Jste vědkyně do 35 let a vedete tým? Ideální případ pro dotaci, říká Rut Bízková

Luboš Kreč
21. 10. 2015 21:40
V Česku působí ve výzkumném managementu jen 12 procent žen, průměr EU je 24 procent. Technologická agentura chce podpořit mladé začínající vědce a ženy zvlášť. V letech 2017 a 2018 by mezi ně chtěla rozdělit 180 milionů korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Rut Bízková, jedna z nejvlivnějších postav v tuzemském výzkumu, už vymyslela, jak to zařídit, aby se ve vědeckých organizacích dostalo do vedení více žen. Šéfka Technologické agentury, která má za úkol podporovat užší spolupráci firem a akademické sféry, chce vypsat speciální dotační program pro mladé badatele do 35 let, kteří mají se svým týmem přichystaný projekt, jenž by se mohl dobře uplatnit i v byznysu.

“Projekt získá bonus, pokud výzkumný tým povede žena. Nyní je u nás pouze 12 procent žen ve výzkumu ve vedoucích pozicích. Je to nejméně v Evropě,” vysvětluje bývalá ministryně životního prostředí v úřednické vládě Jana Fischera, která agenturu, jež ročně rozděluje mezi vědce a podnikatele na tři miliardy korun, vede od roku 2012.

První žádosti by badatelé a badatelky měli začít podávat příští rok, peníze by na účty začaly chodit v letech 2017 a 2018. “Nový program nám musí schválit vláda. Na rok 2017 jsme počítali s rozpočtem 60 milionů korun, na rok 2018 se 120 miliony,” dodává Bízková s tím, že o podporu mladých lidí je zájem i mezi firmami.

Proč právě mladí, když i mezi staršími akademiky se jistě najdou tací, kteří budou mít dobré nápady? “Jsou dva důvody. První je, že mladí už obvykle mají zkušenost ze světa a vidí, že za hranicemi běží věci jinak, měli by mít příležitost postupovat doma obdobně. Měli by mít možnost dělat věci podle sebe a podle vlastní intuice. A měli staršího výzkumníka jen jako garanta nebo tutora.”

Důraz na ženy je podle Bízkové daný tím, že Česko zaostává za vyspělou Evropou, kde podíl výzkumnic manažerek je kolem 24 procent, zatímco v Česku to je jen 12 procent. Až se nepoměr srovná, nebude už prý potřeba přicházet s iniciativami, jako je program Zéta.

“Když vám mladé ženy, matky malých dětí, začnou vykládat své zkušenosti, člověk se občas diví, kde to žijeme. Situace se sice mění, pořád se však stává, že když například mladé ženy potřebují pracovat z domova, tak jim ředitelé odpoví, že je přece pracovní doba od osmi do čtyř, a když takto pracují ostatní, ony budou též. Tak to na některých výzkumných pracovištích plných chytrých lidí pořád je,” říká Bízková.

Velký rozhovor s Rut Bízkovou čtěte ve čtvrtečních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy