Jaderné testy Severní Koreje: Byli jsme přímo na místě

Redakce ZAH
26. 5. 2009 11:15
Severní Korea uskutečnila v pondělí už druhý jaderný test

Soul/Tokio - Severní Korea, zřejmě nejtvrdší totalitní režim na světě, provedla svůj už druhý jaderný test.

Osmou atomovou mocností se ale KLDR stala už v říjnu 2006. Šokovala svět prvním podzemních výbuchem a na severovýchod Asie se vrátily obavy z nové války a dalšího horečného zbrojení.

Pouhý den po severokorejské zkoušce se do oblasti vydal reportér Aktuálně.cz Martin Novák.

Přečtěte si jeho reportáže od nejstřeženější hranice světa, z japonské Hirošimy, která před půl stoletím poznala, jaké to je, když na město dopadne atomová bomba, i z velkolepého nádraží, jež mělo spojit oba korejské státy, zatím však z něj na sever koleje nevedou.

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z KOREJE A JAPONSKA:

Hektický život v Soulu plyne dál.
Hektický život v Soulu plyne dál. | Foto: Martin Novák
Profesor Kim Kju-čin.
Profesor Kim Kju-čin. | Foto: Martin Novák
Soul si zatím válku nepřipouští a v ulicích se tančí.
Soul si zatím válku nepřipouští a v ulicích se tančí. | Foto: Martin Novák
Severokorejský zmocněnec pro OSN Pak Džil Jon (vpravo) a jeho krajan, diplomat Ri Song-hjom, opouštění jednání Rady bezpečnosti.
Severokorejský zmocněnec pro OSN Pak Džil Jon (vpravo) a jeho krajan, diplomat Ri Song-hjom, opouštění jednání Rady bezpečnosti. | Foto: Reuters
RB OSN veřejně hlasuje - právě schválila sankce vůči Severní Koreji.
RB OSN veřejně hlasuje - právě schválila sankce vůči Severní Koreji. | Foto: Reuters
Momentka ze Soulu dnešních dní.
Momentka ze Soulu dnešních dní. | Foto: Martin Novák
Pětapadesát kilometrů k hrozbě: Jihokorejská metropole Soul je nejbližším velkoměstem k hranici zřejmě nové jaderné velmoci. V dosahu rozsáhlého severokorejského raketového arzenálu žije na dvanáct milionů lidí - v Soulu bydlí více než čtvrtina veškeré jihokorejské populace.

 

U území nikoho: Ozdobený konec mostu, který nepokračuje na sever.
U území nikoho: Ozdobený konec mostu, který nepokračuje na sever. | Foto: Martin Novák
Jihokorejská střílna ukrytá za stromy.
Jihokorejská střílna ukrytá za stromy. | Foto: Martin Novák
Zaminovaný úsek v zóně nikoho.
Zaminovaný úsek v zóně nikoho. | Foto: Martin Novák
Procházka uvnitř tunelu. Nad vámi jsou metráky zeminy.
Procházka uvnitř tunelu. Nad vámi jsou metráky zeminy. | Foto: Martin Novák
Dvojice korejských strážců hranice.
Dvojice korejských strážců hranice. | Foto: Martin Novák
Nevstupovat. Demilitarizované pásmo, to jsou zátarasy, ostnaté dráty a vojenské hlídky.
Nevstupovat. Demilitarizované pásmo, to jsou zátarasy, ostnaté dráty a vojenské hlídky. | Foto: Martin Novák
Na hranici mezi Severní a Jižní Koreou nová válka nezačne. Protože ta předchozí tady ještě neskončila. Čtyři kilometry široké a 248 kilometrů dlouhé demilitarizované pásmo odděluje dvě země - a do jisté míry dva rozdílné světy - od roku 1953, kdy znepřátelené korejské státy podepsaly příměří.

 

Martin Novák je novým redaktorem zahraničního oddělení. Na rozkoukání se mnoho času nedostal, povolební vývoj v Palestině byl velmi rušný.
Martin Novák je novým redaktorem zahraničního oddělení. Na rozkoukání se mnoho času nedostal, povolební vývoj v Palestině byl velmi rušný. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Dva dny poté, co Severní Korea oznámila úspěšný test jaderné pumy, byl zvláštní zpravodaj Aktuálně.cz u hranic obou Korejí. Co prožívají lidé v regionu? Bojí se další války? A jak to vypadá v zóně mezi oběma Korejemi?

 

Na obrazovkách v památníku jsou neustále promítána jména zhruba 140 tisíc obětí jaderného útoku. Některé nebyly nikdy identifikovány.
Na obrazovkách v památníku jsou neustále promítána jména zhruba 140 tisíc obětí jaderného útoku. Některé nebyly nikdy identifikovány. | Foto: Martin Novák
Věčný oheň prý bude uhašen, až bude zničena poslední jaderná bomba na světě.
Věčný oheň prý bude uhašen, až bude zničena poslední jaderná bomba na světě. | Foto: Martin Novák
A-Bomb Dome: Němý svědek utrpení.
A-Bomb Dome: Němý svědek utrpení. | Foto: Martin Novák
Do památníku také každý den přicházejí školní exkurze.
Do památníku také každý den přicházejí školní exkurze. | Foto: Martin Novák
A-Bomb Dome.
A-Bomb Dome. | Foto: Martin Novák
V hirošimském muzeu visí obří dobová fotografie zachycující město po zničení.
V hirošimském muzeu visí obří dobová fotografie zachycující město po zničení. | Foto: Martin Novák
V parku na ostrově v řece Otagawa hoří věčný oheň. Hirošima jej slíbila uhasit tehdy, až bude zničena na zeměkouli poslední jaderná zbraň. Minulý týden ovšem potvrdil, že vývoj jde opačným směrem. Bomb nejen neubývá, nová naopak přibyla. A dokonce nedaleko Hirošimy.

 

Čína a další asijské země ceremoniál vždy doprovodí protesty, protože jej považují za oslavu japonské okupace.
Čína a další asijské země ceremoniál vždy doprovodí protesty, protože jej považují za oslavu japonské okupace. | Foto: Martin Novák
Ve svatyni projevují Japonci úctu padlým vojákům. Mnohé asijské země tvrdí, že se Tokio stále dostatečně neomluvilo za invazi v době druhé světové války.
Ve svatyni projevují Japonci úctu padlým vojákům. Mnohé asijské země tvrdí, že se Tokio stále dostatečně neomluvilo za invazi v době druhé světové války. | Foto: Martin Novák
Odklon od pacifismu je přesto znát už i u svatyně - vedle ní nabízejí stánkoví prodejci japonské vlajky z předválečné doby. Portréty císařů.
Odklon od pacifismu je přesto znát už i u svatyně - vedle ní nabízejí stánkoví prodejci japonské vlajky z předválečné doby. Portréty císařů. | Foto: Martin Novák
Přesto někteří politici - i z vládní strany - vyzvali k diskusi, zda by se Japonsko vlastním jaderným arzenálem nemělo vybavit. Premiér Abe to odmítá.
Přesto někteří politici - i z vládní strany - vyzvali k diskusi, zda by se Japonsko vlastním jaderným arzenálem nemělo vybavit. Premiér Abe to odmítá. | Foto: Martin Novák
Před Jasukuni často parkují černé automobily stoupenců krajní pravice, kteří z reproduktorů pouštějí do éteru vojenské písně.
Před Jasukuni často parkují černé automobily stoupenců krajní pravice, kteří z reproduktorů pouštějí do éteru vojenské písně. | Foto: Martin Novák
Svatyně Jasukuni. Japonští premiéři ji navštěvují pravidelně 15. srpna. Tedy v den výročí, kdy v roce 1945 císař Hirohito v projevu k národu přiznal porážku a kapitulaci země.
Svatyně Jasukuni. Japonští premiéři ji navštěvují pravidelně 15. srpna. Tedy v den výročí, kdy v roce 1945 císař Hirohito v projevu k národu přiznal porážku a kapitulaci země. | Foto: Martin Novák
Jaké je Japonsko po jaderném testu KLDR? Lidé spějí k názoru, že éra pacifismu, zranitelnosti a tlumení projevů japonské národní hrdosti musí skončit. Elektroinženýr Koiči Rjúkó se narodil v době války, v roce 1940. Patří ke generaci, která dlouho odmítala militarizaci - a je proti zrušení klíčového devátého článku ústavy. Jenže podle něj jsou podobné názory v Japonsku dnes už v menšině.

 

Čekání na vlak do Severní Koreje se může v hale jihokorejského nádraží Dorasan notně protáhnout.
Čekání na vlak do Severní Koreje se může v hale jihokorejského nádraží Dorasan notně protáhnout. | Foto: Martin Novák
Dorasan: Moderní nádraží působí jako bizarní fata morgana uprostřed zátarasů a drátů.
Dorasan: Moderní nádraží působí jako bizarní fata morgana uprostřed zátarasů a drátů. | Foto: Martin Novák
Dorasan není poslední stanicí na jihu, ale první stanicí na sever, tvrdí plakát. Zatím jde o přání.
Dorasan není poslední stanicí na jihu, ale první stanicí na sever, tvrdí plakát. Zatím jde o přání. | Foto: Martin Novák
Obraz v hale nádraží ukazuje rozstřílenou lokomotivu, která zůstala na linii rozdělující nepřátelské strany.
Obraz v hale nádraží ukazuje rozstřílenou lokomotivu, která zůstala na linii rozdělující nepřátelské strany. | Foto: Martin Novák
Jenom ať proboha není válka, doufá číšník ze Soulu Pak Sung-nam.
Jenom ať proboha není válka, doufá číšník ze Soulu Pak Sung-nam. | Foto: Martin Novák

 

Na nádraží, odkud nelze jet na sever, jsou ukazatele na nástupiště do severokorejského Pchjongjangu.
Na nádraží, odkud nelze jet na sever, jsou ukazatele na nástupiště do severokorejského Pchjongjangu. | Foto: Martin Novák
Ta stanice vypadá spíše jako letiště. Ale nelze odtud "létat" jistým směrem. Na sever. Na nádraží v jihokorejském Dorasanu sice existuje nástupiště, na které má přijet vlak pokračující do severokorejského Pchjongjangu. V hale je na něj dokonce ukazatel. Čekání na takový vlak se však může ještě dlouho protáhnout. Sjednocení Koreje, na které se jih touto cestou připravuje, je zatím v nedohlednu.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy