Ženeva - Konzumace zpracovaného červeného masa zvyšuje riziko rakovinového onemocnění, varuje Světová zdravotnická organizace (WHO).
Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), která je součástí WHO, totiž došla k závěru, že tyto masné výrobky mohou způsobovat rakovinu trávicího traktu.
Uzeniny se tak - spolu s červeným masem obecně - ocitly na seznamu prokázaných karcinogenů ve stejné skupině, kde figuruje například plutonium, azbest anebo třeba tabák.
Na základě nové studie WHO odhaluje nebezpečí, které se skrývá už v padesáti snědených gramech uzenin denně. Riziko rakoviny tlustého střeva se při pravidelné konzumaci množství, které odpovídá zhruba dvěma plátkům slaniny, zvyšuje o celých 18 procent.
"Riziko, že jedinec onemocní kolorektálním karcinomem kvůli konzumaci zpracovaného masa, je nadále nízké, ale toto riziko se s množstvím zkonzumovaného masa zvyšuje," upozornil zástupce IARC Kurt Straif.
Odborníci z IARC zařadili zpracované maso a nezpracované červené maso mezi karcinogeny na základě dat, která shromáždili autoři více než 800 dosud vydaných vědeckých studií zkoumajících souvislosti mezi konzumací masa a masných výrobků a výskytem rakoviny.
Nejprůkaznější pak podle nich byly výsledky dlouhodobého zkoumání rozsáhlých vzorků populace z posledních 20 let.
Nadměrná konzumace masa zabije ročně na 34 tisíc lidí
Odhady hovoří o tom, že rakovině způsobené nadměrnou konzumací masných výrobků podlehne každoročně asi 34 000 lidí. Karcinomy způsobené kouřením mají podle stejné metodiky na svědomí úmrtí asi jednoho milionu lidí, alkohol zabije každý rok asi 600 000 osob.
IARC pojmem "zpracované maso" nazývá nejen uzeniny, ale i jakékoli jiné masné výrobky, kde původní surovina kvůli zvýraznění chuti či delší trvanlivosti prošla nějakou úpravou, ať už je to uzení, solení, fermentace či konzervace. Jde tedy kromě salámů, klobás a uzenek třeba také o masové konzervy či sušené maso.
Červené maso, tedy hovězí, jehněčí a vepřové, podle odborníků z WHO rovněž může způsobovat rakovinu, kvůli neexistenci prokazatelných důkazů ale zatím figuruje na seznamu "lehčích" karcinogenů.
Červené maso má ale přitom také nezanedbatelnou výživovou hodnotu a je hlavním zdrojem železa, zinku a vitaminu B12. Nová zpráva WHO však poskytuje lepší pohled na vyvážené výživové poradentství.
"Nejde o to, že byste měli přestat jíst jakékoli červené a zpracované maso, ale pokud ho jíte hodně, měli byste se zamyslet nad tím, jak to omezit," citoval server BBC Tima Keye, odborníka na výzkum rakoviny z Oxfordské univerzity.