Putin se rozloučil. Vlastně jen naoko

pav
14. 2. 2008 14:30
Ruský prezident se v Kremlu loučil s novináři
Loučení s novináři bylo ze strany Putina ryze formální. Téměř jistě se totiž stane příštím ruským premiérem
Loučení s novináři bylo ze strany Putina ryze formální. Téměř jistě se totiž stane příštím ruským premiérem | Foto: Reuters

Moskva - Necelé tři týdny před volbou nového ruského prezidenta se dnes Vladimir Putin, jemuž ústava neumožňuje znovu kandidovat, rozloučil v Kremlu s novináři na své sedmé a poslední výroční tiskové konferenci.

Všichni včetně něj ale vědí, že to byla rozlučka ryze formální, neboť se s ním počítá na post premiéra.

Sloužit vlasti

"Nemá smysl plakat nad tím, že mi vypršel mandát. Je třeba se radovat z toho, že mohu vlasti sloužit v jiné funkci," řekl Putin, který už dříve naznačil připravenost stanout v čele vlády, pokud se dosavadní vicepremiér Dmitrij Medveděv, jehož kandidaturu Putin osobně podpořil, stane v březnových volbách hlavou státu.

ČTĚTE VÍCE: Putin s Medveděvem by mohli vládnout do roku 2033

Ani o tom nikdo nepochybuje předvolební průzkumy Medveděvovi přisuzují podporu 60 až 80 procent voličů.

Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin
Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin | Foto: Reuters

"Samozřejmě si uvědomuji, že šance na zvolení Dmitrije Anatolijeviče (Medveděva) prezidentem a na mé následné jmenování premiérem jsou značné, ale v Rusku máme jedno takové přísloví, které je třeba mít na paměti: Neříkej hop, dokud jsi nepřeskočil," prohlásil Putin před zástupci tisku.

Konference, jíž se účastnilo na 1400 novinářů včetně asi dvou set zahraničních korespondentů akreditovaných v Moskvě, probíhala podle zaběhnutého scénáře. Ruští novináři pokládali až na výjimky vesměs nekonfliktní dotazy, které místy přerůstaly v gratulace k odvedené práci.

Debatovat není třeba

Zahraniční novináři si občas "rýpli" jako zpravodajka německé televize ZDF, která chtěla po Putinovi okomentovat dosavadní průběh předvolební kampaně a skutečnost, že Dmitrij Medveděv torpédoval tradiční televizní debaty mezi kandidáty tím, že se jich odmítl účastnit.

ČTĚTE VÍCE: Medveděv vypustí předvolební televizní debaty

"To, že debaty neprobíhají, nesvědčí o žádném deficitu demokracie, ale o tom, že obyvatelstvo podporuje stanovený kurz," kontroval Putin a podtrhl, že Medveděvovi protikandidáti mají i tak dostatek možností dát o sobě a svých programech vědět.

Na otázku, proč si před časem dosluhující ruský prezident vybral za vhodného nástupce právě Medveděva, Putin odpověděl, že mu "plně důvěřuje".

"Je to čestný, moderní, progresivní člověk. Jeho osobní vlastnosti a zkušenosti jsou zárukou, že to bude efektivní vládce," řekl Putin.

Monitoring, nebo diktát?

Co se pokračujícího napětí kvůli chystaným volbám mezi Ruskem a Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) týče, řekl Putin, že si západní pozorovatelé nemohou jednostranně určovat podmínky pro své působení na volebních misích.

"Rusko beze zbytku plní své závazky, které vyplývají z členství v OBSE, ale ty nestanovují, kolik má na volební mise jezdit pozorovatelů a jak dlouho mají v zemi působit," uvedl Putin.

"A proč vůbec monitorovací mise OBSE někam jezdí a někam ne, někam chtějí vyslat desítky a jinam stovky pozorovatelů? Chtějí nás snad něčemu učit? Ať raději učí své manželky vařit polévku," dodal.

Putin v průběhu tiskové konference také opakovaně ubezpečil přítomné, že Rusko v žádném případě nevede agresivní zahraniční politiku. Za jednostranný diktát naopak označil rozhodnutí Spojených států rozmístit v Evropě prvky své protiraketové obrany.

Co ještě řekl Putin na tiskové konferenci? Přečtěte si:

Putin: Bude-li to nutné, zamíříme rakety na Česko

 

Právě se děje

Další zprávy