Boje na východě Ukrajiny mají další mrtvé. Kyjev i Moskva se vzájemně obviňují z porušování dohod

ČTK ČTK
31. 1. 2017 22:16
Intenzivní boje u města Avdijivka na východě Ukrajiny dál pokračují a na obou stranách si vyžádaly mrtvé. Moskva vyzvala Západ, aby nedovolil Kyjevu skoncovat s mírovými dohodami z Minsku, ukrajinský prezident Petro Porošenko kontroval, že neexistuje žádný rozkaz neodpovídat na "ničivou palbu". Stejně jako dosud se vládní jednotky a proruští separatisté z vyprovokování bojů u Avdijivky, které vypukly v neděli a pokračovaly celé pondělí, obviňují navzájem. Americké ministerstvo zahraničí vyjádřilo hluboké znepokojení nad vyhrocením bojů a vyzvalo k okamžitému příměří.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Forró

Kyjev/Moskva - Boje u města Avdijivka na východě Ukrajiny pokračovaly s velkou intenzitou i v noci na úterý a neustaly ani během dne. Podle informací vládních sil i povstalců si na obou stranách vyžádaly další mrtvé a zraněné.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov obvinil Kyjev, že v pondělí útočily jeho síly a že je to důkaz neochoty plnit minské dohody. Moskva vyzvala Západ, aby nedovolil Kyjevu skoncovat s mírovými dohodami z Minsku. Americké ministerstvo zahraničí vyjádřilo hluboké znepokojení nad vyhrocením bojů a vyzvalo k okamžitému příměří.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko na poradě s armádními veliteli pochválil ukrajinské vojáky za skvělou obranu svých pozic v Avdijivce. "Neexistuje žádný rozkaz neodpovídat na ničivou palbu, (ukrajinští vojáci) mají všechny možnosti se bránit, ale neodpovídají palbou, když zločinci, ruské bojůvky, rozmísťují děla, tanky a raketomety přímo v obytných čtvrtích," prohlásil. Za této situace nelze podle něj pomýšlet na odvolávání sankcí proti Rusku coby "agresorovi".

Stejně jako dosud se vládní jednotky a proruští separatisté z vyprovokování bojů u Avdijivky, které vypukly v neděli a pokračovaly celé pondělí, obviňují navzájem. Podle jedněch i druhých zaútočil nepřítel. Peskov v úterý tvrdil, že Moskva má "spolehlivé údaje" o tom, že v pondělí útočily ukrajinské dobrovolnické oddíly za "podpory i účasti" ukrajinských ozbrojených sil. Podrobněji se k tomu nechtěl vyjadřovat, nicméně prohlásil, že je zřejmé, že Kyjev nechce plnit dohody.

"Takové agresivní aktivity... z našeho hlediska jasně svědčí o neochotě ukrajinského vedení a ukrajinského prezidenta Petra Porošenka plnit minské dohody," citovala mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina agentura TASS.

Ruské ministerstvo zahraničí v následném prohlášení vyzvalo Západ, aby se postaral o to, že Kyjev skončí s pokusy odepsat minské dohody.

Podle informací z pondělního večera si boje u Avdijivky vyžádaly za 48 hodin nejméně 11 mrtvých. Agentura Ukrinform dnes napsala, že ukrajinská armáda má další tři mrtvé vojáky a 20 zraněných. Separatisté zase informovali o čtyřech zabitých bojovnících. Obě strany se zmiňují i o mrtvých civilistech, počty ale neuvádějí.

Kvůli intenzivní palbě ze zbraní, které měly být již dávno stažené daleko od frontové line, jako jsou děla, tanky či raketomety, přišla podle ukrajinských médií Avdijivka o dodávky elektřiny, tepla i vody. Úřady sdělily, že jsou připraveny evakuovat z ohrožených částí města asi 8000 obyvatel.

Dělostřelecká palba také zničila rozvodné zařízení uhelného dolu Zasjaďko, což mělo za následek výpadek proudu. Pod zemí tak uvízlo 203 horníků, které bude nutné dostat ven ručně.

"Spojené státy jsou hluboce znepokojeny vyhrocením násilí na východě Ukrajiny," oznámilo americké ministerstvo zahraničí, které poukázalo na to, že v oblasti jsou tisíce civilistů bez elektřiny nebo tepla. Ministerstvo je nyní v přechodném období, kdy ho již opustil dosavadní šéf John Kerry a kdy čeká na příchod jeho nástupce Rexe Tillersona, jmenovaného prezidentem Donaldem Trumpem.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Slovenského premiéra Pellegriniho hospitalizovali v noci kvůli vysokým teplotám

Slovenského premiéra Petera Pellegriniho hospitalizovali v noci na neděli kvůli akutní infekci dýchacích cest a vysokým teplotám. Informoval o tom slovenský úřad vlády. Premiér kvůli tomu zrušil pracovní program.

Nezúčastní se tedy nedělní televizní předvolební debaty. Premiér se s infekcí potýkal dva týdny. "Bohužel si všechno vybralo svou daň a od včerejšího (sobotního) večera jsou hospitalizovaný v bratislavské nemocnici," uvedl premiér na Facebooku. Podle deníku SME premiéra přijala bratislavská nemocnice sv. Michala.

Kdo Pellegriniho v televizní debatě nahradí, zatím není jasné, sdělil mluvčí strany Směr-SD Ján Mažgút. Pellegrini je volebním lídrem strany. V debatě má chybět i její předseda Robert Fico. Mažgút řekl, že i Fico je zdravotně indisponovaný. Volby budou na Slovensku 29. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy