Ruský vliv klesá, čínský stoupá. Postsovětské republiky otáčejí

Jana Václavíková Jana Václavíková
1. 6. 2023 18:02
V době, kdy podstatná část světa bojuje s vysokou inflací, zažívají bývalé sovětské republiky ekonomický boom. Jedním z hlavních důvodů je rozvoj obchodních vztahů s Čínou. Peking využil ruské invaze na Ukrajině a pomalu posiluje svůj vliv v oblastech, kde ještě dříve dominovalo Rusko.
Čínský prezident Si Ťin-pching hostil v květnu 2023 summit se středoasijskými republikami.
Čínský prezident Si Ťin-pching hostil v květnu 2023 summit se středoasijskými republikami. | Foto: Reuters

V době, kdy se v květnu scházeli v Japonsku lídři nejbohatších ekonomik světa ze skupiny G7, se v čínském historickém městě Si-an konal jiný summit. Prezident Si Ťin-pching přivítal představitele pěti postsovětských republik: Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu. Šlo o první osobní schůzku skupiny, která si říká C+C5. Za cíl má posílit spolupráci zemí Střední Asie a Pekingu. 

Nabídka čínské komunistické vlády je na první pohled skutečně lákavá. Velké investice do infrastruktury, podpora současného vedení zemí a kritika barevných revolucí, které proběhly například na Ukrajině nebo v Gruzii a narušily tamní režimy.

Podobné záruky hlavně v otázce bezpečnosti ještě donedávna nabízelo Rusko. Po začátku invaze na Ukrajinu loni v únoru je ale situace čím dál méně stabilní.

"Nejdůležitější pro summit je válka na Ukrajině a nejistota v regionu. To, zda bude Rusko schopné dostát svým slibům a zda si udrží vliv a roli v této oblasti," hodnotí pro americkou stanici CNN Jün Sun, ředitelka čínského programu v americkém think-tanku Stimson Center. 

Dopady války jsou patrné na vzájemném obchodu pětice postsovětských zemí s Ruskem - jen za loňský rok klesl v porovnání s rokem 2021 o 40 miliard dolarů (v přepočtu 886 miliard korun). Obchod s Čínou přitom naopak vzrostl o 20 miliard, píše týdeník The Economist

Zároveň je otázkou, zda by ruští vojáci přišli na pomoc během konání protivládních demonstrací, jako tomu bylo v lednu v 2022 v Kazachstánu. Kvůli jejich nasazení na ukrajinském bojišti jich je málo. Si však slíbil pěti lídrům lepší "vymáhání práva, bezpečnosti a obrany" a také podporu jejich suverenity, píše magazín Foreign Policy.

Státy ve Střední Asii spolupracují s Čínou už nyní, ale především v ekonomické oblasti. Přidaly se k megaprojektu Pás a stezka. Pod čínskou vlajkou a za čínské půjčky tak vznikají železnice, plynovody a elektrárny.

Hlavně nepálit mosty

Invaze tak "dotlačila středoasijské státy do pevnějšího čínského objetí", uvedla podle stanice France24 Nargis Kassenovová z centra na studium Ruska a euroasijských států při Harvardově univerzitě.

Politikům navíc asijský partner vyhovuje víc než třeba Spojené státy nebo Evropská unie. Si Ťin-pching po nich totiž pravděpodobně nebude chtít, aby se odstřihli od Ruska.

Země podle odborníků budou chtít i nadále těžit z dlouhodobého spojenectví s Kremlem. Přes banky v Kazachstánu a Uzbekistánu platí Rusko, které od začátku invaze nemá přístup k platebnímu systému SWIFT, své dluhy. Posílá přes ně do Evropy i své zboží, na které se vztahují sankce. Zároveň se do postsovětských republik začaly přesouvat ruské podniky a své úspory sem ukládají i bohatí Rusové. 

Státy ve Střední Asii na tom vydělávají - za poslední rok vzrostly průměrné mzdy v Uzbekistánu o deset procent a v Kazachstánu o sedm procent. The Economist doplňuje, že to je víc, než o kolik stouply v zemích G7. 

Analytici tak uzavírají, že absolutní odtržení od Ruska a příklon k Číně nehrozí. A Peking o něj ani neusiluje. "Dokud obě vlády vidí Washington jako svého nepřítele, tak relativně mírná soutěživost o vliv v regionu nerozbije partnerství Pekingu a Moskvy," píše Foreign Policy. 

Ruská pouta jsou lepší než ta čínská

Přestože politici posílení vztahů s Pekingem vítají, veřejnost toto nadšení často nesdílí. Před čtyřmi lety se konal v Kazachstánu protest proti čínskému projektu Pás a stezka, o rok později byl dokonce zrušen jeden čínský projekt za několik milionů dolarů, když se proti němu postavili demonstranti v Kyrgyzstánu.

Lidé se zároveň obávají toho, aby se Peking nepokusil vznést historické nároky na části území nebo nevyužil ekonomické závislosti. Před více než deseti lety například Tádžikistán nezvládal splácet čínské půjčky, a tak se vyplatil tím, že Pekingu daroval přibližně tisíc kilometrů čtverečních na vzájemných hranicích, připomíná server zabývající se Čínou The China Project

"Většina lidí v regionu přemýšlí tak, že ruská pouta jsou vyrobená z kůže a mohou se postupně onosit. Zatímco čínská pouta jsou ze železa a nikdo se z nich už nedostane," líčí Ayjaz Wani z indického think-tanku Observer Research Foundation.

Video: Čínský mírový plán je předem ztracený. Jsou v něm věci, které Putin nevidí rád, říká analytik (1. 3. 2023)

"Je několik věcí, o kterých si myslím, že Vladimir Putin v těch 12 bodech nevidí rád," uvedl americký analytik Ted Kemp. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy