Soul – Skandál, který vedl k odvolání jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje, míří i mezi nejmocnější představitele tamního byznysu. Vyšetřovatelé požadovali, aby skončil ve vazbě nejvlivnější jihokorejský podnikatel I Če-jong. Muž, který je označován za šéfa a dědice konglomerátu Samsung Group.
Soud jeho zatčení nakonec odmítl a po několikahodinovém výslechu pustil I Če-jonga na svobodu. Lze prý jen "těžko uznat", že podnikatelovo zatčení je nezbytné.
"V této fázi je těžké najít důvod, nezbytnost nebo vhodnost pro zatčení," cituje z prohlášení soudu jihokorejská agentura Yonhap. Klíčové otázky, například zda výměnou za peníze obdržel nějakou laskavost, se podle soudu stále projednávají.
Samsung je největší jihokorejskou firmou a také jedním z největších světových výrobců elektroniky. Jeho šéfa úřad speciálního vyšetřovatele obvinil z úplatkářství, zneužití cizích peněz a defraudace.
I Če-jong údajně přes prezidentčinu důvěrnici Čche Son-sil ovlivňoval vládní politiku.
Čche mu podle vyšetřovatelů umožnila, aby převzal kontrolu nad Samsung Group a omezil vliv nepohodlného investora ve firmě. Použil prý k tomu firemní peníze, a navíc lhal parlamentní vyšetřovací komisi.
Uvěznění I Če-jonga by uvítaly téměř dva miliony Jihokorejců, kteří demonstrovali za odstoupení prezidentky. Vidí v něm symbol zneužívání moci ze strany velkých jihokorejských obchodních konglomerátů, takzvaných čebolů.
"Rasputin v sukních"
Čeboly, jako jsou Samsung, Hyundai a další, dominují jihokorejské ekonomice. Získávají největší státní zakázky a mají lepší přístup k úvěrům než menší firmy. Odvolaná prezidentka Pak Kun-hje při svém nástupu do úřadu slibovala omezit jejich moc, ale později od tohoto plánu upustila.
Loni vyšlo najevo, že zmíněná prezidentčina pravá ruka Čche Son-sil brala od čebolů peníze. Finance šly na její osobní potřeby anebo do nadací, které tato vůdkyně jedné z křesťanských sekt spravuje. Firmám za to slibovala zajistit změny ve vládní politice.
Čche, kterou jihokorejská média někdy titulují "Rasputin v sukních", je ve vězení a prezidentku v prosinci parlament zbavil funkce. Nyní se čeká na potvrzení odvolání u Ústavního soudu.
Šéf Samsungu důvěrnici prezidentky údajně zaplatil 36,42 milionu dolarů, tedy asi 936 milionů korun, jako příspěvek do jejích dvou nadací. Její dcera od něj navíc dostala koně.
Samsung i jeho ředitel shodně tvrdí, že se ničeho protizákonného nedopustili. Minulý měsíc I Če-jong prohlásil, že posílat peníze prezidentčině důvěrnici bylo "nevyhnutelné", i když "nepatřičné". Že by za to žádal pro sebe či pro Samsung nějaké výhody, odmítl.
Ovládnutí Samsungu
Vyšetřovatelé to ale vidí jinak. Podle nich měla Čche výměnou zařídit, aby se dceřiná společnost Samsung C&T mohla v roce 2015 spojit s firmou Cheil Industries. Ta vyrábí chemikálie potřebné pro produkci některých elektronických zařízení, která prodává Samsung.
Proti ale byli menšinoví akcionáři Samsungu, kteří tlačili na reorganizaci celé společnosti. Ti nakonec prohráli, když spojení firem podpořil státní fond NPS, který má v Samsungu podíl a spadá pod státní ministerstvo zdravotnictví.
Fúze zároveň umožnila I Če-jongovi získat kontrolu nad nejdůležitější firmou z impéria Samsungu: Samsung Electronics, uvádí list Wall Street Journal. A tím de facto ovládnout celý podnik po svém nemocném otci I Kun-hiovi.
Složité struktury jsou u jihokorejských čebolů obvyklé. Umožňují zakladatelské rodině ovládat firmu, i když jde často o veřejně obchodovatelné společnosti, ve kterých má rodina na první pohled jen menšinový podíl.