V Madridu i po zákazu protestují mladí bez budoucnosti

Karel Toman
21. 5. 2011 16:15
Začalo to před šesti dny spontánním protestem, dnes demonstruje celé Španělsko
Španělsko stávka 2
Španělsko stávka 2 | Foto: Reuters

Madrid - Desetitisíce protestujících ve Španělsku porušili vládní zákaz demonstrací před volbami a tábořili přes noc na náměstí hlavního města Madrid. Po ránu se sice velká část davu rozešla, protesty ale s menší účastí pokračovaly i v sobotu.

Nespokojeným Španělům, kteří náměstí obléhali celý týden, vadí vládní ekonomické úsporné plány. Španělská volební komise ale nařídila, ať místo před nedělními místními volbami místo opustí.

Zahraniční agentury navíc očekávají, že demonstrující se začnou znovu scházet v podvečer.

Zákaz vstoupil v platnost o půlnoci z pátku na sobotu. Podle BBC přivítal dav zákaz skandováním, policie však nezasáhla.

Spontánní protest se rozšířil do celé země

Protest začal před šesti dny v madridské Puerta del Sol jako spontánní protest, kdy mladí Španělé vsedě demonstrovali svou nespokojenost s 45 % nezaměstnaností mladých.

Podle BBC vzrostl od té doby dav na 25 tisíc hlav a rozšířil protesty do měst po celé zemi. V samotném Madridu nocovaly venku každou noc stovky lidí.

Demonstranti požadují práci, lepší životní podmínky, spravedlivější systém demokracie a změny v úsporných opatřeních socialistické vlády. Vybízeli ale také Španěly, aby v nedělních volbách nevolili žádnou z obou velkých španělských stran - vládnoucí socialisty, ani opoziční středopravou Lidovou stranu.

"Chtějí nám vzít veřejné zdravotnictví a vzdělání, polovina mladých je nezaměstnaných, zvýšili taky věk odchodu do důchodu," řekl BBC demonstrant Navidad Garcia. "To je absolutní útok na to málo sociálního státu, které jsme ještě měli," dodal.

Nemám budoucnost, proto jsem tady

Další protestující se reportérce BBC svěřila, že se demonstrace účastní, protože navzdory vysokoškolskému titulu nemá žádné vyhlídky, že najde zaměstnání.  "Tohle by mělo politické třídy upozornit, že něco není v pořádku," řekla pětadvacetiletá Inma Morenová.

Mnozí účastníci přitom vidí spojitost mezi jejich protesty a protesty v Káhiře, které odstartovaly změny v Egyptě.

Ilustrace v deníku El País vystihuje situaci na španělských úřadech práce lépe než celý fascikl tabulek a grafů.
Ilustrace v deníku El País vystihuje situaci na španělských úřadech práce lépe než celý fascikl tabulek a grafů. | Foto: El País

Nařízením španělské volební komise jsou politické demonstrace den před volbami zakázány, aby umožnily „den přemítání". Někteří protestující se proto bojí policejního zásahu. Ministr vnitra Alfredo Perez Rubalcaba už prohlásil, že policie nevyřeší eden problém tím, že vytvoří druhý.

Jak se blížila půlnoc, kdy měl zákaz vstoupit v platnost, mnoho protestantů si ústa přelepovalo lepící páskou, aby tím dali najevo svůj pocit, že je jim zakazováno vyjádřit svůj názor.

Podle reportérky BBC se o půlnoci na madridském náměstí na moment rozhostilo ticho, aby vzápětí lidé propukli v jásot a skandování. Policie sice byla na místě, ale nezasáhla. Protest mezitím podle reportérky spíš roste, než aby směřoval ke konci.

Práci ve Španělsku nemá přes pětinu lidí

Španělská míra nezaměstnanosti ve výši 21,3 procenta je nejvyšší v celé sedmadvacítce zemí EU. Práci v zemi nemá rekordních 4,9 milionů lidí, skoro polovina z toho mladých. Časopis The Economist to před časem označil za obžalobu systému celou jednou generací.

V rozruchu kolem záchrany Řecka, Irska, Portugalska se Španělsko ze hlavních zpráv trochu vytratilo. Jakkoliv si podle ekonomů vede v reformách lépe než zejména Řecko a Portugalsko, problémy země a hlavně jejích bank jsou velké.

Zejména Evropská centrální banka se obává toho, že případná restrukturalizace řeckého dluhu by mohla nákazou zasáhnout i Španělsko a zasadit mu tvrdou ránu v nejméně vhodnou dobu. Španělsko je přitom několikanásobně větší ekonomika než Řecko a Portugalsko a její další potíže by těžce dopadly na celou EU.

Premiér Jose Luis Rodrigues Zapatero už protestujícím vyjádřil účast, když ocenil jejich „mírné způsoby".

"Mou povinností je naslouchat, být citlivý, snažit se dát odpověď od vlády, abychom mohli oživit ekonomiku a zaměstnanost co nejdřív to půjde," řekl rádiu Cadena Ser.

Podle předvolebních průzkumů ale jeho socialistická strana ve volbách do místních a regionálních zastupitelstev dopadne špatně.

 

Právě se děje

Další zprávy