Rusové pokračují v útocích na Donbasu a posilují ochranu svých hranic, uvádí Ukrajina

Přenos skončil
Situace na bojišti se dramaticky nemění. Ukrajinský generální štáb uvedl, že ruské jednotky pokračují v útoku na Donbasu a ve směru na Záporoží, na severovýchodě země se snaží posílit ochranu hranice s Ukrajinou. Ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu sledujeme v online reportáži.
Ruské jednotky nedaleko ukrajinského města Mariupol.
Ruské jednotky nedaleko ukrajinského města Mariupol. | Foto: Reuters
Přenos skončil
11:59

Vážení čtenáři, vážené čtenářky, tento online přenos z technických důvodů končí. Situaci na Ukrajině dál sledujeme, aktuální informace najdete v novém článku.

11:20

Měří 43 kilometrů a spojuje Finsko s Ruskem. Po jeho hladině plují obchodní lodě vrchovatě naložené dřevem a dalším zbožím i turistická plavidla. Kanál Saimaa vybudovali Finové v polovině 19. století, dnes ho mají od Ruska pronajatý za 1,2 milionu eur ročně. Hrozí ale, že důležitou obchodní tepnu ztratí. Vztahy s Ruskem se zhoršily a severská země po téměř 80 letech neutrality míří do NATO.

11:06 Vlajka Ruské federace.

Rusko raději používá střely s plochou dráhou letu k ostřelování ukrajinských cílů, než aby nasadilo letectvo. Jedním z důvodů této taktiky mohou být vysoké ztráty, které ruské letectvo utrpělo, upozornil náčelník ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj v telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem, šéfem sboru náčelníků štábů Markem Milleym.

Ukrajinský generální štáb dnes také odhadl, že Rusko za 79 dnů bojů přišlo o dvě stovky letadel, 162 vrtulníků a 405 dronů. Za posledních 24 hodin ukrajinští vojáci sestřelili jedno letadlo a jeden vrtulník a sedm dronů.

10:35

Satelitní snímky z Charkovské oblasti ukázaly zničení tří mostů, důležitých pro protiútok ukrajinské armády, upozornila na svém ruskojazyčném webu stanice BBC. Vyhození mostů do povětří by mohlo ukrajinskou ofenzivu zpomalit.

10:15

Česká pošta dnes vydala dvojici známek na podporu dětí ukrajinských uprchlíků v Česku. První známku vytvořil český umělec Jiří Slíva. Je na ní vlk, který jde z východu a chytá kuře v ukrajinských barvách. Druhou, kde je dívka v ukrajinských barvách a se superhrdinskou maskou, vytvořil polský streetartový autor Piotr Pilka. 

Známky nejsou určeny k prodeji. Celý náklad získala Nadace Charty 77 - Konto Bariéry, která je použije jako poděkování dárcům, kteří podpoří její Fond Ukrajina. Každý, kdo poskytne dar ve výši nejméně 2022 korun, obdrží jako poděkování sešitek s novými známkami.

Česká pošta vydala známky na podporu dětí ukrajinských uprchlíků.
Česká pošta vydala známky na podporu dětí ukrajinských uprchlíků. | Foto: Česká pošta
09:52

Evropská unie poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě 500 milionů eur (12,4 miliardy korun). Oznámil to dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell před setkáním ministrů zahraničí zemí skupiny G7 v Německu.

Evropská sedmadvacítka dosud schválila balíček vojenské pomoci Kyjevu ve výši 1,5 miliardy eur (37,4 miliardy korun). Po nejnovějším oznámení se zvýší prostředky, které má EU k dispozici pro dodávky zbraní Ukrajině, na dvě miliardy eur. Ukrajina byla na konci února napadena sousedním Ruskem, od té doby se země agresi se západní podporou brání.

09:44

Rusko utrpělo velké ztráty u řeky Severní Doněc, kterou se pokusilo překročit. Ukrajinské jednotky jim v postupu úspěšně zabránily a zničily také pontonový most, informuje v denním přehledu britské ministerstvo obrany.

07:22

Ruské jednotky pokračují v útocích na Donbasu a ve směru na Záporoží, na severovýchodě země se snaží posílit ochranu hranice s Ukrajinou, uvedl dnes ukrajinský generální štáb. Pokračuje také ostřelování mariupolských oceláren Azovstal, kde se z důvodu dokončené evakuace civilistů dá v blízké budoucnosti očekávat zesílení útoku, píše generální štáb.

Podle pravidelného hlášení ukrajinské armády z dnešního rána, tedy 79. dne ruské invaze, se zdá, že se situace na bojišti nezměnila, napsal ruskojazyčný server BBC. "Rusové útočí na Donbasu, u Charkova se brání a ustupují a v dalších místech pokračuje ostřelování," píše zpravodajský server.

V Luhanské oblasti se ruské jednotky dál snaží získat plnou kontrolou nad městem Rubižne, útočily i na obce v Doněcké oblasti včetně Marjinky, kterou získaly v dubnu pod kontrolu opět ukrajinské síly. Ve směru na Záporoží ruští vojáci ostřelovali ukrajinské pozice podél celé fronty, píše ukrajinský generální štáb.

Ruská armáda také posiluje ochranu hranic s Ukrajinou v Kurské a Brjanské oblasti. Ukrajinská armáda s odkazem na dostupné informace uvedla, že Moskva k hranicím přesouvá dělostřelecké jednotky, aby ostřelovala obce v ukrajinské Černihivské oblasti.

06:18

Ukrajinské síly dál brání ruskému postupu u řeky Severní Doněc nedaleko obce Bilohorivka na východě Ukrajiny. Vyplývá to ze satelitních snímků společnosti BlackSky, napsal server CNN, podle kterého intenzivní boje pokračují ve stejném ohybu řeky, kde Rusko vystavělo dva pontonové mosty. Ty síly Kyjeva následně zničily.

Satelitní snímky pořízené ve čtvrtek odpoledne zobrazují kouř stoupající z hustého lesa západně od řeky. Patrně se podle nich bojuje i v oblasti, kde byly umístěny ruské mosty.

I přes silnou kouřovou clonu lze vidět objekt - podle všeho třetí most ruských jednotek - který překlenuje celou řeku. Snímky pořízené bezpilotními letouny ukazují, že dva předchozí mosty již přes Severní Doněc nevedou.

23:23

Ukrajinské síly poškodily v Černém moři logistickou podpůrnou loď ruského námořnictva, uvedl mluvčí vojenské správy Oděské oblasti Serhij Bratčuk. Plavidlo, které je v plamenech, zasáhla podle dřívějších informací ukrajinská střela, napsala agentura Unian. Ruské úřady žádný incident na moři neohlásily a informaci nelze nezávisle ověřit.

"Výsledkem akce našeho námořnictva začala hořet podpůrná loď Vsevolod Bobrov, jedna z nejnovějších v ruské flotile," uvedl Bratčuk, podle kterého je loď tažena k přístavu Sevastopol. Plavidlo bylo podle něj zasaženo u Hadího ostrova, který se nachází v ukrajinských vodách Černého moře nedaleko hranic s Rumunskem.

22:26

Bílý dům podpoří jakýkoliv krok Finska a Švédska směřující k zapojení do NATO v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, uvedla mluvčí amerického prezidenta. "Podpoříme přihlášku Finska a Švédska do NATO. Budeme respektovat každé rozhodnutí, které učiní," řekla Jen Psakiová.

21:17

Ve Švýcarsku bylo znovu uvolněno 3,4 miliardy švýcarských franků (téměř 82 miliard korun) ruského majetku, který byl preventivně dočasně zmrazen v souvislosti se sankcemi proti Rusku. Informovala o tom dnes agentura DPA.

V souvislosti se sankcemi mnoho bank a pojišťoven zmrazilo majetek pro jistotu, vysvětlil dnes v Bernu Erwin Bollinger ze švýcarského Státního sekretariátu pro hospodářství (Seco). Tyto kroky musí být přezkoumávány, protože při nepodložených blokádách majetku mohou poškození žádat o odškodnění.

19:15

Pokud vláda do úterý příštího týdne nezahájí práce na vytvoření systému rozdělení uprchlíků do krajů, Praha uzavře své asistenční centrum ve Vysočanech. Po jednání magistrátního krizového štábu to ve čtvrtek řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). V Praze již nejsou ubytovací kapacity a podle primátora je v ní čtyřikrát víc uprchlíků na obyvatele než v některých jiných krajích.

18:56

Bělorusové nejsou ochotni zapojit se do války na Ukrajině na straně ruských sil, řekla ve čtvrtek známá běloruská opoziční představitelka Svjatlana Cichanouská. Uvedla, že boje za svobodu na Ukrajině a v Bělorusku nelze od sebe oddělovat, poněvadž obě země se navzájem ovlivňují.

18:48

Do stanového městečka v Praze-Troji se budou uprchlíci z Ukrajiny přesouvat až během víkendu. Je potřeba areál ještě vybavit, řekl dnes primátor Hřib. Podle dřívějších informací se uprchlíci do městečka měli nastěhovat ve čtvrtek večer nebo nejpozději v pátek.

18:12

Čtyři ruské letecké údery dnes zasáhly rafinerii v Kremenčuku na střední Ukrajině, informovaly tamní úřady. Výbuchy se ozývaly i z jiných částí Poltavské oblasti. "Znova čtyři přílety na rafinerii v Kremenčuku," informoval na telegramu úřadující šéf regionální správy Poltavské oblasti Dmytro Lunin. Později doplnil, že na Kremenčuk dopadlo osm až 12 ruských raket, nejen na rafinerii, ale i na jiné objekty. Varoval, že hrozí další útoky.

17:42

Z Ukrajiny od začátku ruské invaze uprchlo do jiných zemí přes šest milionů lidí, informoval dnes úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Ke středě z Ukrajiny, která má asi 44 milionů obyvatel, odešlo 6,03 milionu lidí. Dalších více než osm milionů obyvatel bylo nuceno opustit své původní domovy, ale zůstali na ukrajinském území.

17:30

Téměř jedenapůlmilionový Charkov nedaleko ruských hranic se už na začátku invaze stal cílem ruských útoků. Okupační jednotky se přiblížily až k branám města a pravidelně jej ostřelovaly. Nyní se ale situace na bojišti obrací. Díky úspěšné protiofenzivě se ukrajinským obráncům podařilo ruské útočníky z okolí vytlačit.

17:03

Z Ukrajiny od začátku ruské invaze uprchlo do jiných zemí přes šest milionů lidí, informoval úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

16:48 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda při raketových a leteckých útocích na Ukrajině za poslední den zabila 320 ukrajinských vojáků. Dnes to uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Podobné informace zveřejňované ruskou či ukrajinskou stranou nelze nezávisle ověřit.

16:30

Německo a především kancléř Olaf Scholz se v posledních měsících stali terčem kritiky své údajně nerozhodné reakce na ruskou invazi na Ukrajinu. Kyjev dlouhodobě protestuje proti úzkým vztahům Berlína a Moskvy, ale v posledních týdnech se situace vyhrotila, když ukrajinský velvyslanec Andrij Melnyk nediplomaticky Scholze nazval "trucovitým wurstem".

16:01

Shrnutí nejdůležitějších zpráv:

 • Finský prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová oznámili, že podporují vstup své země do NATO.
 • Rusko to kritizovalo s tím, že pokud se tak stane, bude na to reagovat.
 • Rusko se úspěšně vyrovnává s dopady západních sankcí, které vyvolávají globální krizi, tvrdí prezident Vladimir Putin. Přislíbil zvýšit vývoz obilí z rekordní úrody.
 • Mnoho činů ruských vojáků na Ukrajině lze považovat za válečné zločiny, uvedl Úřad Vysoké komisařky OSN pro lidská práva.
 • Ukrajinu podle odhadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky opustilo už více než šest milionů lidí.
15:58 Vlajka Ruské federace.

Rusko bude nuceno reagovat na rozhodnutí Finska, pokud se rozhodne vstoupit do NATO, pohrozilo ruské ministerstvo zahraničí. Bylo by to radikální změnou finské politiky i porušením finských závazků, tvrdí Moskva.

15:09

Ukrajina a její spojenci na zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) odsoudili možné zločiny, kterých se Rusko dopustilo od začátku invaze 24. února. Mnohé z nich lze považovat za válečné zločiny, řekla vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Zasedání se poprvé jako plnohodnotný člen zúčastnila i Česká republika.

"Mučení a násilná zmizení, sexuální a genderové násilí - seznam ruských zločinů je nekonečný," řekla ve videopřenosu ukrajinská náměstkyně ministra zahraničí Emine Džaparovová.

14:26

Do stanového městečka, jehož stavbu dnes v Praze-Troji dokončili hasiči, by se první uprchlíci z Ukrajiny mohli začít přesouvat dnes večer, nebo nejpozději v pátek. Řekl to Nikola Taragoš, ředitel organizace Romodrom, která se bude na provozu městečka podílet. Rozhodnutí o termínu přesunu by mělo padnout na odpoledním zasedání pražského krizového štábu. Stany mají odlehčit přetíženému hlavnímu nádraží, kde podle občanských iniciativ v nedůstojných podmínkách přebývají stovky běženců, převážně romského původu.

13:31 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin na čtvrtečním zasedání vlády prohlásil, že Rusko se úspěšně vyrovnává s dopady západních sankcí, které podle něj vyvolávají globální krizi a hrozbu hladomoru v nejchudších zemích. Putin podle tiskových agentur přislíbil zvýšit vývoz obilí z letošní sklizně, která by se mohla stát rekordní.

Západ uvalil na Rusko sankce, aby Moskvu přiměl ukončit invazi na Ukrajinu. Ruská agrese výrazně postihla vývoz obilí z Ukrajiny, ovšem podle Putina vinu za globální následky prý nese Západ.

12:13 Vlajka Ruské federace.

Vstup Finska do NATO bude pro Rusko představovat hrozbu, uvedl dnes mluvčí ruského prezidenta. Konkrétní kroky Moskvy v reakci na rozšíření NATO budou podle něj záviset na tom, nakolik se vojenská infrastruktura aliance posune k ruským hranicím. Mluvčí Kremlu podle ruských agentur také uvedl, že žádná strana si nepřeje přímý střet mezi Ruskem a NATO, současně ale Dmitrij Peskov varoval, že Rusko odpoví na případný zásah do "speciální vojenské operace", tedy do války, kterou Moskva od konce února vede proti Ukrajině.

12:05

Přijímací proces bude rychlý, požádají-li Finové o vstup do NATO, uvedl Stoltenberg. Finsko označil za jednoho z nejbližších partnerů aliance.

12:02

Česká republika bude Finsko podporovat, rozhodne-li se vstoupit do NATO, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) na Twitteru. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oceňuje, že se Finové chystají do aliance přihlásit.

12:01 Vlajka Ruské federace.

Ruská reakce na vstup Finska do NATO je podle Kremlu závislá na posunu vojenské infrastruktury k ruským hranicím. Ani Rusko, ani NATO nechtějí střet.

10:56

Švédsko při rozhodování o možném vstupu do Severoatlantické aliance vezme v úvahu postoj Finska. Podle agentury Reuters to uvedla švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Finský prezident Sauli Niinistö a ministerská předsedkyně Sanna Marinová ve čtvrtek členství Finska v NATO podpořili.

"Finsko je nejbližším bezpečnostním a obranným partnerem Švédska a my musíme vzít finské stanovisko v úvahu," podotkla Lindeová.

10:37

Americká televize CNN zveřejnila video, na němž ruští vojáci zavraždili dva neozbrojené civilisty a rabují autosalon v Kyjevské oblasti. Událost podle stanice vyšetřuje ukrajinská prokuratura jako válečný zločin.

Záběry z několika kamer ukazují, jak se pětice ruských vojáků snaží vloupat do autosalonu, střílí do zamčených dveří a rozbíjejí okna. S rukama nad hlavou k nim přijde dvojice mužů, které CNN identifikovala jako majitele podniku a 68letého hlídače. Nejprve jsou prohledáni - zřejmě, zda u sebe nemají zbraně - a po krátké konverzaci se oba otočí a odcházejí pryč. Právě v tu chvíli jim však vojáci zahájí palbu do zad a oba civilisté padají k zemi.

Strážný byl ale stále naživu. Na videu je vidět, jak se snaží postavit na nohy a plahočí se zpět ke svému stanovišti. Podařilo se mu také telefonem zavolat pomoc, přivolaným členům místní domobrany se ho však již zachránit nepovedlo a on vykrvácel.

10:16

Vyšetřovací výbor Ruské federace, což je federální kriminální ústředna, podrobně prověří informace o přípravě více než stovky českých občanů k vojenské službě v ozbrojených silách na Ukrajině, oznámila agentura TASS. "Vyšetřovací výbor to v rámci procesní prověrky komplexně prostuduje a právně vyhodnotí," uvedla kriminální ústředna. Český prezident Miloš Zeman podle středečních informací schválil 103 českým občanům vstup do ukrajinských ozbrojených sil.

10:14

Normalizace vztahů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem je po jeho invazi na Ukrajinu nepředstavitelná. Rozhlasové stanici LBC to ve čtvrtek řekl britský premiér Boris Johnson. "Předpokládám, že nic není nemožné, ale za nic na světě si nedokážu představit, jak bychom nyní mohli s Putinem znovu navázat vztahy," odpověděl Johnson na otázku, zda by ruský prezident mohl být znovu přijat na světové scéně, kdyby se kál.

Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Reuters
10:09

Česko vydalo ukrajinským uprchlíkům od začátku ruské invaze 338 830 víz dočasné ochrany. Ve středu jich bylo 1679, zhruba o 200 méně než před týdnem.

09:45

Shrnutí toho nejdůležitějšího podle britského ministerstva obrany:

09:18

Finský prezident Sauli Niinistö a ministerská předsedkyně Sanna Marinová oznámili, že podporují vstup země do Severoatlantické aliance. Finsko a Švédsko přehodnocují svou neutralitu a zvažují členství v NATO v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu.

07:49

Ukrajinské síly pokračují v protiútoku severně od Charkova, získaly několik měst a obcí blízko ruské hranice. Uvedly to podle Reuters britské zpravodajské agentury.

07:18 Vlajka Ruské federace.

Rusko dál bombarduje mariupolské ocelárny Azovstal, uvedl ukrajinský generální štáb. Podle vicepremiérky v něm zůstává asi tisíc ukrajinských obránců.

06:52

Bývalý slovenský premiér Robert Fico odmítá podpořit Ukrajinu a i přes válku trvá na svém názoru, že Rusko není nepřítelem ani hrozbou pro Slovensko. Od začátku května to dal velmi jasně najevo dvakrát.

 

06:06

Japonsko je jednou z pěti zemí v indo-pacifickém regionu, které přijaly sankce proti Moskvě po ruské invazi na Ukrajinu. Obě strany summitu se shodly, že budou i nadále koordinovat své reakce na ruskou agresi a budou při tom brát v potaz i pozice Číny.

"Ruská invaze na Ukrajinu není jen záležitostí Evropy, ale otřásá srdcem mezinárodního řádu, včetně Asie. To nelze tolerovat," řekl Kišida.

06:06

Rusko je přímým ohrožením pro uspořádání světa, uvedla dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po jednání s japonským premiérem Fumiem Kišidou o dopadech války na Ukrajině. EU chce v budoucnu hrát aktivnější roli v Indopacifiku, oznámila rovněž von der Leyenová, která se v Tokiu účastní 28. summitu EU-Japonsko, píší zahraniční agentury.

"Chceme převzít větší odpovědnost v regionu, který je tak důležitý pro naši prosperitu," napsala šéfka komise na twitteru. Ocenila také "silnou" reakci Japonska na ruskou agresi vůči Ukrajině.

22:46

Česko jedná s Německem o dodávce tanků Leopard výměnou za zbraně, které ČR poslala Ukrajině. Podle ministryně Černochové je jednání na dobré cestě.

22:38

Rusko se ještě nevzdalo plánu ovládnout Kyjev a může se pokusit vytvořit na ukrajinském území nový státní útvar a připojit ho k Rusku. Podle serveru Ukrajinska pravda to řekl Oleksij Hromov, zástupce šéfa hlavního operačního oddělení generálního štábu ukrajinské armády.

Generální štáb kromě toho ve svém pravidelném večerním hlášení uvedl, že ukrajinské síly pokračují v protiútoku v Charkovské oblasti, kde osvobodily další obec.

22:19

Velvyslanec v USA John Sullivan se dnes v Moskvě setkal s ruskými činiteli a hovořil s nimi o úzkém okruhu témat týkajících se vzájemných vztahů obou velmocí, řekl dnes novinářům mluvčí americké diplomacie Ned Price. Spojené státy s Ruskem napřímo nejednaly od začátku ruské invaze na Ukrajinu, Bílý dům v úterý uvedl, že o to není zájem ze strany Moskvy.

"Velvyslanec Sullivan diskutoval o záležitostech ve vzájemných vztazích se svými ruskými protějšky. Ty (diskuse) bývají poměrně úzké. V mnoha případech se obvykle zaměřují na fungování naší ambasády," řekl Price.

21:52

Hlavní město nyní řeší zejména problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním nádraží. V nedůstojných podmínkách tam podle občanských iniciativ žijí stovky lidí, u kterých není jasné, zda mají nárok nárok na dočasnou ochranu v Česku, tedy jestli nemají vedle ukrajinského i maďarské občanství.

21:31

Pražští hasiči začali v Troji stavět stanové městečko se zázemím pro ukrajinské uprchlíky. Kapacita bude 150 lidí, hotovo bude ve čtvrtek ráno.

20:52

Ukrajina Rusku navrhla výměnu těžce zraněných obránců mariupolských oceláren Azovstal za ruské válečné zajatce. Informovala o tom dnes ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková, kterou citovala agentura Reuters. "Žádné dohody zatím nebylo dosaženo. Jednání pokračuje," dodala Vereščuková v příspěvku zveřejněném na internetu.

20:37

Spojené státy a Evropa musí pracovat Ukrajinou a Ruskem na ukončení jejich konfliktu a vypracovat mírovou dohodu, řekl ve středu při návštěvě Washingtonu italský premiér Mario Draghi. Rusko svou invazí ukázalo, že není neporazitelné, dodal ministerský předseda den po setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem.

20:19 Vlajka Ruské federace.

Rusko uvalilo sankce na divize společnosti Gazprom Germania, v níž ruský státní plynárenský gigant Gazprom ukončil svou účast, i na firmu EuRoPol GAZ SA, která vlastní polskou část plynovodu Jamal, informovala agentura Reuters s odvoláním na seznam sankcionovaných subjektů zveřejněný ruskou vládou, který zahrnuje 31 podniků. Seznam neupřesňuje podobu uvalených sankcí. Dekret ruského prezidenta Vladimira Putina nicméně stanoví, že žádný ruský subjekt nesmí se sankcionovanými podniky uzavírat dohody, ani plnit své závazky plynoucí z dohod, které s nimi uzavřel již dříve.

19:54 Vlajka Ruské federace.

Při ostřelování vesnice v ruské Belgorodské oblasti ukrajinskými silami utrpěl zranění jeden člověk, oznámil podle RIA Novosti tamní gubernátor Vjačeslav Gladkov.

19:10

Británie dnes uzavřela dohody se Švédskem a Finskem na podporu evropské bezpečnosti. Jejich součástí je slib, že Londýn poskytne těmto zemím pomoc, pokud by se staly terčem útoku. Oba severoevropské státy dnes navštívil britský premiér Boris Johnson. Stockholm i Helsinky vážně zvažují, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu vstoupí do NATO, připomíná agentura Reuters.

18:55

"Pokud by existovala alespoň jedna příležitost k odblokování města vojenskou cestou, vedení země by ji využilo," prohlásila ve středu podle webu Suspilne Maljarová. Také prezident země Volodymyr Zelenskyj dříve řekl, že osvobození Mariupolu není možné kvůli nedostatku těžkých zbraní.

S tím ale nesouhlasí zpravodajský důstojník pluku Azov Illja Samojlenko. "Většina lidí z vedení země z velké části špatně rozumí situaci. Prolomení blokády je možné vojenskou cestou i politickou cestou," citoval Samojlenka ukrajinský web Ukrajinska pravda. Samojlenko přitom nechtěl popsat, jak by měla vojenská operace vypadat, protože by tak mohl údajně vyzradit tajnou informaci.

18:11

Ukrajina bude sto let bojovat s následky nynější války, podobně jako se Německo dosud potýká s následky druhé světové války, upozornil německý kancléř Olaf Scholz. Důsledky války na Ukrajině ovšem podle něj pociťuje celý svět.

"Lidé, kteří žijí v Německu, vědí, že bomby svržené za 2. světové války se objevují ještě dnes a že pokračují bombové poplachy," řekl Scholz. "Ukrajina se tak musí připravit na to, že od nynějška bude 100 let bojovat s následky války," dodal německý kancléř a zdůraznil, že války mají dlouhodobé následky. Západní země by podle něj měly "spolupracovat na obnově" Ukrajiny.

16:08

Senát vyzval vládu, aby pokračovala v urychlených dodávkách dalšího vojenského materiálu na Ukrajinu. Doporučil, aby vláda vyslala těžké zbraně z výzbroje někdejší československé armády před rokem 1989. 

15:54

Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo polského velvyslance, kterému sdělilo, že Moskva očekává oficiální omluvu polských úřadů kvůli napadení ruského velvyslance ve Varšavě Sergeje Andrejeva. Oznámila to agentura TASS. Demonstranti proti válce na Ukrajině polili diplomata rudou barvou, když chtěl 9. května položit věnec k pomníku na hřbitově sovětských vojáků ve Varšavě.

15:43

Premiér Petr Fiala (ODS) spolupodepíše vstup Čechů do ukrajinských ozbrojených sil ve všech případech, kdy žádost podpořily všechny příslušné úřady,  sdělil mluvčí vlády Václav Smolka. Hrad dnes informoval, že prezident Miloš Zeman schválil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 českým občanům. Nutná je kontrasignace předsedou vlády.

14:50

Ukrajina se chystá soudit prvního ruského vojáka, a to za vraždu dvaašedesátiletého civilisty v Sumské oblasti na severu země. Obvinění předala prokuratura soudu, píše agentura Unian. Obviněným je jednadvacetiletý voják z elitní 4. gardové tankové Kantemirovské divize, která je posádkou v Moskevské oblasti u ruského hlavního města. V ukrajinských médiích se dříve objevilo pouze křestní jméno obviněného - Vadim.

14:23 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce obnovit územní celistvost Ukrajiny dříve, než skončí válka s Ruskem. Podle agentury Reuters to prohlásil během videohovoru se studenty prestižní pařížské školy Sciences Po. Hlava ukrajinského státu dodala, že je stále ochotná vést s Moskvou dialog.

"Jakmile získáme zpět vše, co nám patří, ukončíme to," řekl Zelenskyj studentům.

Podle Zelenského se dalo ruské invazi zabránit, kdyby se Ukrajina už dříve stala členem Severoatlantické aliance. "Kdyby byla Ukrajina před válkou součástí NATO, žádná válka by nebyla," uvedl ukrajinský prezident.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s britskou televizí BBC
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s britskou televizí BBC | Foto: ČTK
14:19

Prezident Miloš Zeman schválil 103 českým občanům vstup do ukrajinských ozbrojených sil. Na Twitteru to dnes uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Dodal, že rozhodnutí musí spolupodepsat předseda vlády Petr Fiala (ODS).

14:18

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjádřila zklamání nad odmítavým postojem Maďarska ke zvažovanému embargu na dovoz ruské ropy do Evropské unie. Čaputová to dnes řekla novinářům po schůzce s polským kolegou Andrzejem Dudou. Oba prezidenti se shodli na potřebě dále podporovat Ukrajinu, která od února čelí vojenské invazi Ruska, včetně její snahy o získání statusu kandidátské země pro vstup do EU.

"Slovensko stojí za jednotnou pozicí EU, to se týká i ropného embarga. Je důležitá jednota zemí Evropské unie a celého demokratického světa. Postoj Maďarska je odlišný a je to pro nás zklamáním," uvedla Čaputová. Dodala, že Slovensko potřebuje při zákazu dovozu ruské ropy přechodné období na potřebné dobudování infrastruktury a změny technologií.

Foto: Reuters
14:07

Maďarsko požaduje, aby se embargo na ruskou ropu nevztahovalo na ropovody, řekl tamní ministr zahraničí. Současný evropský návrh Budapešť stále odmítá podpořit. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjádřila zklamání nad postojem Maďarska.

12:57 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruskem okupovaná Chersonská oblast na jihu Ukrajiny chce požádat ruského prezidenta Vladimira Putina o začlenění do Ruské federace. S odvoláním na prohlášení nové oblastní správy o tom informoval web BBC.

Západní odborníci i představitelé Ukrajiny od dobytí Chersonu spekulovali, že Rusko hodlá v oblasti uspořádat referendum o vzniku nové separatistické republiky po vzoru dvou proruských samozvaných útvarů na východě země - Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky.

12:46 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zopakoval, že ruská vojenská operace na Ukrajině pokračuje podle plánu. Prezident Putin podle Peskova nezamýšlí vyhlásit v Rusku výjimečný stav.

12:18 Vlajka Ruské federace.

Prodej osobních a lehkých užitkových aut v Rusku v dubnu meziročně klesl o 78,5 procenta na 32 706 vozů. Oznámilo to dnes podnikatelské sdružení AEB. Vliv na propad zájmu o nákup aut má zejména vysoká inflace a dopady tvrdých sankcí, které na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu uvalily západní země. Prodej vozů Škoda klesl o 89 procent

11:47

Gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov uvedl, že v okolí druhého největšího ukrajinského města probíhají velké boje. Ukrajinci podle něj vytlačují ruské vojáky a osvobozují některá okupovaná města a vesnice. Syněhubov také řekl, že ruští vojáci nechávají v okolí Charkova "smrtelné pasti", a tak vyzval místní obyvatele, aby zatím vyčkali v krytech a nevraceli se rychle do svých osvobozených domovů.

09:40

Shrnutí očima britského ministerstva obrany:

09:39 Vlajka Ruské federace.

Ruské hranice překročilo více než 1,2 milionu uprchlíků z Donbasu a Ukrajiny, oznámila agentura TASS s odvoláním na zdroj z bezpečnostních složek. Jde podle ní převážně o občany separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky (DNR a LNR), jejichž nezávislost Rusko uznalo v předvečer vpádu na Ukrajinu. Kyjev tato území pokládá za okupovaná, podobně jako Krym, který Rusko anektovalo na jaře 2014. OSN uvádí, že do Ruska zamířilo od začátku ruské invaze zhruba 740 tisíc uprchlíků z Ukrajiny.

09:25

Shrnutí nejdůležitějších zpráv:

 • Kyjev uvedl, že ukrajinský protiútok vytlačil ruské jednotky z oblasti na sever od Charkova.
 • Ruské síly se naopak snaží dobýt východoukrajinská města Rubižne, Severodoněck a Lyman a pokračují v ostřelování Azovstalu, oznámil ukrajinský generální štáb.
 • Prezident Miloš Zeman a premiér Petr Fiala (ODS) schválí vstup 103 Čechům do ukrajinské armády.
 • Pluk Azov, který brání Mariupol, věří, že ukrajinská armáda může prolomit ruskou blokádu města. Ukrajinská vláda to považuje za nemožné kvůli nedostatku těžkých zbraní.
 • Ukrajina navrhla Rusku výměnu raněných z Azovstalu za ruské válečné zločince.
08:42

Ukrajinský provozovatel plynárenské soustavy přerušil tranzit ruského plynu přes měřící stanici Sochranovka do Evropy.

07:43

Ruské síly se snaží dobýt východoukrajiská města Rubižne, Severodoněck a Lyman, uvádí v pravidelném ranním hlášení ukrajinský generální štáb. V Mariupolu na jihu Ukrajiny podle něj ruské jednotky dál blokují zbývající ukrajinské vojáky v ocelárnách Azovstal a areál ostřelují. Podle britského ministerstva obrany pokračují boje také u Hadího ostrova, kde se Rusko opakovaně pokouší posílit svou posádku.

06:28

Očekává se, že Finsko oznámí svůj zájem o členství v NATO již tento týden poté, co parlamentní zahraniční výbor vypracuje odpověď na vládní bezpečnostní zprávu, která zahrnuje i možnost vstupu do aliance, informuje zpravodajský server CNN. Obecně se předpokládá, že připojení Finska by bylo velmi rychlé, protože už splňuje většinu kritérií, a je velmi nepravděpodobné, že by některý z členských států NATO měl námitky.

06:15

Zatímco ulicemi Mariupolu pochodují ruští vojáci, v komplexu oceláren Azovstal dál zůstávají obránci přístavního města na jihu Ukrajiny. V huti zůstává už jen několik posledních civilistů a bojovníci z pluku Azov se nechtějí vzdát. Na zcela výjimečné tiskové konferenci, kterou několikrát přerušilo ostřelování jejich krytu, novinářům popsali, jak to na místě vypadá.

06:11

Americká Sněmovna reprezentantů schválila balík pomoci Ukrajině za 40 miliard dolarů (948 miliard Kč), a o sedm miliard tak navýšila původní návrh prezidenta Joea Bidena z konce dubna. Dodatečných sedm miliard dolarů má být rovnoměrně rozděleno na vojenské vybavení a humanitární pomoc. Informovala o tom dnes agentura AP. S vyčleněním dalších prostředků pro Ukrajinu, z nichž většina je určena na výzbroj a vybavení ukrajinské armády, souhlasilo 368 zákonodárců, 57 jich bylo proti. Kromě demokratů pro návrh zvedly ruku i tři čtvrtiny zákonodárců z řad republikánů. Pomoc Ukrajině ještě musí odsouhlasit Senát, díky dohodě obou stran ale horní komora návrh téměř jistě schválí.

06:09

Zástupci Ukrajiny se po úterním semifinálovém vystoupení probojovali do sobotního finále písňové soutěže Eurovize. Hiphopová formace Kalush Orchestra postoupila díky hlasům diváků společně s reprezentanty Řecka, Islandu, Nizozemska či Portugalska, za branami finále naopak zůstali například hudebníci z Dánska, Chorvatska či Rakouska.

23:26

Ruský prezident Vladimir Putin na vojenské přehlídce na Rudém náměstí 9. května neřekl nic převratného ani zásadního. Nápadná ale byla absence náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova, tradičního účastníka oslav Dne vítězství.

 

22:50

Shrnutí nejdůležitějších zpráv:

 • Ukrajinský přístav Oděsa a tamní obchodní centrum zasáhlo v pondělí několik raket. Jeden člověk zemřel a pět bylo zraněno.
 • V domě v Izjumu, který v březnu zničili ruští vojáci, se nyní našla těla 44 civilistů.
 • Ukrajinské síly osvobodily z rukou ruských okupačních vojsk další obce v Charkovské oblasti na východě země.
 • Ruské jednotky podporované tanky dál útočí na mariupolské ocelárny Azovstal, uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany.
 • České ministerstvo vnitra chystá zpřísnění kontrol pasů lidí přicházejících z Ukrajiny.
22:00

Ukrajinci v minulých dnech kromě toho znovudobyli obce Borščova a Slobožanske severně od Charkova, napsala agentura Reuters s odvoláním na mluvčí 92. samostatné mechanizované brigády ukrajinských sil, která je hlavní silou v oblasti. Poradce ministerstva obrany Jurij Sak pak podle agentury řekl, že díky těmto úspěchům jsou ruské síly vytlačovány od Charkova, druhého největšího ukrajinského města, které od začátku války čelí neustálým útokům.

21:59

Zahájení protiútoku u Charkova a Izjumu v Charkovské oblasti minulý týden oznámil náčelník ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj. V pátek pak generální štáb ohlásil, že ukrajinské ozbrojené síly obnovily kontrolu nad obcemi Oleksandrivka, Fedorivka, Ukrajinka, Šestakovo, Peremoha a částečně také nad vsí Čerkaski Tyšky.

21:42

 Ukrajinské síly osvobodily z rukou ruských okupačních vojsk další obce v Charkovské oblasti na východě země - Rubižne, Bajrak, Čerkaski Tyšky a Ruski Tyšky. V úterý to ve svém pravidelném večerním hlášení oznámil generální štáb ukrajinské armády.

20:51

Při ostřelování vesnice Ševčenkove v Kyjevské oblasti zemřela ukrajinská novinářka Oksana Hajdarová, která byla známá svojí kritikou ruského vedení na sociálních sítích. Novinářka a blogerka zemřela 11. nebo 12. března společně se svojí matkou, zpráva o jejím úmrtí se ale objevila až nyní, napsala dnes ukrajinská agentura Unian.

O úmrtí novinářky na facebooku napsal šéf ukrajinského svazu novinářů Serhij Tomilenko a vyjádřil upřímnou soustrast jejím blízkým.

20:50

Portugalská policie dnes provedla razii v prostorách radnice města Setúbal, ležícího nedaleko Lisabonu. Důvodem bylo vyšetřování podezření, že ruský manželský pár žijící léta v Portugalsku a údajně podporující ruského prezidenta Vladimira Putina využíval svou pomoc ukrajinským emigrantům ke špionáži. Informují o tom dnes místní média.

20:37

Ukrajinští vojáci se budou v dělostřeleckém výcvikovém středisku v Idar-Obersteinu v Německu cvičit v zacházení se samohybnými houfnicemi PzH 2000, uvádí DPA s odvoláním na zdroje ve spolkové vládě. Na obranu proti ruským útokům plánují Německo a Nizozemsko darovat Ukrajině celkem 12 houfnic PzH 2000. Každou z nich obsluhuje pět vojáků. Výcviku v Německu se tedy účastní 60 ukrajinských vojáků, přijeli ale i technici a tlumočníci.

19:43

Ve věku 89 let dnes po dlouhé nemoci zemřel první ukrajinský prezident Leonid Kravčuk, informovala večer ukrajinská média.

19:07

Provozovatel ukrajinského systému pro přepravu plynu GTSOU ve středu ráno přeruší tranzit ruského plynu do Evropy přes měřicí stanici Sochranovka. Oznámila to dnes firma na svých internetových stránkách. Krok zdůvodnila aktivitami ruských okupačních sil. Upozornila, že ke splnění tranzitních závazků vůči evropským partnerům je možné dočasně převést kapacitu na stanici Sudža, která se nachází na území kontrolovaném Ukrajinou.

18:36

Evropská komise hledá další cesty, jak pomocí investic do maďarské ropné infrastruktury přesvědčit Budapešť, aby přestala blokovat zamýšlené embargo EU na dovoz ruské ropy. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová se po pondělní návštěvě Budapešti hodlá v nejbližší době spojit se zástupci zemí z okolí Maďarska, aby probrali možnosti spolupráce při zásobování ropou, řekl dnes novinářům mluvčí unijní exekutivy. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell dnes prohlásil, že nové sankce by mohli v pondělí odsouhlasit ministři zahraničí členských zemí bloku.

18:21

Bělorusko nasadilo v jižní části země jednotky speciálních sil, uvedl dnes podle ruské agentury TASS náčelník generálního štábu běloruské armády Viktar Hulevič. Podle Huleviče je to reakce na to, že Ukrajina u hranic s Běloruskem údajně shromáždila až 20 tisíc vojáků. Přes běloruskou jižní hranici v prvních dnech ruské invaze na Ukrajinu do napadené země proudila ruská vojska, a v Kyjevě tak nyní panují obavy, že by se Minsk mohl rozhodnout k ještě větší podpoře Moskvy v současné válce.

17:43

Na Ukrajině od začátku ruské invaze zemřelo nejméně 3 tisíce lidí kvůli tomu, že neměli přístup k léčbě chronických nemocí. V úterý to podle agentury Reuters řekl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu Hans Kluge. Tato agentura na Ukrajině doposud zaznamenala asi 200 útoků proti zdravotnickým zařízením.

17:32

Romské organizace a zástupci Romů v Radě vlády pro záležitosti romské menšiny žádají kvůli přístupu k romským uprchlíkům z Ukrajiny o krizové jednání vládní rady. K jeho svolání vyzvali premiéra a předsedu rady Petra Fialu (ODS). Adresovali mu otevřený dopis, který zveřejnil server Romea.cz. V listu si stěžují na postup přijímání romských běženců i na postoje vedení samospráv, zmiňují projevy rasismu či diskriminace. Dopis podepsalo 11 organizací ze sítě RomanoNet a všech 13 zástupců Romů z vládní rady.

17:31

Vláda musí vytvořit systém a začít rozdělovat ukrajinské uprchlíky rovnoměrně do všech krajů. Hlavnímu městu jinak hrozí kolaps a bude muset kvůli přetíženosti zavřít své centrum pro uprchlíky. ČTK to dnes sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Premiéru Petru Fialovi (ODS) proto odeslal dopis, ve kterém jej vyzývá k vyřešení situace. Pražské centrum pro uprchlíky ve Vysočanech pro metropoli a střední Čechy od začátku ruské invaze na konci února odbavilo 84 219 uprchlíků.

17:10 Vlajka Ruské federace.

V Rusku rezignovali gubernátoři Tomské a Kirovské oblasti Sergej Žvačkin a Igor Vasiljev. Složení funkce oznámili také gubernátor Saratovské oblasti Valerij Radajev a šéf autonomní republiky Marijsko Alexandr Jevstifejev. Gubernátor Rjazanské oblasti Nikolaj Ljubimov uvedl, že nebude usilovat o další funkční období. Podle webu Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda výměnu regionálních politiků naplánoval Kreml.

"Kreml uskutečňuje tradiční rotaci regionálních úředníků. Rezignace všech pěti (politiků) se předpovídala už na podzim," napsal tento opoziční web. Uvedl, že podle některých zdrojů souvisí výměna gubernátorů například s vysokým "protestním potenciálem" v jejich regionech nebo s jejich nízkou popularitou.

17:05

Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Českou republiku do Rady OSN pro lidská práva. V ní nahradí Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou Radu OSN pro lidská práva opustila. 

17:01

Litevský parlament dnes jednomyslně přijal rezoluci označující Rusko za teroristický stát, uvedl zpravodajský server Delfi. Kremelský režim se snaží zničit ukrajinský národ, a proto by takové počínání mělo být uznáno za genocidu. Rusko je státem, který podporuje a uskutečňuje terorismus, praví se v rezoluci, pro kterou hlasovalo 128 poslanců.

16:39

Německo ode dneška znovu otevírá svoji ambasádu v Kyjevě, řekla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková při návštěvě ukrajinského hlavního města. Na zastupitelském úřadu bude ale jen minimální počet zaměstnanců a pracovat zatím budou v omezeném režimu. Na tiskové konferenci se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou šéfka německé diplomacie řekla, že Ukrajina by se jednoho dne měla stát členem Evropské unie, dodala však, že na cestě Kyjeva do EU nebudou zkratky. Řekla také, že cílem Německa je ukončit dovoz energetických surovin z Ruska a že "tak to zůstane navždy".

16:32

USA odhadují, že Putin nepoužije jaderné zbraně, pokud nebude Rusko "v bezprostředním ohrožení". Přesto počítají s variantou, že by na Ukrajině v nadcházejících měsících mohlo dojít k "nepředvídatelné a potenciálně eskalační trajektorii", uvedla ředitelka úřadu amerických výzvědných služeb (DNI) Avril Hainesová.

Na podporu válečného úsilí Putin "pravděpodobně" zavede v Rusku stanné právo, soudí americké výzvědné služby citované agenturou AFP.

16:24

U hlavního nádraží v Brně jsou opět desítky romských uprchlíků z Ukrajiny. Primátorčin náměstek Robert Kerndl (ODS) ČTK řekl, že ve veřejném prostoru nelze bivakovat, proto město řeší situaci se státem, aby vzniklo komplexní řešení. Minulý týden nechalo město ve spolupráci s policií odvézt asi stovku romských uprchlíků k náhradnímu ubytování do židenických kasáren, kde už ale dnes nikdo z nich není. Mluvčí policie Pavel Šváb uvedl, že policisté situaci u nádraží monitorují.

16:17

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) odhaduje, že od začátku invaze ruských vojsk své domovy na Ukrajině dosud opustilo celkem 13,7 milionu lidí. Většina z nich (přes osm milionů) si našla dočasný domov na Ukrajině, a jsou tedy považováni za vnitřně vysídlené. Podle průzkumu IOM 44 procent z vnitřně vysídlených na Ukrajině kvůli dalekosáhlé humanitární krizi zvažuje další přesídlení. 

15:49

Šéfka amerických zpravodajských služeb Avril Hainesová dnes uvedla při slyšení v americkém Senátu, že ruský prezident Vladimir Putin počítá s dlouhotrvající válkou na Ukrajině. Podle Hainesové zřejmě předpokládá, že vůle a odhodlání Spojených států a Evropské unie podporovat Ukrajinu časem zeslábnou.

Foto: whitehouse.gov
15:40

Ruské zločiny na Ukrajině jsou pro mnoho lidí tak hrozným zážitkem, že příchod ruského velvyslance na hřbitov sovětských vojáků byl jasnou provokací, řekl dnes novinářům polský premiér Mateusz Morawiecki v odpovědi na otázky k pondělnímu incidentu. Při něm demonstranti proti válce na Ukrajině polili rudou barvou ruského velvyslance, který 9. května přišel položit věnec k pomníku na varšavském hřbitově sovětských vojáků. Premiér zdůraznil, že velvyslanec se měl řídit výstrahou polského ministerstva zahraničí, které jej odrazovalo od tohoto způsobu oslav.

Ruský velvyslanec v Polsku Sergej Andrejev poté, co ho demonstranti ve Varšavě polili rudou barvou.
Ruský velvyslanec v Polsku Sergej Andrejev poté, co ho demonstranti ve Varšavě polili rudou barvou. | Foto: Reuters
15:29

Na Ukrajině je velký nedostatek pohonných hmot. Některé čerpací stanice nemají benzin a naftu vůbec, u jiných se stojí dlouhé mnohahodinové fronty. Přednostní nárok na dodávky má armáda. Rusové opakovaně bombardovali zásobníky pohonných hmot a rafinerie, což způsobilo současný nedostatek.

15:28

Česká policie začala rozesílat elektronický dotazník, který má mezi uprchlíky z Ukrajiny pomoci identifikovat svědky válečných zločinů. Chystá i online dotazník, který bude dostupný na jejím webu. Uvedl to dnes mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

15:07

Úřady práce evidovaly ke konci dubna 35 943 zaměstnaných uprchlíků z Ukrajiny s vízem k ochraně. Jejich přijetí ohlásili zaměstnavatelé. ČTK dnes o tom informovali mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce Kateřina Beránková a mluvčí Státního úřadu inspekce práce Richard Kolibač. Ukrajinky a Ukrajinci se speciálním vízem ke strpění a k dočasné ochraně mohou od 21. března v Česku pracovat bez povolení, práci mohou získat volně bez překážek. Zaměstnavatel však musí přijetí cizince úřadu ohlásit, má na to 30 dnů.

14:45

Ministerstvo vnitra chystá zpřísnění kontrol pasů uprchlíků přicházejících z Ukrajiny. Ministr Vít Rakušan (STAN) novinářům dnes řekl, že jedná také o změně peněžní pomoci pro uprchlíky, která nyní činí 5000 korun, na naturální. Serveru Blesk.cz později sdělil, že pro nárok na humanitární dávku bude muset mít žadatel razítko v pase o tom, že překročil ukrajinskou hranici. "To by mělo platit od příštího pondělí," řekl v pořadu Epicentrum serveru Blesk.

14:43

Migrační vlna z Ukrajiny by mohla přinášet Česku výhody kolem roku 2025, řekl dnes ve sněmovně novinářům ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Vyplývá to podle něj ze základní ekonomické rozvahy, která je součástí vládní strategie zvládání uprchlické vlny. Kabinet dnes představí strategické priority poslancům.

14:36

Shrnutí nejdůležitějších zpráv:

 • Ukrajinský přístav Oděsa a tamní obchodní centrum zasáhlo v pondělí několik raket. Jeden člověk zemřel a pět bylo zraněno.
 • V domě v Izjumu, který v březnu zničili ruští vojáci, se nyní našla těla 44 civilistů.
 • Ruské jednotky podporované tanky dál útočí na mariupolské ocelárny Azovstal, uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany.
 • Kvůli válce bylo na Ukrajině vnitřně vysídleno přes osm milionů lidí, uvádí OSN.
 • České ministerstvo vnitra chystá zpřísnění kontrol pasů lidí přicházejících z Ukrajiny.
14:28 Vlajka Ruské federace.

Ruské letouny podle ukrajinských představitelů, které cituje stanice CNN, odpálily na Oděsu tři hypersonické střely Kinžal. Zasáhly kromě jiného hotel a nákupní centrum, při útoku zemřel jeden člověk a dalších pět je zraněných. Rusko tento typ zbraně použilo podruhé od začátku války. Poprvé dopadly v polovině března na západ Ukrajiny. Hypersonická raketa je alespoň pětkrát rychlejší než zvuk.

12:36

Ministr vnitra Vít Rakušan bude jednat s maďarským protějškem o rychlejších lustracích uprchlíků. S ukrajinským protějškem zase o organizovaném zločinu souvisejícím s migrací.

12:36

Vnitro chystá zpřísnění kontrol pasů lidí přicházejících z Ukrajiny. Jedná o změně peněžní pomoci pro uprchlíky na naturální, řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

12:24

Ukrajina potřebuje, aby byly přijaty další protiruské sankce, včetně opatření v energetické oblasti. Řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu ke slovenskému parlamentu.

12:09

Ukrajina během války s Ruskem změnila své válečné cíle: zatímco dříve by za vítězství pokládala zatlačení ruských vojsk zpět do pozic před útokem z 24. února, nyní - pokud zvítězí v bitvě o Donbas - bude dost silná, aby si kladla za cíl osvobození celé země. Uvedl to ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v rozhovoru zveřejněném listem Financial Times.

 

"V prvních měsících války pro nás vítězství vypadalo jako stažení ruských sil na pozice, které obsadily před 24. únorem, a zaplacení způsobených škod," řekl Kuleba. "Nyní, pokud budeme dostatečně silní na vojenské frontě a vyhrajeme bitvu o Donbas, která bude klíčová pro další vývoj, tak samozřejmě vítězství v této válce bude pro nás znamenat osvobození ostatních našich území," dodal.

Dmytro Kuleba
Dmytro Kuleba | Foto: Martin Novák
11:44

Ukrajina bude usilovat nejen o vytlačení Ruska do pozic před invazí, ale o osvobození celé země, pokud vyhraje bitvu o Donbas, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

11:42

Včera se v New Yorku udělovaly Pulitzerovy ceny. Zvláštní ocenění letos dostali novináři pracující na Ukrajině. "Navzdory ostřelování, únosům, okupaci, a dokonce úmrtí v jejich řadách vytrvali ve snaze přinést přesný obraz strašné skutečnosti, čímž přinesli čest Ukrajině a novinářům po celém světě," uvedla v oficiálním vyjádření Kolumbijská univerzita, která nejprestižnější novinářské ceny každoročně udílí.

11:41

Varšava a Kyjev jednají o zvýšení dodávek ropných produktů z Polska na Ukrajinu. Ta se kvůli ruské invazi potýká s nedostatkem pohonných hmot.

9:48

Ukrajina odstraní z automobilových registračních značek latinkou psaná písmena Z a V. Podle ministerstva vnitra symbolizují válku Ruska proti Ukrajině, informoval server RBK-Ukrajina. "Přijali jsme rozhodnutí, která mají zamezit šíření symbolů používaných armádními a jinými vojenskými formacemi neonacistického totalitního Ruska ve válce proti Ukrajině," uvedl na Facebooku náměstek ministra vnitra Bohdan Drapjatyj. Majitelé vozidel se zakázanými symboly si podle náměstka budou moci značky vyměnit.

9:47

K normálu se vrací život i v Kyjevě: většina trolejbusových linek už je znovu v provozu.

9:44

V Kyjevské oblasti bylo v únoru a březnu v důsledku ruské invaze přerušeno zásobování plynem ve 119 městech a vesnicích. Podle serveru Hromadske už plyn funguje všude z výjimkou vesnice Moščun u Hostomelu, která byla ale ruským ostřelováním kompletně zničena.

9:37

V troskách domu v ukrajinském městě Izjum byla nalezena těla 44 civilistů, uvedl dnes gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Pětipatrovou budovu podle něj zničili ruští vojáci v březnu, napsala agentura Unian. Izjum na severovýchodě Ukrajiny je důležitý železniční uzel, o který obě strany svádějí těžké boje.

Foto: Aktuálně.cz
09:34

Česko vydalo v pondělí Ukrajincům zasaženým ruskou invazí asi 2800 víz, zhruba stejně jako minulý týden. Od počátku války dostali Ukrajinci 335 tisíc víz.

9:29

Shrnutí situace od britské vojenské rozvědky:

9:21

Ukrajinská armáda vytlačuje ruské vojáky v oblastech severně a východně od Charkova. Ukrajinci se po osvobození několika vesnic blíží k ukrajinsko-ruské hranici. Jejich postup už v posledních dnech výrazně omezil možnost ruského dělostřelectva pokračovat v bombardování Charkova. Ostřelováním utrpělo zejména severní charkovské předměstí Saltivka.

09:09

Americký prezident Joe Biden v noci na dnešek vyjádřil obavy, že ruský prezident Vladimir Putin nemá způsob, jak vycouvat z války na Ukrajině. Biden v této souvislosti prohlásil, že se snaží přijít na to, co s tím udělat, píše agentura Reuters.

09:01

Spolupracovník starosty Mariupolu řekl, že intenzita ruských útoků na Azovstal se nesnížila.

08:01

Pondělní raketový útok ruských vzdušných sil na ukrajinské přístavní město Oděsa si podle místních úřadů vyžádal jednoho mrtvého a pět zraněných. V Donbasu pokračuje ofenziva ruské armády, uvedl generální štáb v Kyjevě. Sirény leteckého poplachu dnes brzy ráno zněly v Luhanské, Charkovské a Dněpropetrovské oblasti.

06:20

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková podle informací ukrajinského webu Jevropejska pravda navštíví Kyjev.

O plánované návštěvě Annaleny Baerbockové v Kyjevě bez upřesnění data informoval ve čtvrtek německý kancléř Olaf Scholz. Ve stejný den Zelenskyj a německý prezident Frank-Walter Steinmeier hovořili po telefonu a zmírnili diplomatické napětí, které po týdny panovalo mezi Berlínem a Kyjevem. Zelenskyj pozval do Kyjeva německého prezidenta, Scholze i celý německý kabinet.

6:18 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluví dnes v poledne prostřednictvím videokonference ke slovenským zákonodárcům. 

6:12

Poslanci se budou dnes věnovat vládním strategickým prioritám pro řešení uprchlické vlny z Ukrajiny po ruské invazi.

K materiálu k migraci z Ukrajiny se kriticky staví zejména poslanci opozičního hnutí ANO. Na rozdíl od vládních představitelů tvrdí, že se ve skutečnosti o strategii nejedná, když není dostatečně podrobný a neobsahuje třeba ani termíny pro plnění nastíněných úkolů.

6:00

Nejdůležitější události posledních hodin:

 • V pondělí byla opakovaně pod útokem ukrajinská Oděsa. Po bombardování ruskými raketami hořelo tamní obchodní centrum. Ruskému útoku čelí i ocelárny Azovstal v obleženém Mariupolu.
 • Americký prezident Joe Biden v pondělí podepsal zákon, který umožní urychlit a zjednodušit dodávky zbraní Ukrajině.
 • Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková podle informací ukrajinského webu Jevropejska pravda navštíví Kyjev.
 • Evropská komise se chystá znovu upravit návrh podmínek, za kterých mají členské země ukončit dovoz ropy z Ruska.
 • Ukrajina podpořená více než pěti desítkami dalších států požádala o svolání zvláštního zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC).
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k okamžitému otevření ukrajinských přístavů, které blokují ruská vojska.
23:24

Ruskému útoku také nadále čelí ocelárny Azovstal v obleženém Mariupolu. V továrně podle tamního guvernéra Pavla Kyrylenka zůstává asi stovka civilistů.

23:22

Ukrajinská Oděsa je dnes již podruhé pod ruským útokem. Po bombardování ruskými raketami hoří tamní obchodní centrum.

22:35

"Cena za boj je vysoká, ale ustoupit agresi by bylo ještě dražší," řekl Biden před novináři, kteří přihlíželi podpisu zákona. Prezident také hovořil o "důležitém nástroji na podporu ukrajinské vlády a lidu v jejich boji za obranu země a demokracie".

Americký prezident je díky normě oprávněn až do roku 2023 půjčovat nebo pronajímat vojenské vybavení Ukrajině a dalším státům ve východní Evropě postiženým ruskou válkou, píše agentura DPA. Podobný zákon o půjčkách a pronájmu přijal americký Kongres v roce 1941, což Washingtonu umožnilo rychle a ve velkém měřítku dodávat spojencům výzbroj pro boj s nacisty.

22:02

Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon, který umožní urychlit a zjednodušit dodávky zbraní Ukrajině, která se již třetí měsíc brání ruské invazi. Biden tak obnovil program z druhé světové války na pomoc spojencům známý jako lend-lease act (zákon o půjče a pronájmu). Zákon posiluje Bidenovu pravomoc uzavírat dohody s Ukrajinou a dalšími východoevropskými zeměmi, uvedl The Washington Post. Normu již dříve výraznou většinou podpořila Sněmovna reprezentantů i Senát.

21:53

Ukrajinské úřady zatím nemohou zorganizovat záchranu 11 lidí, kteří jsou od neděle uvězněni v Luhanské oblasti pod troskami rodinného domu ve vesnici Šypylivka. Gubernátor oblasti Serhij Hajdaj podle portálu Ukrajinska pravda řekl, že záchranáři budou moci začít s odklízením sutin až poté, co se podaří okolí osvobodit od ruských sil.

20:51

Spojené státy na jeden rok odstraní cla na dovoz ukrajinské oceli. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu. Upozornilo, že ukrajinský ocelářský průmysl utrpěl rozsáhlé škody v důsledku ruské invaze.

20:42

Evropská komise se chystá znovu upravit návrh podmínek, za kterých mají členské země ukončit dovoz ropy z Ruska. Vedle dříve navržených výjimek pro Maďarsko, Slovensko a Česko zvažuje Brusel možnost přislíbit investice do infrastruktury zemí nejvíce závislých na ruské ropě. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová se vydala do Budapešti, kam jela o podpoře embarga přesvědčit jeho nejhlasitějšího odpůrce, premiéra Viktora Orbána. Po setkání uvedla, že vidí v jednáních s Maďarskem pokrok.

20:04

Americký prezident Joe Biden řekl představitelům národní bezpečnosti, že úniky informací o sdílení důvěrných poznatků amerických tajných služeb s Ukrajinou musí přestat. S odvoláním na zdroje blízké Bidenovu jednání se šéfy bezpečnosti o tom dnes informovala zpravodajská stanice CNN.

19:30

Německo-francouzské přátelství je vzorem pro Evropu, a to obzvláště v nynějších těžkých časech, kdy na kontinentu kvůli ruské agresi opět zuří válka. Dnes to v Berlíně na setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Podle Macrona, pro kterého je návštěva německé metropole první zahraniční cestou po zahájení druhého prezidentského mandátu, je společným cílem Německa a Francie silná Evropa.

17:34

Rusko zvýšilo počet nosičů střel s plochou dráhou letu typu Kalibr v Černém moři, uvedlo dnes ukrajinské ministerstvo obrany. Nyní mají ruská vojska v Černém moři podle ministerstva k dispozici až 50 těchto raket, které mohou použít pro zasažení cílů po celé Ukrajině. "V Černém moři je k dnešnímu dni už sedm nosičů střel s plochou dráhou typu Kalibr odpalovaných z moře," řekl podle agentury Unian mluvčí ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk.

17:13

Bývalý slovenský premiér a lídr opoziční strany Směr Robert Fico bude zítra bojkotovat projev ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ke slovenským zákonodárcům. Fico řekl, že opustí parlament a že Zelenskyj je lhář, který poškozuje zájmy Slovenska.

16:29

Ukrajina podpořená více než pěti desítkami dalších států dnes požádala o svolání zvláštního zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Informuje o tom agentura Reuters, podle níž Kyjev chce, aby rada posoudila neustále se zhoršující situaci v zemi napadené Ruskem. Konkrétně Ukrajina zmínila například vývoj v Mariupolu, kde podle Kyjeva zahynulo kolem 20 tisíc lidí.

16:19 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k okamžitému otevření ukrajinských přístavů, které blokují ruská vojska. Upozornil, že současná situace může vyvolat potravinovou krizi ve světě. Napsal o tom na sociální síti Telegram po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, který přicestoval do ukrajinského přístavního města Oděsa.

"Je důležité předejít potravinové krizi ve světě, která hrozí kvůli agresivnímu jednání Ruska. Musí být přijata okamžitá opatření pro odblokování ukrajinských přístavů, aby mohla být vyvážena pšenice," sdělil Zelenskyj.

16:12

Pro ruskou invazi na Ukrajinu neexistuje žádný rozumný důvod, je to jen projev chorobných imperiálních ambic Kremlu, uvedl dnes v reakci na proslov ruského prezidenta Vladimira Putina poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Další z poradců Kyjeva Oleksij Arestovyč zase Putina podle agentury Unian nazval "starým, nemocným a k smrti vyděšeným mužíčkem".

15:01

Ruský prezident Vladimir Putin vede již roky válku proti Evropě, řekl v rozhovoru s německým deníkem Die Welt český premiér Petr Fiala. Varoval v něm také před ustupováním autoritářským režimům. Fiala prohlásil, že Česko bude ukrajinské armádě, čelící ruské invazi, pomáhat, jak bude moci, neboť jinak mohou jednou ruští vojáci stát na českých hranicích a poté i na německých.

"Ukrajině jsme zbraně dodávali již před válkou. Byli jsme první zemí. Po ruské agresi jsme byli jedni z prvních, kdo poslali i těžké zbraně," řekl Fiala. "Rakety, tanky, vše, co můžeme. Mnohé jsme měli na skladě, další jsme koupili," uvedl.

Česko dodává zbraně Ukrajincům podle Fialy nejen kvůli tomu, že bojují za svou zemi, ale že bojují i za svobodu Čechů. "Pokud nebude Putin na Ukrajině zastaven, bude jeho armáda jednou na našich hranicích. Nejdříve zřejmě v Pobaltí, pak ale brzy i v Česku. A jednou i na německých hranicích," řekl.

"Putin vede již roky válku proti Evropě! Hybridní, přes dezinformace a kybernetické útoky a stále častěji i vojensky," řekl český premiér s tím, že Putin jasně sdělil, že si přeje Evropu vrátit do doby sfér vlivu Sovětského svazu.

Předseda vlády Petr Fiala při rozhovoru s Aktuálně.cz v dubnu 2022
Předseda vlády Petr Fiala při rozhovoru s Aktuálně.cz v dubnu 2022 | Foto: Tomáš Škoda
14:43

Rusko dnes ostřelovalo Oděskou oblast na jihu Ukrajiny z anektovaného Krymu čtyřmi vysoce přesnými střelami Oniks, uvedla agentura Unian s odvoláním na místní úřady a vojenské velení. V Oděse je přitom na návštěvě předseda Evropské rady Charles Michel, který se zde sešel s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem.

Jednání obou představitelů přerušily ruské rakety, kvůli kterým se museli uchýlit do krytu, napsala agentura AFP.

"Nepřítel pokračuje v ničení objektů infrastruktury," poznamenala bez dalších podrobností agentura Unian. Ostřelování má také podlomit morálku obyvatelstva, uvádí ukrajinská armáda. Přístavní Oděsa je terčem ruských raketových útoků opakovaně.

Úřady vyzvaly obyvatele, aby neignorovali letecké poplachy, a to tím spíš, že další ostřelování je velice pravděpodobné.

14:23 Vlajka Ruské federace.

Ruská diplomacie se vyjádřila k protestu ve Varšavě, při kterém demonstranti polili ruského velvyslance rudou barvou. 

Mluví o napadení "extremisty" a "neonacistickými výrostky" a zrušení ceremonie kladení věnců "za naprosté nečinnosti policie". Od Varšavy ministerstvo zahraničí požaduje, aby "neprodleně zorganizovala ceremonii kladení věnce při zajištění bezpečnosti před provokacemi všeho druhu". Moskva se domáhá, aby tato opatření přijala Varšava "ještě dnes", dodala agentura TASS.

13:44

Čínský prezident Si Ťin-pching německému kancléři Olafu Scholzovi řekl, že je zapotřebí vyvinout maximální úsilí, aby se konflikt na Ukrajině nevystupňoval a nezměnil v "nezvladatelnou situaci". Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínský státní rozhlas.

"Je třeba vyvinout veškeré úsilí, abychom se vyhnuli vystupňování a rozšíření ukrajinského konfliktu, což by mohlo vést k nezvladatelné situaci," prohlásil Si ve videohovoru se Scholzem.

Si rovněž vyzval Německo, aby se podílelo na iniciativě globální bezpečnosti, kterou čínský prezident představil minulý měsíc. Iniciativa staví na principu "nedělitelné bezpečnosti", podle nějž nelze bezpečnost státu oddělovat od bezpečnosti v regionu. Ruský prezident Vladimir Putin na základě tohoto principu ospravedlňuje ruský útok na Ukrajinu, píše Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin a vůdce čínské komunistické strany Si Ťin-pching.
Ruský prezident Vladimir Putin a vůdce čínské komunistické strany Si Ťin-pching. | Foto: Sputnik/Aleksey Druzhinin/Kremlin via REUTERS
13:36 Vlajka Ruské federace.

Zatímco si Rusko připomíná vítězství ve druhé světové válce, těla tisíců mrtvých ruských vojáků jsou naskládaná v chladicích vlacích, upozorňuje stanice Al Džazíra. 

Okupační síly na Ukrajině utrpěly velké ztráty, Kreml zatím přiznal úmrtí 1351 vojáků, další údaje nezveřejňuje.

13:07

"Lidé z davu se pokoušeli fyzicky napadnout velvyslance. Několik lidí se po něm natahovalo, ale odstrkávali je strážci chránící velvyslance. V jednu chvíli velvyslanci polili obličej červenou barvou," vylíčila stanice TVN 24.

Věnec se ruskému diplomatovi položit nepodařilo. Demonstranti jej roztrhali a jeho zbytky házeli po delegaci.

Dříve kdosi na hřbitově namaloval modro-žlutý nápis "Zabít Putina", tedy v barvách ukrajinské vlajky. Nápis mohl vzniknout ještě v noci, přestože hřbitov střežila policie. Ještě před polednem jej úklidová četa odstranila, podotkla televize TVN 24.

"Jsem hrdý na svého prezidenta (Vladimira Putina)," prohlásil velvyslanec po incidentu podle televize Polsat.

Policie podle agentury TASS dorazila několik minut po útoku, obklopila velvyslance s chotí a několika diplomaty a pomohla jim dojít k autu s diplomatickou značkou a ruskou vlajkou. Kvůli agresivně naladěnému davu s ukrajinskými vlajkami a protiruskými nápisy na transparentech se k pomníku nepodařilo dojít.

13:02

Snímek ruského velvyslance v Polsku, kterého demonstranti polili červenou barvou.

12:57

Ruského velvyslance v Polsku Sergeje Andrejeva demonstranti polili červenou barvou, když se v poledne pokusil položit věnec k pomníku sovětských vojáků ve Varšavě.

12:32

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ocenila podporu, které se zemi dostává od Spojených států, a také spolupráci mezi oběma zeměmi. Čaputová to řekla při přijetí americké první dámy Jill Bidenové, se kterou se dnes dopoledne setkala na závěr její zahraniční cesty.

V uplynulých dnech Bidenová v souvislosti s uprchlickou krizí, kterou vyvolala válka na Ukrajině, zavítala také do Rumunska a nečekaně i na samotnou Ukrajinu, kde se sešla s Olenou Zelenskou, manželkou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Americká první dáma Jill Bidenová a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová
Americká první dáma Jill Bidenová a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová | Foto: Reuters
12:27 Vlajka Ruské federace.

Ruští generálové by měli být kvůli svému podílu na invazi na Ukrajinu postaveni před vojenský soud. Spolu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem znectili ruskou vojenskou minulost a stali se odrazem fašismu a tyranie z roku 1945. Podle stanice BBC to u příležitosti dnešní vojenské přehlídky v Moskvě k 77. výročí konce druhé světové války prohlásil britský ministr obrany Ben Wallace.

12:16 Vlajka Ruské federace.

Na hlavní stránce prokremelského média Lenta.ru se dnes objevilo více než deset příspěvků kritizujících prezidenta Vladimira Putina, a to i jako paranoidního diktátora, který rozpoutal válku proti Ukrajině - a v té nebude vítězů, jen poražených. Na vzápětí smazané příspěvky upozornil server Mediazona, který je v Rusku zakázán. Podle něj nešlo o útok hackerů, ale o protest v redakci. Protiválečné slogany se dnes nakrátko objevily i na některých ruských televizorech, napsal server BBC.

Smazané příspěvky, zachycené v archivu, měly titulky "Putin rozpoutal jednu z nejkrvavějších válek 21. století", "Vladimir Putin se přeměnil v ubohého diktátora a paranoika", "Ruská elita je nemocná nepotismem a patolízalstvím", "Putina a jeho poradce čeká kriminál" či "Válkou se snadněji zamaskují fiaska v ekonomice. Putin musí odejít. Rozpoutal nesmyslnou válku a vede Rusko do propasti".

11:59

Podle všeho se nenaplnily obavy ukrajinských médií, která v posledních dnech spekulovala o možné vojenské přehlídce v ukrajinském Mariupolu, který okupují ruské síly. Poradce starosty tohoto přístavního města Petro Andrjuščenko podle CNN uvedl, že ruští vojáci zapálili ve zničeném městě věčný oheň a k nově opraveným památníkům položili květiny, přehlídka se ale nekoná.

"Okupanti oslavují Den vítězství na kostech mariupolských obyvatel," napsala v prohlášení mariupolská městská rada.

11:30

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu výrazně narostl počet Rusů a Bělorusů, kterým Česká republika uděluje humanitární víza. Jde například o obránce lidských práv, nezávislé novináře či aktivisty, kteří se dostávají do problémů kvůli režimní rétorice, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

11:22

Ruský prezident Vladimir Putin pokračuje v účelovém zkreslování historie, které má ospravedlnit ničím nevyprovokovanou agresi Ruska na Ukrajině, sdělil premiér Petr Fiala (ODS) k dnešnímu Putinově projevu na moskevské přehlídce k výročí konce druhé světové války. Projev podle něj potvrdil důležitost jednotného a razantního postupu Západu proti agresorovi.

11:22 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin během oslav Dne vítězství položil květiny na památníky "hrdinských měst" druhé světové války na Rudém náměstí. A to včetně Kyjeva a Oděsy.

11:15 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

BBC dnes na svém ruskojazyčném webu upozornila, že Putin věnoval drtivou většinu svého projevu vpádu na Ukrajině, ale nepoužil výraz "speciální vojenská operace", za kterou válku proti Ukrajině původně označil. Do výčtu ruských měst, které se vyznamenaly za druhé světové války, zahrnul i Kyjev, Charkov a Sevastopol.

10:44

Rusko ostřelovalo Oděskou oblast z anektovaného Krymu vysoce přesnými raketami, uvedl Unian s odvoláním na místní úřady a vojenské velení.

10:43

Na vojenské přehlídce 9. května na Rudém náměstí v Moskvě přednesl ruský prezident Vladimir Putin dlouho očekávaný projev. Předem se spekulovalo, že bude chtít zdůraznit nějaký úspěch ve válce na Ukrajině. Nebo že vyhlásí všeobecnou mobilizaci. V osmi bodech shrnujeme vše podstatné.

10:35

Rusko od vpádu na Ukrajinu z 24. února přišlo již celkově o více než 25 tisíc vojáků, 1145 tanků, 2764 obrněných vozidel, 513 děl, 185 raketometů, 87 protiletadlových zbraní, 199 letadel, 158 vrtulníků, 377 dronů a 94 střel s plochou dráhou letu, odhadl ukrajinský štáb. Podobné údaje ani jedné z bojujících stran není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

10:25

V Moskvě se u příležitosti konce druhé světové války koná tradiční vojenská přehlídka, letos v době ruské invaze na Ukrajinu. Prezident Vladimir Putin ve velmi očekávaném projevu útok na sousední stát hájil. Tvrdil, že obrana vlasti je nejposvátnější povinností - a za vlast prý nyní bojují ruská vojska v Donbasu. Žádný průlom ve válce ale neoznámil.

10:24

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruský prezident Vladimir Putin před davem na Rudém náměstí v Moskvě prohlásil, že "speciální operaci", jak přezdívá válce na Ukrajině, vyprovokoval Západ. Ruští vojáci prý na východě Ukrajiny jen brání svou vlast.
 • Polští demonstranti ve Varšavě polili ruského velvyslance rudou barvou a nedovolili mu položit věnec na pomník sovětských vojáků. Moskva požaduje opakování ceremonie za přísných bezpečnostních opatření.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že jim Rusko nemůže sebrat jejich vítězství ve 2. světové válce. "Vyhráli jsme tehdy. Vyhrajeme i teď," řekl v proslovu k národu.
 • Kyjev obvinil Rusko, že bombardovalo školu v Luhansku, kde se ukrývalo asi 90 lidí, podle odhadů mohlo až 60 z nich zemřít. Zároveň se ale podařilo z ocelárny Azovstal v Mariupolu evakuovat všechny ženy, děti a seniory, oznámila ukrajinská vláda.
10:13

Ruská invaze na Ukrajinu odhalila neschopnost Moskvy provádět přesné ostřelování ve velkém měřítku. Slepé ostřelování měst vedlo mimo jiné k velkému množství civilních obětí, stojí v denním souhrnu britského ministerstva obrany.

09:56 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj měl také projev k vítězství v druhé světové válce. Pustit si ho můžete v tweetu.

09:45

Analytici si všímají, že Vladimir Putin v projevu nevyhlásil všeobecnou mobilizaci. "Je nebezpečné vytáhnout z jejich komfortní zóny vojáky, kteří sedí na gauči a sledují televizi," říká například Andrej Kolesnikov z moskevského střediska Carnegie.

09:31 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Projev Vladimira Putina v Moskvě skončil. Předem se spekulovalo, zda ruský prezident nevyhlásí všeobecnou mobilizaci nebo oficiální válku Ukrajině. To se však nestalo.

09:29 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Vladimir Putin také prohlásil, že obrana vlasti je nejposvátnější povinností - a za vlast prý nyní bojují ruská vojska v Donbasu. Invazi na Ukrajinu označil za jediné správně rozhodnutí.

Rusko vždy usilovalo o vytvoření systému rovnoprávné bezpečnosti, Západ ale nevyslyšel ruské návrhy, a to svědčí o tom, že ve skutečnosti měli jiné plány, prohlásil Putin. 

09:24

Česko v neděli udělilo lidem prchajícím před válkou na Ukrajině 975 víz, o 263 méně než před týdnem. Celkem víza dostalo 332 347 uprchlíků.

09:22 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Vladimir Putin na oslavách Dne vítězství opakuje slova, která šíří i ruská propaganda. "Západ se připravoval na invazi do naší země," tvrdí například. "NATO vytvářelo hrozby na našich hranicích."

09:19 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Na přehlídce v Moskvě už začal svůj projev Vladimir Putin. "Bojujete nyní za bezpečnost Ruska," řekl.

09:10 Vlajka Ruské federace.

Rusové slaví na Rudém náměstí v Moskvě Den vítězství. Očekává se, že během oslav promluví i prezident Vladimir Putin.

Foto: Reuters
08:52 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajina bojuje za nové vítězství a válku s Ruskem vyhraje, řekl dnes v Kyjevě ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při příležitosti oslav vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Ukrajince v poselství ale také upozornil, že cesta k porážce Ruska bude obtížná.

"Vyhráli jsme tehdy, vyhrajeme i teď," řekl podle agentury Unian Zelenskyj v projevu. Ukrajina čelí od 24. února ruské ozbrojené agresi, ruská armáda se nyní snaží postupovat především na východě země.

08:47

Britské ministerstvo obrany s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky dnes upozornilo, že Rusko pravděpodobně značně vyčerpalo své zásoby přesné munice. Invaze na Ukrajinu odhalila nedostatky ve schopnosti ruských sil provádět přesné údery ve velkém měřítku, a tak Rusko podrobilo ukrajinská města intenzivnímu bombardování jen s malým či vůbec žádným ohledem na civilní oběti.

O tom, že Rusku dochází přesná munice, už v březnu informoval také Pentagon.

07:40

Ruská vojska soustřeďují síly a chystají se útočit v Doněcké oblasti na obce Siversk, Slovjansk, Lysyčansk a Avdijivku u Izjumu v Charkovské oblasti. Zůstává vysoká pravděpodobnost raketových úderů po celé Ukrajině, uvedl ukrajinský generální štáb.

"Nepřítel zvýšil palebnou sílu a snaží se prorazit ukrajinskou obranu," upozornil štáb. Ruské jednotky podle Kyjeva nepolevují v útocích na východě země s cílem úplně ovládnout území Doněcké a Luhanské oblasti a udržet pozemní most mezi okupovaným Donbasem a Krymem. Pokračují přesuny sil a vojenské techniky s cílem doplnit jednotky, které v předchozích bojích na Ukrajině utrpěly značné ztráty.

07:27

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli ocenil medailí i psa, který od začátku ruské invaze na Ukrajinu pomohl najít přes 200 min a další nevybuchlé munice. Ocenění dostal společně se svým pánem, pyrotechnikem Mychajlem Iljevem. Informovala o tom agentura Reuters.

Jack Russel teriér, který dostal jméno Patron, se stal v posledních týdnech zřejmě nejslavnějším psem na Ukrajině. Prezident Zelenskyj mu udělil medaili na tiskové konferenci při návštěvě kanadského premiéra Justina Trudeaua. Patron zaštěkal a vesele vrtěl ocáskem, čímž vyvolal smích přítomných, popsala agentura Reuters. Trudeau i Zelenskyj přitom jakoby hledali po kapsách pamlsky, ale žádné neměli.

07:19

Bulharsko nepodpoří nový balík sankcí Evropské unie vůči Rusku, pokud nedostane také výjimku na chystané embargo na dovoz ruské ropy. Podle agentury Reuters to řekl v neděli večer bulharský vicepremiér Asen Vasilev. O návrhu sankcí mají dnes či v úterý znovu jednat velvyslanci zemí EU, kteří se na něm podle nedělní informace serveru Politico zatím neshodli.

"Naše pozice je jasná. Pokud bude výjimka pro některé země, chceme ji také. Pokud ji nedostaneme, nepodpoříme sankce," řekl Vasilev v neděli bulharské televizi BNT. O přechodné období na ropné embargo usilují také Česká republika, Maďarsko a Slovensko, jimž už Evropská komise (EK) výjimku navrhla poskytnout.

07:17

Ruská vojska soustřeďují síly a chystají se útočit u Doněcka a u Izjumu, je vysoká pravděpodobnost raketových úderů po celé Ukrajině, oznámil Kyjev.

06:48 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin bude chtít podle západních představitelů využít symbolického významu, který v Rusku svátek 9. května představuje.

Ve snaze vyzdvihnout alespoň dílčí úspěchy Ruska na Ukrajině může šéf Kremlu například oznámit úplné ovládnutí města Mariupol nebo učinit kroky pro připojení separatistických regionů na východě Ukrajiny. Mohl by také poukázat na eskalaci konfliktu a zdůraznit potřebu většího nasazení.

06:22

Moskva a další ruská města si každoročně vítězství nad nacismem připomínají velkolepými vojenskými přehlídkami. Letos nebyli do Moskvy pozváni žádní zahraniční představitelé a také vojenské techniky a vojáků bude podle médií na přehlídce méně než v loňském roce.

Do přehlídky se ale zapojí účastníci ruské invaze na Ukrajinu, kterou Moskva označuje jako speciální operaci s cílem demilitarizace a "denacifikace" sousední země.

06:00 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Moskvě přednese u příležitosti 77. výročí porážky nacistického Německa projev, který bude ve světě ostře sledován s ohledem na další vývoj války na Ukrajině.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov minulý týden popřel, že by se prezident chystal 9. května vyhlásit Ukrajině oficiálně válku. Zároveň popřel, že v tento den Rusko vyhlásí všeobecnou mobilizaci.

22:49

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes prohlásil, že při sobotním ruském útoku na školu v obci Bilohorivka zahynulo asi šedesát lidí.

Ve škole, která sloužila jako kryt, se schovávalo asi devadesát lidí, třicet z nich se podařilo zachránit, uvedl již dříve gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

Na školu v Bilohorivce na východě Ukrajiny podle místních představitelů dopadla v sobotu odpoledne ruská bomba. Zelenskyj se o incidentu podle agentury Reuters zmínil na virtuální schůzce představitelů skupiny nejsilnějších ekonomik G7.

Gubernátor oblasti Hajdaj předtím sdělil, že záchranáři v troskách školy našli dvě oběti a třicítku lidí zachránili. "Šedesát lidí pravděpodobně zemřelo pod troskami," napsal Hajdaj na sociální síti Telegram.

21:40

Do města Záporoží, které je pod správou kyjevských úřadů, dnes přijel konvoj autobusů s lidmi, kteří byli evakuováni z jihovýchodu Ukrajiny. Je mezi nimi i čtyřicítka civilistů, kteří se ukrývali v ocelárnách Azovstal ve městě Mariupol obléhaném ruskou armádou. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na koordinátorku OSN pro Ukrajinu Osnat Lubraniovou.

Podle Lubraniové přijelo dnes večer do Záporoží v osmi autobusech 174 lidí evakuovaných z Mariupolu. Tím počet osob, které se podařilo z této oblasti za posledních deset dní dopravit do bezpečí, přesáhl 600.

"Naše práce tím ale neskončila. OSN ví, že mnoho lidí, kteří se v posledních dnech chtěli dostat do evakuačních konvojů, tu možnost nemělo," napsala Lubraniová v prohlášení. "Budeme jednat s oběma stranami konfliktu, abychom zajistili, že ti, co chtějí odejít, tak budou moci bezpečně učinit," dodala.

20:45

Kanadský premiér Justin Trudeau na dnešní společné tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě řekl, že Rusko spáchalo na Ukrajině válečné zločiny a zodpovědný za ně je jeho vůdce, prezident Vladimir Putin. Trudeau se tak vyjádřil po návštěvě města Irpiň nedaleko Kyjeva, které bylo značně poničené ruskými silami.

"Je jasné, že za tyto ohavné zločiny je zodpovědný Vladimir Putin," uvedl pak na společné tiskové konferenci se Zelenským kanadský premiér. "Musí být pohnán k odpovědnosti," dodal.

Trudeau ve svém projevu rovněž oznámil opětovné otevření kanadského velvyslanectví v Kyjevě a slíbil další zbraně a vojenské vybavení pro ukrajinskou armádu, aby mohla lépe čelit pokračující ruské invazi. Předseda kanadské vlády také uvedl, že jeho země se rozhodla přijmout nové sankce, které postihnou 40 ruských jednotlivců a pět firem, jež se podle Kanady podílejí na ruské operaci na Ukrajině.

19:26

Spojené státy dnes uvalily sankce na 27 členů vedení banky Gazprombank a také na tři ruské televizní stanice. Američanům navíc vláda zakázala poskytovat Rusům účetní a poradenské služby. Po dnešní virtuální konferenci představitelů skupiny nejsilnějších ekonomik G7 to v prohlášení uvedl Bílý dům.

Bílý dům uvedl, že mezi sankcionovanými televizními stanicemi, které jsou přímo či nepřímo kontrolovány státem, je Pervyj kanal, televizní stanice Rossija-1 a nyní prokremelská televize NTV.

Spojené státy na sankční seznam zařadily také osm vedoucích pracovníků banky Sberbank, která drží třetinu ruských bankovních aktiv. Přidaly na něj i Mezinárodní investiční banku (MIB) a jejích deset dceřiných společností.

19:02

Ruské ostřelování dnes zasáhlo ropnou rafinérii v městě Lysyčansk na východě Ukrajiny a poškodilo výrobní zařízení. Podle agentury Reuters o tom na sociální síti Telegram informoval gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

Rafinérii po zásahu zachvátily plameny, hasiči s nimi ale nemohou bojovat kvůli pokračující dělostřelecké palbě, uvedl Hajdaj.

Podle agentury Ukrinform předtím gubernátor Hajdaj sdělil, že po leteckých útocích v Luhanské oblasti, které zasáhly klíčovou infrastrukturu, jsou města Lysyčansk a Severodoněck bez dodávek elektřiny.

18:39

Německo má historickou povinnost pomoci Ukrajině v boji proti ruské agresi, zároveň ale neučiní nic, co by zemi a Severoatlantickou alianci zavedlo do války s Ruskem. V projevu k národu u příležitosti 77. výročí pádu nacismu v Německu a konce druhé světové války v Evropě to dnes prohlásil německý kancléř Olaf Scholz.

Scholz v projevu zdůraznil, že Německo má po zkušenosti s nacismem historickou povinnost pomoci napadené Ukrajině bránit její svobodu a právo. "Podporujeme Ukrajinu v jejím boji proti agresorovi. Kdybychom tak nečinili, znamenalo by to kapitulaci před čirým násilím," řekl.

Scholz řekl, že německá pomoc Ukrajině bude pokračovat, ale že má své limity, kterými jsou ochrana Německa a německých spojenců. Berlín proto podle kancléře bude dodržovat čtyři zásady. První je, že Německo bude vždy v podpoře Ukrajiny spolupracovat se spojenci v Evropě i za oceánem. "Za druhé budeme při všem, co děláme, dbát na to, abychom si sami udrželi obranné schopnosti," uvedl. Třetí zásadou je činit jen taková rozhodnutí, která budou mít pro Rusko větší škody než pro Němce a jejich spojence. "A za čtvrté, neučiníme žádné rozhodnutí, které by změnilo NATO ve válčící stranu. Tak to zůstane!", zdůraznil Scholz.

Podle kancléře nelze připustit další světovou válku, obzvláště pak válečný střet jaderných mocností. "To je poučení 8. května," řekl.

"Jsem ale hluboce přesvědčen, že Putin tuto válku nevyhraje a že Ukrajina ji přečká. Svoboda a bezpečnost zvítězí jako před 77 lety," dodal Scholz v závěru projevu.

18:21

Představitelé skupiny nejsilnějších ekonomik G7 se dnes zavázali ukončit závislost na ruské ropě, buď úplným zákazem nebo postupným ukončením dovozu. Po dnešní virtuální konferenci to lídři zemí skupiny uvedli v prohlášení, které zveřejnil Bílý dům. Skupina bude pokračovat v opatřeních proti ruským bankám, které jsou napojené na světovou ekonomiku a důležité pro ruský finanční systém.

G7 také znemožní poskytování klíčových služeb, na nichž je Rusko závislé a "vystupňuje" kampaň proti ruským elitám, které podporují prezidenta Vladimira Putina. Tím chtějí země kvůli ruské agresi vůči Ukrajině posílit izolaci Ruska ve všech odvětvích jeho hospodářství.

17:41

Země Evropské unie se stále neshodly na podobě nového balíku sankcí vůči Rusku, který by měl cílit na ropný sektor. Dohodu blokovalo znovu Maďarsko. Po dnešním jednání velvyslanců států EU to napsal server Politico. 

Podle diplomatů by měla nyní v Bruselu vzniknout nová verze kompromisního návrhu a v pondělí či úterý by o ní měli mít velvyslanci další jednání, píše Politico. V pondělí je také očekáváno vystoupení ruského prezidenta Vladimira Putina v Moskvě, kde si Rusko připomene 77. výročí konce druhé světové války.

Evropská komise před několika dny v rámci šestého balíku sankcí za pokračující ruskou invazi na Ukrajinu navrhla do konce roku zcela ukončit dovoz ropy z Ruska. Návrh původně počítal s roční výjimkou pro Maďarsko a Slovensko, které jsou na klíčové energetické surovině z Ruska nejvíce závislé. Bratislava i Budapešť prý ale embargo odmítly podpořit s požadavkem výrazně delšího přechodného období.

Čas na zajištění dostatečných zásob proudících Transalpinským ropovodem TAL z jihu Evropy si vyžádala i česká vláda. V pátek EK komise navrhla pro Česko výjimku z embarga na ruskou ropu do poloviny roku 2024, pro Maďarsko a Slovensko pak až do konce stejného roku.

16:55

Ukrajinská armáda se stáhla z města Popasna, o které v posledních týdnech sváděla těžké boje s ruskými silami. Oznámil to dnes gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj, podle nějž bylo město zcela zničeno.

"Naši vojáci se z Popasne stáhli do předem připravených opevněných pozic za městem," prohlásil gubernátor v ukrajinské televizi. "Město bylo více než dva měsíce ostřelováno a bylo prakticky srovnáno se zemí," dodal.

O všechna města v Luhanské oblasti se podle Hajdaje nyní tvrdě bojuje. Ruské plány "zcela se do 9. května Luhanské oblasti zmocnit" jsou ale nedosažitelné, řekl gubernátor.

16:22

Irpiň u Kyjeva překvapivě navštívil kanadský ministerský předseda Justin Trudeau. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na starostu města.

"Právě jsem měl tu čest mluvit s kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Přijel do Irpině, aby na vlastní oči viděl všechnu tu hrůzu, kterou ruští okupanti způsobili našemu městu. A samozřejmě byl šokován," napsal na telegramu podle agentury Ukrinform starosta Irpině, která se stala jedním ze symbolů ruské agrese.

16:08

"V řadách Rudé armády bojovala i při osvobozování někdejšího Československa řada Ukrajinců a Česko jim nyní splácí dluh podporou bojující Ukrajině i přijetím uprchlíků před ruskou invazí." Při dnešním uctění památky padlých ukrajinských vojáků Rudé armády v Praze na Olšanských hřbitovech to uvedl prezident Miloš Zeman.

Pietní akci na Olšanských hřbitovech dnes přihlížely desítky lidí. Mezi nimi i několik demonstrantů, kteří s sebou k čestnému pohřebišti rudoarmějců přinesli transparenty s nápisy jako "Stop war", "Sláva Ukrajině" či "Help Ukraine fight for our freedom" (Pomozte Ukrajině bojovat za naši svobodu). Objevovaly se i transparenty s nápisy směřujícími k prezidentu Zemanovi jako "Zeman je spoluzodpovědný za oběti na Ukrajině" nebo "Sláva Ukrajině - nemyslím to vážně - Váš Miloš Zeman".

Foto: ČTK
16:01

Na náměstí Republiky v Praze protestovalo několik stovek lidí proti postoji vlády k válce na Ukrajině. Protestující se vymezovali proti postoji české vlády k ruské invazi na Ukrajinu. Pořadatelé akce požadují, aby vládní kabinet přestal posílat Ukrajině zbraně a zasadil se o mírové řešení konfliktu. Účastníci podepsali výzvu vládě za mír a svobodu slova.

Podle pořadatelů česká vláda lidem lže o tom, že invaze nebyla vyprovokovaná. Jedním z důvodů války je podle nich neochota Evropské unie a Spojených států amerických jednat o bezpečnosti v oblasti.

Mluvčí pražské policie Jan Daněk ČTK řekl, že v jednu chvíli bylo na místě až 600 demonstrujících. Na protest dohlíželi policisté.

Řečníci se vymezili také proti tomu, jak o válce na Ukrajině informují média, nebo proti možnosti stíhat schvalování ruské agrese. Pořadatelé vyjádřili nesouhlas i se stíháním bývalého poslance Lubomíra Volného (Volný blok) za šíření poplašné zprávy kvůli příspěvku na sociálních sítích o léku ivermektin.

15:43

Irská kapela U2 uspořádala koncert v kyjevském metru. To nyní slouží jako kryt. Hudebníky do ukrajinské metropole pozval prezident Volodymyr Zelenskyj. Na Twitteru to uvedli frontman kapely Bono a kytarista The Edge.

 

15:39

Americká první dáma Jill Bidenová dnes nečekaně navštívila Ukrajinu. V Užhorodu, který leží u hranic se Slovenskem, se sešla s Olenou Zelenskou, manželkou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Informovala o tom agentura AP. Na ukrajinském území podle informací novinářů z jejího doprovodu pobyla Bidenová přibližně dvě hodiny.

Podle ukrajinských médií bylo setkání s Jill Bidenovou první příležitostí, kdy se manželka prezidenta Zelenského objevila na veřejnosti od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února. Olena Zelenská Bidenovou uvítala před jednou ze škol v Užhorodu, kde jsou umístěni uprchlíci z boji zasažených částí Ukrajiny, napsal zpravodajský server RBK Ukrajina.

"Chtěla jsem přijet na Den matek," řekla manželka amerického prezidenta Zelenské podle agentury AP. "Myslela jsem si, že je důležité Ukrajincům ukázat, že tato válka musí skončit, že je brutální a že Američané stojí na straně ukrajinského lidu," dodala Bidenová. Zelenská jí za její "odvážný čin" poděkovala. "Chápeme, co to obnáší, když sem první dáma USA přijíždí během války, kdy každý den probíhají vojenské akce, kdy se každý den ozývají letecké sirény - i dnes," řekla manželka ukrajinského prezidenta.

Jill Bidenová při setkání s ukrajinskou první dámou Olenou Zelenskou v Užhorodu.
Jill Bidenová při setkání s ukrajinskou první dámou Olenou Zelenskou v Užhorodu. | Foto: Reuters
14:13 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes popřál všem občanům Ukrajiny "klidnou a spravedlivou budoucnost". Na občany a vojenské veterány země, na kterou od konce února útočí jeho vojska, se obrátil v souvislosti se 77. výročím konce druhé světové války. Blahopřejné poselství adresoval Kreml tradičně také do dalších zemí někdejšího Sovětského svazu, v případě Ukrajiny a Gruzie se Putin obrátil na tamní "národy", u dalších postsovětských zemí oslovil také jejich lídry.

"Bohužel, nacismus nyní opět zvedá hlavu a snaží se vnutit nám svůj barbarský, nelidský řád. Je naší svatou povinností zabránit odplatě ideologických nástupců těch, kdo byli poraženi za Velké vlastenecké války. Veteránům Velké vlastenecké války upřímně přeji duševní statečnost, zdraví a dlouhý život a všem občanům Ukrajiny klidnou a spravedlivou budoucnost," uvedl ruský prezident podle webových stránek Kremlu.

14:12

Ukrajinští vojáci v ocelárnách Azovstal nemohou potvrdit, že se podařilo evakuovat všechny civilisty. Řekli to na online tiskové konferenci.

13:41 Vlajka Ruské federace.

Ruští vojáci vykrádají skytské zlato a ničí skytské hroby staré více než 2200 let. Ukrajinská kulturní inspekce podle listu The Sunday Times zjistila, že ruské jednotky poškodily pohřební mohyly z prvního tisíciletí před naším letopočtem.

Tyto kurgany mohou být až 15 metrů vysoké a Rusové, kteří na sousední Ukrajinu zaútočili 24. února, si na nich ve stepním terénu udělali pozice pro své dělostřelectvo. Zástupci Britského muzea upozornili, že zničení těchto památek skytské kultury znamená ztrátu pro celé lidstvo.

Ukrajinské ministerstvo kultury oznámilo, že hroby byly poničeny v Chersonské oblasti. Skytové náleželi ke kmenům, které od 7. století před naším letopočtem obývaly východ Evropy, dnešní Ukrajinu a jih Ruska.

12:16 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Na Ukrajině se odehrává krvavá rekonstrukce nacismu. Fanatické zopakování toho režimu, jeho idejí, slov a symbolů. Maniakálně detailní opakování krutostí a alibi, jež má to vše ospravedlnit. Opakování zločinů a pokus překonat 'učitele' a postavit ho na piedestal nejhoršího zla v lidské historii," uvedl v den výročí konce 2. světové války ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

12:14

Předseda koaličního poslaneckého klubu ODS Marek Benda uvedl, že Rusko páchá na Ukrajině válečné zločiny, byl by ale "lehce opatrný" s jejich označením za genocidu. Benda to řekl v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. S iniciativou přišli ve sněmovně koaliční lidovci, které o to požádal na dubnovém sjezdu strany ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis.

"Já dokonce s tezí o tom, že mluvit o genocidě, bych byl lehce opatrný. Genocida je opravdu nějaké mezinárodně vymezené slovo. Dějí se tam strašné válečné zločiny," uvedl Benda k situaci na Ukrajině. Nazvání ruského postupu na Ukrajině genocidou by mohlo podle Bendy relativizovat holokaust, někdejší události v Arménii nebo ve Rwandě.

11:59 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Známe cenu, jakou za toto poznání naši předkové zaplatili, víme, jak je důležité to předat potomkům. Ale netušili jsme, že naše generace bude svědkem znesvěcení slov, která, jak se ukázalo, neplatí pro všechny. My letos říkáme 'Už nikdy!' jinak. Slyšíme to jinak. Je to pro nás bolestné a kruté a není za tím vykřičník, ale otazník. Už nikdy? Zkuste to říct Ukrajině. Ve čtyři ráno 24. února bylo slovo 'Nikdy' vymazáno, rozbombardováno a rozstříleno stovkami raket, které vzbudily celou Ukrajinu. Slyšeli jsme výbuchy a znělo slovo 'Zase'," prohlásil ve videu prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.

11:58 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Ruská válka proti Ukrajině je návrat zla v podobě, v jaké ho svět poznal za nacismu." Ve velmi emotivním desetiminutovém videu natočeném v ulicích zničené obce Borodjanka k výročí konce druhé světové války to vysvětluje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Současné události na Ukrajině vztáhl k připomínkám konce největšího světového konfliktu, při nichž bývá zvykem komentovat válečné události slovy "Už nikdy!". Rusko podle Zelenského napadením Ukrajiny 24. února dokázalo, že tato slova už se použít nedají. Svět s nimi vystačil 77 let a teď je nucený připustit, že opakování zla v tehdejší podobě je možné, upozornil ukrajinský prezident.

"Každý rok spolu s ostatním civilizovaným světem 8. května uctíváme památku všech, kdo bránili tuto planetu před nacisty za druhé světové války. Miliony ztracených životů, poznamenaných osudů, umučených duší a milion důvodů říci zlu: Už nikdy!" říká na videu Zelenskyj.

11:18

Americká první dáma Jill Bidenová ocenila dobrovolníky a pracovníky krizového centra v Košicích, kam dnes zavítala při své návštěvě Slovenska. Setkala se tam také s uprchlíky z válkou zasažené Ukrajiny, napsal list Korzár.

Po návštěvě centra pro uprchlíky se Bidenová přesunula do jedné z košických základních škol, kde byly zřízeny třídy pro žáky z Ukrajiny. Její program na východním Slovensku zahrnuje také návštěvu největšího slovensko-ukrajinského hraničního přechodu Vyšné Nemecké-Užhorod, a to spolu se slovenským premiérem Eduardem Hegerem.

09:56 Vlajka Ruské federace.

Rusko tvrdí, že zničilo ukrajinskou válečnou loď a u Hadího ostrova sestřelilo dva ukrajinské bombardéry a jeden vrtulník.

08:36

V Luhanské oblasti ruští vojáci podle tamních úřadů útočili v sobotu odpoledne, kdy na školu v Bilohorivce, kde se ukrývalo 90 lidí, dopadla bomba. Dva lidé byli zatím nalezeni mrtví, třicet se podařilo zachránit. "Sedm z nich bylo zraněno. Šedesát lidí pravděpodobně zemřelo pod troskami," napsal podle agentury Reuters Hajdaj na telegramu.

08:35 Vlajka Ruské federace.

Rusko za válku Ukrajině denně vydá 900 milionů dolarů (21 miliard korun). Uvádí to americký týdeník Newsweek s odkazem na šéfredaktora vojenského zpravodajského serveru SOFREP Seana Spoontse. Ten do výdajů Moskvy počítá platby vojákům bojujícím na Ukrajině, zásobovaní municí a raketami a zajištění oprav poškozeného vojenského materiálu.

Spoonts k výdajům řadí také všechny vypálené rakety, například řízené střely s plochou dráhou letu stojí každá okolo 1,5 milionu dolarů. Jeho výpočet nezahrnuje ruské ztráty způsobené ekonomickými sankcemi, které byly na Rusko uvaleny. Podle Bílého domu tyto sankce mohou zůstat v platnosti, i kdyby Rusko svou armádu stáhlo.

07:29

 Rusko pokračuje v ofenzivě na východě Ukrajiny a připravuje se na útok u Izjumu, uvedl dnes ukrajinský generální štáb. Podle gubernátora Luhanské oblasti Serhije Hajdaje zemřeli nejméně dva lidé při ruském ostřelování školy v obci Bilohorivka, která sloužila jako kryt. Úřady se ale obávají, že mrtvých jsou tam desítky.

Generální štáb v pravidelném ranním hlášení také uvedl, že v Mariupolu se ruští vojáci nadále snaží blokovat ukrajinské síly v areálu oceláren Azovstal, který pomocí tanků a dělostřelectva ostřelují.

07:20

První dáma Spojených států Jill Bidenová dnes při své cestě po východní Evropě zavítá na východní Slovensko, kde se setká také s uprchlíky z Ukrajiny. Do Bratislavy Bidenová přiletěla v sobotu odpoledne z Rumunska, kde ocenila tamní vládu a humanitární organizace za pomoc Ukrajincům prchajícím před ruskou invazí.

07:14

Jihoukrajinskými městy Oděsa a Mykolajiv v noci na dnešek otřásly silné exploze, napsala s odvoláním na svědky agentura Unian. Zatím není jasné, co výbuchy způsobilo, ani zda jsou v zasažených městech oběti. Po celé zemi se zároveň rozezněly protiletecké sirény.

V Mykolajivu se krátce po půlnoci místního času ozvala série explozí následovaná střelbou. V Oděse lidé podle příspěvků na sociálních sítích zaznamenali výbuchy okolo 2:00 místního času (1:00 SELČ), píše Unian. Úřady se zatím k incidentům nevyjádřily.

Protiletecké sirény se v noci na dnešek rozezněly ve 21 ukrajinských oblastech a metropoli Kyjev, napsal list Ukrajinska pravda.

22:53

V ocelárnách Azovstal je i po sobotní evakuaci civilistů pravděpodobně ještě několik set obránců, kteří se odmítají vzdát, mnozí z nich jsou zranění. Agentura AP napsala, že ukrajinská vláda požádala mezinárodní organizace, aby pomohly z oceláren dostat i obránce. Prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že se do tohoto úsilí zapojilo několik zemí, ale žádnou nejmenoval. "Pracujeme také na diplomatické možnosti, jak naše vojáky dostat z Azovstalu," sdělil v sobotu prezident.

21:10

Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo ukončení evakuace civilistů z ocelárny Azovstal v Mariupolu. V online příspěvku ministerstvo uvedlo, že od čtvrtečního zahájení třídenní operace bylo evakuováno celkem 51 lidí.

19:54

Podle šéfa americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Williama Burnse je ruský prezident Vladimir Putin přesvědčen, že pokud na Ukrajině zdvojnásobí své válečné úsilí, dosáhne úspěchu. Burns to řekl na konferenci pořádané britským deníkem Financial Times. CIA podle jeho slov ale nezaznamenala žádné známky toho, že by se Kreml chystal použít taktické jaderné zbraně.

"Vzhledem k válečným výrokům, které jsme slyšeli od ruského vedení, ovšem nemůžeme brát tyto možnosti úplně na lehkou váhu," dodal ředitel americké tajné služby.

Moskva se o jaderných zbraních během války proti Ukrajině zmínila několikrát. Už krátce po začátku ruské invaze - 27. února - ruský prezident nařídil uvést jaderné síly do "zvláštního režimu" bojové pohotovosti.

18:49

Na jedné z hlavních kyjevských ulic stojí nová socha autora Dmytra Iva, která je vyobrazením Vladimira Putina. Dílo nese název "Zastřel se" a na destičce vedle sochy se píše: "Historie má pro válečné zločince dva osudy: soud, nebo… Putlere, chápeš tu zprávu?" Autor sochu umístil jen několik metrů od místa, kde do roku 2013 stávala socha Vladimira Iljiče Lenina.

18:31

Z oceláren Azovstal v ukrajinském Mariupolu již byli evakuováni všichni starci, ženy a děti. Na síti Telegram to dnes oznámila ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. 

"Prezidentův příkaz byl splněn: všechny ženy, děti a starší lidé byli z Azovstalu evakuováni," napsala Vereščuková. "Tato část humanitární operace byla dokončena," dodala.

17:06

Ukrajinská armáda v sobotu oznámila, že u Hadího ostrova v Černém moři potopila ruskou výsadkovou loď. Plavidlo patřící ruské černomořské flotile bylo zasaženo z bezpilotního letounu, napsala armáda Ukrajiny na sociální síti Telegram. Ke zprávě připojila i nedatované video zachycující údajný útok na loď. Agentura DPA uvedla, že pravdivost nahrávky nemohla být nezávisle ověřena a ruská strana incident nekomentovala.

16:49

Z komplexu mariupolských oceláren Azovstal se v sobotu podařilo evakuovat dalších 50 lidí. Oznámily to nejprve úřady Doněcké oblasti a po nich to potvrdila ukrajinská vláda.

"Rusové neustále provokují, nepřestali střílet, pokračovali v útocích. Podařilo se nám ale odvézt 50 civilistů. Jsou to ženy, děti a staří lidé. Evakuační operace bude pokračovat, nezastavíme ji," uvedl šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

16:21 Vlajka Ruské federace.

Washington koordinuje vojenské operace na Ukrajině, což se rovná přímému zapojení do vojenských operací proti Rusku. Na sociální síti Telegram to dnes napsal šéf dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin.

16:01 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes uspořádalo generální zkoušku vojenské přehlídky, kterou si země 9. května připomene porážku nacistického Německa v roce 1945. Do pondělního průvodu na Rudém náměstí v Moskvě se zapojí také účastníci invaze na Ukrajinu, informovala agentura TASS. Dodala také, že se zúčastnili už dnešního nácviku. Obecenstvo, jež mu přihlíželo, přivítalo aktéry okupace potleskem.

15:45

V Chersonské oblasti, již Rusové dobyli v březnu, podle The Kyiv Independent dochází k čistkám. Zástupce šéfa tamní správy Jurij Sobolevskyj řekl, že se invazní síly zbavují lidí, které považují za "ohrožení okupačního režimu". V oblasti podle něj pokračují únosy.

Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová řekla, že Moskva chce vydávat Ukrajincům v okupované Chersonské oblasti ruské občanství a zavést jako měnu rubl. Oblast se má také vrátit ke znaku z doby carského režimu. Podle Denisovové jsou lidé, kteří s okupací nesouhlasí, vystaveni fyzickému násilí - v mučicích celách je podle ní nyní zavřeno na 500 lidí.

15:34

Kyjevský server The Kyiv Independent informoval také o dvou mrtvých a devíti zraněných při ruském raketovém útoku na Kosťantynivku v Doněcké oblasti. V budově tamní střední školy začalo hořet a na místo přijeli záchranáři.

Další ruský raketový útok je hlášen ze Sumské oblasti. Zasaženy byly podle místního guvernéra Dmytra Žyvyckého obce Myropilske a Chotin a zraněný je jeden pohraničník. Informaci nelze nezávisle potvrdit. Ruská armáda se po počátečním postupu ze Sumské oblasti stáhla v dubnu.

15:28

Jihoukrajinské přístavní město Oděsa dnes zasáhlo šest raket, které vypálila ruská armáda. Podle agentury Reuters to uvedlo jižní velitelství ukrajinských sil. Podle něj čtyři rakety dopadly na továrnu na výrobu nábytku v obytné čtvrti a další dvě na letiště. Zda si útok vyžádal nějaké oběti, zatím není jasné.

13:28

Německá policie v pátek našla a zlikvidovala zápalné zařízení, které někdo dal do berlínského domu, kde bydlí novináři ruské státní agentury RIA Novosti. Informují o tom agentury Reuters a DPA, podle níž se zařízení nevznítilo a nikdo nebyl zraněn. Jestli šlo o pokus o útok na ruské novináře, podle policie není jasné. V budově jsou i kanceláře dalších firem.

"Okolnosti zatím nejsou známy," uvedla dnes policie, která na místo dorazila původně kvůli tomu, že někdo na budovu hodil lahev. Není tak ani zřejmé, jestli incident může souviset s ruskou agresí proti Ukrajině.

13:06

Německá policie v pátek zlikvidovala podezřelé zařízení, které našla v berlínském domě, kde bydlí novináři ruské agentury RIA Novosti. Uvedla to dnes agentura Reuters, podle níž nyní vyšetřovatelé zjišťují, jak nebezpečné zařízení bylo a jestli bylo zacílené proti ruské agentuře. Zařízení bylo zápalné, nevznítilo se však. Jestli šlo o útok, není jasné.

Rozhlasová a televizní stanice RBB napsala, že "podezřelou konstrukci s lahví" policisté objevili v pátek odpoledne ve světlíku budovy ve čtvrti Steglitz, která leží jihozápadně od centra německé metropole. "Jestli to bylo nebezpečné, nebo ne, nebo jestli si někdo dovolil odporný žert, zatím neumíme říct," uvedl policejní mluvčí. RIA Novosti nalezený předmět popsala jako kanystr omotaný dráty. Uvedla také, že v domě bydlí její korespondenti.

12:50

Americká první dáma Jill Bidenová dnes v Rumunsku ocenila tamní vládu a humanitární organizace za pomoc Ukrajincům prchajícím před ruskou invazí. Projevenou solidaritu označila za "úžasnou", ale také jen za začátek, napsala agentura AP.

"Je to úžasné, ta solidarita, jakou společně projevujete. Domnívám se, že je to bohužel jenom začátek. Rumuni jsou úžasní, když ty lidi přijímají ve svých domovech, nabízejí jim jídlo, oblečení a přístřeší," řekla Bidenová.

Budoucí americká první dáma Jill Bidenová.
Budoucí americká první dáma Jill Bidenová. | Foto: Reuters
12:37

Do Pardubic v poslední době přicházejí uprchlíci, kteří nemají doklady a nemohou prokázat, že prchají před válkou z Ukrajiny. Proces udělení víza tak trvá déle, běženci proto zůstávají bez pomoci, uvedl v otevřeném dopise primátor Martin Charvát (ANO). Dopis, jehož text má ČTK k dispozici, směřoval premiérovi Petru Fialovi (ODS) a ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).

V Pardubicích na vízum čeká od pondělí 2. května 49 uprchlíků, které centrum poslalo na ulici. "Když to systémově neumí řešit stát, pomohli jsme si. Hasiči vybudovali dočasné nouzové přístřeší, stanové městečko. Ale jeho kapacita je také plná," uvedl primátor.

12:35

Z moldavského separatistického regionu Podněstří jsou hlášeny čtyři noční výbuchy. Území podle všeho zasáhla munice vypálená z bezpilotních letadel. Oznámily to místní úřady, jež citovala agentura Reuters.

Podobné incidenty jsou z této oblasti ovládané separatisty s vazbami na Rusko hlášeny dva týdny a vyvolávají obavy, že se boje z Ukrajiny mohou rozšířit přes hranici. Z informace ministerstva nevyplývá, kdo je za nočními útoky. K těm z minulosti se nehlásila ukrajinská ani ruská armáda.

10:21 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že se ruským jednotkám podařilo zničit velký sklad ve městě Bohoduchiv s vojenským vybavením z Evropy a ze Spojených států, informuje agentura Reuters. 

09:20

Ruská armáda má v bojích na Ukrajině velké ztráty ve svých nejlepších jednotkách a přichází o pokročilou techniku. Ve svém pravidelném přehledu k situaci na Ukrajině to uvedlo britské ministerstvo obrany.

Podle britských informací přišla ruská armáda nejméně o jeden moderní tank T-90M. Nejlepší ruské jednotky včetně těch nasazených na Ukrajině jich mají k dispozici asi sto.

09:11

Česko zatím udělilo lidem prchajícím z Ukrajiny přes 330 tisíc víz dočasné ochrany. V pátek jich přibylo 1715, zhruba o 120 více než před týdnem.

08:33

Pražské centrum pro uprchlíky za posledních sedm dní odbavilo 4112 Ukrajinců, o 360 více než o týden dřív. Středisko celkem vyhledalo 84 219 uprchlíků.

08:08

Invaze ruských vojsk na Ukrajinu má negativní dopady také na zásoby dřevoviny po celém světě. V ohrožení tak jsou i dodávky, což by mohlo způsobit růst cen základních produktů, jako jsou papírové kapesníky nebo toaletní papír. Agentuře Bloomberg to řekl šéf společnosti Suzano Walter Schalka. Firma patří k největším světovým výrobcům buničiny.

Rusko je důležitým zdrojem dřeva pro Evropu, tento obchod byl však po invazi úplně zablokován, upozornil Schalka. Ruské dřevo také přišlo o globální certifikaci. To znamená, že producenti dřevoviny v Evropě, zvláště ve Skandinávii, budou mít omezené možnosti produkce. "Zásoby dřevoviny se postupně snižují, až mohou dosáhnout bodu zlomu, tedy nedostatku dřevoviny," řekl Schalka. "To se může stát."

07:53

Ukrajinec Vadym Myrnyčenko ze Záporoží má řemeslnou dílnu, kde běžně vyrábí repliky středověkých brnění. Nyní však řemeslníci připravují neprůstřelné náplně do vest pro armádu. "Jednoho dne jsme se s kamarádem rozhodli otestovat naše výrobky, naše meče a kosy. Tak jsme šli na střelnici a ukázalo se, že jejich kov dokáže zastavit kulky," říká pro AFP. 

Prvních dvanáct kusů, financovaných z darů zahraničních klientů, zdarma rozdal přátelům v armádě, policii a domobraně. Dalších asi 30 kusů prodal po 150 dolarech (3500 korun), což odpovídá nákladům na výrobu.

"Jeden známý, který měl ve vestě naše desky, se dostal pod ruskou palbu, ale díky nim zůstal naživu. Má jen zlomené žebro," raduje se Andrij Palij, Myrnyčenkův kamarád a spolupracovník. "Jsem velmi hrdý na to, že i my se podílíme na pomoci naší zemi," říká muž s dlouhým knírem a oholenými vlasy, až na mohutný cop na temeni.

07:01

Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc. Součástí nového balíčku je dělostřelecká munice, radary a další vybavení. Oznámil to americký prezident Joe Biden. Částku pomoci neupřesnil, jeden z úředníků však agentuře Reuters řekl, že hodnota pomoci je 150 milionů USD (3,6 miliardy korun).

Biden dodal, že vláda již téměř vyčerpala finanční pomoc pro Ukrajinu. Vyzval Kongres, aby schválil navrhovaný balíček pomoci 33 miliard USD (783 miliard Kč). Od začátku invaze Moskvy na Ukrajinu koncem února již USA přislíbily nebo dodaly Kyjevu zbraně a munici za více než 3,7 miliardy USD (87,8 miliardy Kč).

07:00

Itálie zabavila luxusní jachtu Šeherezáda, o které se spekulovalo, že patří ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Uvedlo to dnes večer místní ministerstvo financí. Přes 140 metrů dlouhé plavidlo se nacházelo na údržbě v jednom přístavu v Toskánsku. 

Při vyšetřování italská finanční policie zjistila, že loď má významné ekonomické vazby na subjekty a osoby, jež jsou na sankčních seznamech Evropské unie. Dále ale jejich identitu nekomentovala.

22:31

Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně přijala své první prohlášení od zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Vyjádřila v něm silnou podporu snahám generálního tajemníka Antónia Guterrese najít mírové řešení. Text, který podpořilo i Rusko, nepoužívá slova válka, konflikt ani invaze, upozorňuje agentura AP.

"Rada bezpečnosti vyjadřuje hluboké znepokojení s ohledem na zachování míru a bezpečnosti na Ukrajině," uvádí se v něm. "Rada bezpečnosti připomíná, že všechny členské státy se podle Charty OSN zavázaly řešit své mezinárodní spory mírovými prostředky," pokračuje text. Rada bezpečnosti generálního tajemníka zároveň vyzývá, aby ji o vývoji informoval.

22:06 Vlajka Ruské federace.

Rusko zůstane v Chersonu navždy, prohlásil dnes v tomto okupovaném městě na jihu Ukrajiny tajemník ruské vládnoucí strany Jednotné Rusko Andrej Turčak, jehož citovala agentura Interfax. Cherson a okolní oblast, která na jihu sousedí s už dříve anektovaným Krymem, ruská vojska dobyla začátkem března.

22:06

Britský premiér Boris Johnson vyzval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby zabránil takovému vyjednávání s Ruskem, které nahrává podle něj falešnému způsobu, jakým se Moskva vyjadřuje o válce na Ukrajině. S odvoláním na prohlášení britské vlády to dnes uvedla agentura Reuters. Johnson a Macron se shodli na tom, že západní vojenské mocnosti by měly těsněji koordinovat dlouhodobou bezpečnostní a ekonomickou podporu Ukrajiny, stejně jako úsilí o izolaci Ruska.

22:05 Vlajka Ruské federace.

Všichni evakuovaní byli podle Moskvy předáni do rukou Mezinárodního výboru Červeného kříže a OSN. Vedení armád Británie a Ukrajiny ráno v hlášení psala, že ruští vojáci pokračují v ostřelování komplexu.

22:05

"Dnes se nám podařilo z Azovstalu dostat 50 žen, dětí a starších lidí. Zítra budeme s evakuacemi pokračovat," upřesnila na telegramu Vereščuková. Dodala, že Rusko "neustále" porušovalo vyhlášené příměří. "Evakuace proto byly extrémně pomalé," dodala.

20:43

Fotografové agentury Reuters zachytili i menší města v okolí Kyjeva nebo vesnici nedaleko Černihivu. Na všech těchto místech zůstala nevybuchlá munice či úlomky raket.

20:03

Třetí autobus s 23 civilisty v pátek údajně opustil hutnický komplex Azovstal v Mariupolu, který je obležený ruskými silami, uvedla ruská státní tisková agentura TASS s odvoláním na svého zpravodaje na místě.

Už dříve v pátek bylo až 25 civilistů včetně dětí údajně vyvezeno ve dvou autobusech z oceláren do přijímacího tábora v Rusy kontrolovaném městě Bezimenne.

18:23

Ruský servis BBC na základě otevřených zdrojů získal potvrzená jména už 2120 ruských vojáků, kteří byli zabiti během bojových operací na Ukrajině. Tento seznam BBC a tým dobrovolníků doplňují od začátku ruského vpádu před 72 dny, a to pouze na základě konkrétních informací o zabitém, včetně úplného jména a hodnosti a pokud možno i místa, kde byl pohřben.

17:47

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková v pátek oznámila další výměnu zajatců s Ruskem, díky které se na svobodu dostalo 41 Ukrajinců a Ukrajinek. Vereščuková neupřesnila, za kolik zajatých Rusů byli vyměněni.

17:46

V aukční síni Christie’s v Londýně se za 90 000 liber (2,6 milionu Kč) vydražila flísová bunda v khaki barvě, kterou měl na sobě ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Britský premiér Boris Johnson, který aukci vedl, při té příležitosti označil Zelenského za "jednoho z nejúžasnějších vůdců moderní doby", informoval dnes list The Daily Telegraph. Aukce v Londýně se konala na podporu Ukrajiny.

15:52

Ruské síly na Ukrajině pokračují v ofenzivě v Doněcké a Luhanské oblasti na východě země, vyplývá z dnešního pravidelného hlášení generálního štábu ukrajinské armády. Rusové se podle něj snaží získat plnou kontrolu nad obcí Popasna, obnovili útoky na Lyman a Siversk. Ukrajinské síly v Doněcké a Luhanské oblasti podle štábu odrazily 11 útoků, zničily osm tanků a 11 dalších obrněných vozů.

Foto: Aktuálně.cz
15:36 Vlajka Ruské federace.

Kreml oznámil, že oslavy Dne vítězství 9. května v Mariupolu nebudou. Dříve se objevily spekulace, že kromě Moskvy a dalších ruských měst má být vojenská přehlídka i v dobytém a zničeném ukrajinském městě.

Záběr z přístavního města Mariupol na Ukrajině, které čelí ruské invazi a ničivému bombardování.
Záběr z přístavního města Mariupol na Ukrajině, které čelí ruské invazi a ničivému bombardování. | Foto: Reuters
15:33

Patriarcha Ruské pravoslavné církve Kirill dnes vyzval k modlitbám za to, aby nevypukla světová válka.

15:03

Velvyslanci při EU mají na klopách nové placky na podporu Ukrajiny. Placky pocházejí z Česka, vyrábí je jednadvacetiletá Barbora Koulová. Dívka, u které se v létě 2015 projevila netušená cévní vada, která jí způsobila kolaps a masivní krvácení do mozku. Barbora ochrnula na pravou polovinu těla a ztratila schopnost plynulé řeči. Nyní však pracuje na brigádách a vytvořila například těchto 800 placek.

14:57

V Černém moři u Hadího ostrova hoří ruská fregata, píše agentura Unian s odkazem na zpravodajský portál Dumska z Oděsy. Podle informací tohoto webu zasáhla plavidlo ukrajinská protilodní střela Neptun. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury TASS řekl, že Moskva nemá o poškození ruské lodi v Černém moři informace.

Na lodi podle ukrajinských médií došlo k výbuchu a posléze začala hořet. Na pomoc byla vyslána plavidla z poloostrova Krym, který je od roku 2014 pod kontrolou Ruska, a nad Černým mořem krouží ruské letouny, napsala agentura Unian. Informace o poškození lodi se na sociálních sítích objevila už ve čtvrtek večer. Podle informací médií má být poškozenou lodí fregata projektu 11356 Burevestnik (Buřňák), což jsou plavidla s naváděnými námořními a oceánskými raketami krátkého a dlouhého doletu

14:55

Na Ukrajině uvázlo kvůli blokádě černomořských přístavů včetně Mariupolu a problémům s infrastrukturou téměř 25 milionů tun obilí. Podle agentury Reuters to dnes uvedl zástupce Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Ukrajina byla podle údajů Mezinárodní rady pro obiloviny čtvrtým největším světovým vývozcem kukuřice v loňské sezoně a šestým vývozcem pšenice. Blokování obilí se považuje za jednu z příčin vysokých cen potravin, které v březnu podle FAO v důsledku ruské invaze na Ukrajinu dosáhly rekordního maxima.

14:53

Evropská komise navrhla pro Česko výjimku z embarga na ruskou ropu do poloviny roku 2024, pro Maďarsko a Slovensko pak až do konce stejného roku. Po jednání velvyslanců unijních zemí to dnes novinářům sdělil diplomatický zdroj, podle něhož státy přes pozitivní vývoj zatím nedospěly ke konečné shodě na nových sankcích. Podle informací ČTK bude nyní unijní exekutiva dojednávat další záruky pro Budapešť a Bratislavu. Velvyslanci by se měli znovu sejít o víkendu. Aby embargo začalo platit, státy jej musí schválit jednomyslně.

14:52 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že Rusko nemá skutečný zájem a vůli ukončit válku.

14:51

Ruské síly ostřelovaly vozidlo, které během příměří jelo evakuovat civilisty z mariupolských oceláren. Uvedlo to vedení města.

14:50

Dobrý den, vítejte u nového online přenosu k válce na Ukrajině. Starší informace najdete v tomto článku.

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 13. 5. 2022 7:26
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy