Peking - Čínská justice dnes vynesla tresty smrti nad dvěma muži, kteří jsou zapleteni do tzv. melaminového skandálu.
Tato průmyslová chemikálie se loni v masovém měřítku dostala do mléčných přípravků pro kojence. Zabila šest dětí a dalších zhruba 300 tisíc se přiotrávilo.
Jedním z mužů odsouzených k smrti je Čang Jü-ťün, ředitel továrny, která byla podle vyšetřovatelů zdrojem melaminu a která v období mezi říjnem 2007 a srpnem 2008 vyrobila a dodala na trh "proteinový prášek" obsahující melamin.
Ten byl později přidán do zředěného mléka, které od dodavatelů nakoupila firma Sanlu. Právě bývalá šéfka této nyní zkrachovalé společnosti Tchien Wen-chua byla považována za ústřední postavu celého skandálu. Jelikož už loni přiznala vinu, soudce její život ušetřil a poslal ji do vězení na doživotí.
Některým rodinám se to ale nelíbí. "Měla být zastřelena," domnívá se 48letá Čeng Šu-čen, jejíž vnučka zemřela loni na selhání ledvin poté, co vypila přípravek firmy Sanlu.
V procesu padl ještě jeden podmíněný trest smrti, což zpravidla znamená doživotní vězení, pokud se odsouzený vzorně chová. Ostatní obžalovaní dostali tresty v rozmezí pět let až doživotí.
Z plastů do potravin
Melamin je látka, která se používá při výrobě plastů a hnojiv. Čína během rozšiřujícího se skandálu přiznala, že se přidává také do krmných směsí.
Melamin obsahuje 66 procent dusíku, takže je ideální pro zamaskování toho, že mléko bylo zředěno vodou; pokud se obsah proteinů stanovuje na základě množství přítomného dusíku, přidaný melamin obsah proteinů zdánlivě zvyšuje. V krmivu má navíc snižovat náklady.
Melaminový skandál se z Číny rozšířil do celého světa. Při vyšetřování, které nastalo poté, co byla odhalena příčina smrti prvních dětí, se totiž ukázalo, že látka je rozšířena v čínských potravinách mnohem více.
Pozor i v Česku
A protože čínské výrobky směřují do celého světa, nařídilo mnoho států včetně České republiky prověrky dováženého zboží.
Státní potravinářská a zemědělská inspekce zjistila, že do Česka byly dovezeny bonbóny White Rabbit původem z Číny, u nichž byl už dříve prokázán nadlimitní výskyt melaminu. Zjistilo se, že v republice bylo prodáno asi dvacet balení bonbonů.
Na podobné zboží narazily například maďarské, slovenské nebo rakouské úřady.