Kult vítězství a síly. Fotografie ukazují přehlídky na Rudém náměstí už za Stalina

Kult vítězství a síly. Fotografie ukazují přehlídky na Rudém náměstí už za Stalina
Jak ale vypadaly vojenské přehlídky na Rudém náměstí dříve? Tradici zavedl Stalin. Na snímku je přehlídka ze 7. listopadu 1946, konaná u příležitosti výročí bolševického převratu z roku 1917.
Pohled na Rudé náměstí 9. května roku 1963. Byla to předposlední Chruščovova přehlídka. V říjnu 1964 jej svrhl a nahradil Leonid Brežněv.
Tanky na Rudém náměstí, květen 1968 - 21. srpna vjely do Československa.
Tanky na Rudém náměstí v roce 2014. Krátce poté, co Rusko anektovalo Krym a začínala válka na Donbase na východě Ukrajiny.
Foto: Profimedia.cz
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
9. 5. 2022 6:15
V Rusku se 9. květen slaví jako Den vítězství. Rusové si připomínají výhru Sovětského svazu nad nacistickým Německem v roce 1945. Pro současné Rusko je vítězství v druhé světové válce nejdůležitější událostí moderních dějin a základem ruské identity. Letos oslavy probíhají v době ruské agrese proti Ukrajině. Podívejte se na fotografie z příprav nebo na historické snímky s Josifem Stalinem.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Jan Hirt vyhrál královskou 16. etapu Gira d'Italia a slaví v 31 letech životní úspěch. Vavřín získal na Giru jako pátý český cyklista v historii.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Světová zdravotnická organizace si do svého čela opět zvolila Etiopana Tedrose

Světová zdravotnická organizace (WHO) si v úterý na svém valném shromáždění v Ženevě do čela opět zvolila Etiopana Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse. Nynější generální ředitel WHO byl do funkce na dalších pět let znovuzvolen v tajném hlasování 155 delegáty ze 160.

Německý ministr Karl Lauterbach výsledek označil za velkolepý a plně zasloužený. Tedros v projevu po přísaze vyjádřil přesvědčení, že vyjádřená důvěra neplatí pouze jemu, ale celé "rodině WHO" a jeho kolegům a týmu.

První funkční období Tedrose ve funkci se vyznačovalo především bojem s pandemií covidu-19. Jeho dnešní znovuzvolení není nijak překvapivé, neboť 57letý bývalý etiopský ministr zdravotnictví a zahraničí byl jediným kandidátem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy