Expert: Zničení Kachovky Rusům nepomůže. Přijdou o pitnou vodu i obranné pozice

Obrazem: Voda z Kachovské přehrady se rozlévá do ulic. To nejhorší ale teprve přijde
Na jihu Ukrajiny, který zčásti okupují ruské jednotky, byla v noci na úterý zničena hráz obří Kachovské přehrady.
Z destrukce se vzájemně obvinily Kyjev i Moskva. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak prohlásil, že přehradu nejspíš vyhodila do povětří ruská 205. motostřelecká brigáda.
Protrženou hrází vytéká voda, která zaplavuje rozsáhlé území podél dolního toku řeky Dněpr.
Hladina v nádrži, která od sebe momentálně odděluje ukrajinská a ruská vojska, klesá rychlostí asi 15 centimetrů za hodinu.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
6. 6. 2023 13:18
Zničení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny hraje do karet víc Ukrajincům než Rusům, míní Zdeněk Kříž z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Voda například poškodí ruská obranná postavení, řekl ČTK. Z Kachovské přehrady vytéká voda poté, co její hráz zničila exploze, kterou Kyjev připisuje ruským silám. Rusové naopak z destrukce obviňují Ukrajince.

"Nebudu se vyjadřovat k tomu, kdo tu přehradu poškodil, ale jaké to má důsledky pro vedení bojových operací. V první řadě to znamená, že jestliže bude Kachovka vypuštěna, a ona se se během několika dní vypustí, tak už ji nikdo nebude moci vypustit podruhé. Třeba někdy v létě, kdy by chtěli Ukrajinci násilně překročit Dněpr a Rusové by jim v tom chtěli zabránit. Pokud by byla Kachovka plná, vypuštěním by Rusové mohli tento pokus elegantně zlikvidovat. To už nyní nebude možné," uvedl Kříž, který se specializuje na mezinárodní bezpečnostní organizace či bezpečnostní politiku.

Soudí, že by se asi 70 procent vody mělo vylít na levý břeh Dněpru - ukrajinská území okupovaná Ruskem. Zbylých 30 procent zaplaví pravý břeh Dněpru, který Ukrajinci osvobodili.

"Z tohoto úhlu pohledu to znamená, že obranná postavení, která si Rusové vytvořili na levém břehu Dněpru, utrpí škody. Také to znamená, že terén bude vysychat mnohem pomaleji, vyschne třeba až v létě. Ruský generální štáb tak bude muset počítat s tím, že by se Ukrajinci mohli v létě, až bude probíhat další fáze ukrajinského útoku, pokusit zesílit tlak násilným přechodem Dněpru, a vytvořit si příznivé podmínky pro vpád do zad Rusům, kteří se brání u Melitopolu," popsal analytik.

Vypuštění Kachovské přehrady podle něj vytváří pro tento scénář podmínky a pomáhá víc Ukrajincům než Rusům. Soudí, že Rusům zničení přehrady rozhodně nepomáhá.

Upozornil, že přehrada zásobuje vodou Krym okupovaný Rusy. "Nevím, do jaké míry tam Rusové vybudovali nějaká další opatření, která by umožnila Krym zásobovat vodou jiným způsobem, ale ano, Kachovka zásobuje Krym, který v létě začne opět trpět nedostatkem vody," uvedl Kříž.

Přehrada je posledním článkem kaskády na ukrajinském toku Dněpru a rozkládá se na stovkách kilometrů čtverečních na území Záporožské, Dněpropetrovské a Chersonské oblasti. Po zničení hráze se hladina vody v Nové Kachovce podle agentury TASS zvedla o deset metrů. Podle ruské okupační správy Chersonské oblasti situace ohrožovala 22 tisíc obyvatel. Evakuace podle místní ruské okupační správy začala v řadě menších obcí po proudu Dněpru od Nové Kachovky. Evakuaci zahájily i ukrajinské úřady.

Video: Poškozená přehrada na Ukrajině Nová Kachovka (6. 6. 2023)

Poškozenou přehradou Nová Kachovka na Ukrajině protéká voda. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy