Washington – O skoro dva miliony hlasů porazila Hillary Clintonová Donalda Trumpa. Započítáme-li jak hlasy voličů, kteří se k urnám dostavili na území USA, tak i ty ze zahraničí.
Kvůli složitému americkému volebnímu systému to ale demokratické kandidátce nebylo nic platné. V konečném důsledku totiž rozhodují hlasy volitelské, kterých Trump získal 290. Clintonová jen 232.
K nelibosti republikánského vítěze se ale tým Hillary Clintonové rozhodl podpořit ruční přepočítávání hlasů ve státě Wisconsin, které už schválil i příslušný volební výbor. Navrhla ho kandidátka zelených Jill Steinová, která žádá rovněž přepočítání v Pensylvánii a Michiganu.
Jde o tři státy, které rozhodly o neúspěchu Clintonové. Prohrála v nich, zatímco Barack Obama tam před čtyřmi i osmy lety zvítězil.
Pravděpodobnost, že by přepočítání zvrátilo výsledek a do Bílého domu šla Clintonová, je ale velmi malá.
Musela by vyhrát ve všech třech státech. Ve Wisconsinu prohrála podle dosavadních oficiálních výsledků o 27 tisíc hlasů, v Pensylvánii o 68 tisíc. Sčítání v Michiganu ještě není uzavřeno, tam prohrává o 11 tisíc.
Pro ilustraci: rozdíl mezi Georgem W. Bushem a Alem Gorem na Floridě činil v roce 2000 jen 536 hlasů (přepočítávání tehdy měsíc po volbách ukončil Nejvyšší soud).
"Je nutné, aby vše bylo vyřešeno spravedlivě a transparentně pro všechny," uvedl poradce Clintonové Marc Elias k faktu, že demokratická kandidátka podpořila přepočítání.
Dodal ale, že zástupci Clintonové nedisponují žádnými důkazy o falšování výsledků.
Bílý dům také vydal prohlášení, že žádný hackerský útok nebyl v době voleb zaznamenán a nikdo s odevzdanými hlasy nemanipuloval.
Trumpa zpráva o přepočítávání výsledků voleb rozzlobila. Na Twitteru napsal, že získal i více hlasů v celkovém součtu, protože miliony lidí hlasovaly nelegálně. Žádný důkaz pro své tvrzení nicméně nepředložil.
In addition to winning the Electoral College in a landslide, I won the popular vote if you deduct the millions of people who voted illegally
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 27, 2016
Kdyby prý volby rozhodovalo plošné sčítání hlasů napříč USA, a nikoliv systém volitelů, vyhrál by také, protože by tomu přizpůsobil svoji kampaň.
It would have been much easier for me to win the so-called popular vote than the Electoral College in that I would only campaign in 3 or 4--
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 27, 2016
Paradoxem je, že Steinová tím, že kandidovala, Clintonové zřejmě výrazně uškodila. Například ve Wisconsinu získala 31 tisíc hlasů, bývalý ministryně zahraničí tam prohrála s Donaldem Trumpem o 27 tisíc hlasů.
Voliči Steinové přitom mají rozhodně blíže k Demokratické než Republikánské straně. Kdyby místo Steinové volili Clintonovou, mohlo být vše jinak.
Politolog Matthew Hale ze Seton Hall University v New Jersey řekl televizi CNN, že představa změny výsledků ve prospěch Clintonové po přepočítání ho sama o sobě poněkud děsí: "Představa, že příznivci obou táborů vyjdou do ulic, je děsivá," uvedl analytik.