Evropská komise navrhuje pro Česko, Slovensko a Maďarsko výjimku z embarga na ropu

Přenos skončil
Nejmenovaný evropský diplomat uvedl pro agenturu Reuters, že Evropská komise navrhuje pro Česko, Slovensko a Maďarsko výjimku z embarga na dovoz ruské ropy. Pro Česko by to bylo do poloviny roku 2024, pro Slovensko a Maďarsko do konce roku 2024. Ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu sledujeme v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek
Přenos skončil

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • Situace v ocelárnách Azovstal v Mariupolu je nejasná. Ukrajinská prezidentská kancelář oznámila, že se podařilo z oceláren vytlačit ruské síly, které tam pronikly. Sami obránci toto tvrzení ale popřeli. 
 • Velitel ukrajinského pluku Azov uvedl, že Rusové nedodržují příměří, které by umožnilo evakuaci civilistů. Moskva vyhlásila dvoudenní klid zbraní ve středu. 
 • Ruské jednotky přišly za poslední den bojů o kontrolu několika pozic na Mykolajivskou a Chersonskou oblastí, uvedl to ukrajinský generální štáb.
 • Ruský prezident Vladimir Putin se omluvil izraelskému premiérovi za výroky šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova o tom, že Adolf Hitler měl židovské předky. 
15:12

Vážení čtenáři, z technických důvodů ukončujeme tento online přenos. Nové informace naleznete zde.

13:42

Velvyslancí zemí Evropské unie zatím nedospěli k finální dohodě o embargu na ruskou ropu, uvedl diplomatický zdroj. Jednání budou pokračovat o víkendu.

13:03

Ruská armáda se připravuje k pozemní ofenzivě proti městu Severodoněck, píše s odkazem na ukrajinské vojenské zdroje server Hromadske.

Foto: Aktuálně.cz
12:52

V návrhu nových sankcí proti Rusku figuruje na sankčním seznamu i Putinova partnerka a matka jeho tří dětí Alina Kabajevová.

12:10

Velvyslanci při EU mají na klopách nové placky na podporu Ukrajiny. Placky pocházejí z Česka, vyrábí je jednadvacetiletá Barbora Koulová. Dívka, u které se v létě 2015 projevila netušená cévní vada, která jí způsobila kolaps a masivní krvácení do mozku. Barbora ochrnula na pravou polovinu těla a ztratila schopnost plynulé řeči. Nyní však pracuje na brigádách a vytvořila například těchto 800 placek.

11:31

Podle zatím nepotvrzených zpráv hoří v Černém moři ruská fregata.

11:29 Vlajka Ruské federace.

Rusko nepoužije na Ukrajině jaderné zbraně, řekl podle agentury TASS zástupce ředitele tiskového oddělení ruského ministerstva zahraničí Alexej Zajcev. Nebylo by to podle něj v souladu s cíli "speciální vojenské operace", jak Moskva označuje svou ozbrojenou agresi vůči sousední zemi.

"Scénáře možného použití jaderných zbraní jsou jasně zakotveny v ruských doktrinálních dokumentech. Nelze je vztáhnout na uskutečnění úkolů, které byly stanoveny během speciální vojenské operace na Ukrajině," prohlásil Zajcev.

10:15

Evropská komise navrhuje pro Česko, Slovensko a Maďarsko výjimku z embarga na dovoz ruské ropy. Pro Česko do polovinu roku 2024, pro Slovensko a Maďarsko do konce roku 2024. Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný evropský diplomat.

 

Upravený návrh nových sankcí proti Rusku, který obecně počítá s ukončením dovozu ruské ropy na konci letošního roku, začali dnes ráno projednávat velvyslanci členských zemí Evropské unie. Ve snaze přesvědčit státy váhající s jeho podporou přišla podle zmíněného zdroje Reuters unijní exekutiva s několika dalšími ústupky včetně podpory investic do nové ropné infrastruktury.

10:01

"Naše místo je na straně Ukrajiny. Chceme, aby Ukrajina tuto válku vyhrála," řekl šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

9:48

Americký Institut pro studium války (ISW) předpokládá, že Rusové během několika dní ovládnou huť Azovstal v Mariupolu, ale na duhé straně ukrajinská armáda vytlačí ruské jednotky z okolí Charkova.

Foto: Aktuálně.cz
9:35

Shrnutí nejnovějších událostí od britské vojenské rozvědky

9:34

Ruské bombardování zasáhlo nemocnici ve městě Kupjansk nedaleko Charkova, píše ukrajinský server Hromadske. V nemocnici se nachází zhruba tři stovky lidí.

08:37

Německo dodá Ukrajině sedm samohybných houfnic PzH 2000. Oznámila to dnes podle agentury DPA německá ministryně obrany Christine Lambrechtová ve slovenské Sliači. Výcvik ukrajinských vojáků v používání těchto houfnic může začít v Německu už příští týden, dodala ministryně.

Lambrechtová novinářům řekla, že sedm německých houfnic posílí dodávku pěti těchto zbraní, které Ukrajině slíbilo Nizozemsko. Právě s nizozemskou kolegyní se má dnes německá ministryně ve Sliači setkat. Podle agentury DPA Lambrechtová na Slovensku navštívila německé vojáky, kteří jsou součástí posílení východního křídla NATO a ovládají systémy protivzdušné obrany Patriot.

Německý tisk už na konci dubna informoval, že německá vláda o poskytnutí několika houfnic PzH 2000 Ukrajině uvažuje. Berlín dlouho dodávky těžkých zbraní Kyjevu odmítal, svůj postoj ale na konci dubna změnil po sílící kritice.

08:36

Maďarsko nemůže přijmout návrh Evropské komise (EK) týkající se sankcí na dovoz ruské ropy v jeho současné podobě, oznámil podle Reuters premiér země Viktor Orbán. Přijetí návrhu by podle něj totiž znamenalo "atomovou bombu" svrženou na maďarskou ekonomiku. Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová ve středu představila návrh do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie, dnes mají o věci v Bruselu jednat diplomaté členských zemí bloku.

07:35

Také britské ministerstvo obrany uvedlo, že Rusové pokračují s pozemními útoky na ocelárny. V průmyslovém komplexu jsou kromě vojáků také civilisté, které se nedaří z místa evakuovat.

Zintenzivnění snah o ovládnutí obrovského hutního komplexu a tím tedy také celého Mariupolu zřejmě souvisí s blížícími se oslavami 9. května, kdy si Rusko připomíná porážku nacistického Německa v roce 1945, sdělilo ve své pravidelné ranní zprávě k situaci na Ukrajině britské ministerstvo. Západní představitelé se totiž domnívají, že ruský prezident Vladimir Putin by v tento den rád ohlásil symbolický úspěch ve válce na Ukrajině, kterou odstartoval s cílem "denacifikace" země.

Pokusy o ovládnutí oceláren a zničení už týdny vzdorujících obránců znamenají pro Rusko ztráty lidské síly, vojenské techniky i munice. Ty budou dál narůstat a narušovat operační plány v jižní části Donbasu, upozornil Londýn.

07:25

Ruské síly s podporou letectva znovu útočí a pokouší se ovládnout části areálu oceláren Azovstal v Mariupolu, uvedl ukrajinský generální štáb.

06:46

Americké tajné služby Kyjevu poskytují klíčové informace o pohybech na bojišti, které jim pomáhají při obraně proti okupantům. Ukrajinci díky zpravodajským datům z USA dokázali lokalizovat a zabít několik ruských generálů, zjistil deník The New York Times.

22:06

Evropská unie navrhla v souvislosti s invazí ruských vojsk na Ukrajinu uvalit sankce na někdejší ruskou gymnastku Alinu Kabajevovou, která je podle médií přítelkyní prezidenta Vladimira Putina a stojí v čele velké mediální skupiny NMGUvedla to agentura Bloomberg s odkazem na dokument, do kterého měla možnost nahlédnout.

22:05

Stanice na svém webu píše, že se o příběhu rodiny poprvé dozvěděla při natáčení v jejím městě Černovohrad, jež se nachází asi hodinu cesty severně od Lvova. "Je to příběh jedné z rodin, jejichž osud určila válka," uvedla reportérka americké zpravodajské stanice ve videoreportáži, kterou stanice odvysílala už dříve.

22:05

V obklíčených mariupolských železárnách a ocelárnách Azovstal zemřela jednapadesátiletá Natalija Luhovská, která vstoupila do ukrajinského pluku Azov po smrti svého syna. Uvedla to dnes stanice CNN, podle níž byl syn Luhovské zabit na frontě v roce 2018.

21:44

Jedním z velkých témat českého předsednictví EU musí být energetická bezpečnost a energetická soběstačnost, řekl Fiala po jednání se Scholzem.

21:42

Problém tkví i v tom, že ukrajinský trh byl dříve zásobován palivem hlavně z Ruska, Běloruska a přes námořní přístavy, zatímco od vypuknutí války se benzin a nafta dostávají na Ukrajinu výlučně pozemní cestou z Evropy.

21:42

Kvůli ruským náletům na sklady paliv a jedinou rafinérii ve městě Kremenčuk se Ukrajina ve třetím měsíci války palčivě potýká s nedostatkem pohonných hmot, upozornila agentura Unian. U některých benzinových stanic byl proto zaveden i příděl "nejvýše pět litrů na nádrž", jinde benzin či nafta nejsou vůbec.

20:24

Světový potravinový program ve čtvrtek vyzval k obnovení provozu ukrajinských černomořských přístavů, na kterých závisí velká část ukrajinského exportu pšenice a obilí do chudších zemí. Vývoz zemědělských komodit navíc pomáhá i válkou sužované ukrajinské ekonomice. Bez dodávek pšenice a obilí z Ukrajiny a Ruska se neobejde řada států v Africe či na Blízkém východě.

19:55

Josep Borrell, vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku uvedl, že se členové unie téměř dohodli na nových sankcích vůči Rusku, včetně ropného embarga. 

19:09

Německo pomůže Česku nahradit zbrojní techniku, kterou Praha poskytne Ukrajině. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je podoba dohody konkrétní a týká se těžké techniky.

19:02

Polská strana představila nabídku, jak by bylo možné dopravit ropu do českých rafinerií v dřívějším termínu než za dva či tři roky, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

18:37

Česko v případě embarga na ruskou ropu potřebuje podle premiéra Petra Fialy (ODS) garance, že obyvatelé nezůstanou bez benzinu a nafty. Za klíčovou proto považuje evropskou solidaritu v cestě za energetickou nezávislostí na Rusku.

18:27 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin se omluvil za komentář ministra zahraničí Sergeje Lavrova o Hitlerovi, uvedl po telefonátu s šéfem Kremlu izraelský premiér Naftali Benet.

18:17 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtečním telefonátu izraelskému premiérovi Naftalimu Benetovi řekl, že Rusko je stále připraveno zajistit bezpečný průchod civilistům z obležených oceláren Azovstal v ukrajinském přístavu Mariupol, uvedl Kreml.

17:48

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání přijal pozvání prezidenta Miloše Zemana k návštěvě Česka. Podle Hradu jde o povzbudivou zprávu, která může v době zhoršující se situace v energetickém sektoru napomoci při snaze zbavit se závislosti na ruském plynu. Návštěva by se měla uskutečnit ve druhé polovině roku.

17:42

Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se s polským protějškem Zbigniewem Rauem shodl na nutnosti nadále pomáhat Ukrajině v boji za udržení suverenity. Rau to řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání ve Varšavě. Vyřešením otázky hnědouhelného dolu Turów se podle něj vrátila dynamika bilaterálních vztahů. Začátkem června by se měly uskutečnit mezivládní konzultace.

17:17

Český premiér Petr Fiala se dnes odpoledne na berlínském zámku Bellevue sešel s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Hlavními tématy jednání, jak Fiala předem avizoval, byly ruská invaze na Ukrajinu a česko-německé vztahy a spolupráce.

Fiala se na úvod schůzky podepsal v pamětní knize hostů. Po jednání s prezidentem nebyla plánována tisková konference, ale premiér chce později odpoledne na českém velvyslanectví vystoupit s komentářem pro česká média.

Fiala dnes po příletu do Berlína uctil ve věznici Plötzensee památku obětí, které tam popravili nacisté. Mezi popravenými bylo i 701 československých občanů. Poté navštívil Německou společnost pro zahraniční politiku (DGAP).

Vrcholem cesty je v 18:00 setkání s kancléřem Olafem Scholzem, který Fialu přijme s vojenskými poctami. Oba šéfové vlád jednání zakončí pracovní večeří.

16:54

Ukrajinští obránci Mariupolu v médiích popřeli tvrzení prezidentova poradce Arestovyče, podle kterého z oceláren Azovstal vytlačili ruské jednotky.

16:33 Vlajka Ruské federace.

V ulicích Moskvy, Petrohradu a dalších měst se už několik dní nacvičují vojenské přehlídky k ruskému Dni vítězství. Oslavy 77 let od konce druhé světové války budou od minulých let výrazně odlišné kvůli probíhající ruské agresi na Ukrajině.

16:25

Ukrajinské jednotky přešly u Charkova a Izjumu na východě země do protiútoku, uvedl dnes náčelník ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj ve zprávě o svém rozhovoru s nejvýše postaveným americkým generálem, šéfem sboru náčelníků štábů Markem Milleym. Současně požádal Spojené státy, aby Ukrajině dodaly moderní raketomety HIMARS a MLRS.

15:34

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier si dnes telefonoval se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským a dostal pozvání k návštěvě Kyjeva. Během hovoru se rozptýlilo předchozí napětí, sdělila poté mluvčí spolkového prezidenta.

Steinmeier chtěl v dubnu navštívit Kyjev společně se svými protějšky z Polska a pobaltských států. Připustil však, že v metropoli země napadené ruskými vojsky nebyl vítán, a tak z jeho cesty sešlo, což pošramotilo německo-ukrajinské vztahy. Steinmeier je považován za jednoho z hlavních architektů těsných německo-ruských vztahů z posledních let.

14:48

Ukrajinští vojáci vytlačili ruské síly z areálu mariupolských oceláren Azovstal, uvedla podle agentury Unian ukrajinská prezidentská kancelář. Kreml nicméně tvrdí, že u areálu žádné boje neprobíhají.

14:42

Kvůli bojům se zastavil na Ukrajině provoz v jedné z největších tepelných elektráren v zemi. V Záporožské tepelné elektrárně totiž došlo uhlí a kvůli ruské blokádě města Enerhodar, u něhož se zařízení nachází, a zničené infrastruktuře v okolí ho nelze na místo dopravit. Podle webu Ekonomična pravda o tom informovali starosta Enerhodaru Dmytro Orlov a tiskové oddělení ukrajinské energetické společnosti DTEK.

14:41

Na dnešní mezinárodní dárcovské konferenci na pomoc Ukrajině ve Varšavě se vybralo 6,5 miliardy dolarů (152 miliard korun), oznámil polský premiér Mateusz Morawiecki.

Desítkami milionů eur na humanitární pomoc přispěla řada evropských zemí včetně Česka, které přislíbilo dalších 18 milionů eur (443 milionů korun). Evropská komise pošle 200 milionů eur (asi pět miliard korun) na pomoc lidem, kteří kvůli bojům na Ukrajině museli opustit domovy.

14:31

Česká vláda dá dalších 18 milionů eur (zhruba 443 milionů korun) na humanitární pomoc Ukrajině. Dosud Česko poskytlo pomoc v hodnotě 22 milionů eur (přes 540 milionů korun). Na dnešní dárcovské konferenci ve Varšavě to oznámil ministr zahraničí Jan Lipavský. Během českého předsednictví v Radě Evropské unie v druhé polovině roku by podle něj Česko též mohlo uspořádat dárcovskou konferenci.

14:30

Souhrn nejdůležitějších zpráv: 

 • Ukrajinští vojáci vytlačili ruské jednotky z oceláren Azovstal v Mariupolu, uvedla ukrajinská prezidentská kancelář. Sami obránci ale informaci popřeli. Kreml tvrdí, že na komplex neútočí.
 • Z Azovstalu byli nedávno evakuováni civilisté. Ti nyní popisují "pekelné podmínky" v krytech.
 • Mezitím pokračují ruské snahy ovládnout Doněckou a Luhanskou oblast na východě Ukrajiny.
 • Rusko však za poslední den přišlo o několik pozic na jihu u Mykolajivu a Chersonu, tvrdí ukrajinská armáda.
13:33

Úřady podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) poptaly čtyři soukromé ubytovatele pro romské uprchlíky z Ukrajiny. Začínají je ubytovávat i ve dvou státních objektech.

13:27

Ukrajina se musí přiblížit Evropské unii brzkým získáním postavení kandidáta na členství. Účastníkům dnešní dárcovské konference ve Varšavě to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který se připojil přes videospojení. Nestačí podle něj sliby a perspektivy, nutné jsou praktické kroky. Za Česko se konference účastní ministr zahraničí Jan Lipavský.

Sjednocená Evropa může být silnou odpovědí na ruskou agresi, míní Zelenskyj. "Členství Ukrajiny v Evropské unii musí být absolutní skutečností. Nestačí sliby a perspektivy, ale praktické kroky. Vím, že jsme na tyto kroky připraveni, a vy to víte též," řekl prezident země, která už od konce února čelí ruské agresi.

Konferenci dnes ve Varšavě spolupořádají Polsko a Švédsko, účastní se též předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová či předseda Evropské rady Charles Michel.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s britskou televizí BBC
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s britskou televizí BBC | Foto: ČTK
13:20

Události, které se na konci druhé světové války odehrály kolem Českého rozhlasu, ukazují, že slovo je zbraň. Platilo to nejen v roce 1945, ale ještě silněji to platí dnes. Platí to, když zaznívají slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského i dezinformace, které zpochybňují důsledky války na Ukrajině. Na pietním aktu při příležitosti 77. výročí Pražského povstání to dnes řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

13:07 Vlajka Ruské federace.

Kreml dnes odmítl, že by ruští vojáci útočili na areál ocelárny Azovstal v jihoukrajinském Mariupolu, kde se dál brání ukrajinští vojáci a civilisté. Uvedla to ruská agentura TASS. Ukrajinská média i ukrajinští představitelé ve středu oznámili, že ruské jednotky do oceláren pronikly a na místě se tvrdě bojuje. O "krvavých bojích" v ocelárnách ve středu večer mluvil i jeden z velitelů bránící se ukrajinské strany.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novináře tázající se na informace Kyjeva odkázal na předchozí rozkaz ruského prezidenta Vladimira Putina, podle kterého nemají ruští vojáci na Azovstal útočit. Putin v dubnu nařídil, aby jeho armáda raději zbývající ukrajinské obránce v metalurgickém závodě zablokovala.

12:55 Vlajka Ruské federace.

Podle středečního sdělení ruského ministerstva obrany ozbrojené síly trénovaly v Kaliningradské oblasti "elektronické odpaly" raket Iskander a útoky na pomyslné cíle v podobě nepřátelských odpalovacích zařízení, letišť, chráněné infrastruktury, vojenského vybavení a velitelských stanovišť. Jednotky trénovaly také úder "v podmínkách radiace a chemické kontaminace", uvedl úřad.

Jaké další zbraně figurují v ruské i ukrajinské armádě? Podívejte se v grafice na Aktuálně.cz.

12:25 Vlajka Ruské federace.

Rusko vypovědělo sedm dánských diplomatů v reakci na to, že Kodaň začátkem dubna nařídila odjezd 15 pracovníkům ruského diplomatického zastoupení. Informovala o tom dnes agentura TASS s odvoláním na sdělení ruského ministerstva zahraničí. To uvedlo, že otevřeně protiruská dánská politika narušuje vzájemné vztahy, a vyjádřilo nesouhlas s tím, že Dánsko poskytuje vybavení ukrajinské armádě.

11:58

Bělorusko dělá všechno, co je v jeho silách, aby pomohlo ukončit válku na Ukrajině, snahu o mír ale hatí Kyjev svým nezájmem o mírová jednání, prohlásil v rozhovoru pro agenturu AP běloruský vůdce Alexandr Lukašenko. Hlava státu, který je důležitým spojencem Ruska a v prvních fázích konfliktu umožnil rozsáhlou invazi ruských jednotek na Ukrajinu ze svého území, také znovu odmítla, že by vojenské cvičení, které běloruská armáda zahájila ve středu, bylo jakoukoliv hrozbou pro sousední země.

"Jakoukoliv válku kategoricky považujeme za nepřijatelnou. Udělali jsme a dál děláme všechno pro to, aby válka nebyla. Právě díky mé maličkosti začala jednání mezi Ruskem a Ukrajinou," řekl Lukašenko. "Ale proč Ukrajina, na jejímž území de facto válka probíhá, máme tam vojenskou operaci, umírají lidé - proč Ukrajina na těchto jednáních nemá zájem?" dodal.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se sešel se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se sešel se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. | Foto: Reuters
11:07

Předsedkyně německého Spolkového sněmu Bärbel Basová navštíví jako dosud nejvýše postavená představitelka Německa Kyjev. Návštěva se uskuteční na pozvání jejího ukrajinského kolegy Ruslana Stefančuka, informovala agentura DPA.

Basová chce jet na Ukrajinu, aby tam společně se Stefančukem uctila památku všech obětí 2. světové války a aby vedla politické rozhovory. Ukrajina si připomíná konec světové války 8. května, tedy nadcházející neděli.

09:54

Ukrajinské síly ostřelovaly dvě vesnice v ruské Belgorodské oblasti, která hraničí s Ukrajinou, uvedl podle ruské agentury TASS oblastní gubernátor Vjačeslav Gladkov. Gubernátor upřesnil, že útok si nevyžádal oběti na životech ani zranění.

"Ukrajina ostřeluje Žuravljovku a Něchotějevku. V Něchotějevce byl zničen dům a garáž. Oběti mezi civilním obyvatelstvem nejsou," uvedl gubernátor. Dodal, že ve chvíli uveřejnění jeho oznámení, tedy po desáté hodině moskevského času (po deváté SELČ), ostřelování pokračovalo.

09:53 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda provedla v Kaliningradské oblasti simulované cvičení s taktickými raketami Iskander, které jsou schopné nést jaderné hlavice. S odkazem na sdělení ruského ministerstva obrany o tom informovala agentura AFP. Do cvičení na území ruské enklávy mezi Polskem a Litvou se zapojila více než stovka vojáků, kteří trénovali zaměřování raket na nejrůznější cíle i rychlé změny polohy odpalovacích vozidel v reakci na odvetné útoky.

09:33

Česko lidem zasaženým ruskou invazí na Ukrajinu vydalo od začátku války na konci února dosud 326 754 speciálních víz. Ve středu jich přibylo zhruba 1900, asi o 110 více než před týdnem. Údaje dnes na Twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra. Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) řekl, že řada lidí Česko také opouští, úřady ale nemají přehled o všech.

09:19

Shrnutí podle britského ministerstva obrany:

09:05 Vlajka Ruské federace.

Ruské tanky, jimž odlétávají jejich horní části, jsou poslední známkou toho, že ruská invaze na Ukrajinu nejde podle plánu. Počet zničených ruských tanků od začátku ofenzivy může být i několik set. Britský ministr obrany Ben Wallace tento týden odhadl, že Rusko jich ztratilo až 580, napsal web americké televize CNN.

08:46

Francouzská ministryně životního prostředí a energetiky Barbara Pompiliová ve čtvrtek uvedla, že je přesvědčena, že členské státy Evropské unie dosáhnou konsenzu o tom, jak ukončit dovoz ruské ropy do konce tohoto týdne.

08:41

Britský zpravodajský vydavatel Reach uvedl, že poptávka inzerentů za poslední dva měsíce klesla, protože válka na Ukrajině snížila množství obsahu, se kterým chtějí být značky spojeny, což vedlo ke klesajícímu růstu.

07:58 Vlajka Ruské federace.

Ruské jednotky přišly za poslední den bojů o kontrolu několika pozic na hranici mezi Mykolajivskou a Chersonskou oblastí, uvedl dnes ukrajinský generální štáb v pravidelném ranním sdělení. Ruská vojska podle něj dál útočí na východě Ukrajiny s cílem ovládnout Doněckou a Luhanskou oblast a udržet pozemní spojení s anektovaným Krymem. Podle gubernátora Luhanské oblasti Serhije Hajdaje zemřelo při ruských útocích za poslední den pět civilistů. Britské ministerstvo obrany uvedlo, že ve středu pokračovalo ostřelování napříč celou zemí, protože se Rusko snaží narušit ukrajinské zásobování.

07:35 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nočním projevu uvedl, že Ukrajina vyjednává a doufá, že bude možné dál zachraňovat lidi z Mariupolu včetně civilistů z tamních oceláren Azovstal. Podle ukrajinských činitelů je v podzemí oceláren stále i na 200 civilistů.

"Stále jsou tam civilisté, ženy, děti. Potřebujeme trvalý klid zbraní, abychom je zachránili," uvedl Zelenskyj, který slíbil pozastavení bojových aktivit během dne.

07:19

Bezpečnostní informační služba v dubnu varovala před tím, že se mezi ukrajinskými uprchlíky mohou nacházet lidé cíleně vyslaní Ruskou federací, kteří budou mít v Česku různé úkoly. 

06:53

Koordinátorka OSN pro Ukrajinu Osnat Lubraniová k evakuaci civilistů upřesnila, že lidé byli do Záporoží dopraveni z Mariupolu a měst Berďansk, Manhuš, Tokmak a Vasylivka. Mnozí z nich podle ní neměli nic jiného než oblečení, které měli právě na sobě. Nyní se jim mimo jiné dostává "velmi potřebné psychologické podpory", napsala agentura AP.

06:49

Do města Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny ve středu dorazilo něco přes 300 civilistů, kteří byli evakuovaní z bojových či okupovaných zón na jihu země včetně přístavu Mariupol. Pozdě večer to oznámili představitelé OSN a vlády v Kyjevě. Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková mluvila o 344 evakuovaných, zda mezi nimi byl i někdo z obléhaných mariupolských oceláren Azovstal, ale nebylo jasné.

06:41

USA poskytly ukrajinské armádě informace od zpravodajců, které jí pomohly zabít některé z ruských generálů padlých ve válce na Ukrajině. Nejmenovaní vysoce postavení američtí činitelé to řekli deníku The New York Times. Toto předávání poznatků je podle listu ukázkou širší snahy vlády prezidenta USA Joea Bidena poskytovat Ukrajině hlášení o dění na bojišti "v reálném čase".

06:27 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se spojil s izraelským premiérem Naftalim Bennettem a mluvil s ním o "skandálních" a naprosto nepřijatelných poznámkách" šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na video zveřejněné Zelenským. Lavrov o víkendu mimo jiné prohlásil, že vůdce nacistického Německa Adolf Hitler byl židovského původu, což Bennett v pondělí označil za lež.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s britskou televizí BBC
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s britskou televizí BBC | Foto: ČTK
06:17

Ruské jednotky na předměstí metropole v městech Hostomel, Buča či Irpiň po sobě zanechaly zničená sídliště, školy i další civilní budovy. 

23:11

Drtivá většina houfnic, které Spojené státy slíbily ukrajinské armádě, už je "v ukrajinských rukách", sdělil dnes novinářům vysoce postavený činitel amerického ministerstva obrany. Ukrajinci údajně za tři týdny od oznámení prvních dodávek převzali 90 procent z 90 vyčleněných dělostřeleckých systémů. Podle Washingtonu i Londýna se ruská armáda snaží bombardováním napříč Ukrajinou narušit zásobování včetně přesunu zbraní.

21:16

Moskva od čtvrtka do soboty otevře humanitární koridory z mariupolských oceláren Azovstal, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany.

21:16 Vlajka Ruské federace.

Generálplukovník Alexandr Lapin, který velí ruskému Centrálnímu vojenskému okruhu, vyznamenal "za odvahu a hrdinství" svého syna, velitele tankového pluku, který velel neúspěšným útokům na ukrajinská oblastní města Sumy a Černihiv. V ruské armádní televizi Zvezda se záběry z udělování vyznamenání objevily zrovna v den, kdy ruská armáda ohlásila ústup od Černihivu a Kyjeva, kde utrpěla značné ztráty, uvedla dnes na svém webu ruská redakce BBC. Armádní televize o příbuzenském vztahu mezi aktéry slavnostní ceremonie pomlčela.

21:15

Ruská raketa zasáhla centrum ukrajinského města Dnipro, škody jsou na železnici, hlásí místní úřady. Ostřelována byla i města Záporoží a Čerkasy. "Ostřelováno je centrum Dnipra. Nevycházíme z krytů!" napsal starosta města Borys Filatov na sociálních sítích. Šéf ukrajinských drah uvedl, že ostřelování mířilo na železnici, ale žádný železničář nebyl zabit a škody bude možné posoudit po skončení náletu.

21:14

Ukrajinské město Vasylkiv nedaleko Kyjeva pojmenuje nábřeží po britském premiérovi Borisovi JohnsonoviOznámila to dnes starostka města, podle které byl Johnson prvním evropským lídrem, jenž Ukrajině po vpádu ruských vojsk poskytl plnohodnotnou vojenskou pomoc. Informoval o tom server BBC.

21:13

Evropská pobočka největší ruské banky Sberbank bude zlikvidována do konce roku a věřitelé budou vyplaceni. Oznámila to ve středu rakouská centrální banka a úřad pro dohled nad finančním trhem FMA. Sberbank Europe má sídlo ve Vídni. Sberbank Europe byla uzavřena na příkaz Evropské centrální banky poté, co ECB varovala, že bance hrozí krach kvůli hromadnému vybírání vkladů v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

17:44

Země Evropské unie, které odmítnou embargo na dovoz ruské ropy, se stanou komplici válečných zločinů, uvedl dnes podle agentury AFP ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Návrh na zákaz dovozu ropy do unijních států dnes předložila Evropská komise, schválit ho musí jednomyslně všechny členské země. Například Maďarsko je ale proti, napsala agentura DPA s odvoláním na dnešní prohlášení šéfa maďarské diplomacie Pétera Szijjártóa.

Česko a Slovensko embargo, které by mělo platit od konce letošního roku, chtějí podpořit za předpokladu, že jim bude umožněn odklad. Blíže neupřesněnou výjimku chce i Bulharsko.

"Pokud některá z evropských zemí i nadále odmítá embargo ruské ropy, tak to je podle mě dobrý důvod říci, že se tato země podílí na zločinech páchaných Ruskem na ukrajinském území," řekl Kuleba a dodal, že taková země je na straně Ruska.

16:38

Mezi všemi hrůzami, které se odehrály během války na Ukrajině, vyniká ruské bombardování činoherního divadla v Mariupolu z 16. března jako dosud nejsmrtelnější známý útok proti civilistům. Napsala to dnes agentura AP, která na základě svého vyšetřování uvádí, že při této tragédii ve skutečnosti zemřelo více lidí, než se dosud odhadovalo. V budově a jejím okolí zahynulo téměř 600 osob, což je takřka dvojnásobek do této chvíle uváděných obětí, a mnoho přeživších hovoří ještě o vyšší bilanci, píše agentura.

AP rekonstruovala události, které se v osudný den odehrály uvnitř divadla, na základě výpovědí 23 přeživších, záchranářů a lidí, kteří byli důvěrně obeznámeni s jeho funkcí protileteckého krytu. Čerpala rovněž ze dvou sad půdorysů divadla, fotografií a videozáznamů pořízených uvnitř před, během a po osudném dni a také ze zpětné vazby odborníků, kteří metodiku přezkoumali.

Vybombardované divadlo v Mariupolu na satelitním snímku. Před ním je na dlažbě stále čitelný nápis "děti".
Vybombardované divadlo v Mariupolu na satelitním snímku. Před ním je na dlažbě stále čitelný nápis "děti". | Foto: Reuters
15:58

Pokud EU umožní výjimky z případného embarga na ruskou ropu, Bulharsko o ni bude usilovat, řekl dnes bulharský vicepremiér Asen Vasilev. Informovala o tom agentura Reuters. Návrh na úplný zákaz dovozu ruské ropy do konce letošního roku dnes představila Evropská komise, o výjimky v podobě odkladu nebo přechodného období bude žádat Česko či Slovensko.

Návrh na embargo EK představila jako součást šestého balíku sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Aby sankce vstoupily v platnost, musí je jednomyslně schválit členské země.

Podrobnosti o návrhu nových restrikcí proti Rusku čtěte zde:

15:51

Strategicky položený přístav Mariupol u Azovského moře obléhaly ruské jednotky a milice proruských separatistů od začátku března. Do zdevastovaného města dnes podle ukrajinské rozvědky přicestoval první zástupce šéfa ruské prezidentské kanceláře Sergej Kirijenko, aby zde zorganizoval oslavy 9. května. V tento den Rusko slaví sovětské vítězství ve druhé světové válce, a to i tradičními vojenskými přehlídkami v Moskvě a dalších městech.

"Mariupol se podle ruských plánů má stát středobodem oslav. Ve městě se nyní odklízejí z hlavních ulic ruiny, těla mrtvých a nevybuchlá ruská munice," citovala agentura Interfax-Ukrajina ze zprávy rozvědky. Současně se podle ní chystá propagandistická kampaň, která má Rusům předvést "radost" místních obyvatel z okupace, a proto Mariupol navštívil kremelský propagandista Vladimir Solovjov a šéf doněckých separatistů Denis Pušilin.

Tříčlenná rodina s malým dítětem kráčí ulicí přístavného města Mariupol. Jen pár kroků od nich leží střela.
Tříčlenná rodina s malým dítětem kráčí ulicí přístavného města Mariupol. Jen pár kroků od nich leží střela. | Foto: Reuters
15:50

O těžkých bojích o ocelárny Azovstal dnes informoval i starosta města Vadym Bojčenko. "Naši stateční chlapci brání tuto pevnost, ale je jim velice těžce, protože pevnost ostřelují (Rusové) těžkým dělostřelectvem, tanky a i z lodí a bombardují z letadel," řekl starosta ukrajinské televizi.

V ocelárnách podle starosty ještě zůstávají stovky civilistů, včetně více než 30 dětí. "Bohužel dnes vypadlo spojení, a tak nevíme, co se děje, zda jsou v bezpečí, anebo ne. Ještě včera spojení bylo, dneska nemohu nic komentovat," dodal starosta podle agentury Interfax-Ukrajina.

15:44

Ruské jednotky pronikly do oceláren Azovstal, poslední ukrajinské bašty v Mariupolu, o kterou se nyní tvrdě bojuje, napsal dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na nejmenované zdroje.

Ruský útok začal už v úterý večer po částečné evakuaci civilistů z oceláren, dnes se Rusové prodrali do areálu oceláren, které před tím bombardovali a ostřelovali. "V Azovstalu se odehrávají těžké boje. S ukrajinskými vojáky není spojení," napsal list.

Ocelárny Azovstal v Mariupolu.
Ocelárny Azovstal v Mariupolu. | Foto: Reuters
15:36

Pražská Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) otevřela v budově polikliniky na Karlově náměstí ordinaci praktického lékaře pro Ukrajince, nadále fungují i čtyři tzv. UA pointy na klinikách včetně dětské a gynekologické. V ordinaci se mohou uprchlíci zaregistrovat jako u běžného praktického lékaře, vydá jim třeba i potvrzení pro zaměstnání. Novinářům to dnes řekla náměstkyně pro nelékařská zdravotnická povolání VFN Dita Svobodová. Do budoucna chce nemocnice otevřít podobnou ordinaci i pro děti.

15:26

Káže o morálním úpadku Západu a je kategoricky proti jakékoliv toleranci homosexuality. Patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill je věrný spojenec prezidenta Vladimira Putina a obhajuje jeho invazi na Ukrajinu. 

15:16

Rusové v úterý zasáhli tři elektrické stanice ve Lvově na západě Ukrajiny. Došlo k výpadkům dodávek elektrického proudu, potíže měla podle ukrajinských úřadů i tamní zdravotnická zařízení. Zničeno bylo také mnoho oken a někde byly přerušeny dodávky vody. Na snímku je vidět Lvov den po útoku.

Ruský útok na elektrické stanice ve Lvově.
Ruský útok na elektrické stanice ve Lvově. | Foto: Reuters
15:09

Stále není jasné, kolik civilistů zemřelo při ruském bombardování krytu v divadle v jihoukrajinském Mariupolu. Nová analýza agentury AP ukazuje, že obětí je zřejmě až 600. Kryt byl přitom označen, vedle něj na zemi byl nápis "DĚTI" v ruštině.

14:50 Vlajka Ruské federace.

Londýn zakázal ruským firmám využívat služeb britských účetních a poradenských firem. Uvalil také sankce na některá ruská média, včetně stanice RT, dříve Russia Today, a Sputnik, která považuje za dezinformační zdroje šířící propagandu ruského prezidenta Vladimira Putina. Nový balík sankcí, který reaguje na ruské napadení Ukrajiny, oznámila britská ministryně zahraničí Liz Trussová.

14:18

Česko je připraveno podpořit zákaz dovozu ruské ropy do EU, pokud bude mít odklad do té doby, než bude navýšena kapacita ropovodů, které mohou do Česka ropu dopravit. Na tiskové konferenci po středečním jednání vlády to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česká vláda se snaží dosáhnout odkladu na dva, případně tři roky. Pak bude připravena podpořit šestý evropský sankční balíček.

14:03

Starosta Mariupolu uvedl, že v tamních ocelárnách Azovstal probíhají ve středu těžké boje. V komplexu jsou stále civilisté, včetně třiceti dětí, a také poslední mariupolští obránci. S nimi jsme ztratili spojení, dodal starosta Vadym Bojčenko.

13:30

Slovensko podle ministra hospodářství Richarda Sulíka souhlasí se zákazem dovozu ruské ropy do EU, žádá ale tříleté přechodné období. Sulík za lež označil dřívější informace některých médií, že se Bratislava k protiruským sankcím nepřipojí.

13:29

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • Ruští vojáci podle listu Ukrajinska pravda pronikli do oceláren Azovstal v Mariupolu a v závodu zuří těžké boje. Jedná se o poslední tvrz obránců města.
 • Západní představitelé si myslí, že by ruský prezident Vladimir Putin mohl 9. května oficiálně vyhlásit válku Ukrajině, což by mu umožnilo mobilizovat záložníky. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to však odmítl.
 • Evropská komise navrhla nové protiruské sankce, chce letos ukončit dovoz ruské ropy.
 • Evropská unie významně zvýší svoji vojenskou podporu Moldavska, které je ohrožené ruskou agresí, řekl předseda Evropské rady Charles Michel.
 • Ukrajinské úřady ve středu evakuovaly přes 300 lidí z obleženého Mariupolu a okolí.
12:58

Naši reportéři Jana Václavíková a Jakub Plíhal jsou právě v Moldavsku, kde se mimo jiné ptají lidí, zda nemají obavy z případných dalších kroků Ruska - například směrem k Podněstří. Jejich články a fotografie můžete očekávat během příštího týdne na Aktuálně.cz.

12:46

Úřady práce dostaly zatím asi 19 600 žádostí o solidární příspěvek na ubytování uprchlíků. Podporu vyplatily dosud asi polovině žadatelů. Některé žádosti je nutné opravit. Informovalo o tom dnes na Twitteru a na svém webu ministerstvo práce. O solidární příspěvek je možné žádat od 11. dubna. Lidé, kteří zdarma ubytují příchozí z válečných oblastí na nejméně 16 dnů v měsíci v kuse, mohou od státu na pokrytí nákladů získat 3000 korun na osobu. Na domácnost na měsíc je to pak nejvýš 12 tisíc korun.

12:45

Kampaň Dárek pro Putina začala vybírat peníze pro ukrajinskou armádu. Lidé mohou na nákup zbraní a vybavení pro vojáky přispět prostřednictvím fiktivního zbraňového internetového obchodu, který vznikl na webu zbraneproukrajinu.cz. Vybrat si na něm mohou z různých položek od munice přes zbraně až po těžkou vojenskou techniku. Za peníze následně budou nakoupeny skutečné zbraně podle ukrajinských potřeb. Na tiskové konferenci dnes projekt představili jeho organizátoři. Účelem je propagovat účet ukrajinské ambasády, který velvyslanectví na pomoc své armádě zřídilo již na počátku invaze. Češi na něj dosud poslali 1,111 miliardy korun, řekl ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis.

12:29 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil za nesmysly informace, že Vladimir Putin vyhlásí 9. května při oslavách Dne vítězství mobilizaci a válku Ukrajině.

12:26 Vlajka Ruské federace.

V Rusku propukl další "podezřelý" požár. Hoří průmyslová zóna ve městě Nižný Novgorod východně od Moskvy. Není jasné, kdo za sérií požárů a explozí stojí, samozřejmě se ale nabízí souvislost s válkou na Ukrajině.

12:23

Ruský prezident Vladimir Putin špatně odhadl situaci s invazí na Ukrajinu. Nyní čelí silnějším a jednotnějším NATO a Evropské unii, prohlásil německý kancléř Olaf Scholz.

11:45 Vlajka Ruské federace.

Rusko považuje za legitimní útočit na Ukrajině na vozidla NATO převážející zbraně pro ukrajinské síly, řekl dnes podle agentury TASS ruský ministr obrany.

11:29

Evropská unie by měla začít připravovat balíček pro poválečnou obnovu Ukrajiny. V projevu před europoslanci to dnes uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která celkové náklady na rekonstrukci země odhaduje na stamiliardy eur. Řekla také, že úspěšná obnova připraví Ukrajinu na členství v EU.

"Chceme, aby Ukrajina válku vyhrála, a chceme jí také pomoci vyrovnat se s následky války," řekla šéfka komise. "Ukrajinci musí mít možnost zrekonstruovat zemi pro příští generace. Navrhuji, abychom začali pracovat na ambiciózním balíčku obnovy," dodala.

10:55

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) bude jednat v Haagu o podrobnostech stíhání válečných zločinů na Ukrajině. Očekává, že to bude patřit i mezi témata českého předsednictví v EU.

10:39

Evropská unie významně zvýší svoji vojenskou podporu Moldavska, řekl dnes podle agentury AFP při návštěvě Kišiněva předseda Evropské rady Charles Michel.

10:31 Kateřina Šafaříková

Evropská komise navrhla očekávané embargo na dovoz ruské ropy do EU. Během příštích šesti měsíců mají členské státy postupně přestat odebírat surovou ropu z Ruska a do konce letošního roku pak všechny ropné produkty. Více v článku Kateřiny Šafaříkové.

10:33

V šestém balíku evropských sankcí chybí mechanismus distribuce v souvislosti s případným zákazem dovozu ruské ropy do Evropské unie. Před dnešním jednáním vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Kabinet o dalším balíku protiruských postihů bude hovořit.

09:58 Vlajka Ruské federace.

Ruský vrchní rabín Berel Lazar označil výroky šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova o židovském původu Adolfa Hitlera za šokující. Naznačil, že by bylo dobré se za ně omluvit. List The Jerusalem Post k tomu napsal, že jde o nezvyklý postoj v Rusku, kde představitelé ostatních církví vyjadřují podporu ruské válce proti Ukrajině.

09:31

Česko vydalo lidem zasaženým ruskou invazí na Ukrajinu téměř 325 tisíc víz. V úterý jich přibylo 2000, zhruba o dvě stovky méně než minulý týden.

09:23

Evropská unie v rámci šestého balíku protiruských sankcí rovněž odpojí od mezinárodního platebního systému SWIFT největší ruskou banku Sberbank a dva další bankovní domy. Aby sankce vstoupily v platnost, musí je však jednomyslně schválit členské země. Podle diplomatů se čeká diskuse o ropném embargu. Maďarsko a Slovensko, které je odmítají podpořit, mají podle unijních činitelů dostat výjimku na dovoz ropy v příštím roce.

Evropská komise chce rovněž potrestat představitele ruské armády odpovědné za zvěrstva proti civilistům v Buče a za útok na Mariupol. Trojice ruských státních televizí šířících kremelskou propagandu má mít zakázáno vysílat v unijních zemích.

08:59

Země Evropské unie přestanou dovážet ruskou ropu a rafinované produkty, řekla ve středu šéfka Evropská komise Ursula von der Leyenová při návrhu šestého kola sankcí proti Moskvě za vedení války na Ukrajině.

"Do šesti měsíců postupně ukončíme ruské dodávky ropy a do konce roku rafinované produkty," řekla von der Leyenová Evropskému parlamentu a vyvolala potlesk zákonodárců. "Bude to úplný zákaz dovozu veškeré ruské ropy, mořem i potrubím, surové i rafinované."

"Nebude to jednoduché. Některé členské státy jsou silně závislé na ruské ropě. Ale my na tom prostě musíme pracovat," řekla von der Leyenová o návrhu, který ke vstupu v platnost vyžaduje souhlas všech 27 zemí EU.

08:53

Raiffeisen Bank International posuzuje všechny strategické možnosti pro budoucnost své jednotky Raiffeisenbank Rusko "až po pečlivě řízený odchod", uvedl rakouský věřitel podle Reuters.

08:24

Guvernér ukrajinské Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko řekl, že během evakuační akce opustilo Mariupol více autobusů. Dodal, že autobusy míří do Ukrajinci ovládaného Záporoží. Píše to Reuters.

Kolona autobusů opustila Mariupol ve středu v rámci nového pokusu Ukrajiny, OSN a Mezinárodního výboru Červeného kříže o evakuaci civilistů z jihoukrajinského města. Kyrylenko neupřesnil, zda byli evakuováni další civilisté z rozsáhlé ocelárny v Mariupolu, kde se poslední obránci města drží proti ruským silám.

08:05

Velení ruských ozbrojených sil nasadilo u ukrajinského Izjumu 22 praporních uskupení ve snaze proniknout do oblasti Donbasu. Ve své ranní zprávě o dění na Ukrajině to uvedlo britské ministerstvo obrany. Každá z těchto taktických jednotek má 600 až 800 vojáků a důstojníků, zhruba desítku tanků a disponuje značnou palebnou silou.

08:04

Ukrajina dostala od mezinárodních partnerů během ruské invaze pomoc ve výši 4,5 miliardy eur (přes 110 miliard korun), napsala agentura Ukrinform s odvoláním na premiéra Denyse Šmyhala. Poradkyně ukrajinského prezidenta Darja Zarivná informovala o více než 300 tisíc tunách humanitární pomoci, která dorazila do země od začátku války.

"Za poslední týden Světová banka převedla 500 milionů dolarů," řekl na středečním zasedání vlády Šmyhal a dodal, že se jedná o grantové prostředky, které Kyjev nebude muset vracet. Poskytnutá asistence pomohla vyplatit všechny sociální dávky a zahájit nové programy pomoci, dodal šéf vlády, jenž za podporu poděkoval.

07:41

Běloruské ozbrojené síly dnes zahájily rozsáhlé cvičení, které má prověřit jejich bojovou připravenost, oznámilo běloruské ministerstvo obrany. Informovala o tom agentura Reuters, která manévry označila za náhlé. Minsk zároveň na pozadí ruské invaze v sousední Ukrajině tvrdí, že cvičení nepředstavuje žádnou hrozbu pro sousední země anebo pro evropské společenství obecně.

06:25

O evakuaci lidí z Azovstalu mluvil v úterý večer ve svém videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Konečně jsou v naprostém bezpečí," řekl. Jejich záchrana je podle něho výsledkem velké snahy a dlouhých vyjednávání a pomoci různých zprostředkovatelů. Podílí se na ní zástupci OSN a Mezinárodního výboru Červeného kříže.

06:25

Agentura DPA podotýká, že v Mariupolu je evakuace plánovaná od nákupního centra Port City na západě města. Leží ovšem několik kilometrů od Azovstalu, kde se podle starosty Vadyma Bojčenka ukrývají asi dvě stovky civilistů a obránci Mariupolu.

Jinde ve městě je asi 100 000 civilistů, čtvrtina počtu, který tam žil před ruskou invazí na Ukrajinu. Město, které až na Azovstal ovládají Rusové, je do velké míry zničené.

Komplex oceláren Azovstal v Mariupolu.
Komplex oceláren Azovstal v Mariupolu. | Foto: Reuters
06:23

Ukrajinské úřady plánuji na dnešek evakuaci dalších civilistů z ruskými jednotkami obleženého přístavního města Mariupol. Podle agentury Unian o tom informovala vicepremiérka Iryna Vereščuková. V úterý OSN informovala o tom, že z mariupolských oceláren Azovstal, které jsou poslední výspou ukrajinského odporu v tomto strategicky položeném městě, se podařilo zachránit asi stovku lidí.

"Mariupolská humanitární operace pokračuje. Pokud to dovolí bezpečnostní situace, plánujeme na středu evakuaci z Mariupolu do Záporoží," cituje Unian Vereščukovou. Podle ní se ukrajinské úřady pokusí zajistit odvoz civilistů i z Vasylivky ležící jižně od Záporoží a města Tokmak ležícího několik desítek kilometrů na jihovýchod od Vasylivky.

23:05

V ukrajinské Doněcké oblasti dnes kvůli ruským útokům zemřelo 21 civilistů, informoval podle agentury Reuters gubernátor tohoto regionu Pavlo Kyrylenko. To je nejvyšší denní bilance od útoku v Kramatorsku ze začátku dubna, kde po zásahu nádraží ruskými raketami zůstalo 50 mrtvých. Dnes si nejméně deset životů vyžádalo ruské ostřelování koksovny ve městě Avdijivka.

21:54

Nejméně 16 mrtvých si vyžádala nehoda s účastí cisterny převážející benzin, linkového autobusu a auta v Rivnenské oblasti, píše Ukrajinska pravda.

21:14 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes obvinilo Izrael, že podporuje "neonacistický režim" v Kyjevě, informuje na svých internetových stránkách britský The Guardian. Upozorňuje, že eskaluje diplomatická roztržka mezi Moskvou a Izraelem, který je jedním z mála blízkých spojenců USA, již po ruském vpádu na Ukrajinu nezavedli sankce proti Kremlu, ani neposílají na Ukrajinu útočné zbraně.

20:47

Ve Lvově, v Dnipru, u Kyjeva a Kirovohradské obasti zahřměly v úterý večer silné výbuchy. Podle ukrajinských médií šlo o další ostřelování ukrajinských měst ruskými raketami a střelami s plochou dráhou letu.

20:31

S ruskou invazí na Ukrajinu nesouhlasí 81 procent lidí v Česku, souhlas naproti tomu vyjádřila desetina. Tři čtvrtiny lidí vnímají jako hlavního viníka války Rusko, téměř polovina ji chápe i jako boj za Česko. Šest z deseti Čechů si myslí, že dodávky zbraní Ukrajině jsou pro Česko nebezpečné, protože ho zatahují do války. Vyplývá to z dubnového průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnila agentura Focus.

Humanitární pomoc Ukrajině podporuje 88 procent lidí v Česku, pomoc válečným uprchlíkům 84 procent. Ubytovat a zaměstnat ukrajinské uprchlíky je připraveno 11 procent lidí. Podporu uprchlíkům za přílíš štědrou považuje 60 procent dotázaných a domnívají se, že na ni doplatí i Češi. S přímým vojenským zásahem proti Rusku souhlasí zhruba čtvrtina lidí, téměř dvě třetiny podporují sankce vůči Rusku a 60 procent je pro jeho vyloučení z Rady bezpečnosti OSN.

19:41 Vlajka Ruské federace.

V moldavském separatistickém regionu Podněstří se připravuje evakuace rodin ruských důstojníků, uvedl ukrajinský generální štáb ve večerním hlášení o situaci na bojišti. Stanice BBC poznamenala, že ve válečných podmínkách nelze toto tvrzení ověřit.

"Situace v Podněstří zůstává složitá. Jednotky ruských vojsk jsou nadále v plné bojové pohotovosti. Koná se příprava k evakuaci rodin důstojníků skupiny ruských vojsk," uvedlo ukrajinské velení bez dalších podobností.

19:37

Slovensko a Maďarsko nepodpoří balík unijních sankcí proti Rusku, které by mohly postupně zavést embargo na ruskou ropu. Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík uvedl, že jediná rafinerie v zemi, Slovnaft, nemůže okamžitě přejít z ruské na jiný druh ropy. Změna technologie by trvala několik let, dodal. Proto Slovensko podle něj požádá o výjimku ze sankcí.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó prohlásil, že jeho země nebude hlasovat pro žádné sankce, "které by znemožnily přepravu zemního plynu nebo ropy z Ruska do Maďarska". "Je to jednoduché: dodávky energie do Maďarska nemohou být ohroženy. Nikdo nemůže očekávat, že dopustíme, aby cenu války (na Ukrajině) platili Maďaři," řekl maďarský ministr zahraničí Szijjártó. Není jasné, zda Slovensko a Maďarsko získají výjimky ze sankcí.

19:12

Ukrajinská generální prokuratura se mohla splést, když za prvního přímo podezřelého z vražd civilistů ve městě Buča u Kyjeva označila Sergeje Koloceje, který pochází z běloruského města Mazyr. Uvedl to v úterý nezávislý běloruský server Zerkalo. "Po zveřejnění zprávy prokuratury na našem webu se s námi spojili četní Sergejovi známí. Zdá se, že s událostmi v Buči nemá nic společného," napsal server.

18:12

Nejméně deset civilistů bylo zabito a 15 zraněno při ruském ostřelování koksovny ve městě Avdijivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. "Rusové přesně věděli, kam míří. Dělníci právě skončili směnu a čekali na zastávce na autobus, který je odveze z továrny domů," uvedl doněcký gubernátor Pavlo Kyrylenko.

17:35

Ukrajinský parlament zakázal v zemi působení proruských stran, oznámila v úterý tamní média s odvoláním na poslance. Pro příslušný zákon, který zakazuje politické strany s programem zaměřeným na ospravedlňování či popírání ruské agrese či schvalování kroků proruských separatistů, hlasovala i část opozice.

"Na Ukrajině bude odteď zakázána činnost proruských stran. Poslanci podpořili toto rozhodnutí 330 hlasy," uvedla předsedkyně vládní strany Sluha národa Olena Šuljaková podle agentury Interfax-Ukrajina.

16:53

Ministerstvo vnitra neuznávaného Podněstří, ovládaného separatisty s vazbami na Rusko, dnes podle agentury TASS obvinilo Ukrajinu, že z jejího území odstartoval bezpilotní letoun s trhavinou a kanystrem se zápalnou směsí. Dron údajně v noci na dnešek zneškodnila protivzdušná obrana chránící televizní a rozhlasový vysílač v obci Majak. V Podněstří jsou rozmístěny ruské jednotky a panují obavy, že by mohly posloužit k otevření nové fronty proti Ukrajině.

16:17

Dánská premiérka Mette Frederiksenová dnes požádala svého indického protějška Naréndru Módího, aby se pokusil využít svého vlivu na Rusko k ukončení války proti Ukrajině. "(Ruský prezident Vladimir) Putin musí zastavit tuto válku," řekla Frederiksenová podle agentury AP. 

16:05

Z železáren a oceláren Azovstal v Mariupolu obklíčených ruskými silami se povedlo evakuovat 101 lidí. Většina z nich je nyní v Záporoží, které je pod kontrolou ukrajinských sil. Evakuovaným lidem se dostává humanitární pomoci včetně psychologické péče. Oznámila to dnes OSN, která se podílela na záchranné operaci s cílem evakuovat civilisty uvázlé v rozlehlém hutním komplexu, jenž zůstává poslední baštou ukrajinského odporu v Mariupolu.

"Díky operaci mohlo 101 žen, mužů, dětí a starších lidí konečně opustit bunkry pod ocelárnami Azovstal a po dvou měsících spatřit denní světlo," uvedla v prohlášení koordinátorka OSN pro Ukrajinu Osnat Lubraniová.

Ocelárny Azovstal v Mariupolu.
Ocelárny Azovstal v Mariupolu. | Foto: Reuters
15:14

Francouzský prezident Emmanuel Macron po více než měsíci po telefonu hovořil s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Hovor, který začal po poledni, trval dvě hodiny a deset minut. Státníci spolu naposledy hovořili 29. března. Podle agentury Interfax dnes Putin Macronovi řekl, že Moskva má stále zájem na dialogu s Kyjevem.

14:58

Slovenská firma Konštrukta Defence začíná opravovat ukrajinskou bojovou techniku. První objednávka je na obrněná vozidla, uvedl ministr obrany Jaroslav Naď.

14:40

Šéf německé opozice Friedrich Merz odcestoval do Kyjeva. Ve videovzkazu na Twitteru oznámil, že cesta vlakem je navzdory ruské invazi bezpečná a že ukrajinské úřady jsou velmi nápomocné. Merz bude v ukrajinské metropoli jednat s premiérem Denysem Šmyhalem nebo kyjevským primátorem Vitalijem Kličkem, naopak setkání s prezidentem Volodymyrem Zelenským není v plánu. "Noc v lůžkovém vagonu na cestě do Kyjeva. Máme před sebou zajímavou cestu," řekl Merz, který je předsedou opoziční konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) a zároveň šéfem poslanecké frakce CDU a její bavorské sestry Křesťansko-sociální unie (CSU).

14:22

Boris Johnson v projevu k ukrajinským zákonodárcům slíbil další vojenskou pomoc ve výši 300 milionů liber.

13:50

V případě omezení či zastavení dodávek plynu z Ruska by měl stát podle 52 procent lidí zajistit dodávky plynu z jiných zdrojů. Téměř polovina dotázaných si myslí, že by stát měl finančně pomáhat při zateplování domů a podporovat úspory energie, a podle dvou pětin lidí by měl podpořit také instalaci fotovoltaických panelů na střechy domů. Asi 13 procent respondentů se domnívá, že by stát měl zvýšit těžbu a spalování uhlí, a podle čtyř procent by neměl dělat nic. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury OMG pro Hnutí Duha, které v úterý hnutí představilo. Průzkumu, který se uskutečnil na přelomu března a dubna, se zúčastnilo 500 respondentů ve věku 15 až 64 let.

Z průzkumu dále vyplynulo, že 44 procent lidí v Česku plánuje využívat obnovitelné zdroje, většina by ale na jejich pořízení potřebovala finanční dotaci. Pětina (22 procent) dotázaných už obnovitelné zdroje využívá a třetina o jejich pořízení neuvažuje. Téměř tři čtvrtiny lidí jsou pro to, aby stát podporoval energetickou nezávislost na ruském plynu dotacemi na zateplování domů a solární panely, které by pokryly 95 procent nákladů.

13:47

"Zničili jste mýtus o Putinově neporazitelnosti," řekl britský premiér Boris Johnson v projevu k ukrajinskému parlamentu.

13:36

Jeden z velitelů ukrajinského pluku Azov Svjatoslav Palamar řekl deníku Ukrajinska Pravda, že ruští vojáci zahájili pozemní útok na huť Azovstal v Mariupolu. V troskách továrny se ukrývají ukrajinští obránci Mariupolu a zhruba dvě stovky civilistů.

13:28

Rusko porušilo zásadu, že hranice v Evropě se násilím nemění, a nelze proto vyloučit, že se o to ruská vláda pokusí i u dalších zemí. Dnes to po jednání s premiérkami Finska a Švédska Sannou Marinovou a Magdalenou Anderssonovou prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Švédsko a Finsko nyní zvažují, zda kvůli ruské agresi nevstoupí do Severoatlantické aliance. "Pro nás je samozřejmé, že když se rozhodnou být součástí NATO, pak mohou počítat s naší podporou," řekl Scholz.

13:00 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal nařízení o odvetných sankcích reagujících na nepřátelské kroky některých zemí a mezinárodních organizací vůči Rusku, informuje TASS.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters
12:58

Stále více izraelských politiků a vojenských představitelů je nakloněno myšlence zvýšit vojenskou pomoc Ukrajině. Podle izraelského deníku Haarec přibývá důkazů o krutostech, které páchají ruští vojáci na ukrajinských civilistech. Izrael dosud Ukrajině poskytl ochranné helmy a humanitární pomoc. Snažil se o neutrální pozici, což je podle Haarecu stále méně udržitelné.

Debata o rozšíření pomoci se očekává v Izraeli v příštích dnech. Mnoho představitelů je toho názoru, že mezi helmami a protiraketovým systémem Iron Dome je velké množství materiálu, který lze Ukrajině poskytnout.

12:23

Desítka států EU včetně Česka požádala Brusel o peníze na zvládnutí přílivu ukrajinských uprchlíků. Navrhují využít rezervy rozpočtu či nouzové fondy.

12:01

Kyjev hlásí, že od začátku války na Ukrajině padlo už přes 24 tisíc ruských vojáků. Moskva čísla padlých zveřejnila od začátku konfliktu jen dvakrát, naposledy uvedla 1351 mrtvých. Informace nelze nezávisle ověřit.

11:47

V pondělí bylo z obléhaného ukrajinského Mariupolu evakuováno 393 lidí, z toho 59 dětí, uvedlo dnes vedení separatistické Doněcké lidové republiky (DNR). Lidé směřovali do obce Bezimenne, která leží asi 30 kilometrů východně od Mariupolu na území Doněcké oblasti ovládané proruskými separatisty. Za dva měsíce bylo z města evakuováno do DNR 26 765 lidí, uvedlo vedení separatistické oblasti podle agentury Interfax.

11:06

Mariupol je v obležení ruských sil od začátku března a humanitární situace ve městě je podle různých zdrojů kritická. Ocelárny jsou v Mariupolu poslední baštou ukrajinského odporu a Rusové na ně podle Kyjeva nepřestávají útočit. V útrobách obrovského metalurgického komplexu je podle různých zdrojů ukryto přibližně 2000 ukrajinských bojovníků a stovky civilistů, někteří z nich tam jsou podle médií i řadu týdnů. V neděli se z areálu podařilo dostat přibližně 100 civilistů. Také v pondělí se z Azovstalu podařilo odvézt zhruba 100 lidí, oznámil podle agentury Unian starosta města Vadym Bojčenko. Dnes má přesun civilistů do bezpečí pokračovat.

10:59

Na Ukrajině se pohřešuje český občan, informace o jeho úmrtí ale nelze v tuto chvíli potvrdit. Dnes to sdělilo ministerstvo zahraničí k informacím serveru Voxpot, podle nějž přišel o život v zemi český dobrovolník poté, co se dostal pod palbu ruských vojáků v autě.

10:36

Válka se po více než dvou měsících od začátku invaze neodehrává už jen na Ukrajině, ale také v Rusku. V posledních týdnech zasáhly ničivé exploze či požáry ruské základny ve Voroněžské, Kurské a Bělgorodské oblasti, nedaleko hranic s Ukrajinou. Hořelo ve skladech s palivem i municí.

09:40 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin by mohl oficiálně vyhlásit Ukrajině válku, a to již 9. května, kdy se v Rusku slaví vítězství nad nacistickým Německem. Podle stanice CNN si to myslí někteří američtí a další západní představitelé. Tento krok by Putinovi umožnil nařídit plnou mobilizaci ruských záložníků.

Putin se podle západních představitelů nejspíše bude snažit využít symbolického významu, který v Rusku představuje svátek 9. května, kdy si země připomíná porážku nacistického Německa v roce 1945 a pořádá impozantní vojenskou přehlídku na Rudém náměstí v Moskvě. V tento den by mohl Putin buď oznámit vojenské úspěchy na Ukrajině, nebo poukázat na velké vyostření konfliktu. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price v pondělí řekl, že existuje "dobrý důvod se domnívat, že Rusové udělají vše pro to, aby 9. května využili k propagandistickým účelům".

Jedním ze scénářů podle CNN je, že šéf Kremlu vyhlásí oficiálně válku. K této možnosti se minulý týden přiklonil britský ministr obrany Ben Wallace v rozhovoru s britskou rozhlasovou stanicí LBC. Invazi na Ukrajinu zatím ruské vedení označuje za "speciální vojenskou operaci" a tvrdí, že jejím cílem je denacifikovat sousední zemi.

Vladimir Putin na Velikonoční bohoslužbě v Chrámu Krista Spasitele v Moskvě.
Vladimir Putin na Velikonoční bohoslužbě v Chrámu Krista Spasitele v Moskvě. | Foto: Reuters
09:38

Britské ministerstvo obrany přináší své pravidelné denní shrnutí:

09:34

Česko dalo v pondělí lidem zasaženým ruskou invazí 2800 speciálních víz, stejně jako minulý týden. Od počátku války dostalo víza téměř 323 tisíc Ukrajinců.

08:33

V Mariupolu obléhaném na jihovýchodě Ukrajiny ruskými jednotkami je stále uvězněno asi 100 000 civilistů. Přes dvě stovky z nich se spolu s obránci města ukrývají v rozsáhlých ocelárnách Azovstal, řekl podle agentury Reuters starosta města Vadym Bojčenko. V Doněcké oblasti zemřeli dnes při ruském ostřelování tři lidé, uvedla agentura Ukrinform.

Ocelárny Azovstal jsou v Mariupolu poslední baštou ukrajinského odporu a Rusové na ně podle Kyjeva nepřestávají útočit. V útrobách obrovského metalurgického komplexu je podle různých zdrojů ukryto přibližně 2000 ukrajinských bojovníků a stovky civilistů, někteří z nich tam jsou podle médií i řadu týdnů. V neděli se z areálu podařilo dostat přibližně 100 civilistů a evakuace mají nadále pokračovat. Mariupol je v obležení ruských sil od začátku března a humanitární situace ve městě je podle různých zdrojů kritická.

Ocelárny Azovstal v Mariupolu.
Ocelárny Azovstal v Mariupolu. | Foto: Reuters
08:15

Přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin:

 • Západní představitelé si myslí, že by prezident Vladimir Putin mohl 9. května oficiálně vyhlásit válku Ukrajině. Umožnilo by mu to mobilizovat záložníky.
 • Papež František řekl, že je připraven se v Moskvě setkat s prezidentem Vladimirem Putinem. Uvedl, že stále čeká na Putinovu odpověď.
 • Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva registruje na Ukrajině od začátku ruské invaze již 3153 civilních obětí.
 • Ukrajinci patrně zabili dalšího ruského generála. Při dělostřeleckém útoku u Izjumu na Donbase údajně zemřel generál Andrej Simonov.
 • Česká národní banka pravomocně odebrala bankovní licenci Sberbank. Městský soud v Praze ji pak v pondělí odpoledne poslal do likvidace.
 • Slovensko ani Maďarsko nepodpoří nový balík energetických sankcí Evropské unie. Bratislava požádá o výjimku z případného embarga na ruskou ropu, Budapešť nebude hlasovat pro žádné energetické sankce.
08:00

Uniper, největší německý dovozce ruského plynu, v úterý uvedl, že zůstává v jednání s Gazpromem a německou vládou o tom, jak realizovat požadavek Moskvy platit za plyn v rublech.

07:52

Papež František už v březnu nabídl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi schůzku ve snaze ukončit válku na Ukrajině. Zatím od Putina nedostal odpověď. Hlava katolické církve to řekla v rozhovoru, který dnes zveřejnil italský deník Corriere della Sera. Papež také potvrdil, že nepojede do Kyjeva, nejdříve se prý musí setkat s Putinem.

Papež rovněž v rozhovoru s italským deníkem uvedl, že před dvěma týdny mu maďarský premiér Viktor Orbán ve Vatikánu sdělil, že Putin plánuje ukončit válku 9. května. Ten den slaví Rusko konec druhé světové války.

07:49

Švýcarský orgán dohledu nad finančním trhem FINMA prodlužuje zákaz plateb a transakcí u švýcarské pobočky největšího ruského věřitele Sberbank v rámci balíčku ochranných opatření na pozadí rozšiřujících se sankcí a ruské invaze na Ukrajinu.

FINMA v březnu zakázala Sberbank (Switzerland) AG provádět platby a transakce a zavedla další opatření, která měla podle ní chránit věřitele.

22:26

Spojené státy mají "vysoce důvěryhodné" zprávy od rozvědek o tom, že se Moskva brzy pokusí anektovat část východní Ukrajiny, řekl novinářům americký velvyslanec při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Michael Carpenter. Připojení dvou takzvaných lidových republik vyhlášených na Donbase k Rusku by údajně mohlo přijít už v polovině května. Podle Carpentera má Moskva podobné úmysly také s Chersonskou oblastí na jihu Ukrajiny.

22:08

Čtyřiadvacet procent Čechů by bylo ochotno v případě napadení České republiky pomoci armádě bojovat s nepřítelem, 62 procent by se odmítlo do bojů zapojit. České armádě důvěřují dvě třetiny občanů, v její bojeschopnost ale věří o něco méně lidí, 51 procent, zatímco zhruba dvě pětiny v ni nevěří. Vyplynulo to z průzkumu společnosti NMS Market Research pro publicistický pořad České televize (ČT) Bilance. ČT poskytla výsledky průzkumu ČTK.

21:18

Ukrajinská prokuratura a policie identifikovaly prvního přímo podezřelého z brutálních vražd civilistů ve městě Buča, ležícím nedaleko Kyjeva. Podle ukrajinských úřadů se jedná o velitele oddílu ruské Národní gardy Sergeje Koloceje.

21:04

Americké ministerstvo obrany pozoruje v posledních dnech "nanejvýš minimální" úspěchy ruské armády na východě Ukrajiny, řekl médiím nejmenovaný vysoce postavený činitel Pentagonu. U Charkova se podle něj ukrajinským vojákům podařilo zatlačit invazní síly do vzdálenosti asi 40 kilometrů od města. Činitel také potvrdil dřívější informaci o výskytu ruského náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova na Ukrajině, situaci kolem jeho údajného zranění ovšem neobjasnil.

21:03

Evropská komise neví o státech EU či firmách z těchto zemí, které by za ruský plyn v souladu s požadavkem Moskvy platily v rublech. Pokud by na schéma navrhované prezidentem Vladimirem Putinem přistoupily, poruší unijní sankce. Po jednání ministrů energetiky zemí unie to novinářům řekla eurokomisařka Kadri Simsonová, podle níž hodlá sedmadvacítka dále za plyn platit v eurech či dolarech podle dosavadních smluv.

20:44

Portugalská státní tajemnice pro migraci Sara Guerreirová v pondělí rezignovala na funkci. Stalo se tak v době, kdy čelila kritice kvůli údajné špionáži ukrajinských uprchlíků ze strany lidí s vazbami na Rusko, kteří se angažují v pomoci migrantům, uvedla agentura EFE. Guerreirová ale náhlý odchod z funkce, v níž byla teprve od konce března, vysvětlila svými osobními důvody.

20:06 Vlajka Ruské federace.

Tři lidé zemřeli při požáru, který v neděli večer zachvátil jeden z objektů továrny v Permu na východě Ruska, v níž se vyrábí nejrůznější munice včetně například náplní pro odpalování střel s plochou dráhou letu. Informovalo o tom dnes několik ruských médií, z nichž podle některých došlo v prachárně k explozi.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se podobné zprávy o explozích a požárech v Rusku objevují poměrně často. Stejně jako v nejnovějším případě u nich ale není pozadí jednoznačné. Moskva v této souvislosti obviňuje ukrajinské síly, Kyjev se však k těmto incidentům nehlásí. 

19:57

Americké ministerstvo obrany pozoruje v posledních dnech "nanejvýš minimální" úspěchy ruské armády na východě Ukrajiny, řekl dnes médiím nejmenovaný vysoce postavený činitel Pentagonu. U Charkova se podle něj ukrajinským vojákům podařilo zatlačit invazní síly do vzdálenosti asi 40 kilometrů od města. Činitel také potvrdil dřívější informaci o výskytu ruského náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova na Ukrajině, situaci kolem jeho údajného zranění ovšem neobjasnil.

19:32

Přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin:

 • Ukrajinská prokuratura a policie identifikovaly prvního přímo podezřelého z brutálních vražd civilistů ve městě Buča.
 • Papež František řekl, že je připraven se v Moskvě setkat s prezidentem Vladimirem Putinem. Uvedl, že stále čeká na Putinovu odpověď.
 • Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva registruje na Ukrajině od začátku ruské invaze již 3153 civilních obětí.
 • Ukrajinci patrně zabili dalšího ruského generála. Při dělostřeleckém útoku u Izjumu na Donbase údajně zemřel generál Andrej Simonov.
 • Česká národní banka pravomocně odebrala bankovní licenci Sberbank. Městský soud v Praze ji pak v pondělí odpoledne poslal do likvidace.
19:20

Cílem Německa je, aby se Rusko stáhlo z ukrajinského území, řekl spolkový kancléř Olaf Scholz. Německo nikdy nepřijme anexi Krymu. Bez míru s Ukrajinou neskončí sankce.

18:59

Česko je za určitých okolností ochotno podpořit ukončení dovozu ruské ropy do konce letošního roku, o němž se v EU hovoří v souvislosti s novým balíkem protiruských sankcí. Patří také k velké většině unijních zemí, které i nadále nechtějí platit za ruský plyn v rublech, jak požaduje Moskva. Novinářům to dnes řekl český ministr průmyslu Jozef Síkela po mimořádném jednání s unijními kolegy věnovaném zejména zajištění dostatečných zásob plynu v době nejistého obchodování s Ruskem.

18:42

Oděsu zasáhla ruská raketa, podle místních úřadů si útok vyžádal oběti i škody. Podle prvotních informací zemřel 13letý chlapec, píše Unian.

18:28

Česká národní banka pravomocně odebrala bankovní licenci Sberbank CZ. Centrální banka o tom v pondělí informovala na webu. Kroky k odnětí licence banky, která je navázána na Rusko, zahájila ČNB 28. února. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Městský soud v Praze v pondělí odpoledne poslal banku do likvidace a jmenoval likvidátorkou Jiřinu Lužovou. Informovaly o tom Česká televize a server E15.

16:42

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR) registruje na Ukrajině od začátku ruské invaze již 3153 civilních obětí. Úřad upozornil, že obětí však bude pravděpodobně ještě více a že například kvůli problémům s přístupem do některých oblastí je obtížné úmrtí zaznamenávat. Jen v Kyjevské oblasti se přitom našlo už 1202 těl civilistů, napsala agentura Ukrinform s odkazem na tamního policejního šéfa.

16:32

Evropská komise neví o státech EU či firmách z těchto zemí, které by za ruský plyn v souladu s požadavkem Moskvy platily v rublech. Před jednáním ministrů energetiky zemí unie to novinářům řekla eurokomisařka Kadri Simsonová, podle níž hodlá sedmadvacítka dále za plyn platit v eurech či dolarech podle dosavadních smluv. Řada ministrů před mimořádnou bruselskou schůzkou potvrzovala dosavadní postoje svých zemí, které platbu v ruské měně vylučují.

16:23

Maďarsko znovu otevřelo své velvyslanectví v Kyjevě, uvedl maďarský ministr zahraničí Peter Szijjártó.

16:00

První dáma Spojených států Jill Bidenová se v neděli při příležitosti Dne matek setká s ukrajinskými uprchlíky na východě Slovenska, kam zavítá v rámci pětidenní cesty do východní Evropy, oznámil Bílý dům. Cesta Bidenové má začít na konci pracovního týdne v Rumunsku, manželka amerického prezidenta Joea Bidena se chce kromě uprchlíků setkat také s americkými vojáky nebo diplomaty a představiteli slovenské i rumunské vlády.

Cesta přichází v době stupňující se americké pomoci Ukrajině, kterou kvůli invazi ruských vojsk opustilo přes pět milionů obyvatel, převážně žen a dětí.

S některými z nich, jakož i s humanitárními pracovníky a slovenskými hostiteli běženců, se má Bidenová setkat 8. května v Košicích a v obci Vyšné Nemecké na hranici s Ukrajinou. Na východ Slovenska se vydá z Bratislavy, kde se zastaví na americké ambasádě, cestu pak zakončí 9. května jednáním se zatím nespecifikovanými slovenskými činiteli.

Budoucí americká první dáma Jill Bidenová.
Budoucí americká první dáma Jill Bidenová. | Foto: Reuters
15:09

Velvyslanectví Spojených států se nejspíše vrátí do Kyjeva do konce května, pokud to dovolí podmínky na místě, oznámil úřad podle agentury Reuters.

Spojené státy stáhly svoje diplomatické pracovníky před začátkem ruské invaze nejprve do Lvova na západě země a následně je přesunuly na východ Polska. Minulý týden pak uvedly, že částečně obnovují činnost zastupitelství ve Lvově.

14:55

Ukrajinci patrně zabili dalšího ruského generála. Při dělostřeleckém útoku u Izjumu na Donbase údajně zemřel Andrej Simonov, který měl na starosti elektronický boj.

14:22

Ukrajinský pluk Azov, který před ruskými jednotkami stále brání těžce ostřelovaný Mariupol, zveřejnil záběry z evakuace ocelárny Azovstal. Z trosek poničeného komplexu se podařilo o víkendu zachránit desítky civilistů. Mezi nimi se nacházeli starší lidé i matky s novorozenci. "Dochází nám jídlo. Děti chtěly pořád jíst. To víte, dospělí to spíš vydrží," svěřila se jedna z evakuovaných žen. Více ve videu. 

14:13

Ukrajinští uprchlíci se na Slovensku zaměstnali hlavně na pozicích, které vyžadují nižší kvalifikaci. Práci si našel zhruba každý osmý migrant ze skupiny běženců v produktivním věku, kterým slovenské úřady udělily status dočasného útočiště. Vyplývá to z analýzy vládního Institutu sociální politiky, kterou ČTK poskytlo ministerstvo sociálních věcí.

Až 40 procent pracovních míst, které obsadili uprchlíci z válkou zasažené Ukrajiny, vyžaduje pouze ukončené základní vzdělání. Nejčastěji obsadili manuální pozice, pracují například jako montážní pracovníci ve strojírenské výrobě, dále jako uklízeči nebo jako pomocná síla v kuchyni.

14:11

V úterý 3. května v 12:15 hodin zahájí ministr zahraničí Jan Lipavský před Černínským palácem výstavu fotografií s názvem "Ukraine Shall Live!" Akce se zúčastní i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis. Výstava bude k vidění 14 dní.

Jde o set fotografií vybraných ukrajinských fotografů, které přibližují tragické události na Ukrajině související s ruskou agresí. Autoři výstavy použili paralelu s lidickou tragédií před osmdesáti lety, kdy po celém světě došlo k nevídanému vzedmutí sympatií vůči Lidicím a jejich obětem a zároveň k úsilí o znovuobnovení Lidic.

13:51

Šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová dnes vyjádřila Polsku vděčnost za humanitární a další pomoc Ukrajině, kterou na konci února vojensky napadlo Rusko. Informovala o tom agentura AP, podle níž se delegace z amerického Kongresu ve Varšavě setkala se svými polskými protějšky a prezidentem Andrzejem Dudou. Přijeli tam z Kyjeva, kde o víkendu jednali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

"Na setkání naši zákonodárci vyjádřili polské vládě a Polákům hlubokou vděčnost Ameriky za to, že otevřeli svá srdce a domovy ukrajinským uprchlíkům. Potvrdili jsme závazek našeho národa nadále podporovat polské humanitární úsilí," uvedla Pelosiová v prohlášení po jednání s Dudou, kterého označila za cenného partnera v podpoře Ukrajinců, kteří čelí "brutální a nevyprovokované válce" ruského prezidenta Vladimira Putina.

13:45

V pondělí se část obyvatel obsazeného Mariupolu mohla humanitárním koridorem evakuovat do Záporoží.

Evakuační konvoj z Mariupolu do Záporoží.
Evakuační konvoj z Mariupolu do Záporoží. | Foto: Reuters
12:59

Ruské síly již potřetí za uplynulý týden ostřelovaly na jihu Ukrajiny strategický most přes ústí řeky Dněstr do Černého moře. Podle webu Ukrajinska pravda o tom informoval mluvčí Oděské krajské vojenské správy.

"Nepřítel provedl raketový úder na most přes ústí Dněstru," napsal na sociální síti Telegram mluvčí Oděské krajské vojenské správy Serhij Bratčuk. Doplnil, že informace o útoku se upřesňují.

12:25

Ministerstvo vnitra chce, aby Česko i po skončení nouzového stavu nevydávalo víza a povolení k pobytu pro Rusy a Bělorusy. Navrhuje proto, aby kabinet mohl omezit vstup a pobyt cizinců nařízením. Návrh, který ministerstvo zveřejnilo na webu vlády, zaslalo na konci dubna do připomínkového řízení. Podle vnitra bude opatření zejména vyvíjet tlak na Rusko a Bělorusko a může napomoci k ukončení války.

12:14

Brněnský dopravní podnik předá partnerskému městu, ukrajinskému Charkovu, dvě tramvaje T3 a šest trolejbusů 14Tr jako dar na obnovu města poničeného ruskou agresí. Jde o plně pojízdná vozidla, která už však v Brně chtěli v nejbližších měsících vyřadit a nahradit novými. Z Brna by měly vozy odjet v nejbližších dnech do Kyjeva a posléze dle možností do Charkova, řekla dnes novinářům primátorka Markéta Vaňková (ODS). 

Iniciátorem pomoci je majitel společnosti Gepard Express Albert Fikáček, který od konce února, kdy začala válka, vozí na Ukrajinu pomoc a svými vlaky pomáhá jako další dopravci přepravovat uprchlíky či naopak ty, kteří se potřebovali vydat na Ukrajinu. "Tramvaje je nejprve nutné odvézt do dílen, aby byly přizpůsobené rozchodu 1524 milimetrů, trolejbusy by mohly vyjet ihned. Do Charkova je dovezeme ve chvíli, kdy nebude hrozit jejich zničení," uvedl Fikáček. Podle Palanta město stále čelí bombardování, třebaže ne tak masivnímu jako na počátku války, a Rusové jsou 25 kilometrů od města.

12:10 Vlajka Ruské federace.

Na východě Ukrajiny pokračují ruské síly v ofenzivě ve směru od Izjumu v Charkovské oblasti na Slovjansk a Barvinkove a na jihu země se soustředí na zlepšení svých pozic v Chersonské oblasti, sdělil dnes generální štáb ukrajinské armády ve svém pravidelném ranním hlášení, zveřejněném na Facebooku. Ruská strana podle agentury RIA Novosti hlásí sestřelení další ukrajinské stíhačky MiG-29. Toto tvrzení nelze nezávisle ověřit.

11:22

Ruská armáda na Donbase postupuje pomalu a za cenu velkých ztrát. Takto vypadá situace na bojišti na východní Ukrajině:

Foto: Aktuálně.cz
10:59

Ukrajinské ozbrojené síly s pomocí bezpilotních letounů Bayraktar zničily u Hadího ostrova v Černém moři dva ruské hlídkové čluny Raptor, oznámil dnes náčelník ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj. Moskva jeho informaci zatím nekomentovala, poznamenala agentura Reuters. Podobná tvrzení bojujících stran nelze nezávisle ověřit.

"Dnes za úsvitu byly u Hadího ostrova zničeny dva ruské čluny typu Raptor. Bayraktar funguje," oznámil ukrajinský velitel Zalužnyj na sociální síti Telegram a připojil video, na kterém je mimo jiné vidět z výšky záběr na plavidlo ve chvíli, kdy ho zasáhne exploze.

10:25 Vlajka Ruské federace.

Izrael si předvolal ruského velvyslance za výroky šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova o židovském původu Adolfa Hitlera. Izraelský ministr zahraničí Jair Lapid řekl, že Izrael od Ruska očekává omluvu, informují světové agentury.

Lavrov v rozhovoru s italskou televizí řekl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj stejně jako Hitler v sobě mají židovskou krev a že "největší antisemité" jsou Židé.

Lapid označil Lavrovovy výroky za "neodpustitelné, šokující a historicky chybné". "Říci, že Hitler byl Žid, je totéž jako říci, že Židé zabíjeli sami sebe. Židy pronásledovali nacisté, pouze nacisté prováděli systematické vyhlazování židovského národa," sdělil Lapid s tím, že bude předvolán ruský velvyslanec.

Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov. | Foto: ČTK
10:19

Finsko téměř jistě požádá o vstup do Severoatlantické aliance. Podle agentury Reuters to v neděli prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Také Švédsko po ruské invazi na Ukrajinu členství v NATO zvažuje. Agentura Reuters s odvoláním na finský tisk dnes napsala, že Finsko by své rozhodnutí ohledně členství v alianci mělo oznámit 12. května.

"Víceméně víme, že (Finsko) o členství v Severoatlantické alianci požádá. To mění rovnováhu… Pokud by totiž požádala jen jedna země, je jasné, že by vzrostlo napětí," řekla v neděli švédské veřejnoprávní televizi SVT šéfka diplomacie Lindeová. Švédsko, které na rozdíl od Finska nemá s Ruskem společnou hranici, se podle analytiků staví k možnému vstupu do Severoatlantické aliance zdráhavěji.

 

09:55

Ruské jednotky obnovily ostřelování mariupolských oceláren Azovstal, jakmile skončila evakuace části lidí z hutí, uvedl ukrajinský velitel.

09:54

Česko v neděli udělilo ukrajinským uprchlíkům 1238 speciálních víz, téměř o čtyři stovky více než před týdnem. Celkově dostalo víza již 320 tisíc Ukrajinců.

09:46

Maďarsko dnes zopakovalo, že společné unijní embargo na dovoz ropy a plynu z Ruska nepodporuje. "Postoj Maďarska ohledně jakéhokoliv embarga na ropu a plyn se nezměnil: my to nepodporujeme," sdělil na dotaz agentury Reuters mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács.

09:29 Vlajka Ruské federace.

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom od ledna do dubna meziročně snížila dodávky plynu do Evropské unie a Turecka o 26,9 procenta na 50,1 miliardy krychlových metrů. Firma zároveň uvedla, že dodávky do Číny prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře naopak o 60 procent vzrostly.

"Obnova zásob plynu v evropských podzemních zásobnících představuje velmi náročný úkol," uvedl Gazprom, z jehož zprávy cituje agentura AFP. Gazprom také upozornil, že denní objem dodávek má své technické limity, a poukázal rovněž na to, že množství plynu dostupného pro evropsky trh výrazně ovlivňuje rostoucí poptávka v Asii.

09:22

Ukrajina může kvůli ruské blokádě černomořských přístavů přijít o desítky milionů tun obilí, což by vyvolalo potravinovou krizi v Evropě, Asii a v Africe. V pořadu australské televize 60 Minutes to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Rusko nenechává lodě připlouvat ani odplouvat, má Černé moře pod kontrolou," uvedl Zelenskyj. "Rusko chce zcela zablokovat ekonomiku naší země," dodal.

09:20

Jednu z možností omezení závislosti na ruském plynu vidí ministerstvo průmyslu v dodávkách plynu z Norska. Nory již oslovilo, podle expertů by ale surovina ze severské země pomohla jen zanedbatelně. Více v článku.

09:12

Oddíly elitních ruských výsadkářů utrpěly velké ztráty. Potrvá roky, než se dostanou na předválečnou úroveň, míní v denním přehledu britské ministerstvo obrany.

08:58

Ruská policie během prvomájových akcí zadržela nejméně 32 lidí, a to i za účast na protestech proti válce s Ukrajinou, uvedla stanice BBC s odvoláním na server OVD-Info, který se specializuje na monitorování policejních zákroků. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu z 24. února se portál dopočítal již více než 15 400 zatčení na protiválečných akcích.

Policisté v Petrohradu zadrželi dva redaktory nezávislého listu Novaja gazeta za to, že svezli místní aktivistku s protiválečným plakátem. Zatkli také místní umělkyni Annu Anisimovovou, která se připoutala k zábradlí na ulici před naaranžovaným televizorem s vyobrazením prokremelského propagandisty Vladimira Solovjova a s písmenem Zet, symbolizujícím ruskou agresi. V Moskvě se zatýkalo na Rudém a na Puškinově náměstí.

08:02

Německo v odvetě za ruskou invazi na Ukrajinu podporuje možnost společného embarga Evropské unie na dovoz ropy z Ruska. V nočním pořadu televize ARD to prohlásila německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Německý ministr hospodářství Robert Habeck před týdnem řekl, že Německo by se již nyní dokázalo bez ruské ropy obejít.

"V Evropské unie podporujeme to, abychom se v šestém sankčním balíku EU společně rozhodli pro zastavení (dovozu ruské) ropy," řekla Baerbocková o možném zablokování ropných dodávek z Ruska. Zdůraznila, že přípravy na provoz bez ruské ropy jsou v plném proudu, a dodala, že odvolávání sankcí proti Moskvě bude myslitelné teprve po úplném stažení ruských vojáků z Ukrajiny.

07:37 Vlajka Ruské federace.

V Belgorodu na západě Ruska zazněly dva silné výbuchy. Podle gubernátora Vjačeslava Gladkova nejsou hlášeny škody, ranění či oběti, uvedla dnes agentura TASS.

"Před půlhodinou mě probudily dva silné výbuchy. Podle informací krizového štábu nejsou hlášeny škody, ani nikdo neutrpěl. V sociálních sítích se už objevily záběry záblesků na obloze," napsal Gladkov v sociální síti a přislíbil, že se později vynasnaží informace upřesnit.

Agentura DPA připomněla, že Belgorod se nachází nedaleko hranic s Ukrajinou. Na sociálních sítích se objevily záběry a zprávy o ukrajinských dronech nad Belgorodem a o zásahu protivzdušné obrany, jejichž pravost nebylo možné ověřit.

07:17

Moderátor ruské televize Vladimir Solovjov je hlavní tváří propagandy režimu Vladimira Putina. Promlouvá často ze státní televize, kde má vlastní pořad Večer s Vladimirem Solovjovem. Minulý týden se během něj otřel o Čechy.

06:11 Vlajka Ruské federace.

Policisté v Petrohradu zadrželi dva redaktory nezávislého listu Novaja gazeta za to, že svezli místní aktivistku s protiválečným plakátem. Zatkli také místní úmělkyni Annu Anisimovovou, která se připoutala k zábradlí na ulici před naaranžovaným televizorem s vyobrazením prokremelského propagandisty Vladimira Solovjova a s písmenem Zet, symbolizujícím ruskou agresi. V Moskvě se zatýkalo na Rudém a na Puškinově náměstí.

Policie zadržovala demonstranty také v Novosibirsku, Čeljabinsku, Jaroslavli, Astrachani, Iževsku, Kaliningradu a Kasnojarsku, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

06:11 Vlajka Ruské federace.

Ruská policie během prvomájových akcí zadržela nejméně 32 lidí, a to i za účast na protestech proti válce s Ukrajinou, uvedla stanice BBC s odvoláním na server OVD-Info, který se specializuje na monitorování policejních zákroků. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu z 24. února se portál dopočítal již více než 15 400 zatčení na protiválečných akcích.

06:10 Vlajka Ruské federace.

Moskevské Velké divadlo zrušilo balet Nurejev režiséra Kirilla Serebrennikova a operu Don Pasquale režiséra Timofeje Kuljabina, které byly naplánovány na květnové svátky. V divadle neuvedli příčinu tohoto rozhodnutí, ale oba režiséři vystoupili proti válce proti Ukrajině. Oba se nyní nacházejí mimo Rusko, uvedl na svém webu list Kommersant.

Divadlo oznámilo, že místo Nurejeva uvede od 6. do 8. května balet Spartakus a místo Dona Pasquala uvede od 5. do 8. května operu Lazebník sevillský. Dříve zakoupené vstupenky budou platné na tato představení.

06:06 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Zdůraznil, že nedělní evakuaci asi stovky civilistů z oceláren Azovstal v Mariupolu se podařilo zorganizovat po mnoha týdnech jednání s Rusy. "Nebylo jediného dne, abychom nezkoušeli nalézt řešení, které by zajistilo záchranu našich lidí," řekl. První evakuovaní by dnes měli dorazit do Záporoží. Prezident doufá, že v pondělí bude evakuace z Mariupolu pokračovat.

06:06 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

 Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se z oblastí bojů podařilo díky humanitárním koridorům, dohodnutým s ruskou stranou, zachránit více než 350 000 lidí. Uvedl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Interfax-Ukrajina.

"Organizace humanitárních koridorů je jedním z prvků vyjednávacího procesu (s Ruskem), který pokračuje. Je velice složitý. Ale bez ohledu na složitost se podařilo zachránit více než 350.000 lidí z oblastí bojů," uvedl Zelenskyj.

06:05 Vlajka Ruské federace.

"Před půlhodinou mě probudily dva silné výbuchy. Podle informací krizového štábu nejsou hlášeny škody, ani nikdo neutrpěl. V sociálních sítích se už objevily záběry záblesků na obloze," napsal Gladkov v sociální síti a přislíbil, že se později vynasnaží informace upřesnit.

Agentura DPA připomněla, že Belgorod se nachází nedaleko hranic s Ukrajinou. Na sociálních sítích se objevily záběry a zprávy o ukrajinských dronech nad Belgorodem a o zásahu protivzdušné obrany, jejichž pravost nebylo možné ověřit.

06:05 Vlajka Ruské federace.

V Belgorodu na západě Ruska zazněly dva silné výbuchy. Podle gubernátora Vjačeslava Gladkova nejsou hlášeny škody, ranění či oběti, uvedla v noci na pondělí agentura TASS.

22:55

Rusové začali po krátké odmlce, během níž bylo evakuováno okolo sta civilistů, znovu ostřelovat železárnu Azovstal v Mariupolu. Pro ukrajinskou televizi to řekl velitel 12. brigády Národní gardy Denis Schlega. Podle CNN není jisté, zda ostřelování neznemožní další fázi evakuace, která by měla pokračovat v pondělí. V podzemí fabriky jsou stále stovky civilistů. 

22:44

Nedělní ruské útoky v Charkově a v Charkovské oblasti mají tři civilní oběti, osm lidí bylo zraněno, uvedl guvernér oblasti Oleh Synehubov. Ruské ostřelování podle něj zesílilo a cílí na rezidenční čtvrti. 

22:05 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

To, že je Zelenskyj Žid, podle Lavrova neznamená, že na Ukrajině nejsou nacistické prvky. I Hitler podle něj v sobě měl židovskou krev.  Lavrov tento názor, který není historiky doložený, přednesl podle agentury Reuters v rozhovoru s italskou televizí.

22:05

Švédsko a Dánsko předvolají ruské velvyslance kvůli narušení vzdušného prostoru obou skandinávských zemí. S odkazem na prohlášení diplomatických sborů o tom informovala agentura AFP. Ruské průzkumné letadlo v pátek večer proletělo v blízkosti dánského ostrova Bornholm a vzápětí narušilo i švédský vzdušný prostor.

21:48

Ukrajina postupně obnovuje trh s realitami, který byl pozastaven po začátku ruské invaze, informovalo tamní ministerstvo spravedlnosti. 

21:24

V krytu pod závodem Azovstal jsou i zranění civilisté, řekl BBC kapitán Svjatoslav Palamar z pluku Azov. "Ranění zatím nebyli evakuováni, ale doufáme, že se odsud dostanou. Jejich stav je vážný, potřebují řádné ošetření," sdělil. Lidé, kteří jsou nadále uvězněni pod ocelárnou v Mariupolu mají podle něj také nedostatek vody i potravin, ale snaží se se zásobami zacházet tak, aby jim vystačily co nejdéle. 

21:14

Agentura Reuters přinesla svědectví jedné z civilistek, která se schovávala v podzemí ocelárny Azovstal. "Bála jsem se, že to kryt nevydrží, strašně jsem se bála," řekla 37letá Natalia Usmanová. "Když se kryt začal otřásat, byla jsem doslova hysterická, můj muž to dosvědčí. Slunce jsme neviděli strašně dlouho. Neumíte si představit, jakou hrůzou jsme si prošli," dodala. 

20:31

Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov pravděpodobně nebyl zraněn, uvedlo ukrajinské ministerstvo vnitra. Zároveň potvrdilo, že se nacházel u ukrajinského Izjumu, kde velel jednotkám na Donbase. V neděli ukrajinská média informovala o tom, že Gerasimova zranil šrapnel na noze.

20:22

Novinář Ilia Ponomarenko z The Kyiv Independent na Twitteru sdílel záběry z evakuace civilistů, kteří se ukrývali v podzemí závodu Azovstal v Mariupolu. Na jejich přemístění do Záporoží se podílí ukrajinské jednotky, Červený kříž a OSN. 

19:13 Vlajka Ruské federace.

Rusko se stáhne z Mezinárodní vesmírné stanice, informovala agentura Bloomberg. Tamní státní média uvádějí, že se jedná o důsledek sankcí uvalených na podniky zapojené do ruského kosmického průmyslu. 

18:57

Podle ukrajinských zpravodajských služeb Rusové na okupovaných územích ničí nebo rozkrádají zdravotnické zařízení. Měli zcizit například veškeré vybavení z infekčního oddělení nemocnice ve Starobilsku v Luhanské oblasti. 

18:38

Rusové se snaží o postup v Charkovské oblasti, ukrajinská armáda pozastavila síly protivníka poblíž města Izjum, píše The Kyiv Independent. 

18:12

Německý kancléř Olaf Scholz v projevu v Düsseldorfu slíbil Ukrajině další pomoc, včetně té vojenské. Od řady demonstrujících za to sklidil kritiku.

18:11

Přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin:

 • Od sedmé hodiny ranní pokračuje evakuace obyvatel Mariupolu, která byla v neděli z bezpečnostních důvodů přerušena.
 • Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se z oblastí bojů podařilo díky humanitárním koridorům, dohodnutým s ruskou stranou, zachránit více než 350 tisíc lidí, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
 • Ruská policie během prvomájových akcí zadržela nejméně 32 lidí, a to i za účast na protestech proti válce s Ukrajinou, uvedla stanice BBC.
 • V Belgorodu na západě Ruska zazněly dva silné výbuchy. Podle gubernátora Vjačeslava Gladkova nejsou hlášeny škody, ranění či oběti, uvedla v noci na pondělí agentura TASS.
18:05

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba sdělil šéfovi evropské diplomacie Josepu Borrellovi, že příští sada ekonomických sankcí proti Rusku musí zahrnovat embargo na ruskou ropu. "Dokud západ kupuje ruský plyn a ropu, podporuje Ukrajinu jen jednou rukou, zatímco tou druhou pomáhá ruské válečné mašinérii," míní Kuleba. Odmítl také jiné alternativy integrace Ukrajiny do Evropské unie, než je udělení statutu kandidátské země. Borrell a Kuleba společně diskutovali také probíhající evakuaci civilistů z Mariupolu. 

17:18

Z průmyslového areálu Azovstal bylo evakuováno již asi sto lidí, kteří míří do Záporoží uvedl ukrajinský prezident Zelenskyj. "Náš tým spolu s OSN pracuje na přesunu dalších civilistů z továrny," napsal na Twitter. 

16:57 Vlajka Ruské federace.

V ruské Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou dnes hořelo ve vojenském areálu. Jedna osoba byla lehce zraněná, informoval na sociální síti Telegram místní gubernátor Vjačeslav Gladkov. Ve stejné oblasti tento týden hořel muniční sklad.

Belgorodská oblast hraničí s částí Ukrajiny, kde od začátku ruské invaze před více než dvěma měsíci probíhají těžké boje.

V sousední Kurské oblasti, která rovněž hraničí s Ukrajinou, se dnes částečně zhroutil železniční most. Tuto trať hojně používají nákladní vlaky. Podle kurského gubernátora Romana Starovojtova se jednalo o sabotáž.

Rusko tento měsíc obvinilo Ukrajinu z útoku na sklad paliva v Belgorodu a ostřelování několika vesnic, které se nacházejí u hranice. Ukrajinští představitelé zodpovědnost za tyto útoky odmítají, nebo je nechtějí komentovat.

16:46

Náčelník ruského generálního štábu Gerasimov byl na Ukrajině zraněn, tvrdí agentura Unian s odvoláním na vojenského novináře Olexandra Šulmana.

Podle něj šestašedesátiletého generála, kterého se nyní z okolí ukrajinského Izjumu snaží evakuovat, zasáhl šrapnel do pravé nohy. V ohrožení života není. Moskva informaci nekomentovala.

Podle zpráv, které přebírají ukrajinská média, byl Gerasimov s dalšími vojáky na velitelském stanovišti, když toto místo zasáhla ukrajinská palba. Údajně při ní zahynulo 20 osob.

Gerasimovovi podle údajů, které nelze nezávisle ověřit, už střepinu z nohy odstranili. Zlomeninu neutrpěl.

O tom, že Gerasimov osobně přijel do ukrajinského Izjumu, aby převzal velení ruských vojsk v Donbasu, ukrajinská média informovala koncem dubna.

16:15

Pod hutním komplexem Azovstal v Mariupolu se nachází odhadem dva tisíce obránců města a tisícovka civilistů včetně žen a dětí. Jedná se o poslední část Mariupolu, která není obsazena ruskými vojsky. Operace s cílem evakuovat lidi z krytů pod továrnou probíhá již od pátku. 

Ve městě zničeném ruským bombardováním zůstává podle BBC asi ještě sto tisíc lidí, kteří nemají přístup k vodě ani plynu. 

16:09

Stát nakoupil na pokyn vlády plyn do státních hmotných rezerv za 8,5 miliardy korun. Na Twitteru to potvrdil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Podle předsedy Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra se obchod za účelem rychlosti uskutečnil formou takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění. Dodavatelem je společnost ČEZ. Švagr dodal, že správa má k dispozici rezervu ropy a ropných produktů, které vydrží na více než tři měsíce. 

15:35

OSN potvrdila, že probíhá evakuace lidí zablokovaných v železárnách a ocelárnách Azovstal v jihoukrajinském Mariupolu, uvedly agentury AP a Reuters.

Na operaci se podílí Mezinárodní výbor Červeného kříže a je koordinována s ukrajinskými a ruskými představiteli, řekl AP mluvčí OSN Saviano Abreu. Situaci označil za "velmi složitou" a další podrobnosti nechtěl uvést. V krytech pod ocelárnami se vedle ukrajinských obránců podle ukrajinských úřadů skrývají i civilisté včetně žen a dětí.

 

15:32

Ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venediktovová sdělila, že její úřad prošetřuje více než devět tisíc válečných zločinů spáchaných ruskou armádou. Ty se měly udát v Kyjevské, Sumské a Černihivské oblasti. Někteří konkrétní zločinci už byli podle Venediktovové identifikováni. "Například v Kyjevské oblasti jde o 15 vojáků, z toho 10 z nich se pohybovalo v Buči," upřesnila. Na vyšetřování válečných zločinů se podílejí i odborníci z Francie nebo ze Slovenska. "Příští úterý by měl dorazit také litevský tým," dodala prokurátorka. 

15:15

Prezident Zelenskyj vyznamenal předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou Řádem kněžny Olgy, oceněním udíleným výhradně ženám. Demokratická politička se s ukrajinským prezidentem setkala v Kyjevě. Je dosud nejvýše postaveným představitelem Spojených států, který na Ukrajinu od vypuknutí invaze zavítal. 

14:24

Podrobnosti o rozsahu sobotní evakuace a možnosti dalších během dnešního dne jsou vzhledem k počtu stran zapojených do jednání a nestabilní situaci na místě nejasné, podotkla agentura AP. Příjezd žen a dětí do Bezimenne rovněž potvrdil z místa její reportér.

Evakuace civilistů z Azovstalu.
Evakuace civilistů z Azovstalu. | Foto: Reuters
14:23

Podle fotografa agentury Reuters dorazila v neděli do dočasného ubytovacího centra skupina asi 40 civilistů, kteří opustili oblast kolem Azovstalu. Fotografie zachycují civilisty přijíždějící do obce Bezimenne v autobusech s ukrajinskými poznávacími značkami, které v konvoji doprovázejí ruské jednotky a vozidla se symboly OSN, popsal Reuters. OSN se k posledním konkrétním informacím o evakuacích zatím nevyjádřila.

Evakuace civilistů z Azovstalu.
Evakuace civilistů z Azovstalu. | Foto: Reuters
14:21

Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že z domů u mariupolských oceláren Azovstal v sobotu odešly humanitárním koridorem dvě skupiny civilistů. V jedné podle tohoto zdroje bylo 25 osob a ve druhé 21, napsala agentura TASS. Ukrajinská strana tuto informaci nepotvrdila.

"Díky příměří a otevření humanitárního koridoru opustily 30. dubna dvě skupiny civilistů obytné budovy přiléhající k území metalurgického závodu Azovstal," uvedl ruský resort obrany. "Přes den odešlo 25 místních obyvatel. S příchodem tmy (…) odešla druhá skupina 21 lidí a byla převezena do obce Bezymennoje," uvedlo ministerstvo s odkazem na obec, která podle dostupných informací leží na území Doněcké oblasti ovládaném tamními proruskými separatisty. Ruský resort obrany dále tvrdí, že civilistům bylo poskytnuto ubytování, jídlo a lékařská péče.

Civilisté evakuovaní z Azovstalu dorazili do dočasného ubytovacího zařízení nedaleko Mariupolu.
Civilisté evakuovaní z Azovstalu dorazili do dočasného ubytovacího zařízení nedaleko Mariupolu. | Foto: Reuters
13:19

Přehled posledních událostí:

 • Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová navštívila Kyjev a setkala se s prezidentem Zelenským.
 • Z mariupolského Azovstalu se podařilo evakuovat několik civilistů, hlavně žen a dětí. Podle ruských zdrojů celkem 46. K další evakuaci z Mariupolu do Záporoží by mohlo dojít dnes odpoledne.
 • Rusko zaútočilo na letiště v Oděse a zničilo přistávací dráhu.
 • Ruská armáda pokračuje ve stahování sil k ukrajinským hranicím.
 • Prezident Miloš Zeman se v televizním rozhovoru na CNN Prima News nechal slyšet, že Vladimir Putin se dopustil zločinu proti míru. Tento zločin je synonymem válečného zločinu.
13:13

Evakuace civilistů z Mariupolu by podle místních úřadů byla možná dnes v neděli 1. května.

Podle agentury Reuters městská rada vyzvala obyvatele, kteří chtějí odejít do města Záporoží, aby se shromáždili na evakuačním místě ve čtyři hodiny místního času.

13:05

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) také v Otázkách Václava Moravce uvedl, že připravuje návrh zákona, podle kterého obchodníci, kteří nenaplní pronajaté kapacity zásobníků plynu, o ně přijdou, aby je mohl naplnit někdo jiný. Legislativní změnu chce předložit do konce května.

Stát nakoupil na pokyn vlády také poprvé plyn pro státní hmotné rezervy. Síkela nechtěl uvést, kolik ho pořídil. Řekl, že půjde o desítky až stovky milionů metrů krychlových, které budou určeny jako "poslední rezerva" pro domácnosti a kritickou infrastrukturu. Domácnosti a nemocnice by podle něj ale měly být dostatečně zásobeny i jen ze zásob povinně nakoupených obchodníky.

V případě zastavení toku plynu z Ruska by byl podle Síkely problém se zásobováním provozů na plyn náročných oborů, jakými jsou například chemický průmysl a sklářství. Ministerstvo podle něj má plán postupného odpojování výrob podle jejich závislosti na plynu.

12:37 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že raketami s plochou dráhou letu zasáhlo vojenské letiště u Oděsy a při úderu zničilo kromě ranveje také zbraně dodané Ukrajině ze Západu. Podobná tvrzení bojujících stran nelze nezávisle ověřit.

"Na vojenském letišti v oblasti Oděsy byl zničen hangár se zbraněmi a municí předanými z USA a evropských zemí," prohlásil dnes mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov podle agentury Interfax.

Ruské bojové letouny podle něj zničily dva ukrajinské systémy protivzdušné obrany S-300 poblíž měst Záporoží a Bachmut a armáda v noci v Charkovské oblasti údajně sestřelila dva ukrajinské bojové letouny Su-24.

12:36

Zásobníky plynu v České republice jsou naplněny z 30 procent, což je k 1. květnu historické maximum. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Množství plynu v zásobách k dnešku překročilo miliardu metrů krychlových. Ke konci měsíce by chtěl Síkela, aby byla plná polovina kapacity zásobníků. Naplní se podle něj plán, že zásobníky budou před topnou sezonou naplněné nejméně z 80 procent, jak nařídil mimořádným opatřením.

V minulém měsíci v zásobnících přibylo 550 metrů krychlových plynu. Účelem nákupů je zabezpečit dostatečné množství plynu před topnou sezonou a zabránit ekonomickým škodám, pokud by se zastavil tok plynu z Ruska.

Celkem 80 procent kapacity bude představovat asi 2,8 miliardy metrů krychlových plynu. Na zimní období se připravují pravidelné kontroly stavu zásob. Podle exministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) okolní státy disponují většími zásobami.

11:48

Česko v sobotu vydalo lidem, kteří uprchli z Ukrajiny před ruskou invazí, 1141 víz dočasné ochrany, zhruba o 300 méně než před týdnem.

Za více než dva měsíce trvání války na Ukrajině dostalo speciální víza v ČR 318 785 ukrajinských uprchlíků. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra na Twitteru.

11:38 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že z domů u mariupolských oceláren Azovstal v sobotu odešly humanitárním koridorem dvě skupiny civilistů. V jedné podle tohoto zdroje bylo 25 osob a ve druhé 21, napsala agentura TASS.

11:37

Vladimir Putin se podle Zemana dopustil zločinu proti míru. Tento zločin je synonymem válečného zločinu, řekl prezident.

11:29

"Kdyby Rusko nezaútočilo na Ukrajinu, budu nadále tvrdit, že například všechny významné země mají být ekonomickými partnery České republiky, že máme podporovat export do těchto zemí, že co nejvíce uchazečů například o dostavbu Dukovan znamená snížení ceny, a tedy logicky přínos českému národnímu hospodářství," řekl. "Ale toto vše ve světle této agrese prostě mizí," dodal.

Pokud by Rusko použilo strategické jaderné zbraně, znamenalo by to podle Zemana, že se země vzdává své vlastní existence. "Zcela určitě by následoval odvetný úder Severoatlantické aliance," podotkl.

Prezident Miloš Zeman při projevu u příležitosti předávání státních vyznamenání v březnu 2022.
Prezident Miloš Zeman při projevu u příležitosti předávání státních vyznamenání v březnu 2022. | Foto: ČTK
11:19

Miloš Zeman se také vyjádřil k ruskému útoku na Ukrajinu. Rusko podle něj zničí ekonomicky, politicky i reputačně. Ruský prezident Vladimir Putin podle něj podlehl iluzi, že je Rusko všemocné. 

"Není horší krok v zájmu ruského národa než zaútočit na Ukrajinu, a přesto se to stalo, protože politici někdy jednají iracionálně. Dokonce jsem řekl, že jednají jako šílenci a že šílence je zapotřebí izolovat," poznamenal Zeman.

Putin podle něj podlehl mimo jiné iluzi i o síle ruské armády. Jestli má vůbec ruská agrese nějaký pozitivní přínos, spočívá v tom, že se ukázalo, že armáda je daleko slabší, než se vojenští odborníci domnívali, míní prezident.

11:18

Podle Zemana je dlouhodobým národním zájmem nebýt závislý na ruském plynu. Rusové ukázali, že jsou iracionální a nevypočitatelní, míní.

Zároveň by se přimlouval za pomalejší ústup od uhlí, než s jakým počítá vláda. Termín by posunul až do 40. let

11:12

Ruská plynárenská společnost Gazprom ve středu ráno zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje. EU oznámila, že chystá společnou reakci. Podle polské i bulharské strany Gazprom porušil uzavřené smlouvy.

Podle české vlády nejsou signály, že by něco podobného aktuálně hrozilo i ČR. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) mimořádným opatřením rozhodl o tom, že zásobníky plynu v ČR budou před topnou sezonou naplněné nejméně z 80 procent. Dosud to mělo být minimálně 30 procent.

11:12

Rusové by podle prezidenta Miloše Zemana byli blázni, kdyby zastavili dodávky plynu nebo ropy do celé Evropy. Jde o nejvýznamnější část jejich exportních příjmů, míní. Přesto není vyloučeno, že to udělají, protože politika je někdy velmi iracionální, řekl v dnešním pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News.

10:45 Vlajka Ruské federace.

Ruský plynárenský gigant Gazprom dnes uvedl, že pokračuje v dodávkách zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu v souladu s požadavky zákazníků. Informovala o tom agentura Reuters. Gazprom tento týden zcela zastavil dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech. Unijní země ruský požadavek rublových plateb označují za porušení smluv.

Smluvní závazky Gazpromu na dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu pro letošní rok činí 40 miliard metrů krychlových, což je přibližně 110 milionů metrů krychlových denně, uvedla podle agentury RIA Novosti plynárenská společnost. Za dnešní den má Gazprom v souladu s požadavky zákazníků dodat 97,2 milionu metrů krychlových plynu oproti 71,7 milionu v sobotu.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí včetně České republiky. Kontrolu nad firmou má Kreml.

10:12

Přehled posledních událostí:

 • Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová navštívila Kyjev a setkala se s prezidentem Zelenským.
 • Z mariupolského Azovstalu se podařilo evakuovat asi 20 žen a dětí.
 • Rusko zaútočilo na letiště v Oděse.
 • Ruská armáda pokračuje ve stahování sil k ukrajinským hranicím.
10:13 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda pokračuje ve stahování sil k ukrajinským hranicím, uvedl dnes ukrajinský generální štáb ve své situační zprávě k bojům v zemi. Invazní jednotky se podle něj rovněž pokoušejí dosáhnout administrativních hranic ukrajinské Chersonské oblasti a vytvořit tam příznivé podmínky pro ofenzivu na Mykolajiv a Kryvyj Rih. Pokračují v ostřelování a leteckých náletech na Charkov, sdělilo velení ukrajinských ozbrojených sil.

10:03

Asi 20 civilistů opustilo ocelárny Azovstal v Mariupolu, kde se podle odhadů skrývá až tisíc lidí. Už týdny se z Mariupolu nepodařilo evakuovat žádné lidi. Minulý týden ruský prezident Vladimir Putin prohlásil Mariupol za dobytý a nařídil uzavřít ocelárny tak, "aby se z nich nedostala ani moucha", připomíná britská stanice BBC.

Ruská média ale podle Reuters zveřejnila informaci, že se evakuovalo 25 civilistů včetně několika dětí. Ukrajinští vojáci ukrývající se v ocelárnách podle BBC potvrdili, že se jednalo o 20 žen a dětí.

Ocelárny Azovstal v Mariupolu.
Ocelárny Azovstal v Mariupolu. | Foto: Reuters
09:49

Výprava americké delegace do ukrajinské metropole nebyla předem veřejně ohlášená. Pelosiová v hierarchii americké moci následuje za prezidentem Joem Bidenem a viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, upozornila AP, podle níž je návštěva významným projevem pokračující americké podpory.

Podle ruské služby BBC Zelenskyj označil USA za vůdčí zemi v podpoře Kyjeva v jeho boji proti ruské agresi a poděkoval za pomoc při ochraně suverenity a územní celistvosti Ukrajiny.

09:20

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosi je v Kyjevě. Prezidentovi Volodymyru Zelenskému podle AP poděkovala za boj za svobodu.

07:35 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruského vesmírného programu oznámil, že Moskva se stáhne z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Podle státních médií je to důsledek sankcí uvalených na zemi kvůli invazi na Ukrajinu, napsala agentura Bloomberg.

"Rozhodnutí už bylo přijato, nejsme povinni o něm veřejně hovořit," řekl podle agentury TASS šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin v sobotním rozhovoru se státní televizí. "Mohu říci jen tolik, že v souladu s našimi závazky budeme naše partnery o ukončení práce na ISS informovat s ročním předstihem," dodal.

Rogozin na začátku dubna pohrozil ukončením ruské mise, pokud Spojené státy, Evropská unie a Kanada nezruší sankce vůči podnikům zapojeným do ruského kosmického průmyslu. Výzkumná vesmírná stanice byla až do ruské invaze na Ukrajinu vzácnou oblastí spolupráce mezi Ruskem a USA a jejich spojenci, a to navzdory neustále se zhoršujícím vztahům.

Ve středu na ISS přiletěla na palubě lodi od firmy SpaceX trojice amerických astronautů s italskou kolegyní. Na ISS budou s dalšími třemi Američany, třemi ruskými astronauty a Němcem Matthiasem Maurerem.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) | Foto: Shutterstock
07:27

Detaily k útoku na letiště v Oděse:

"Dráha na letišti v Oděse byla zničena. Díky bohu se nikomu nic nestalo. V regionu probíhají opatření proti dalším sabotážím," uvedl ve videu zveřejněném na internetu gubernátor Oděské oblasti Maksym Marčenko. Raketu Bastion podle něj odpálily z Krymu ruské jednotky, uvedla agentura Reuters.

Oděsa podle starosty Hennadije Truchanova dráhu budovala deset let s cílem přilákat turisty z celého světa a otevřela ji teprve loni v červenci.

"Díky nové dráze jsme očekávali kolosální příliv turistů z celého světa. Místo toho jsme dostali raketový úder. Oděsa však není město, které se vzdává. Po našem vítězství dráhu dokonale obnovíme a přijede k nám ještě více turistů," napsal Truchanov na Facebooku.

21:19

V Budapešti se současně konaly demonstrace na podporu Ukrajiny i Ruska. Rusko, které západní země považují za agresora, přišlo do centra maďarské metropole oslavovat asi 200 demonstrantů. Opačnou stranu konfliktu na Ukrajině podpořilo asi pětkrát více lidí, včetně Ukrajinců, jak informoval zpravodajský server Telex.hu. Skupiny se přiblížily, ale nesetkaly.

Ženy při demonstraci na podporu Ukrajiny v Budapešti nesou figuríny dětí, které symbolizují oběti konfliktu.
Ženy při demonstraci na podporu Ukrajiny v Budapešti nesou figuríny dětí, které symbolizují oběti konfliktu. | Foto: Reuters
20:45

Britský premiér Boris Johnson řekl v sobotu ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, že je více než kdy jindy odhodlán posílit Ukrajinu. Uvedl to mluvčí Johnsonova úřadu po telefonátu mezi oběma politiky. 

"Potvrdil, že Spojené království bude i nadále poskytovat další vojenskou pomoc, aby Ukrajincům poskytlo vybavení, které potřebují k obraně," řekl mluvčí a dodal, že Johnson také nabídl Ukrajině pokračující ekonomickou a humanitární podporu.

20:07

Lidem v ocelárnách Azovstal mohou zbývat jen hodiny života, řekl dnes britské stanici BBC starosta Mariupolu Vadym Bojčenko. Podle ukrajinského generálního štábu ruské síly pokračují v náletech na Mariupol s cílem zablokovat jednotky bránící Azovstal. Ocelárny Azovstal jsou přitom poslední baštou ukrajinského odporu v Mariupolu. V krytech pod ocelárnami se vedle ukrajinských obránců podle ukrajinských úřadů skrývají i stovky žen a dětí.

19:32 Vlajka Ruské federace.

Moskva tvrdí, že její letectvo dnes zabilo přes 200 ukrajinských vojáků a zničilo 23 obrněných vozidel. Ruské rakety měly zasáhnout 17 ukrajinských vojenských objektů vysoce přesnými střelami a zničily také velitelské stanoviště a sklad sloužící k uskladnění raket, píše agentura Reuters.

18:51

Podle ukrajinské armády Rusko pokračuje v útocích na město Mariupol, které soustředí na oblast ocelárny Azovstal, v níž se ukrývají vojáci i civilisté.

Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny uvedl na svém facebooku také informaci, že ukrajinská armáda získala znovu kontrolu nad čtyřmi osadami v Charkovské oblasti.

18:30

Ukrajina a Rusko se dohodly na další výměně zajatců. Výměnu 14 zajatců s Ruskem (sedm civilistů a sedm vojáků), včetně těhotné vojačky, oznámila na sociálních sítích ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. Moskva jako v předchozích případech o výměně zatím mlčí.
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu, tedy od 24. února, je to už osmá výměna zajatců, připomíná server Ukrajinska pravda.

17:53

V bojích na Ukrajině zemřel dánský dobrovolník, který se tam vypravil bojovat proti ruským invazním jednotkám. Podle agentury AFP o tom dnes informovala jeho rodina. 

Dánská veřejnoprávní televize TV2 ve čtvrtek informovala o zmizení pětadvacetiletého dánského občana. Podle televize byl součástí osmičlenné skupiny, která bojovala v ukrajinském městě Mykolajiv. Šest jich nepřežilo.

"Na základě dostupných informací rodina identifikovala dotyčnou osobu a považuje ji za zesnulou," uvedla dánská diplomacie na dotaz AFP. Další podrobnosti nesdělila s odkazem na ochranu osobních údajů.

17:48

Ukrajinská armáda oznámila, že po útoku ruských raket na letiště v Oděse je z provozu vyřazena startovací dráha. Ukrajinská agentura Unian dále uvedla, že ve městě bylo slyšet několik explozí.

Přístavní Oděsa je terčem ruského ostřelování opakovaně; před týdnem si zde ruský útok vyžádal osm životů, další lidé utrpěli zranění.

Dnes zdejší úřady oznámily, že ve městě bude od večera 1. května do 3. května platit zákaz vycházení.

17:32

Někteří Ukrajinci se přes válečnou frontovou linii vracejí nazpět do svých domovů na východě Ukrajiny. Při této cestě podstupují velké nebezpečí, stesk po domově je však silnější. "Kam jinam bychom měli jít?" ptá se muž, který se se svou manželkou vydal na cestu do Doněcké oblasti. Více v článku.

16:08

Ruskou invazi na Ukrajinu neodsuzují všechny země - řada významných států se dosud proti ruské agresi neohradila. Jejich důvody mohou být dle BBC různé, od ekonomických či vojenských zájmů přes obvinění Západu z pokrytectví až po koloniální minulost Evropy. Více v článku.

15:53

Americká herečka Angelina Jolie přijela do Lvova. Herečka navštívila hlavní nádraží, kde přivítala vnitřně vysídlené Ukrajince, kteří přijeli evakuačním vlakem z Pokrovska v Doněcké oblasti. Setkala se i s dětmi a dobrovolníky z Lvovské oblasti. Informoval o tom list Kyiv Independent.

Hollywoodská hvězda, která je známá svým zapojením do charitativních projektů, se také objevila v jedné z místních kaváren. Jako zvláštní vyslankyně vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Ukrajinu podpořila již krátce poté, co zemi napadly ruské invazní jednotky. Podle ukrajinského serveru Nv.ua se Jolie s dalšími pracovníky podílí na pomoci ukrajinským uprchlíkům.

14:41

Ukrajina v pátek uvedla, že jen v Kyjevské oblasti byly dosud objeveny hromadné hroby s těly 900 civilistů. Ruské síly podle Zelenského také pálily těla zabitých v mobilních krematoriích, takže nikdo neví, kolik lidí na Ukrajině dohromady zemřelo.

14:41

Macron svůj protějšek v rozhovoru také informoval o prodloužení mise francouzských expertů, kteří pomáhají shromažďovat důkazy o zločinech spáchaných v souvislosti s ruskou agresí.

14:41

Zelenskyj podle něho čerstvě znovuzvolenému francouzskému prezidentovi poděkoval za dosavadní dodávky vojenské techniky, které přispívají k ukrajinskému odporu proti ruské invazi.

14:36

Francie zesílí vojenskou a humanitární pomoc Ukrajině, slíbil dnes v telefonátu prezident Emmanuel Macron svému protějšku Volodymyru Zelenskému.

14:29

K podpoře členství Finska v NATO se v sobotu připojila i opoziční strana Finové. Nacionalistická, euroskeptická a populistická partaj má ve dvousetčlenné finské sněmovně 38 poslanců. Právě sněmovna o přihlášce do Severoatlantické aliance v posledních dnech jedná. Pro vstup je nyní okolo 150 poslanců.

Po ruském útoku na Ukrajinu se postoj k NATO ve Finsku zásadně změnil. Podpora se poprvé v historii přehoupla přes 50 procent. Dlouhodobě se přitom držela kolem 20 procent. Země už od druhé světové války zachovává neutralitu a vojenským spojenectvím se vyhýbá.

Konflikt na Ukrajině ale Finové pečlivě sledují, protože s Ruskem sousedí a v minulosti ruské invazi museli čelit.

13:56

Přehled posledních událostí:

 • Podle ukrajinské armády pokračují na Donbasu tvrdé boje, Rusko ale neuspělo v ovládnutí tří regionů. Podle zprávy ukrajinského generálního štábu ze sobotního dopoledne se Rusku nepodařilo dobýt města Severodoněck, Rubižne, Popasna ani významný železniční uzel Lyman.
 • Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov uvedl pro agenturu RIA Novosti, že jeho země operací na Ukrajině pomáhá světu od útlaku Západu.
 • Spojené státy začaly s výcvikem ukrajinských vojáků na základnách v Německu. Školí je příslušníci Floridské národní gardy, která působila na Ukrajině do února, kdy začala ruská invaze.
 • Ukrajinské úřady zadržely v zemi na základě nového zákona proti kolaboraci stovky lidí, uvedla v pátek agentura AP.
13:27

Někdejší nejbohatší ruský podnikatel Michail Chodorkovskij reaguje na prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o tom, že ruská operace na Ukrajině pomáhá osvobodit svět od útlaku Západu. Lavrovovo prohlášení zveřejnila ruská agentura RIA Novosti

Chodorkovskij byl jednou z nejvýznamnějších postav ruského byznysu a politiky v 90. letech, po roce 2000 byl odsouzen do vězení v procesu označovaném kritiky za politicky motivovaný. V roce 2013 dostal milost a nyní žije v zahraničí. Válku na Ukrajině považuje za zločin.

12:45

Podle ukrajinské armády tvrdé boje na Donbasu pokračují, Rusko ale neuspělo v ovládnutí tří regionů. Podle čerstvé zprávy ukrajinského generálního štábu se Rusku nepodařilo dobýt města Severodoněck, Rubižne, Popasna ani Lyman.

Generální štáb také tvrdí, že Rusko přivedlo nové síly k městu Izjum v Charkovské oblasti na severovýchodě Donbasu, neuspělo zde ale v pokusu o postup. Tlak zvyšuje také směrem na město Lyman, které je důležitým železničním uzlem. Těžké boje jsou hlášeny také z oblasti Popasna.

Ukrajina uvádí, že Rusko rovněž vedlo dělostřeleckou palbu na vesnice v severovýchodním cípu země poblíž ruských hranic. Zprávy přinesla agentura Reuters.

12:30

Britské ministerstvo obrany vydalo aktualizovanou mapu bojů na Ukrajině. "Nedostatky v ruské taktické koordinaci přetrvávají. Nedostatek dovedností na úrovni jednotek a nedůsledná letecká podpora způsobily, že Rusko není schopno plně využít svou bojovou masu, navzdory místním zlepšením," domnívají se Britové.

12:21 Vlajka Ruské federace.

Dialog mezi Moskvou a Washingtonem o strategické stabilitě je formálně "zmrazen", uvedla v sobotu agentura TASS s odvoláním na představitele ruského ministerstva zahraničí. Vladimir Jermakov, vedoucí oddělení kontroly a nešíření jaderných zbraní na ministerstvu, agentuře řekl, že tyto kontakty bude možné obnovit po ukončení "speciální vojenské operace na Ukrajině", což je ruský termín pro probíhající invazi.

11:30

Ukrajinský generální štáb v sobotu dopoledne sdělil, že Rusko od začátku invaze přišlo na Ukrajině odhadem o 23 200 vojáků a dále mimo jiné o 1008 tanků, 2445 bojových obrněných vozidel, 436 dělostřeleckých systémů, 151 raketometů, 77 prostředků protivzdušné obrany, 190 letadel, 155 vrtulníků nebo 1701 vozidel.

11:25

Sberbank CZ nepodá rozklad proti rozhodnutí České národní banky o odnětí licence, míří tak k likvidaci. Učinila to i přes výhrady k věcné správnosti rozhodnutí ČNB a přesvědčení, že současnou bezprecedentní situaci bylo možné řešit jinými vhodnými způsoby, řekl dnes ČTK ředitel komunikace banky Jan Hainz.

10:46

Zprávu o tom, že Spojené státy začaly s výcvikem ukrajinských vojáků v Německu, přinesl ruskému publiku i vlivný opoziční bloger Rustem Adagamov žijící v exilu v Česku.

10:30 Vlajka Ruské federace.

Z ruské Brjanské oblasti, která sousedí s Ukrajinou, v sobotu ráno úřady ohlásily exploze, přičemž tlaková vlna podle nich poškodila budovu ropného terminálu. Tamní gubernátor Alexandr Bogomaz uvedl, že ruské síly protivzdušné obrany zaznamenaly na obloze ukrajinské bojové letadlo, píše ruská služba stanice BBC, která podotýká, že sdělení Bogomaze lze vykládat různě.

"Při plnění akcí, jejichž cílem bylo zabránit vstupu objektu na území Ruské federace, zasáhly obec Žeča dva granáty," uvedl Bogomaz na sociální síti Vkontaktě.

09:48

Česko dosud udělilo lidem, kteří uprchli z Ukrajiny zasažené ruskou invazí, 317 644 víz dočasné ochrany. V pátek počet vydaných speciálních víz v mezitýdenním srovnání ale klesl. Dostalo ho 1594 Ukrajinců, zatímco před týdnem jich bylo zhruba o 260 více. Vyplynulo to z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra na Twitteru.

09:40

Ruské jednotky ukradly "stovky tisíc tun" obilí z oblastí, které na Ukrajině kontrolují, prohlásil v sobotu v ukrajinské státní televizi tamní ministr zemědělství Taras Vysockyj. Zprávu přinesla agentura Reuters. Ukrajinské ministerstvo zahraničí už ve čtvrtek obvinilo Rusko z krádeže obilí na okupovaných územích a varovalo, že tím Rusové ohrožují světovou potravinovou bezpečnost.

09:34 Vlajka Ruské federace.

Rusko vyslalo do obsazené ukrajinské jaderné elektrárny u Záporoží své specialisty, kteří nyní dohlížejí na ukrajinské pracovníky a vyžadují od nich pravidelné zprávy k "důvěrným tématům". Ukrajinský personál celkově pracuje "pod neuvěřitelným tlakem", uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii s odvoláním na sdělení ukrajinských úřadů.

09:25

Podle poslední situační svodky ukrajinského generálního štábu se k Izjumu v Charkovské oblasti přesouvají samostatné ruské jednotky z Východního vojenského okruhu, které podle něj přicházejí z ruské Belgorodské oblasti. Ta sousedí s ukrajinskou Charkovskou oblastí.

Velení ukrajinské armády dále konstatuje, že ruské jednotky pokračují v ofenzivě na východě země. "Na území Doněcké a Luhanské oblasti bylo za posledních 24 hodin odraženo 14 nepřátelských útoků," tvrdí ukrajinský štáb.

08:45

Rusko bylo nuceno sloučit a přesunout vyčerpané a nesourodé jednotky z neúspěšného postupu na severovýchodě Ukrajiny, uvedlo v sobotu britské ministerstvo obrany ve své pravidelné ranní zprávě k situaci na Ukrajině. Mnoho z těchto invazních jednotek se podle něj pravděpodobně potýká s oslabenou morálkou.

Agentura AP v souvislosti s dnešní zprávou britského ministerstva obrany poznamenala, že podle některých analytiků ruské síly, kterým se zpočátku války nepodařilo dobýt Kyjev, byly přesunuty bez času potřebného k řádnému přezbrojení a doplnění stavu vojáků.

08:10

Česko je zatím jedinou zemí, která projevila zájem stát se místo Ruska členem Rady OSN pro lidská práva. Agentuře AFP to sdělila mluvčí předsedy Valného shromáždění OSN. Další země by se však o členství mohly ještě přihlásit. O tom, kdo volné místo obsadí, rozhodne Valné shromáždění 10. května. To schválilo 7. dubna přerušení členství Ruska v radě kvůli zprávám, že ruští vojáci na Ukrajině vraždí civilisty. Rusko se následně mandátu vzdalo. 

07:13 Vlajka Ruské federace.

Od začátku konfliktu na Ukrajině byl do Ruska evakuován milion lidí. Z nich 120 tisíc byli cizinci či obyvatelé separatistických oblastí na východě Ukrajiny. O přesun do Ruska podle něj požádalo 2,8 milionu Ukrajinců. V rozhovoru, který zveřejnila agentura Nová Čína, to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Kyjev již dříve uvedl, že ruské jednotky zavlekly do Ruska násilím tisíce Ukrajinců.

Podle údajů OSN Ukrajinu od začátku konfliktu opustilo přes pět milionů lidí. Velká část z nich zamířila například do Polska. Kyjev současně tvrdí, že ruská armáda zavlekla tisíce Ukrajinců za hranici, na ruské území.

07:11

Cílem ruských vojenských útoků na Donbase je oblast zcela zničit a vylidnit. V noci na sobotu to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj hrozí, že oblast skončí jako těžce obléhaný Mariupol. Představitel Pentagonu agentuře AP řekl, že ruská vojenská operace v oblasti má ve srovnání s původní představou Moskvy několikadenní skluz.

07:10

Spojené státy začaly s výcvikem ukrajinských vojáků na základnách v Německu, řekl v pátek mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby. Souvisí to s použitím nových zbraní, které Západ posílá na Ukrajinu, aby se mohla bránit před ruskou agresí. Chování Rusů na Ukrajině je "kruté" a ruský prezident Vladimir Putin je "mravně zkažený", řekl Kirby na nezvykle emotivní tiskové konferenci.

Výcvik v Německu "naváže na počáteční dělostřelecký výcvik, který ukrajinské síly již absolvovaly jinde". Vojáci se začínají školit v používání radarových systémů a obrněných vozidel. Školí je příslušníci Floridské národní gardy, která působila na Ukrajině až do února, kdy začala ruská invaze. Kirby prohlásil, že shledání vojáků, kteří se poznali ještě před válkou, bylo velmi emotivní.

07:09

Ukrajinské úřady zadržely na základě nového zákona proti kolaboraci stovky lidí. Zhruba 400 lidí bylo zatčeno v Charkovské oblasti a další desítky v Kyjevské oblasti, uvedla v pátek agentura AP. Přesné počty ale nejsou známé, protože je ukrajinská kontrarozvědka SBU tají. Nový zákon počítá až s 15 lety vězení za schvalování ruské invaze či napomáhání ruským jednotkám.

Podle ukrajinských úřadů již bylo zahájeno přes 200 trestních stíháních za kolaboraci s Ruskem. Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov také oznámil, že úřady vytvoří veřejný seznam kolaborantů.

22:04

Do Kyjeva se vrátila britská velvyslankyně Melinda Simmonsová. Diplomatka o tom informovala na Twitteru. Britský premiér Boris Johnson už minulý týden oznámil, že diplomaté jeho země se ze Lvova vrátí do Kyjeva.

22:04

V Kyjevské oblasti byl objeven další hromadný hrob s těly 900 civilistů. Podle agentury Unian to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s představiteli polských médií. Prohlásil také, že ruské síly pálily těla zabitých v mobilních krematoriích, což ztíží vyšetřování zločinů, a že nikdo neví, kolik lidí na Ukrajině dohromady zemřelo. "Zametají stopy… ale nehledě na to, že (zabité) spalovali, tak se v Kyjevské oblasti našel další hrob s 900 těly. Kolik lidí dohromady zemřelo, nikdo neví," citovala Zelenského agentura Unian. Prezident země, která už od 24. února vzdoruje ruské vojenské agresi, také podle portálu Ukrajinska pravda řekl, že podle odhadů ukrajinských úřadů Rusové nezákonně deportovali půl milionu Ukrajinců do Ruska.

21:29 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin diskutuje o myšlence navázat ruský rubl na zlato a další komodity. Uvedl to dnes Kreml. Podle vlivného představitele ruských bezpečnostních složek by navázání rublu na zlato posílilo suverenitu ruského finančního systému, který se dostal pod tlak v důsledku západních sankcí uvalených na Rusko kvůli útoku na Ukrajinu, napsala agentura Reuters. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na dnešní tiskové konferenci uvedl, že "o této otázce se s Putinem diskutuje". Jeho vyjádření je nicméně v rozporu s prohlášením guvernérky centrální banky Elviry Nabiullinové, podle které se o této myšlence nehovoří, upozorňuje Reuters.

20:32 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Riziko, že mírové rozhovory s Ruskem skončí, je podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vysoké. Může za to podle něj hněv Ukrajinců způsobený ruskými zvěrstvy. Uvedla to agentura Interfax-Ukraina. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zase dnes podle agentury Reuters řekl, že se v mírových rozhovorech podařilo dosáhnout výrazných výsledků. Kyjev teď ale podle něj mění svůj postoj, a to na příkazy z Washingtonu a Londýna. Zelenskyj na dotaz polského novináře uvedl, že řada Ukrajinců chce po tom, co se stalo v Buči nebo Mariupolu, ruské vojáky prostě zabíjet. "Když existují takové postoje, je těžké mluvit o čemkoliv," poznamenal.

19:51

Ukrajina a desítky dalších zemí vyzvaly šéfa evropské sekce Světové zdravotnické organizace (WHO), aby svolal naléhavé zasedání věnované zdravotním dopadům ruské invaze na Ukrajinu. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Dopis, který tento týden odeslalo ukrajinské diplomatické zastoupení v Ženevě, kde sídlí i WHO, podepsalo 38 dalších zemí z Evropy, včetně Německa, Británie a Francie. Státy v něm po regionálním šéfovi WHO Hansi Klugem požadují, aby svolal naléhavé zasedání, a to nejpozději 9. května.

Mluvčí evropské sekce WHO, která má celkem 53 členů, v reakci uvedl, že organizace žádost obdržela a navrhne na 10. květen zvláštní online jednání.

19:01 Vlajka Ruské federace.

Ruští uživatelé žalují americkou technologickou společnost Apple za ukončení provozu platební služby Apple Pay v Rusku. Žaloba podaná u moskevského soudu požaduje pro spotřebitele dotčené tímto krokem odškodné ve výši 90 milionů rublů (zhruba 30 milionů korun). Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Apple v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu pozastavil na začátku března prodej všech svých výrobků v Rusku a omezil fungování Apple Pay a dalších služeb v zemi. Podle žaloby přerušení služby Apple Pay omezilo funkčnost přístrojů společnosti Apple prodaných na ruském trhu, a snížilo tak jejich hodnotu.

Apple podle žaloby svým postupem poškodil práva spotřebitelů. Požadované odškodné zahrnuje mimo jiné kompenzaci za "morální újmu" způsobenou ruským občanům. Odškodné by se mohlo ještě zvýšit, protože k žalobě se mohou připojit další uživatelé. Žaloba rovněž požaduje, aby Apple fungování služby Apple Pay pro ruské uživatele obnovil.

18:28

Německá vláda zvažuje, že Ukrajině poskytne několik samohybných houfnic PzH 2000. Informoval o tom list Welt am Sonntag, podle něhož by tento německý příspěvek k obraně před ruskou agresí mohl být součástí většího balíku, v jehož rámci zbraně pošlou i Nizozemsko a Itálie. Berlín dlouho dodávky těžkých zbraní Kyjevu odmítal, svůj postoj změnil až tento týden.

Samohybné houfnice PzH 2000, které jsou schopné zasáhnout cíle až ve vzdálenosti 40 kilometrů, patří podle agentury Reuters mezi nejsilnější dělostřelecké zbraně německé armády.

Jak ale poznamenává Welt am Sonntag, ze 119 takových houfnic, kterými bundeswehr disponuje, jich je k nasazení připravených jen asi 40. Proto se armádní představitelé na možnou dodávku houfnic Ukrajině dívají kriticky. Podobně tomu podle listu bylo i u nizozemské armády, tamní vláda ale přesto dodávku nakonec odsouhlasila.

18:05

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo videozáznam, na němž vystupuje zajatý Brit, který bojoval na Ukrajině na straně ukrajinských sil a vzdal se Rusům, uvedla dnes agentura Interfax. Videozáznam přinesla na svém webu ruská armádní televize. Vyzdvihla, že Brit cizincům doporučil, aby se do bojů na Ukrajině nezapojovali.

"Andrew Hill složil zbraně a v Mykolajivské oblasti se vzdal ruským vojákům," citoval Interfax ministerstvo obrany. "Byl raněn a skupina žoldnéřů, v níž bojoval, byla poražena," uvedl podle agentury dále úřad.

Muž s provizorně vyhlížejícím obvazem na hlavě a rukou v sádře ve videozáznamu sdělil, že se narodil v Plymouthu, na Ukrajinu přijel přes Polsko a bojoval v sedmičlenné skupině. Televize Zvezda zdůraznila, že podle jeho slov mu za účast v bojích nikdo neplatil, přestože mu byl plat slíben. Interfax zase napsal, že muž nedokázal vysvětlit, kdo skupině velel.

Údajný zajatec v závěru zveřejněného videa odrazuje cizince od účasti v bojích na Ukrajině. "Musí si to promyslet. Nás se to netýká," odpověděl na otázku lidí za kamerou, co by vzkázal "dalším anglicky hovořícím lidem".

17:49

USA nevěří, že by přes výhružky znějící z Moskvy existovalo riziko, že Rusko použije jaderné zbraně, řekl Reuters zdroj z ministerstva obrany.

16:21

Na Ukrajině byl zabit 22letý bývalý člen americké námořní pěchoty, který pomáhal ukrajinské armádě v obraně proti ruské invazi, řekli americkým médiím jeho nejbližší. Jednalo by se o první smrt Američana přímo zapojeného do války zahájené Ruskem před více než dvěma měsíci, napsala dnes agentura AP. Americká vláda zprávu o úmrtí muže jménem Willy Joseph Cancel zatím nepotvrdila.

15:32

Zhruba desítka obcí v Polsku nedostává od středy plyn. Odebíraly ho od společnosti Novatek, která se ocitla na polském sankčním seznamu. Aby jim pomohla, převezme jejich plynárenskou infrastrukturu vláda. Informovala o tom dnes rozhlasová stanice RMF FM a server Business Insider.

Novatek je druhým největším producentem zemního plynu v Rusku. Společnost se ocitla na polském sankčním seznamu, který v úterý zveřejnil polský ministr vnitra Mariusz Kamiński, a den na to plyn už nepřitekl do několika obcí v Pomořanském, Velkopolském, Mazovském a Kujavsko-pomořanském vojvodství. Polsko patří k nejhorlivějším zastáncům zavádění sankcí na Rusko a vedle unijních už zavedlo také sankce vlastní.

15:23

Česko dosud poskytlo Ukrajině vojenskou pomoc za téměř tři miliardy korun, uvedla ve čtvrtek Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Podrobnosti o dodávkách ministerstvo obrany z bezpečnostních důvodů nezveřejňuje.

15:10

Polsko a Česko společně Bruselu navrhnou, aby Evropská unie poskytla zvláštní finanční podporu zemím při zvládání přílivu uprchlíků z Ukrajiny. Oznámil to polský premiér Mateusz Morawiecki po dnešním jednání s předsedou české vlády Petrem Fialou ve Varšavě. Do Polska od začátku ruské invaze na Ukrajinu přicestovaly tři miliony Ukrajinců, do Česka asi 300 tisíc.

Fiala uvedl, že obě země se dosud dokázaly s "neuvěřitelnou uprchlickou vlnou" z Ukrajiny vypořádat, upozornil ale, že dlouhodobě tento příliv nelze zvládnout bez solidární podpory dalších zemí EU. "Neměníme stanovisko. Za migrační krize v roce 2015 jsme byli proti kvótám a přerozdělování - a ani teď nechceme přerozdělování," řekl s připomínkou tehdejšího odmítnutí středoevropských zemí EU pomoci tehdy migrací těžce zasažené Itálii a Řecku převzetím části žadatelů o azyl, často původem z válkou zničené Sýrie, ale také z afrických zemí. "Lidé (z Ukrajiny) neutíkají, aby si zlepšili situaci, ale aby si zachránili životy," upozornil Fiala.

15:07

Švédská metropole Stockholm se rozhodla přejmenovat část parku, který sousedí s ruským velvyslanectvím, na náměstí Svobodné Ukrajiny (Fria Ukrainas plats). Město uvedlo, že tím chce vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem po ruské invazi na Ukrajinu.

"Bude to trvalý symbol solidarity města Stockholm s ukrajinským lidem a důležitý signál proti akcím ruského režimu," napsala dnes podle agentury Reuters na Facebooku starostka švédské metropole Anna Königová Jerlmyrová.

15:03

Přehled posledních událostí:

 • Spojené státy začaly s výcvikem ukrajinských vojáků na základnách v Německu. Školí je příslušníci Floridské národní gardy, která působila na Ukrajině až do února, kdy začala ruská invaze.
 • Podle ukrajinské armády tvrdé boje na Donbasu pokračují, Rusko ale neuspělo v ovládnutí tří regionů. Podle čerstvé zprávy ukrajinského generálního štábu se Rusku nepodařilo dobýt města Severodoněck, Rubižne, Popasna ani Lyman.
 • Ukrajinské úřady zadržely v zemi na základě nového zákona proti kolaboraci stovky lidí, uvedla v pátek agentura AP.
 • NATO varuje, že válka na Ukrajině může trvat roky.
 • Americký prezident Joe Biden požádal Kongres o vyčlenění dalších 33 miliard dolarů (zhruba 770 miliard korun) na pomoc Ukrajině. Chce také zabavit nyní zmrazený majetek ruských oligarchů uložený v USA a předat ho Ukrajině.
14:59

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

ruskou invazi na Ukrajinu sledujeme nově minutu po minutě zde. Starší online přenos naleznete tady: