"Prezident se hluboce zmýlil, když nás označil za zrádce. Všichni jsme vlastenci. Bojovali jsme a bojujeme a nikdo se nehodlá vzdát na žádost prezidenta, FSB nebo kohokoli podobného," řekl Prigožin. Obvinil také ruské úřady, že ukradly všechny peníze, které byly poslány na pomoc Africe, kde wagnerovci bojovali.
Prigožin reagoval na sobotní projev, ve kterém Putin označil vzpouru za zradu Ruska a řekl, že její osnovatelé budou tvrdě potrestáni. Generální prokuratura proti Prigožinovi zahájila trestní řízení za organizování ozbrojeného povstání, za což mu hrozí až 20 let vězení.
Ozbrojenci ráno obsadili Rostov na Donu. Ten je zcela klíčový pro ruské válečné úsilí na Ukrajině, uvedl v analýze americký Institut pro studium války (ISW). Prigožin podle ISW zřejmě zahájil ozbrojenou vzpouru s cílem vynutit si změnu vedení ruského ministerstva obrany, pravděpodobně ale neuspěje.
Wagnerovci obsadili také všechna vojenská stanoviště ve městě Voroněž 500 kilometrů jižně od Moskvy, napsala agentura Reuters s odkazem na nejmenovaný zdroj z ruských bezpečnostních složek. Totéž tvrdí i sami žoldnéři, kteří o postupu ve Voroněži informovali na Telegramu.
Odpoledne žoldnéřské jednotky soukromé Wagnerovy skupiny dorazily do Lipecka a obsadily tam vojenská zařízení, uvádí BBC. Město leží mezi Moskvou a Voroněží, asi 400 kilometrů jižně od metropole. Gubernátor Lipecké oblasti vyzval obyvatele, aby nevycházeli ven a nikam necestovali. "Situace je pod kontrolou, žádáme o pochopení ze strany všech obyvatel oblasti," uvedl úřad gubernátora na telegramu.
Agentura TASS napsala, že mimo provoz je veškerá veřejná doprava z Lipecka do Voroněže i linky, které před Lipeck projíždějí. Wagnerovci téměř jistě míří na Moskvu, loajalita ruské armády, především národní gardy, rozhodne o výsledku situace, uvedlo britské ministerstvo obrany.