K útokům na ruském území se přihlásili i Poláci. Úkol byl splněn, prozradili

ČTK ČTK
4. 6. 2023 22:54
Takzvaný Polský dobrovolnický sbor, jenž působí na straně ukrajinských ozbrojených sil, se přihlásil k účasti v bojích v ruské Belgorodské oblasti. Polská média přinesla prohlášení polských bojovníků. K zodpovědnosti za vpády do ruského regionu u hranic s Ukrajinou se hlásila dvě uskupení - Ruský dobrovolnický sbor a Legie Svoboda Rusku, které tvoří Rusové působící na Ukrajině.
Požár ve vesnici Sobolevka v ruském Belgorodském regionu u hranic s Ukrajinou. Snímek zveřejnil na síti Telegram gubernátor ruského regionu Vjačeslav Gladkov 2. června.
Požár ve vesnici Sobolevka v ruském Belgorodském regionu u hranic s Ukrajinou. Snímek zveřejnil na síti Telegram gubernátor ruského regionu Vjačeslav Gladkov 2. června. | Foto: Reuters

"Všichni nám kladou jedinou otázku, zda jsme se zúčastnili operace na území Belgorodské oblasti … Odpověď je jednoznačná, samozřejmě ano!" uvedlo polské uskupení na telegramovém kanálu podle serveru Polsat News. Skupina dále tvrdí, že se účastnila "plnění bojového úkolu" společně s Ruským dobrovolnickým sborem.

"Akce se zúčastnila první útočná skupina sboru. Všichni se z úkolu vrátili celí a zdraví. Zadaný úkol byl úspěšně splněn," sdělilo dále uskupení. Není však jasné, které konkrétní akce se polští bojovníci zúčastnili, poznamenal web Wprost.

Polský státní tajemník Stanislav Žaryn, který je vládním zmocněncem pro bezpečnost informačního prostoru Polské republiky, na sociální síti Twitter informoval, že tento sbor není žádným způsobem spojen s polskými ozbrojenými silami ani žádnou polskou institucí.

Belgorodská oblast, podobně jako další ruské regiony sousedící s Ukrajinou, od začátku ruské invaze poměrně často hlásí útoky na svém území. V poslední době se v regionu podle tamního gubernátora Vjačeslava Gladkova situace zhoršila. Gladkov v posledních dnech takřka pravidelně informuje o ostřelování příhraničního regionu ze strany Ukrajiny a minulý týden se Belgorodská oblast stala dějištěm ozbrojených střetů, které podle ruských úřadů vyvolal vpád ukrajinských "sabotážních skupin".

Podle Kyjeva i médií do oblasti pronikli Rusové z oddílů Legie Svoboda Rusku a Ruského dobrovolnického sboru. Legie svoboda Rusku tento týden uvedla, že ruští partyzáni v bojích v Belgorodské oblasti pokračují. Dnes Gladkov sdělil, že do obce Novaja Tavolžanka vstoupily "sabotážní a průzkumné skupiny" a bojuje se tam. Ruské ministerstvo obrany později prohlásilo, že pomocí dělostřelectva v oblasti zahnalo skupinu "ukrajinských teroristů". O akci v oblasti dnes informovali rovněž ruští partyzáni. Ukrajina, která se už déle než 15 měsíců brání ruské vojenské agresi, se oficiálně k útokům na ruské území nehlásí.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

Polský dobrovolnický sbor je první jednotkou působící v rámci ukrajinských ozbrojených sil, která se skládá výhradně z Poláků, píše Polsat News s tím, že jeho vznik byl oznámen v únoru. V tuto chvíli je známo, že polští dobrovolníci se účastní misí, do kterých jsou zapojeni také členové Ruského dobrovolnického sboru a Legie Svoboda Rusku, poznamenal web.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy