrany podle serveru Meduza. 

Podle ruského resortu obrany jeho protivzdušná obrana zachytila bezpilotní letouny v Brjanské, Orelské, Kurské a Moskevské oblasti. Žádné další podrobnosti ministerstvo neuvedlo a není ani jasné, zda si útok vyžádal nějaké oběti, píše Meduza.

22:40 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana sestřelila několik vzdušných cílů přilétajících k Belgorodu, který leží asi 30 kilometrů od hranic s Ukrajinou. Při náletu zahynul jeden člověk, další byl zraněn, uvedl podle ruských médií gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov.

"Nad Belgorodem a Belgorodským okresem zasáhl náš systém protivzdušné obrany - sestřelil několik vzdušných cílů přilétajících ke městu. Podle předběžných údajů je jeden zabitý a jeden zraněný," napsal Gladkov na sociální síti.

20:55

Počet obětí dnešních náletů stoupá také s odkrýváním ruin a vyprošťováním mrtvých těl z trosek po celé zemi. Prezidentská kancelář informovala o 26 obětech a více než 120 raněných. Zprávy z regionů však už mezitím naznačují, že mrtvých je nejméně 31, napsala agentura Reuters. Ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko večer potvrdil tři desítky mrtvých a více než 160 raněných.

20:55

Ruské vzdušné útoky na Ukrajinu, označené dnes za největší od začátku války, pokračují. Úřady oznámily další raněné civilisty z města Smila v Čerkaské oblasti, které zřejmě zasáhly střely odpálené z ruských bombardérů. 

19:44

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Počet obětí masivního pátečního útoku na Ukrajinu vzrostl. Rusové dle prezidenta Volodymyra Zelenského zabili minimálně 39 lidí.
 • Polští vojáci pátrají po možné části objektu, který v pátek narušil u hranic s Ukrajinou polský vzdušný prostor.
 • Současné zásoby ruských střel, dronů a výrobní rychlost pravděpodobně neumožní ruským invazním silám provádět pravidelné rozsáhlé vzdušné útoky na Ukrajinu, píše americký Institut pro studium války.
 • ISW zároveň konstatuje, že Moskva bude ve velkých vzdušných úderech proti Ukrajině pokračovat ve snaze rozložit ukrajinskou morálku a schopnost Ukrajinců udržet své válečné úsilí proti jeho vojenské agresi.
 • Rusko v sobotu hlásí zničení 32 ukrajinských dronů, Ukrajinci pěti ruských strojů.
19:40

Také podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) Česko musí vytrvat v podpoře bránící se Ukrajiny.

19:40

Nesmíme se stát otupělí vůči nelidskému chování a především nesmíme polevit v podpoře Ukrajiny, uvedl dnes večer na sociální síti X prezident Petr Pavel po dnešních ruských útocích, které si vyžádaly přes dvě desítky mrtvých a více než 100 zraněných.

18:12

Ve Lvovu na západě Ukrajiny přišel při ruském útoku o život známý basketbalista Viktor Kobzystyj, který reprezentoval Ukrajinu na mistrovstvích Evropy v letech 2001 a 2005, v současnosti působil jako trenér, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na lvovskou radnici a šéfa basketbalového svazu.

18:03

Británie pošle na Ukrajinu dvě stovky protiletadlových střel, které mají pomoci tamní armádě při obraně před ruskými vzdušnými útoky. Informovalo o tom dnes britské ministerstvo obrany. Jeho šéf Grant Shapps na sociální síti X napsal, že krok souvisí s dnešním masivním ruským úderem na Ukrajinu a že Západ musí i kvůli němu znásobit svou podporu Kyjeva.

"Posíláme stovky v Británii vyrobených protileteckých střel, abychom zajistili, že Ukrajina má to, co potřebuje pro svou obranu před Putinovým barbarským bombardováním," napsal Shapps. Podle něj chce Británie doplnit zásoby munice pro protiletecké systémy, které už Londýn Ukrajině daroval dříve.

17:32

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že navštívil vojáky ve východoukrajinském městě Avdijivka, kde se odehrávají jedny z nejtěžších bojů s ruskými jednotkami. "Avdijivka. Navštívil jsem pozice 110. samostatné mechanizované brigády na jednom z nejobtížnějších úseků fronty, abych vojákům osobně poděkoval," napsal Zelenskyj. Na sociální síti Telegram současně zveřejnil video, zachycující jej před tabulí s označením města Avdijivka, ozdobeném ukrajinskou vlajkou, a také při vyznamenávání vojáků. "Děkuji všem, kteří jsou v první linii, za jejich službu, za tento rok, který země vydržela díky takovým vojákům, kteří naši zemi navzdory všemu brání," zdůraznil Zelenskyj.

17:16

Následky ruského vzdušného útoku na ukrajinské Dnipro. Na snímku je zničený pokoj na porodním oddělení místní nemocnice.

Následky ruského útoku v porodnici v ukrajinském městě Dnipro v pátek 29. prosince 2023.
Následky ruského útoku v porodnici v ukrajinském městě Dnipro v pátek 29. prosince 2023. | Foto: Reuters
17:01

Ruské vzdušné útoky na Ukrajinu, označené dnes za největší od začátku války, pokračují. Úřady oznámily dalších šest raněných z města Smila v Čerkaské oblasti, které zřejmě zasáhly střely odpálené z ruských bombardérů. Počet obětí dnešních náletů stoupá také s odkrýváním ruin a vyprošťováním mrtvých těl z trosek po celé zemi. Útoky si vyžádaly nejméně 26 zabitých a více než 120 raněných, upřesnil odpoledne Oleksij Kuleba z prezidentské kanceláře na sociální síti Telegram po útoku na Smilu. Předchozí bilance byla 19 obětí na životech a okolo stovky raněných.

17:00

Velitel operačního velitelství ozbrojených sil, generál Maciej Kliszcz podle médií uvedl, že raketa přeletěla hranice okolo sUložit onlineedmé hodiny ranní.

15:59

Podle polského prezidenta Dudy se nikomu nic nestalo. "Nejsou zprávy o výbuchu," uvedla před novináři šéfka prezidentské kanceláře Gražyna Ignaczaková-Bandychová. Ocenila spolupráci mezi hlavou státu a vládou jako dobrou, napsala Gazeta Wyborcza.

15:30

Polští vojáci se na zemi snaží ověřit dráhu letu střely, jak ji zachytily radary. "Pátráme, abychom to ještě ověřili," řekl náčelník generálního štábu.

15:26

Raketa byla v Polsku asi tři minuty a pronikla okolo 40 kilometrů do hloubky polského území, dodal generál podle webu deníku Gazeta Wyborcza.

15:12

Generál Wieslaw Kukula se tak podle médií vyjádřil k neidentifikovanému objektu, který dnes ráno přiletěl do Polska od hranice s Ukrajinou a následně zmizel z radarů. O situaci jednalo vedení státu, ozbrojených sil i bezpečnostní složky.

"Vše nasvědčuje tomu, že do polského vzdušného prostoru letěla ruská raketa. Sledovali jsme ji, opustila prostor. Máme to potvrzeno na národní a spojenecké úrovni," řekl náčelník štábu Kukula podle serveru Onet po jednání v úřadu pro národní bezpečnost, které k situaci svolal prezident Andrzej Duda.

14:55

Do polského vzdušného prostoru zřejmě vletěla ruská raketa a následně jej opět opustila, řekl podle médií náčelník polského generálního štábu.

14:53 Vlajka Ruské federace.

Ukrajina vypálila na Rusko americké rakety HARM, prohlásilo ruské ministerstvo obrany s tím, že ruským silám se podařilo tři tyto rakety sestřelit.

14:12

Přehled klíčových událostí:

 • V pátek ráno podniklo Rusko největší vzdušný útok na Ukrajinu od začátku invaze. Zemřelo nejméně 19 lidí, sto je raněných. 
 • Do polského vzdušného prostoru vletěl v pátek ráno neidentifikovaný objekt, zřejmě šlo o ruskou raketu, uvedl náčelník generálního štábu. 
 • Ukrajina požádala mezinárodní dárce o urychlené poskytnutí financování, země má problémy plnit rozpočtové priority.
 • Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena a evropští představitelé podle serveru Politico jednají s Ukrajinou o nové strategii, která by se zakládala na přechodu k větší obraně. 
14:05

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell uvedl, že Rusko "v noci na dnešek zahájilo jeden z největších útoků proti městům a obyvatelstvu" od zahájení invaze na Ukrajinu. Úder odsoudil jako zbabělý a nevybíravý. "EU stojí na straně Ukrajiny, dokud to bude trvat," dodal na sociální síti X.

14:04

Podle britského premiéra Rishiho Sunaka poslední vlna masivních útoků ukazuje, že ruský prezident Vladimir Putin se nezastaví před ničím. "Tyto rozsáhlé útoky na ukrajinská města ukazují, že Putin se nezastaví před ničím, aby dosáhl svého cíle vymýtit svobodu a demokracii. Nenecháme ho vyhrát," uvedl Sunak. Vyzval také k podpoře Kyjeva tak dlouho, jak to bude nutné.

14:02

Útoky ruských vojsk, které si v pátek na Ukrajině vyžádaly nejméně dvě desítky mrtvých a zhruba 100 zraněných, jsou ukázkou strašlivé reality, které tato země čelí. Uvedla to koordinátorka OSN pro humanitární pomoc Ukrajině Denise Brownová. 

"Pro ukrajinský lid je to další nepřijatelný příklad strašlivé reality, které čelí," uvedla na sociální síti X Brownová. Důrazně přitom odsoudila "vlnu nenávistných útoků na obydlené oblasti Ukrajiny".

13:27

Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk podle agentury AP uvedl, že páteční útok byl nejmasivnější vzdušný útok od začátku ruské invaze. Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat se podle agentury AFP vyjádřil podobně, Rusko podle něj vypálilo na Ukrajinu rekordní počet střel za jeden den. Zároveň však upozornil, že bilance nezahrnuje první dny ruské vojenské agrese na Ukrajině, kdy invazní armáda prováděla "nepřetržité" údery.

Podle ukrajinského letectva podniklo Rusko předchozí největší vzdušný útok v listopadu 2022, kdy odpálilo proti Ukrajině 96 raket, podotkla AP.

13:26

Počet obětí dnešního rozsáhlého ruského vzdušného útoku na Ukrajinu vzrostl na 19, desítky dalších civilistů utrpěly zranění. Pět zabitých hlásí Dnipro, čtyři Záporoží, po třech obětech Kyjev, Charkov a Oděsa, o jedné oběti informují úřady ve Lvově. 

"Porodnice, vzdělávací instituce, nákupní centrum, vícepodlažní a soukromé budovy, komerční sklady, parkoviště. Kyjev, Lvov, Oděsa, Dnipro, Charkov, Záporoží a další města," napsal na telegramu Zelenskyj, podle něhož Rusko použilo téměř všechny typy střel, které má ve svém arzenálu. "Na údery teroristů určitě odpovíme," dodal prezident.

Vzdušný útok Ruska na Oděsu.
Vzdušný útok Ruska na Oděsu. | Foto: Reuters
12:43 Vlajka Ruské federace.

Rusku se na Ukrajině v posledních dnech podařilo zasáhnout všechny určené objekty, prohlásilo po dnešních masivních útocích na Ukrajinu ruské ministerstvo obrany. Nálety, které Rusko podniklo v noci na dnešek na města po celé Ukrajině, si podle ukrajinských úřadů vyžádaly nejméně 12 mrtvých a 100 zraněných.

"V období od 23. do 29. prosince podnikly ozbrojené síly Ruské federace 50 skupinových úderů a jeden masivní úder vysoce přesnými zbraněmi a bezpilotními letouny," uvedlo na platformě Telegram ruské ministerstvo. Dodalo, že "všechny určené objekty byly zasaženy".

12:22

Dnešní ruské údery jsou ukázkou strašlivé reality, které Ukrajinci čelí, uvedla OSN. Podle Londýna ukazují, že se Putin nezastaví před ničím.

12:04

Do polského vzdušného prostoru vletěl v pátek ráno ze strany od hranice s Ukrajinou neidentifikovaný objekt. Zaregistrovaly ho radary protivzdušné obrany, jeho signál následně zmizel. Na platformě X to oznámilo operační velitelství polských ozbrojených sil. Polské servery Onet a TVN 24 v této souvislosti připomínají dnešní masivní ruský vzdušný úder na Ukrajinu, který zasáhl také Lvovskou oblast při hranicích s Polskem, mimo jiné členem NATO. Polsko nicméně zatím nehlásí žádný dopad střely na své území.

"Operační velitel ozbrojených sil v souladu s platnými postupy mobilizoval dostupné síly a prostředky, které měl k dispozici," uvedlo polské operační velitelství. Další informace neposkytlo. Polská stanice TV Republika nicméně uvedla, že pátrání po objektu se odehrává kolem města Hrubieszów u hranic s Ukrajinou, rádio RMF FM informuje o pátrání v okolí obce Zamość.

12:03

Na další podporu Západu Ukrajině na síti apeloval také předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09). "Největší letecký útok na Ukrajinu za několik měsíců. Ruští teroristé vraždí, ničí porodnice a útočí záměrně na nákupní centra. Ti, co tvrdí, že se tam jezdí na dovolenou, tam mohou směle odjet. Jedinou odpovědí Západu musí být dodání všeho, co Ukrajina potřebuje. Bez otálení," napsal Ženíšek.

12:02

Česko musí vytrvat v podpoře bránící se Ukrajiny, uvedl na sociální síti X po pátečních ruských útocích ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Rusko podle něj nesmí uspět se svou zvrácenou imperialistickou invazí. 

"Další ruský barbarský útok na Ukrajinu, další důkaz toho, že musíme v podpoře bránící se Ukrajiny vytrvat. Nesmíme dovolit, aby Rusko uspělo se svou zvrácenou imperialistickou invazí," uvedl šéf české diplomacie Lipavský.

11:40

Do polského vzdušného prostoru vletěl ráno ze strany od hranice s Ukrajinou neidentifikovaný objekt, poté jeho signál z radarů zmizel, uvedla Varšava.

11:14 Vlajka Ruské federace.

Soud v sibiřském Tomsku v pátek vynesl rozsudek devíti let odnětí svobody nad spolupracovnicí opozičního vůdce Alexeje Navalného Xenijou Fadějevovou. Informoval o tom portál Mediazona. Fadějevová v minulosti vedla takzvaného Navalného štáb v Tomsku a působila ve městě také jako zastupitelka.

Podle soudu se Fadějevová provinila mimo jiné vedením činnosti extremistické organizace. Za extremistické v roce 2021 ruské úřady označily veškeré struktury spojené s Navalným a následně začaly stíhat za extremismus lidi, kteří se podíleli na jejich chodu.

Fadějevovou policie zadržela v prosinci 2021. Následně jí bylo uloženo domácí vězení. Od listopadu tohoto roku byla ve vazbě.

10:44

Ruský soud poslal na devět let za mříže bývalou koordinátorku Navalného štábu v sibiřském Tomsku Xeniji Fadějevovou, informuje portál Mediazona.

10:27 Vlajka Ruské federace.

Noční život ruské smetánky je proslulý svou rozmařilostí. Jeden nedávný večírek však překročil pomyslnou mez a vyvolal veřejný skandál: jedna popová hvězda skončila ve vězení a několik dalších lidí se veřejně omluvilo, zatímco soudní žaloba požaduje obří odškodné.

09:58

Rusko v pátek vypálilo na Ukrajinu přibližně 110 střel, uvedl na platformě Telegram ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Protivzdušná obrana jich podle něj většinu zlikvidovala. Přesto jsou hlášeny oběti a škody v Kyjevě, Dnipru, Charkově, Lvově, Oděse nebo Záporoží.

Podle agentury Reuters úřady informují o deseti zabitých a šesti desítkách zraněných v různých městech. Světové agentury ruský vzdušný úder vyhodnotily jako jeden z největších za poslední měsíce.

Rusko ostřeluje ukrajinský Cherson. Fotografie byla pořízena 27. prosince 2023.
Rusko ostřeluje ukrajinský Cherson. Fotografie byla pořízena 27. prosince 2023. | Foto: Reuters
09:16

V Dněpropetrovské oblasti zemřeli při ruském vzdušném úderu čtyři lidé, oznámil šéf tamní správy Lysak. V Dnipru je podle médií poškozena porodnice.

08:48

Ukrajinské úřady informují o dalších obětech dnešního ruského úderu, dva mrtvé hlásí Oděská oblast, jednoho Lvov. Jednu oběť hlásil dříve Charkov.

08:29 Vlajka Ruské federace.

Rusko na Ukrajinu zaútočilo všemi prostředky: drony, střelami balistickými, s plochou dráhou letu i hypersonickými, řekl mluvčí ukrajinského letectva.

07:37

Ukrajina požádala mezinárodní dárce o urychlené poskytnutí financování, uvedl podle agentury Bloomberg ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Podle něj má Ruskem napadená země problémy plnit rozpočtové priority.

Apel posiluje volání Kyjeva po pokračování finanční pomoci ve výši přes 110 miliard dolarů (2,46 bilionu korun), kterou blokují vnitřní politické spory ve Spojených státech a Evropské unii.

"Abychom udrželi makroekonomickou stabilitu, je nezbytné, abychom od ledna 2024 obdrželi dostatečné, rychlé a předvídatelné vnější financování," uvedl Šmyhal v dopise, který má Bloomberg k dispozici.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal na tiskové konferenci z 24. února 2022 k dění na Ukrajině
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal na tiskové konferenci z 24. února 2022 k dění na Ukrajině | Foto: Reuters
07:35 Vlajka Ruské federace.

Román George Orwella 1984 se v letošním roce stal nejčastěji kradenou knihou z regálů ruského knihkupeckého řetězce Čitaj-Gorod. Tato dystopická klasika, jež byla z obchodů řetězce ukradena 460krát, se zároveň v letošním roce dostala mezi deset nejčastěji kupovaných knih, napsal s odvoláním na tiskové prohlášení firmy zpravodajský server The Moscow Times.

V románu 1984 totalitní vláda používá sledování, propagandu a paradoxní hesla jako: "Válka je mír, svoboda je otroctví a nevědomost je síla", aby si udržela kontrolu nad obyvatelstvem.

Prodej románu 1984 v Rusku prudce stoupl po invazi na Ukrajinu v únoru 2022, ovšem mezi nejprodávanější knihy v zemi patří přinejmenším od roku 2010, dodal The Moscow Times. A navzdory tomu, že je kniha všeobecně dostupná, byli dva lidé, kteří ji v březnu 2022 v Moskvě rozdávali zdarma kolemjdoucím, zadrženi a obviněni z diskreditace ruské armády.

07:33

Rusko v noci na pátek podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinské území. Několik střel ruská armáda vyslala na východoukrajinský Charkov, podle tamních úřadů ale nejsou hlášeny oběti. Rozsah škod zatím není jasný. Více než deset dronů Rusko vyslalo na západoukrajinskou Lvovskou oblast. Podle starosty oblastní metropole hoří neupřesněné zařízení kritické infrastruktury. Podrobnosti o obětech a škodách tamní úřady zjišťují.

"Okupanti zasadili městu Charkov asi deset úderů," napsal na Telegramu gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Charkovský starosta Ihor Terechov po 6:00 SEČ varoval obyvatele před další vlnou útoků. Zhruba půl hodiny předtím uvedl, že město zasáhlo asi osm střel.

"Podle předběžných informací na Lvovskou oblast zaútočilo přes deset Šáhedů," napsal na telegramu starosta Lvova Andrij Sadovyj s odkazem na bezpilotní letouny využívané Ruskem. "Ve Lvově hoří zařízení kritické infrastruktury. Bez detailů. Na místě jsou záchranné služby. Informace o obětech nemáme," uvedl Sadovyj.

07:32

Ukrajina čelí dalšímu ruskému vzdušnému úderu, úřady hlásí požáry v Kyjevě nebo Dnipru. V metropoli podle médií vzplála vícepodlažní obytná budova.

20:07

Přehled klíčových událostí:

 • Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena a evropští představitelé podle serveru Politico jednají s Ukrajinou o nové strategii, která by se zakládala na přechodu k větší obraně. Západní činitelé se podle zdrojů serveru domnívají, že posílení obranných linií zlepší pozici Ukrajiny při budoucích mírových jednáních s Ruskem.
 • Americké stíhačky F-16 už možná dorazily na Ukrajinu, uvedl s odvoláním na svůj zdroj americký server Newsweek.
 • Kyjev a Budapešť pracují na organizaci schůzky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s maďarským premiérem Viktorem Orbánem.
17:53

Kyjev a Budapešť pracují na organizaci schůzky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Uvedl to dnes šéf kanceláře ukrajinské hlavy státu Andrij Jermak. Šlo by o první bilaterální schůzku obou lídrů od začátku ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru.

Jermak uvedl, že o této věci hovořil s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártem. "Pracujeme na organizaci setkání obou vedoucích představitelů v blízké budoucnosti," napsal Jermak na sociální síti X. Sdělil také, že tak činí v návaznosti na rozhovor mezi Zelenským a Orbánem.

Orbán minulý týden uvedl, že přijal Zelenského návrh na schůzku během jejich krátkého setkání na inauguraci argentinského prezidenta Javiera Mileie 10. prosince. Maďarský premiér současně upozornil, že nejprve je nutné stanovit, o čem se bude jednat.

Šlo by o první schůzku tohoto druhu od začátku ruské invaze v únoru loňského roku, připomněla agentura AP. Oba lídři se v uplynulých bezmála dvou letech setkávali pouze na mezinárodních fórech.

15:54 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud dnes uložil dvěma básníkům tresty odnětí svobody v délce sedmi let a pěti a půl roku. Podle soudu je to za to, že loni na podzim v Moskvě veřejně četli protiválečné texty. Informoval o tom portál Meduza. Básníci Arťom Kamardin a Jegor Štovba se podíleli na každoročním čtení u památníku avantgardního spisovatele Vladimira Majakovského, které se konalo nedlouho po vyhlášení částečné mobilizace v Rusku a které jeho účastníci označili za protimobilizační.

Policie tehdy zadržela několik účastníků akce a u dalších provedla následující den domovní prohlídky. Razii provedli příslušníci ruských silových struktur i v Kamardinově bytě. Básník podle ruské redakce stanice BBC tvrdí, že ho na uvedené akci zbili a dopustili se na něm sexuálního násilí. Také ho donutili k účasti na videu, na němž klečí na kolenou a omlouvá se za své básně.

Kamardinova přítelkyně Aleksandra Popovová uvedla, že jí členové silových struktur vteřinovým lepidlem na obličej lepili nálepky, snažili se jí zalepit pusu, škubali jí vlasy a vyhrožovali znásilněním. Popovová byla v době razie v bytě.

Soud básníky shledal vinnými z šíření nenávisti a z podněcování k činnosti ohrožující bezpečnost státu. Kamardin se Štovbou podle obvinění prostřednictvím svých básní posluchače vyzývali, aby nepřijímali předvolání k odvodové komisi ani nepodepisovali dokumenty o doručení předvolání.

Kamardin i Štovba vinu odmítají. Ve své závěrečné řeči před soudem uvedli, že soudit někoho kvůli umění je nepřípustné.

15:35 Vlajka Ruské federace.

V Rusku zemřel za nevyjasněných okolností 46letý zastupitel ze sibiřského města Tobolsk Vladimir Jegorov, uvedla dnes agentura RIA Novosti. Informovala, že podle informačního kanálu Baza na platformě Telegram tento člen prokremelské strany Jednotné Rusko vypadl z okna ze třetího patra.

"Vyšetřovatelé zjišťují veškeré okolnosti události," citovala agentura prohlášení vyšetřovacího výboru, který v Rusku plní roli kriminální ústředny.

Podle regionálního zpravodajského portálu 72.ru nemá smrt Jegorova kriminální pozadí. Portál také uvedl, že podle jeho nejmenovaného zdroje je nejpravděpodobnější příčinou předčasného politikova úmrtí problém se srdcem.

Podle ruské agentury RBK byl Jegorov jedním z nejbohatších zastupitelů v Tobolsku. V loňském roce jeho příjem dosáhl asi devíti milionů rublů (zhruba 2,2 milionu korun). Znám byl také jako zakladatel místního rekreačního střediska.

14:55

Hrubý domácí produkt (HDP) Ukrajiny letos vzrostl téměř o pět procent. Na Facebooku to ve čtvrtek napsala ukrajinská ministryně hospodářství Julija Svyrydenková. Země už skoro dva roky čelí ruské vojenské invazi a s financováním státu jí pomáhají západní země. Analytici upozorňují, že k růstu HDP také přispívá nízká srovnávací základna z loňského roku, uvedla agentura Reuters.

"Hlavním údajem, který charakterizuje letošní rok v ekonomice, je téměř pětiprocentní růst HDP. Naše ekonomika nejenže neklesla, ale rostla tempem, které nikdo nečekal," napsala Svyrydenková. Ruská invaze, která začala koncem loňského února, ukrajinskou ekonomiku tvrdě zasáhla. Za loňský rok HDP klesl o 29,1 procenta, což bylo nejvíce od získání nezávislosti země v roce 1991.

13:41

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena a evropští představitelé podle serveru Politico jednají s Ukrajinou o nové strategii, která by se zakládala na přechodu k větší obraně. Západní činitelé se podle zdrojů serveru domnívají, že posílení obranných linií zlepší pozici Ukrajiny při budoucích mírových jednáních s Ruskem.

Bílý dům sice oficiálně svoji rétoriku nezměnil, neveřejně ale s Ukrajinci jedná o strategii zaměřené na větší obranu. Politico uvádí, že návrhy zahrnují posílení protivzdušné obrany i výstavbu zátarasů na frontové linii a také podél ukrajinsko-běloruské hranice.

Příklon k nové strategii podle amerického serveru souvisí s nejistou budoucností americké a evropské pomoci Ukrajině. Pozornost západních představitelů se tak přesouvá od cíle dosáhnout úplného vítězství nad Ruskem k možným diplomatickým jednáním, která by ukončila válku. Jednání s Ruskem by ale pravděpodobně vedla ke ztrátě části ukrajinského území ve prospěch Ruska, upozorňuje Politico. Server doplnil, že podle zdroje z Bílého domu americká administrativa nicméně Ukrajinu od nových útočných operací neodrazuje.

11:47

Americké stíhačky F-16 už možná dorazily na Ukrajinu, uvedl s odvoláním na svůj zdroj americký server Newsweek. Stíhačky Ukrajině bránící se ruské vojenské agresi před několika měsíci přislíbili její západní spojenci, dosud ale nebylo jasné, kdy stroje dorazí.
Americký Institut pro studium války (ISW), který se věnuje vývoji bojů na Ukrajině, ale minulý týden napsal, že první americké stíhačky pravděpodobně budou na Ukrajině ještě před koncem letošního roku.

10:45

V Černém moři narazila civilní nákladní loď plující pod vlajkou Panamy na ruskou minu, uvedla ukrajinská armáda. Dva námořníci jsou podle ní zranění.

21:44

Spojené státy vyčlení Ukrajině dalších 250 milionů dolarů vojenské pomoci, oznámil podle tiskových agentur americký ministr zahraničí Antony Blinken.

21:39

Tři příslušníky ukrajinských sil ruští vojáci zajali na začátku tohoto měsíce poblíž města Robotyne v jihoukrajinské Záporožské oblasti. Krátce poté je zastřelili, a to v rozporu s ženevskou úmluvou o zacházení s válečnými zajatci, uvedla ukrajinská prokuratura. "Jedná se o další případ hrubého porušení mezinárodního humanitárního práva ze strany agresora," píše prokuratura v prohlášení.

21:36

Ukrajinská prokuratura zahájila vyšetřování v souvislosti s podezřením, že ruští vojáci zastřelili ukrajinské válečné zajatce. Záběry incidentu kolují na sociálních sítích, podle ruskojazyčného serveru BBC ale nelze jejich pravost bezprostředně ověřit. Rusko záležitost nekomentovalo.

19:56

Ukrajinský soud dnes poslal předáka doněckých separatistů Denise Pušilina na 15 let do vězení. Shledal jej vinným ze zločinů proti územní celistvosti Ukrajiny a kolaborace s cizí mocí. Rozsudek byl vynesen v nepřítomnosti obžalovaného, informovala agentura Unian.

19:54 Vlajka Ruské federace.

Írán a Rusko dokončily dohodu, na jejímž základě nebudou obchodovat v amerických dolarech, ale ve svých vlastních měnách. Informovala o tom íránská státní média. Na Írán i Rusko se vztahují americké sankce. Dohoda byla podle médií dokončena při setkání guvernérů centrálních bank obou zemí v Rusku, uvedla agentura Reuters.

17:27

Ukrajina v letošním roce dostala ze zahraničí finanční pomoc za více než 38 miliard eur (zhruba 939 miliard Kč), uvedl dnes ve videorozhovoru s magazínem Forbes Ukraine ministr financí Serhij Marčenko. Kyjev podle něj díky tomu dokázal financovat výdaje na obranu před útokem ze strany Ruska, ale také pomoc vysídleným lidem, platy státních úředníků nebo důchody.

16:42

Podle proruského telegramového kanálu Astra se po útoku pohřešuje 33 námořníků působících na plavidle a dalších 19 členů posádky utrpělo zranění. Dohromady bylo podle tohoto kanálu na palubě 77 námořníků. Podle dalšího telegramového kanálu s názvem Kremelskaja tabakerka zahynuly na lodi desítky členů posádky. "Desítky těl. Někteří (lidé) shořeli zaživa přímo v kajutách. Hrůza," uvedl tento kanál s odkazem na svůj zdroj.

16:41

Při ukrajinském útoku na velkou ruskou výsadkovou loď Novočerkassk v krymském přístavu mohly přijít o život desítky ruských námořníků, naznačují proruské informační kanály na platformě Telegram. Útok, který Ukrajina podnikla v noci na úterý, loď zcela zničil, tvrdí podle ruského investigativního portálu Važnyje istorii analytici. Ruské ministerstvo obrany v úterý informovalo pouze o poničení lodi.

13:44

Podíl ruského plynu na celkových dodávkách komodity do Česka činil od ledna do konce listopadu 3,8 procenta, uvedl Síkela. Jeho podíl roste od října.

12:59 Vlajka Ruské federace.

Téměř veškerý ruský vývoz ropy v letošním roce směřoval do Číny a Indie. Uvedl to dnes podle agentury Reuters ruský vicepremiér Alexandr Novak. Podíl Evropy na ruském vývozu ropy podle něj klesl na zhruba čtyři až pět procent ze zhruba 40 až 45 procent. Moskva přesměrováním dodávek ropy mimo Evropu reagovala na hospodářské sankce, které na Rusko uvalily západní země kvůli útoku na Ukrajinu, napsala agentura Reuters.

11:01

Pravděpodobné ovládnutí Marjinky na východě Ukrajiny ruskými silami nepředstavuje pro Rusko zásadní operační postup, uvedl americký Institut pro studium války. Rusko ohlásilo úplné dobytí Marjinky v pondělí, ukrajinská armáda ruské vyjádření popřela. Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov ale podle serveru Ukrajinska pravda nyní připustil, že Ukrajina ovládá už jen malou část Marjinky.

10:03

Hvězdný ruský plavec Kliment Kolesnikov počítá s tím, že nebude příští rok startovat na olympijských hrách v Paříži. Podmínky Mezinárodního olympijského výboru (MOV) pro účast neutrálních sportovců označil v rozhovoru pro agenturu AFP světový rekordman na trati 50 metrů znak za nepřijatelné.

Třiadvacetiletý Kolesnikov získal na předchozích hrách v Tokiu stříbro a bronz. V dlouhém bazénu je také šestinásobným mistrem Evropy. Začátkem prosince MOV schválil, že se ruští a běloruští sportovci budou moci při zachování podmínek přísné neutrality navzdory trvající invazi na Ukrajinu her v Paříži zúčastnit. Startovat nebudou moci reprezentační týmy a sportovci, kteří aktivně podporují válku na Ukrajině. Aktuálně podle MOV kvalifikační podmínky splnilo osm Rusů a tři Bělorusové.

09:07

Téměř tři čtvrtiny lidí v Česku nevěří v dojednání míru mezi Ukrajinou a Ruskem v příštím roce. Mírná většina Čechů je pro podporu Ukrajině alespoň v takovém rozsahu jako doteď. Vyplývá to z prosincového průzkumu agentury Median pro Český rozhlas (ČRo) Radiožurnál, ve kterém odpovídala tisícovka lidí. Obavy z rozšíření konfliktu mezi palestinským radikálním hnutím Hamás a Izraelem jsou mezi lidmi poměrně malé, napsal dnes server iROZHLAS.

08:21

Evropská unie připravuje záložní plán, jak poskytnout Ukrajině, která se brání ruské ozbrojené agresi, 20 miliard eur (přes 490 miliard Kč), a to i bez maďarského souhlasu. S odvoláním na nejmenované představitele zapojené do projednávání plánu to uvedl deník Financial Times. Evropská unie podle listu hledá alternativní řešení poté, co maďarský premiér Viktor Orbán tento měsíc zablokoval finanční pomoc Ukrajině ve výši 50 miliard eur, kterou se zbytek členských států snaží zahrnout do unijního rozpočtu na příští čtyři roky.

08:09

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ruské síly ostřelovaly železniční stanici v Chersonu, když měl vlak evakuovat obyvatele. Zabily jednoho policistu a zranily čtyři lidi, uvedl ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko.
 • Velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj prohlásil, že jeho jednotky zůstávají v části Maryinky, přestože ruský ministr obrany řekl, že ruské jednotky mají vše pod kontrolou. Z města toho moc nezbylo.
 • Ukrajinské letectvo uvedlo, že při leteckém útoku na Feodosii na Krymu zasáhlo ruskou námořní loď Novočerkassk. Ukrajina dodala, že loď byla zničena, zatímco Rusko uvedlo, že byla poškozena. Záběry a fotografie ukazovaly silné exploze, požáry nad přístavní oblastí a ohořelé vraky.
 • Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov bude ve středu v Moskvě jednat se svým indickým protějškem Subrahmanyamem Jaishankarem, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Ministři plánují projednat dvoustranné vztahy a také konflikty na Ukrajině a v Gaze.
07:33

Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 32 ze 46 ruských dronů, které v noci na dnešek v několika vlnách útočily na Ukrajinu, oznámila média s odvoláním na sdělení ukrajinského letectva.

07:31 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek nad Rostovskou oblastí sestřelila ukrajinský dron, uvedla agentura Interfax s odvoláním na vyjádření gubernátora Rostovské oblasti. Následky dopadu trosek dronu se upřesňují, dodal gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram.

07:31

V přístavním městě Oděsa na jihu Ukrajiny byly během leteckého poplachu v noci na středu slyšet výbuchy. Oblast čelí útoku Rusů, kteří nasadili drony Šáhed útočící přímo na cíl, uvedl server RBK Ukrajina. Zásah podle místních médií utrpěl obytný dům a na místě jsou zranění, ale jde o dosud nepotvrzené informace, dodal server.

21:17

Při úterním ruském bombardování nádraží v Chersonu na jihu Ukrajiny zahynul nejméně jeden člověk. Čtyři další lidé jsou zraněni, uvedl podle agentury AFP na sociální síti Telegram ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Na nádraží se právě připravovali k evakuaci civilisté. "Cherson, ve večerních hodinách. Na nádraží čekalo asi 140 civilistů na odjezd evakuačního vlaku. V tu chvíli nepřítel zahájil masivní bombardování města," napsal Klymenko.

09:10

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinské letectvo při útoku v noci na úterý poničilo velkou výsadkovou loď Novočerkassk kotvící v krymském městě Feodosija.
 • Ruské síly získaly plnou kontrolu nad městem Marjinka na východě Ukrajiny, tvrdí Moskva. Mluvčí ukrajinské armády tuto informaci popřel. Podle něj jsou ukrajinští vojáci stále ve městě.
 • Rusko v noci na pondělí vyslalo na Ukrajinu 31 dronů a dvě rakety, oznámila ukrajinská armáda. Uvedla, že obě rakety spolu s 28 drony zničila ukrajinská protivzdušná obrana.
09:08

"A flotila v Rusku se stává menší a menší! Díky pilotům letectva a všem zúčastněným za precizní práci!" napsal na Telegramu velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk. Podle letectva přístav zasáhly střely s plochou dráhou letu, neupřesnilo ale, jakého typu.

07:13 Vlajka Ruské federace.

Ukrajina podle ruských úřadů v noci na úterý zaútočila na město Feodosija na anektovaném Krymu. Zdejším přístavem otřásly mohutné exploze a v místě nadále hoří. Část obyvatel je evakuována, napsala agentura TASS a odvoláním na Ruskem dosazeného vládce Krymu Sergeje Aksjonova.

"V oblasti Feodosije byl proveden nepřátelský útok. Území přístavu je uzavřeno," napsal na Telegramu Aksjonov, podle něhož se podařilo zabránit dalším výbuchům a požár je lokalizován. Agentura Reuters předtím informovala o hlasitých explozích v přístavním městě ve východní části Krymu. Ukrajinské letectvo tvrdí, že při útoku zničilo velkou výsadkovou loď ruského námořnictva Novočerkassk.

00:25

Lotyšsko letos poslalo Ukrajině více než 270 aut, která úřady zabavily opilým řidičům. Informoval o tom lotyšský zpravodajský web Delfi. Opatření souvisí se zavedením přísnějších trestů pro opilé řidiče v Lotyšsku. Vozidlo je jim možné zabavit v případě, že jsou přistiženi s více než 1,5 promile alkoholu v krvi.

22:43

Rusko v noci na dnešek vyslalo na Ukrajinu 31 dronů a dvě rakety, oznámila ukrajinská armáda. Uvedla, že obě rakety spolu s 28 drony zničila ukrajinská protivzdušná obrana. Většina z útoků se soustředila na jih země, napsala agentura Reuters.

20:01

Mluvčí ukrajinské armády popřel informace o dobytí východoukrajinské Marjinky Rusy, podle něj jsou ukrajinští vojáci stále ve městě.

16:16

Ruské síly získaly plnou kontrolu nad městem Marjinka na východě Ukrajiny, tvrdí ruský ministr obrany Šojgu, jehož cituje agentura RIA Novosti.
Šojgu zdůraznil, že ovládnutí města umožní účinněji chránit před palbou ukrajinských ozbrojených sil regionální metropoli Doněck. Tvrzení jednotlivých stran válečného konfliktu zpravidla nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Ukrajina se k Šojguovu prohlášení zatím nevyjádřila.

09:50

Rusko v noci na pondělí vyslalo na Ukrajinu 31 dronů a dvě rakety, oznámila ukrajinská armáda. Uvedla, že obě rakety spolu s 28 drony zničila ukrajinská protivzdušná obrana. Většina z útoků se soustředila na jih země, hlášeny byly materiální škody, ale ne oběti na životech, napsala agentura Reuters. Ukrajinci poprvé slaví Vánoce 25. prosince namísto 7. ledna jako Rusové. 

23:48

Ukrajina tvrdí, že se jí podařilo sestřelit jeden ruský bombardér, Rusko podle agentury Reuters informovalo o sestřelení hned čtyř ukrajinských vojenských letadel. Tvrzení ani jedné ze stran konfliktu se nedá nezávisle ověřit.

Velitel ukrajinského letectva napsal, že ukrajinské jednotky zasáhly ruský stíhací bombardér Su-34 poblíž okupovaného Mariupolu na jižní Ukrajině. Ruské ministerstvo obrany zase sdělilo, že za uplynulých 24 hodin jeho síly zničily ukrajinský bombardér Su-24 a tři stíhačky Su-27, a to nad Záporožskou a Dněpropetrovskou oblastí.

20:21 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě, snímek z listopadu 2023

Ve vánočním projevu, který přednesl v neděli večer, ukrajinský prezident Zelenskyj řekl, že Ukrajina letos slaví Vánoce, jak je zvykem jinde v Evropě a ve světě, uvedl server Ukrainska pravda. "Všichni společně slavíme svátek. Ve stejném datu, jako jedna velká rodina, jako národ a sjednocená země," řekl Zelenskyj. Svátek však stále silně poznamenává válka s Ruskem, jako Vánoce v loňském roce. "Stává se čím dál více důležitější, kdo je u stolu, než jaké pokrmy jsou na stole," řekl ukrajinský prezident.

20:20

Ukrajina letos poprvé oficiálně oslaví Vánoce 25. prosince. Příslušný zákon v létě schválil parlament v reakci na ruskou invazi. Dříve si totiž Ukrajina připomínala narození Ježíše Krista podobně jako Rusko 7. ledna. Změna je podle agentury Reuters součástí snahy ukrajinských úřadů odstranit vliv Ruska na život v zemi.

08:56

Ukrajinská protivzdušná obrana tvrdí, že sestřelila 14 z 15 dronů, kterými v noci na dnešek hlavně na jihu země zaútočili Rusové. S odvoláním na ukrajinské letectvo o tom informovala agentura Reuters. Bezpilotní letouny byly podle hlášení zneškodněny v Nikolajevské, Kirovohradské, Záporožské, Dněpropetrovské a Chmelnycké oblasti.

Jak uvedl na telegramu Serhij Lysak, šéf Dněpropetrovské oblastní správy, trosky tentokrát v jeho regionu poničily šest soukromých domů. Poškodily také elektrické vedení.

22:29

Sedm zraněných, včetně patnáctiletého dítěte, si dnes večeru vyžádalo ruské ostřelování Chersonu, správního střediska stejnojmenné oblasti na jihu Ukrajiny. Nejmladšímu ze zraněných je 15, nejstaršímu 78 let, uvedl šéf oblastní správy Oleksander Prokudin podle listu Ukrajinska pravda. Ve stejném regionu se obětí náletu ruského dronu na obec Stanislav stal devětašedesátiletý civilista, napsala agentura Unian.

Rusové podle deníku zasadili masivní ránu obytným čtvrtím, ve městě vypuklo několik požárů. Útoky poškodily kritickou infrastrukturu města, především potrubí rozvádějící plyn, a zasáhl také jedno ze zdravotnických zařízení.

18:18

Polští rolníci od neděle uvolní blokádu přechodu Medyka-Šehyni po týdnech protestů proti konkurenci z Ukrajiny, oznámila dnes polská a ukrajinská média. Polští dopravci nicméně ohlásili, že hodlají i přes vánoční svátky pokračovat v blokádě dalších tří přechodů, přes které míní pouštět ještě méně kamionů než dosud, napsala agentura Reuters.

16:25 Vlajka Ruské federace.

Rusko od února zvýší zhruba o desetinu poplatek, který platí Bělorusku za tranzit ropy do Evropy přes jižní větev ropovodu Družba. Informoval o tom dnes ruský list Kommersant. Rusko dodává jižní větví Družby ropu do České republiky, na Slovensko a do Maďarska. Rafinerie v těchto zemích budou v důsledku vyššího tranzitního poplatku čelit vyšším cenám, napsala agentura Reuters.

16:24 Vlajka Ruské federace.

Sjezd ruské komunistické strany dnes nominoval jako kandidáta do březnových prezidentských voleb veterána ruské politiky, poslance Nikolaje Charitonova. Ústřední volební komise registruje již tři desítky uchazečů, kteří by chtěli kandidovat na hlavu státu. Kvůli žádnému z nich se však podle komentátorů nemusí znepokojovat Vladimir Putin, který se uchází o další šestiletý mandát v Kremlu. Hlasování v prezidentských volbách poprvé potrvá tři dny, od 15. do 17. března příštího roku.

16:23

Rusko v příštím roce zruší dovozní clo až na 140 000 tun mraženého kuřecího masa. Oznámila to dnes ruská vláda. Snaží se tak zvýšit nabídku kuřecího masa na domácím trhu a udržet jeho ceny na nízké úrovni, píše agentura Reuters.

15:28

Ukrajinská ministryně hospodářství Julija Svyrydenková dnes uvedla, že polští řidiči kamionů uvolnili blokádu hraničního přechodu Medyka-Šehyni po týdnech protestů proti konkurenci z Ukrajiny. Napsala to agentura Reuters, která však předtím informovala, že protest na uvedeném přechodu přerušují polští zemědělci, zatímco dopravci ohlásili vystupňování své širší blokády.

08:08

Ukrajinská protivzdušná obrana v pátek večer sestřelila všech devět dronů, kterými zaútočili Rusové. V ranní svodce to dnes uvedlo ukrajinské letectvo. Bezpilotní letouny byly podle hlášení zneškodněny nad Oděskou oblastí na jihu Ukrajiny a nad Chmelnyckou oblastí na západě, píše ruskojazyčný web zpravodajské společnosti BBC.

Rusové podle ukrajinského letectva útočili drony nazývanými kamikadze, které explodují při kontaktu s terčem. Ruská strana vývoj nekomentovala a BBC nemohla tvrzení Ukrajinců ihned nezávisle ověřit.

15:22

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Nový šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski přijel během své první zahraniční cesty v pátek do Kyjeva. Setká se i s prezidentem Volodymyrem Zelenským.
 • Srpnová smrt zakladatele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina byla vraždou na objednávku ze strany tajemníka ruské bezpečnostní rady Nikolaje Patruševa, napsal list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje ze západních zpravodajských služeb a Ruska.
 • Nizozemsko rozhodlo, že na Ukrajinu pošle prvních 18 stíhaček F-16.
14:48

Velitel ukrajinského letectva, pod které spadá i protivzdušná obrana, dnes ohlásil, že se ukrajinským vojákům na jihu země podařilo sestřelit hned tři moderní ruské bombardéry Su-34. Ve válečných podmínkách nelze tvrzení válčících stran ihned ověřit, nicméně ruský prokremelský zpravodajský kanál Fighterbomber informuje o ztrátě přinejmenším jednoho ruského letounu a jiné ruské zdroje hlásí ztrátu více než jednoho stroje, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

14:32

Japonsko v pátek oznámilo, že po změně pravidel pro vývoz zbraní začne do Spojených států posílat protiraketové střely Patriot, které vyrábí firma Mitsubishi Heavy Industries na základě licence udělené americkými zbrojovkami Raytheon a Lockheed Martin. Informoval o tom zpravodajský server BBC News, podle nějž by tento krok mohl umožnit USA poskytnout střely Patriot ze svých rezerv Ukrajině.

14:31

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes telefonicky informoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o rozhodnutí své vlády připravit prvních 18 stíhaček F-16 k předání Ukrajině. Napsal to sám Rutte na sociální síti X a na premiérovo vyjádření upozornily tiskové agentury.

Ukrajina si od moderních západních stíhaček slibuje, že překoná ruskou převahu ve vzduchu. Ta byla jedním z faktorů brzdících postup letošní ukrajinské protiofenzivy.

14:30

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u nové online reportáže k ruské invazi na Ukrajině. Starší informace najdete zde.

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 11. 1. 2024 15:54
 

Právě se děje

Další zprávy