V pekle je tepleji a klidněji. Ukrajinské město je po telefonátu Trumpa s Putinem pod těžkou palbou

Martin Novák Martin Novák
2. 2. 2017 7:14
Do Avdějevky, vzdálené deset kilometrů od východoukrajinského Doněcka, se vrátila nejhorší doba války. V bytech mají lidé zimu a tmu, ulicemi zní střelba. Úřady zvažují evakuaci tisíců obyvatel.
Pohřeb ukrajinských vojáků, padlých v Avdějevce.
Pohřeb ukrajinských vojáků, padlých v Avdějevce. | Foto: Reuters

Kyjev – Venku je v noci osmnáct stupňů pod nulou, granáty a rakety dopadají na ulice a domy. Na pětadvacet tisíc lidí v nich od neděle přežívá bez elektřiny, tepla a s omezenými dodávkami vody.

V Avdějevce na východě Ukrajiny zuří těžké boje.

Začaly v neděli a jsou jedněmi z nejtvrdších od podepsání minských dohod o příměří v únoru 2015. Ukrajinská armáda jen v neděli přišla o osm vojáků, ztráty separatistů nelze spolehlivě ověřit. Hovoří se o desítkách.

Palba zasáhla a poškodila místní velkou koksovnu, která dodávala obyvatelům teplo, takže situace je kritická. Úřady se připravují na evakuaci až dvanácti tisíc lidí, kdyby se nepodařilo teplo a elektřinu obnovit.

"Během prudkých bojů není možné provést opravy. Avdějevka je bez zdroje energie,“ uvedl pro agenturu AFP ředitel koksovny Musa Magomedov.

V pekle je tepleji

V některých částech města funguje voda jen do čtvrtého patra, někde ji roznášejí dobrovolníci.

Přerušen byl do úterý i signál pro mobilní telefony. Nefungují bankomaty.

(Podívejte se, nebo si spíše poslechněte video, které natočil v Avdějevce zpravodaj stanice BBC.)

"Nedokážete si představit, jak je příšerné, když se do bytu vkrádá chlad a na ulici se střílí, až máte pocit, že jste v pekle. Ale v pekle je tepleji a pravděpodobní klidněji,“ cituje server Apostrof obyvatelku Avdějevky Julii.

V úterý odjelo z města několik evakuačních autobusů, odjely hlavně rodiny s malými dětmi.

"Lidé začínají ztrácet naději,“ uvedl k situaci ve městě Mezinárodní výbor Červeného kříže.

Fronta zůstává nehybná

Lidé jedí ve společné jídelně v Avdějevce během bombardování.
Lidé jedí ve společné jídelně v Avdějevce během bombardování. | Foto: Reuters

Ukrajinský prezident Petro Porošenko obvinil separatisty a ruské vojáky, že pálí na Avdějevku z obytných čtvrtí Doněcka a nedalekého města Jasynuvata.

Nedobyli ale žádné území, fronta se neposunula.

"Příměří bylo v posledních dnech narušeno v 5600 případech. Dvacet tisíc lidí je v mrazu bez elektřiny,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Naopak Moskva viní z rozpoutání střelby ukrajinské dobrovolnické prapory a ukrajinské vojáky. Nadále také popírá, že by na straně separatistů bojovali ruští vojáci s ruskou vojenskou technikou.

Jde prý pouze o dobrovolníky, kteří na východě Ukrajiny bojují z vlastní vůle a ve volném čase.

Obě strany zároveň poukazují na to, že mohutná palba začala několik hodin po prvním telefonátu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova Kyjev testuje Trumpa, nakolik bude ochoten Ukrajinu podporovat. Podle Kyjeva Kreml naopak eskalací bojů tlačí na Západ, aby zrušil sankce uvalené na Rusko po anexi Krymu. A aby se Trump dohodl s Putinem.

"Dlouhodobě se na frontě střídají klidnější dny s eskalací. Rusko vždy eskaluje situace na frontě ve chvílích, kdo chce zatlačit na Západ. Aby přes něj tlačil na Ukrajinu s cílem přijmout takové podmínky, které by byly pro Rusko výhodné,“ řekl v říjnu v rozhovoru pro Aktuálně.cz Mychajlo Samus, analytik kyjevského Centra pro výzkum armády, zbrojní konverze a odzbrojení.

Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa.
Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa. | Foto: Aktuálně.cz

Trump v předvolební kampani hovořil o možném zrušení protiruských sankcí a o tom, že se pokusí s Vladimirem Putinem vycházet v dobrém. Minulý týden ale prohlásil, že na debaty o zrušení protiruských sankcí je příliš brzy.

Ukrajina se právě v úterý stala na měsíc předsednickou zemí Rady bezpečnosti OSN, čehož chce Porošenko využít k tlaku na Rusko.

"Využijeme každé příležitosti bránit Ukrajinu proti ruské agresi,“ uvedl ukrajinský prezident na Twitteru.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy