Moskva - Až bude Dmitrij Medveděv 7. května slavnostně uveden do úřadu ruského prezidenta, stane se ve svých 42 letech vůbec nejmladším vůdcem v čele Ruska od dob cara Mikuláše II.
Nemusí se však obávat, že by jej stihl podobně nešťastný osud, jako měl poslední ruský imperátor, jehož i s celou rodinou popravili v roce 1918 bolševičtí revolucionáři.
Medveděvovi se nikdo neodváží zkřivit ani vlásek, neboť nad ním drží ochrannou ruku dosluhující hlava státu a nejpopulárnější politik v zemi Vladimir Putin. Ten si jej sám vybral jako svého nástupce a nadále s ním bude konzultovat vývoj v zemi z pozice příštího šéfa vlády.
ČTĚTE VÍCE: Malý Putin Medveděv drtivě ovládl Rusko
"Myslím, že (mé prezidentství) bude přímým pokračováním (toho dosavadního)," prohlásil Medveděv v jedné z prvních reakcí na oznámení výsledků nedělních prezidentských voleb.
I nadále se proto dá očekávat, že veškerá reálná moc v zemi bude soustředěna v Kremlu a že se Rusko nebude zdráhat vést asertivní zahraniční politiku.
Nadále ale panují nejasnosti ohledně přesného vymezení pravomocí mezi oběma státníky, které si veřejnost zvykla vídat bok po boku a kteří si vzájemně vyhovují i svým nevelkým vzrůstem.
"Prezidentovým hlavním úřadem je Kreml. Premiérovým sídlem je (moskevský) Bílý dům," snažil se Medveděv ve štábu své předvolební kampaně rozptylovat pochybnosti o funkčnosti toho, co mnozí pozorovatelé už předem nazývají dvojvládím.
I tak pro mnohé analytiky zůstává záhadou, zda nové mocenské aranžmá bude v praxi fungovat. Rusové jsou zvyklí mít pouze jediného vůdce.
Dosud jím sice nikdy nebyl premiér, ale Putin už dávno dokázal, že se na něj nevztahují žádná pravidla ruské politiky, s výjimkou těch, která stanoví sám. A většině Rusů to zjevně není proti mysli.
ČTĚTE VÍCE: Putin se rozloučil. Vlastně jen naoko