Ukrajinci tajemným videem brnkají na nervy Rusům. Odhalují přesně tolik, kolik chtějí

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
5. 6. 2023 12:38
Vysílání kabelové televize na poloostrově Krym napadli v neděli hackeři. Na obrazovkách se najednou objevilo video ukrajinského ministerstva obrany o rozsáhlé protiofenzivě. Ukrajinci v něm varují před tím, že o svém útoku nebudou nikoho informovat, protože jejich "plány milují ticho".
Ukrajinci vyzývají k mlčení ohledně protiofenzivy. Spot se pak objevil v televizi na Krymu. | Video: Associated Press, Telegram/DPSU

O hackerském útoku informoval v neděli podvečer poradce šéfa dosazené správy na Krymu Oleg Krjučkov na svém kanálu na Telegramu. "Vysílání řady krymských kabelových operátorů bylo napadeno hackery. Signál se vypíná. Pozemní televize - všechny multiplexy - fungují jako obvykle," napsal představitel poloostrova, který Rusko v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo.

Zanedlouho poté se na sociálních sítích začala objevovat videa, která zachycují, jak se tamním divákům místo běžného programu objevil na obrazovkách ukrajinský propagandistický spot. Ten jen o několik hodin dříve zveřejnila náměstkyně ukrajinského ministra obrany Anna Malyarová na svém profilu na Facebooku.

Ve videu nejprve vojáci se zbraněmi v rukou vyzývají s ukazováčkem před ústy k tichu. Poté následuje varování, že Ukrajinci budou o svém útoku mlčet. Spot pak končí záběry na stíhací letouny F-16, o jejichž dodání Ukrajina intenzivně jedná se západními zeměmi. 

Za napadením televizních kanálů na Krymu stáli podle Krjučkova hackeři z Ukrajiny, uvedl ruský server Lenta. Ukrajinští představitelé útok zatím více nekomentovali. Státní pohraniční služba Ukrajiny jen na Telegramu uvedla, že za ním stáli "dobří lidé". 

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Ukrajina v neděli ráno zahájila rozsáhlou ofenzivu na pěti úsecích fronty v Doněcké oblasti. Ukrajinské síly podle něj ale nebyly úspěšné ve snaze prolomit ruskou obranu a přišly o techniku a také o více než 250 vojáků. Podobná tvrzení se v současné situaci nedají nezávisle ověřit, připomínají agentury.

Ukrajinský generální štáb, který popisuje situaci na frontě za uplynulých 24 hodin, se o žádných významných akcích svých sil v pondělní svodce nezmiňuje. Agentura Unian poznamenala, že americký Institut pro studium války (ISW) ve svém hodnocení z noci na dnešek hovoří jen o "omezeném" postupu ukrajinských sil v Záporožské oblasti.

To si ještě nikdo nedovolil. Moderátor prokremelské show raději hosta umlčel reklamou (2. 6. 2023)

"Musíme si zvolit jiné orgány, které by válku s Ukrajinou zastavily," apeloval exposlanec Boris Naděždin. | Video: NTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy