Narazil teleskop na mimozemskou civilizaci? Astronomové krotí senzaci, vědí zatím příliš málo

Zahraničí Zahraničí
19. 10. 2015 16:10
Keplerův teleskop objevil zvláštní, velmi extrémní kolísání jasnosti u hvězdy označené jako KIC 8462852. Leží mezi souhvězdími Labutě a Lyry. Tedy ve vzdálenosti zhruba 1500 světelných let od Země. Podle některých expertů může být příčinou shluk komet, nikoliv těleso postavené inteligentní civilizací.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: NASA and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Praha - Experti tlumí náznaky senzace, které způsobily zprávy o možném objevu vesmírného tělesa vybudovaného inteligentními bytostmi.

Keplerův teleskop objevil zvláštní, velmi extrémní kolísání jasnosti u hvězdy označené jako KIC 8462852. Mezi souhvězdími Labutě a Lyry, tedy ve vzdálenosti zhruba 1500 světelných let od Země.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Keplerův dalekohled se zaměřuje právě na pozorování poklesů hvězdného záření.

Časopis The Atlantic nebo server news.discovery.com s odvoláním na vědce napsaly, že kolísání mohou mít na "svědomí“ tělesa vytvořená inteligentními bytostmi, neboť tato tělesa nejsou kulatá, jak bývá u podobných exoplanet obvyklé.

Jako první o nezvyklé události informoval časopis Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

"Hypotéza s mimozemskou civilizací by měla být až poslední eventualitou. Je to něco, o čem uvažujeme spíše z legrace než jako o vážné možnosti," uvedla pro server Mashable.com odbornice na exoplanety Sara Seagerová z Massachusettského technologického institutu.

"Vypadá to jako něco, co byste si mohli spojit s mimozemskou civilizací,“ řekl astronom Jason Wright pro Atlantic. Právě to zřejmě vyvolalo spekulace o nevšedním objevu.

Teoreticky by "jiná civilizace" tímto objektem mohla zachycovat záření z hvězdy KIC 8462852. Pokud by šlo o její dílo.

"Je to trochu legrační, skutečně nevím, jak vznikla informace o stavbě, jejímž autorem je jiná civilizace. Ačkoliv to, co tam vidíme, je neobvyklé, není to žádná známka cizích bytostí. Jsou to jen hvězdy," tvrdí Steve Howell z NASA, který se zabývá výzkumem hvězd.

Na první kontakt s mimozemšťany to tedy ani tentokrát nevypadá.

Jedním z možných vysvětlení anomálie je shluk komet, který se v blízkosti KIC 8462852 vytvořil po průletu jiné hvězdy.

 

Právě se děje

před 37 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy