Jihokorejský parlament odvolal neoblíbenou prezidentku. Ovládal ji "Rasputin v sukni"

Marek Hudema Zahraničí Marek Hudema, Zahraničí
Aktualizováno 9. 12. 2016 12:10
Jihokorejský parlament v tajném hlasování sesadil prezidentku Pak Kun-hje, která čelí korupčnímu skandálu. O jejím dalším setrvání ve funkci hlavy státu definitivně rozhodne až ústavní soud, který na to má 180 dní. V zákonodárném sboru se podle očekávání našla dvoutřetinová většina nutná pro odvolání. Za problémy Pak Kun-hje mohla také její přítelkyně a "Rasputin v sukni" Čche Son-sil. Tato žena vybírala prezidentce Jižní Koreje oblečení, upravovala projevy a hlavně ovlivňovala domácí i zahraniční politiku země.
Foto: Reuters

Soul – Jihokorejský parlament sesadil prezidentku Pak Kun-hje a její pravomoci oficiálně převzal premiér Hwang Kjo-an. Ten bude v prezidentském úřadu, dokud o impeachmentu nerozhodně ústavní soud. Ten má 180 dní na to, aby krok poslanců potvrdil, nebo zrušil.

Pak Kun-hje se později na schůzce s členy kabinetu omluvila národu za svou "nedbalost" v souvislosti s korupčním skandálem, který způsobil její pád. "Omlouvám se všem Jihokorejcům, že jsem svou nedbalostí způsobila chaos, takže naše země nyní čelí řadě problémů, od ekonomiky po národní obranu," řekla.

K vůbec prvnímu odchodu demokraticky zvolené hlavy Jižní Koreje vedla ale také tamější obdoba Rasputina.

Prezidentčina "duchovní" poradkyně Čche Son-sil byla šedou eminencí jejího úřadu. Vybírala jí oblečení, upravovala její projevy a hlavně ovlivňovala domácí i zahraniční politiku země. Od velkých jihokorejských společností, například Samsung, pak za to podle policejních vyšetřovatelů měla získávat desítky milionů dolarů.

K odvolání prezidentky bylo potřeba dvou třetin poslanců v parlamentu, které opozice podle očekávání našla. Z výsledků je patrné, že se k ní přidaly i desítky členů prezidentčiny vládnoucí Strany nových obzorů (Saenuri).

O víkendu protestovalo v jihokorejské metropoli Soulu proti Pak Kun-hje skoro milion lidí. Podle průzkumu veřejného mínění měla podporu už jen čtyř procent obyvatel.

Od čisté k nafoukané

Pak Kun-hje byla zvolena do funkce v roce 2013. Chtěla rozhýbat jihokorejskou ekonomiku a slíbila taky omezit vliv takzvaných čebolů, tedy velkých průmyslových konglomerátů, jako je třeba Samsung. Voliči ji navíc vnímali jako "čistou" alternativu vůči předchozí vládě zasažené úplatkářskými skandály.

Postupně se ale její obraz na veřejnosti měnil. Proti čebolům nezasáhla, velké změny v ekonomice neprosadila a Jihokorejci ji začali považovat za sebestřednou, nafoukanou a odtrženou od problémů obyčejných lidí.

Pak Kun-hje se taky snažila potlačit opozici využitím zákona o národní bezpečnosti. Na své oponenty posílala vyšetřovatele, kteří je obviňovali z kriminálních činů. Mnoha Jihokorejcům to připomínalo politiku jejího otce Pak Čong-huiho, bývalého prezidenta a vojenského diktátora, který vládl v zemi v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století.

Prezidentská Strana nových obzorů pak ztratila v letošních volbách většinu v parlamentu, ale ani to ji nedonutilo nic změnit.

Jak vyšlo nedávno najevo, politiku i soukromý život Pak Kun-hje navíc silně ovlivňovala její blízká přítelkyně Čche Son-sil. Zasahovala do ekonomické politiky země ve prospěch velkých společností, od kterých díky tomu dostávala pro své nadace i osobní potřebu velké částky.

Čche je vůdkyní křesťanské sekty Církev věčného života a jihokorejský tisk ji označuje za místní obdobu Rasputina.

 

Právě se děje

Další zprávy