Nenašli byste v těchto hodinách v celých Spojených státech zaměstnanějšího, soustředěnějšího, zběsilé aktivitě zoufaleji propadlého člověka. Telefon permanentně u ucha, oči bez ustání zapíchnuté do kapesního počítače připevněného za opaskem.
Bushův šéfporadce a politický guru Karl Rove právě velí operaci, jíž se co do logistické náročnosti máloco vyrovná. Má na povel desítky tisíc dobrovolníků a aktivistů Republikánské strany, kteří vytáčejí číslo za číslem, rozesílají mail za mailem a obcházejí dům po domu.
Plán, který nespoléhá na náhodu
To vše za jediným účelem: Dostat zítra do volebních místností co nejvíc potenciálních voličů republikánů a zajistit tak Georgi Bushovi dva roky před odchodem do politického důchodu ještě jedno volební vítězství.
Takzvaný dvaasedmedesátihodinový plán je nyní přibližně ve své polovině a není v něm místo pro náhodu. Opírá se o rozsáhlé databáze sestavené na základě pečlivě sesbíraných socio-demografických, ekonomických i jiných dat a spočívá na "bojem" třikrát prověřené organizaci.
"Neobdivuji nic, co republikáni udělali pro tuto zemi. Velmi ale obdivuji jejich volební model, který je přesně tím, čemu se musíme do dvou let minimálně vyrovnat," složil republikánům a konkrétně Roveovi poklonu jejich snad nejostřejší kritik, šéf Demokratické strany Howard Dean.
Rove: Střed mě nezajímá
Když přesně před dvěma lety George Bush děkoval za své znovuzvolení, vzpomněl si na mnoho lidí. Jen Roveovi však věnoval samostatnou kapitolu a nazval ho architektem svého triumfu.
Pokud se zítra podaří opozičním demokratům získat většinu v obou komorách Kongresu, najdou si všechny reflektory zkroušenou tvář prezidenta Bushe. Hlavním poraženým však bude Karl Rove a jeho strategie na vytvoření dlouhodobé republikánské většiny.
To on přišel s myšlenkou, že středoví a nezávislí voliči nejsou pro volební triumf důležití, neboť pro něj republikánům stačí, aby k volebním urnám dostali všechny své "přirozené" voliče. Rove "si spočítal", že pokud se podaří přimět je, aby přišli volit, postačí to republikánům k vítězství nad demokraty.
Proč Bush zapomněl na kompromisy
Prezident Bush nenabízející v domácí ani zahraniční politice příliš kompromisů a sledující poměrně úzce definované zájmy svých kmenových voličů byl nevyhnutelným produktem této strategie.
"Tato předvolební taktika předurčila některé z jejich politických cílů. Platí však i opak, tedy že vládli tak, aby jí pomohli. Jde o vzájemně provázané fenomény," vysvětlil deníku Los Angeles Times politolog z atlantské univerzity Alan Abramowitz.
Mnozí analytici však předpovídají, že Roveova sázka na republikánskou základnu se může tentokrát ukázat jako omyl. Americká společnost vykazuje známky únavy z vyhraněných stranických sporů posledních let.
Přepočítá se poprvé?
"Architekt může shledat, že jeho plány byly chybně propočítány. Přivést k volbám pravověrné nemusí být letos klíčem k vítězství. Lidé se poohlížejí po politicích, kteří budou na řešení problémů spolupracovat, ne se především vzájemně vymezovat," řekl deníku Washington Post nejmenovaný republikán, který pracoval pro předchozí administrativy.
Rove však neztrácí optimismus a kudy chodí, tudy tvrdí, že jeho dvaasedmdesátihodinový plán i tentokrát zafunguje a zajistí republikánům vítězství. Jakkoli si demokraté porážku nepřipouštějí, mimo kamery a mikrofony přiznávají, že je tato předpověď děsí.
Jedno číslo ze spršky víkendových průzkumů naznačuje, že by Rove mohl mít znovu pravdu. Pětačtyřicet procent lidí, kteří se nehlásí ani k jedné ze stran, přiznalo, že je v posledních dnech kontaktovali aktivisté Republikánské strany. Jen sedmnáct procent z nich bylo vyhledáno agitátory demokratů.