Fotky: Nerovný boj. Lékaři čelí ebole a umírají na ni

Fotky: Nerovný boj. Lékaři čelí ebole a umírají na ni
Postupy, které je třeba dodržovat při péči o pacienty s jednou z nejnakažlivějších a nejsmrtelnějších nemocí světa, musí každý lékař pracující v ohnisku epidemie umět vyjmenovat, i kdyby ho vzbudili uprostřed noci.
I ta sebemenší chyba totiž může zdravotnický personál stát život.
Ochranný oblek musí dokonale izolovat. Nejprve přijdou na řadu vysoké holínky, plášť, obličejová maska, izolující čepice...
Zdravotníci musejí chodit po dvou. V místech, kde bojují s ebolou, je totiž takové horko a vlhko, že hrozí, že v ochranných oblecích zkolabují.
Foto: Reuters
Reuters Petr Jemelka Reuters, Petr Jemelka
2. 8. 2014 7:46
Přes veškerou opatrnost už se smrtící nemocí infikovali tři lékaři. Ostatní ale pomáhají dál, podívejte se, co to obnáší.

Monrovia - Ebolu odborníci označují za jednu z nejnebezpečnějších chorob na světě. Neexistuje na ni vakcína, nikdo prozatím neobjevil lék.

V 60 až 90 procentech je nemoc smrtelná. Podívejte se, jak s ní bojuje hrstka statečných lékařů, kteří se vydali s obávaným virem bojovat přímo do ložiska epidemie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Policie rozehnala v Praze noční večírek, sešlo se na něm přes 100 lidí

Policie v noci na sobotu zasahovala v centru Prahy v klubu, který otevřel navzdory nařízení vlády kvůli koronaviru. Uvedl to server Blesk.cz, policie zásah potvrdila na svém webu a Twitteru. V klubu se u sešlo 119 mladých lidí, z toho 102 cizinců a 17 Čechů. A akci se dozvěděli přes uzavřenou skupinu na sociální síti, uvedl Blesk.

Vstup do prostor byl na heslo. Server TN.cz uvedl, že party začala v pátek po 22:00 a měla trvat do sobotních 4:00. Kolem půlnoci ale na místo přijela policie a provoz klubu ukončila. Provozovatel nechtěl policisty do klubu v Anenské pustit, proto použili beranidlo, hák a hydraulický rozpínák zárubní a do klubu se dostali násilím. Na místě zadrželi osm osob, které považují za organizátory akce.

Na místě zasahovala i záchranná služba, jedna dívka byla kvůli intoxikaci alkoholem převezena do nemocnice, uvedla pražská záchranná služba na Twitteru.

Restaurace, hudební i taneční kluby a další podobná zařízení musejí mít zavřeno v důsledku nařízení kabinetu v rámci opatření proti šíření koronaviru. Restaurace mohou provozovat výdejní okénka, ovšem jen do 23:00, kdy také začíná platit zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy