Uzeniny způsobují rakovinu, řekli oficiálně lékaři. Dva plátky slaniny denně zvednou riziko o pětinu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 26. 10. 2015 15:27
Párky, slanina, šunka a další typy zpracovaného masa se na základě nejnovější studie dostaly na seznam prokázaných karcinogenů. Uvedla to Světová zdravotnická organizace a varovala, že přispívají ke vzniku rakoviny tlustého střeva. Uzeniny spolu s červeným masem obecně zařadila do stejné skupiny prokázaných karcinogenů, jako jsou například plutonium, azbest či tabák.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Ženeva - Konzumace zpracovaného červeného masa zvyšuje riziko rakovinového onemocnění, varuje Světová zdravotnická organizace (WHO).

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), která je součástí WHO, totiž došla k závěru, že tyto masné výrobky mohou způsobovat rakovinu trávicího traktu.

Uzeniny se tak - spolu s červeným masem obecně - ocitly na seznamu prokázaných karcinogenů ve stejné skupině, kde figuruje například plutonium, azbest anebo třeba tabák.

Na základě nové studie WHO odhaluje nebezpečí, které se skrývá už v padesáti snědených gramech uzenin denně. Riziko rakoviny tlustého střeva se při pravidelné konzumaci množství, které odpovídá zhruba dvěma plátkům slaniny, zvyšuje o celých 18 procent.

"Riziko, že jedinec onemocní kolorektálním karcinomem kvůli konzumaci zpracovaného masa, je nadále nízké, ale toto riziko se s množstvím zkonzumovaného masa zvyšuje," upozornil zástupce IARC Kurt Straif.

Odborníci z IARC zařadili zpracované maso a nezpracované červené maso mezi karcinogeny na základě dat, která shromáždili autoři více než 800 dosud vydaných vědeckých studií zkoumajících souvislosti mezi konzumací masa a masných výrobků a výskytem rakoviny.

Nejprůkaznější pak podle nich byly výsledky dlouhodobého zkoumání rozsáhlých vzorků populace z posledních 20 let.

Nadměrná konzumace masa zabije ročně na 34 tisíc lidí

Odhady hovoří o tom, že rakovině způsobené nadměrnou konzumací masných výrobků podlehne každoročně asi 34 000 lidí. Karcinomy způsobené kouřením mají podle stejné metodiky na svědomí úmrtí asi jednoho milionu lidí, alkohol zabije každý rok asi 600 000 osob.

IARC pojmem "zpracované maso" nazývá nejen uzeniny, ale i jakékoli jiné masné výrobky, kde původní surovina kvůli zvýraznění chuti či delší trvanlivosti prošla nějakou úpravou, ať už je to uzení, solení, fermentace či konzervace. Jde tedy kromě salámů, klobás a uzenek třeba také o masové konzervy či sušené maso.

Červené maso, tedy hovězí, jehněčí a vepřové, podle odborníků z WHO rovněž může způsobovat rakovinu, kvůli neexistenci prokazatelných důkazů ale zatím figuruje na seznamu "lehčích" karcinogenů.

Červené maso má ale přitom také nezanedbatelnou výživovou hodnotu a je hlavním zdrojem železa, zinku a vitaminu B12. Nová zpráva WHO však poskytuje lepší pohled na vyvážené výživové poradentství.

"Nejde o to, že byste měli přestat jíst jakékoli červené a zpracované maso, ale pokud ho jíte hodně, měli byste se zamyslet nad tím, jak to omezit," citoval server BBC Tima Keye, odborníka na výzkum rakoviny z Oxfordské univerzity.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy