USA vyškrtly KLDR ze seznamu sponzorů terorismu

man
26. 6. 2008 14:25
Severní Korea odkryla světu své jaderné tajemství

Pchjongjang - Svět se dnes zřejmě dozví vše o dlouho utajovaném severokorejském jaderném programu, na jehož konci stál v říjnu 2006 pokusný podzemní výbuch atomové bomby.

Severokorejský režim v Pekingu už podle CNN předal do rukou čínského ministra zahraničí dokumenty, které by měly obsahovat veškeré podrobnosti o programu a bombě. Bílý dům informaci zatím nepotvrdil.

Předání předpokládá dohoda, kterou na začátku minulého roku uzavřely USA, Čína, Japonsko, Rusko a oba korejské státy.

Severokorejský diktátor Kim Čong-il.
Severokorejský diktátor Kim Čong-il. | Foto: Reuters

Americký prezident George Bush už vydal příkaz, aby byla Severní Korea vymazána ze seznamu zemí podporujících terorismus. 

"Vláda Severní Koreje neposkytla v uplynulých šesti měsících žádnou podporu mezinárodnímu terorismu," stojí v dokumentu. "Vláda Severní Koreje poskytla záruky, že ani v budoucnosti mezinárodní terorismus podporovat nebude."

Na základě tohoto kroku mohou USA zemi poskytnout humanitární a hospodářskou pomoc. Tím by se zmírnila dosavadní mezinárodní izolace severokorejského komunistického režimu.

Režim diktátora Kim Čong-ila se zavázal, že demontuje nukleární reaktor v Jongbjonu a ukončí všechny jaderné aktivity výměnou za hospodářskou pomoc ze strany Spojených států a Jižní Koreje.

Pchjongjang začal podle dohod jaderný program likvidovat, i když jednotlivé kroky nestíhal ve stanovených termínech.

"Jde o důležitý krok. Pokud Severokorejci předají pravdivé údaje o produkci plutonia, budeme moci zjistit, jaký byl jejich skutečný vojenský jaderný potenciál. Kolik mohli vyprodukovat zbraní," uvedla ve středu americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Dohodu kritizují severokorejští uprchlíci a aktivisté, zabývající se lidskými právy. Tvrdí, že umožní komunistickému režimu dál vládnout v zemi, jejíž obyvatelé čelí brutálním represím a vzhledem k neutěšené hospodářské situaci i hrozbě hladomoru.

Vztahy Severní Koreje se zahraničím ale nadále komplikuje osud třinácti japonských občanů, násilně zavlečených do KLDR v sedmdesátých a osmdesátých letech.

Japonsko požaduje informace o těchto obětech severokorejské tajné služby.

Dále čtěte:

 

Právě se děje

Další zprávy