Putin se vyhnul slovu "Ukrajina" i vyhlášení úspěchů. Na přehlídce chyběl Gerasimov

Martin Novák Martin Novák
9. 5. 2022 10:39
Na vojenské přehlídce 9. května na Rudém náměstí v Moskvě přednesl ruský prezident Vladimir Putin dlouho očekávaný projev. Předem se spekulovalo, že bude chtít zdůraznit nějaký úspěch ve válce na Ukrajině. Nebo že vyhlásí všeobecnou mobilizaci. V osmi bodech shrnujeme vše podstatné.
Sestřih z vojenské přehlídky na Rudém náměstí k výročí konce druhé světové války. | Video: Reuters

1) Proslov byl nakonec pozoruhodný spíš tím, co Putin neřekl. Nevyhlásil všeobecnou mobilizaci ani žádné vítězství nebo úspěch ve válce na Ukrajině. Pokud původně chtěl z tribuny na Dni vítězství oznámit dobré zprávy, ruští vojáci mu žádné důvody nedali: od Kyjeva se stáhli, u dalšího velkého města Charkov ztrácejí vesnice, na Donbase na východě Ukrajiny postupují pomalu a v Mariupolu na jihu ukrajinští obránci stále vzdorují v ocelárně Azovstal.

2) Nevyhlášení mobilizace může znamenat, že mezi ruským vedením zvítězil názor o kontraproduktivnosti takového kroku. Mobilizovaní branci nemají odpovídající výcvik. Mnoho vojenské techniky, kterou má Rusko ve skladech, je navíc zastaralé a ve špatném stavu. Dokonce to v neděli uvedl jeden z ruských vojenských analytiků ve státní televizi.

"Je nebezpečné vytáhnout z komfortní zóny vojáky, kteří sedí na gauči a sledují televizi," komentoval také Putinův projev analytik Andrej Kolesnikov z moskevského střediska Carnegie.

3) Na rozdíl od několika proslovů v posledních měsících Putin nevyslovil fráze "Vše jde podle plánu" ani "Všech našich cílů dosáhneme dle původních plánů".

4) Putin neprezentoval žádná konkrétní fakta. Podle očekávání však kritizoval západní země. Uvedl, že Rusko muselo zasáhnout na Ukrajině, protože Západ a NATO chtěly Rusko napadnout. Propagandistickou novinkou oproti minulým proslovům bylo obvinění, že se NATO chystalo zaútočit na Krym.

5) Zmínka o tom, že rodiny padlých a zraněných ruských vojáků budou finančně odškodněny, ukazuje na možné citlivé místo ruského režimu. Velké ztráty na životech hrozí přerůst v nespokojenost, kritiku války a odmítání bojovat.

6) Nečekaně na přehlídce chyběly přelety letadel nad Rudým náměstím. Oficiálně kvůli špatnému počasí, ale podle záběrů a meteorologických údajů se počasí v Moskvě zdálo být dobré.

7) Ve svém projevu Putin ani jednou nevyslovil slovo Ukrajina. Místo toho používal Donbas, tedy označení východu Ukrajiny.

8) Na tribuně nebyl náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov. To může znamenat buď Putinovu nespokojenost s tím, jak Gerasimov vede válku, nebo že byl skutečně zraněn minulý týden v Izjumu při dělostřeleckém útoku ukrajinské armády.

Video: Putin zrušil útok na ocelárnu v Mariupolu

Putin u malého stolečku zrušil útok na ocelárnu v Mariupolu. Nařídil její blokádu. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Lidé už požádali o příspěvek 5000 Kč asi pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy