Nákaza se v Kongu šíří především sexuálním přenosem, u nové varianty ale k nákaze podle expertů stačí pouze blízký tělesný kontakt s infikovanou osobou. Lékaři se obávají, že nová varianta by se mohla rozšířit i za hranice země. Světovou epidemii mpox v roce 2022 se podařilo dostat pod kontrolu očkováním nejzranitelnějších skupin, píše BBC. V Konžské demokratické republice je nicméně špatný přístup k vakcínám i léčbě. Novou variantu laboratoře zatím odhalily v několika městech sousedících se Rwandou.
Mutace viru činí nemoc nakažlivější. V důlním městě Kamituga se patrně rozšířila mezi sexuálními pracovníky loni v září, nyní se počet infikovaných výrazně zvyšuje. V souvislosti s mutací mpox se lékaři v oblasti starají i o děti ve školním věku. Byly zaznamenány i případy novorozenců, na něž se vir přenesl z matky během těhotenství. Některé ženy kvůli viru potratily.
"Určitě se jedná o dosud nejnebezpečnější kmen mpox. Nevíme, kolik se zde pohybuje lidí s mírnějším průběhem nemoci," uvedla profesorka globálního výzkumu zdraví na Oxfordské univerzitě Trudie Langová.
Světová zdravotnická organizace šíření viru v Kongu již dříve nazvala "znepokojujícím". Pravděpodobnost, že se mutace rozšíří dál, je podle ní "stále vysoce pravděpodobná".