Atlanta - Nová naděje pro boj se smrtelnou ebolou? Lékaři ve Spojených státech podali dvěma nakaženým pacientům nový experimentální lék, který doposud nebyl vyzkoušen na lidech.
A podle prvních výsledků zabral.
Jeden z nemocných - lékař Kent Brantly, jenž se nakazil v Libérii před devíti dny - už byl blízko smrti a loučil se s rodinou. Po podání medikamentu se však jeho stav výrazně zlepšil.
Televize CNN dokonce informovala, že je "doslova zpátky na nohách". Obdobně je na tom i infikovaná misionářka.
Nové léky, známé jako ZMapp, nikdy předtím nebyly podány lidem. Vědci je pouze testovali na opicích.
Při pokusech na zvířatech se nicméně osvědčily, a právě proto se lékaři rozhodli medikament nabídnout i nemocným.
Lék vyvinula americká firma díky pokusům na myších. Vědci je naočkovali fragmenty eboly a zvířata si tak po nějaké době mohla vytvořit protilátky. Ty pak výzkumníci použili jako základ účinné látky.
Pomoc Světové banky
Proti zákeřné chorobě mobilizuje i Světová banka. Oznámila, že uvolní na pomoc západoafrickým státům 200 milionů dolarů (přes 4 miliardy korun). Peníze rozdělí vládám Libérie, Sierry Leone a Guiney. Část z balíku dostane i Světová zdravotnická organizace, informuje BBC.
Prezident Světové banky Jim Yong Kim, shodou okolností expert na infekční choroby, řekl, že je hluboce zarmoucen šířením viru a obává se, že epidemie by mohla přispět ke zhroucení již tak slabých zdravotnických systémů v zemích třetího světa.
Ebola se v únoru rozšířila z Guiney do Sierry Leone a Libérie. Podle Světové zdravotnické organizace si epidemie vysoce nakažlivé choroby vyžádala již 887 obětí.
Nemoc se v posledních dnech rozšířila také do Nigérie. Tamní úřady v pondělí potvrdily už druhý případ nakažení virem v zemi. Právě v Africe se při humanitární misi infikovali i dva Američané, kterým byl podán nový lék.
Ebola způsobuje vysoké horečky a krvácení. Není proti ní zatím žádná rozšířená vakcína, proto je na ni velmi vysoká úmrtnost.