Bušili na hlídače, ale zbytečně. Osudové pochybení v Kyjevě vyšetřuje starosta

pru Rádio Svobodná Evropa pru, Rádio Svobodná Evropa
1. 6. 2023 17:00
Při čtvrtečním leteckém poplachu utíkalo několik obyvatel ukrajinské metropole do jednoho z protiatomových krytů. U vstupu ale zjistili, že jsou jeho dveře zamčené. Skupinka Kyjevanů tak zůstala venku napospas ruskému ostřelování, které na místě stálo život devítiletou dívku a dvě ženy.
Kvůli zavřenému protiatomovému krytu přišli o život dva dospělí a devítiletá dívka | Video: Rádio Svobodná Evropa

"V noci musíte obvykle klepat (na dveře krytu) pět až deset minut, než vás pustí. Tentokrát jsme se dovnitř ale nedostali. Před krytem stálo asi pět žen, další přicházely. Ale bylo zavřeno," popisuje v reportáži Rádia Svobodná Evropa muž, který na místo dorazil se svými dětmi a manželkou. Ta poté útok nepřežila. "Tamhle leží, protože dveře byly zavřené," dodává se slzami v očích.

Podívejte se na fotografie z ostřelovaného Kyjeva:

Muž vzpomíná, jak ho ostatní lidé požádali, aby budovu obešel a pokusil se vzbudit hlídače. "Ale poté, co jsem odešel, došlo k výbuchu a z nebe spadly trosky. Uvědomil jsem si, že musím běžet zpátky. Viděl jsem spoustu krve, ženy a děti," popisuje ve videu. Spolu s ostatními přeživšími si na uzamčený kryt již stěžovali kyjevskému starostovi Vitaliji Kličkovi. Ten prozatím uvedl, že úřady případ prošetřují, uvádí Rádio Svobodná Evropa.

V poslední době Rusko zintenzivnilo vzdušné útoky na ukrajinskou metropoli a další města. Ve čtvrtek čelil Kyjev nočním úderům ze vzduchu čtvrtým dnem po sobě. Ukrajinské letectvo hlásilo sestřelení všech deseti při útoku použitých ruských střel Iskander. Oběti, zraněné a škody podle něj způsobily padající trosky zničených raket.

"Dnes je mezinárodní den dětí. Rusko v noci znovu zabilo v Kyjevě dítě," uvedl podle agentury Reuters šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak, který Moskvu obvinil z toho, že od roku 2014 "páchá na malých Ukrajincích zločiny". "Od 24. února 2022 nikdo nepochybuje - je to skutečná genocida," doplnil. Podle ukrajinské prokuratury zahynuly od loňského února, kdy Rusko rozpoutalo proti Ukrajině válku, stovky dětí.

"Buďme realisté." Zelenskyj bude muset přistoupit na kompromisy, říká Novák

Spotlight Aktuálně.cz - Martin Novák - fotky z Ukrajiny | Video: Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy