OSN: Severní Korea popravuje a krutě mučí disidenty

man
18. 1. 2008 12:55
V USA sílí pochybnosti, zda Pchjongjang zavře reaktor
Kim Čong-il stojí v čele jedné z posledních komunistických diktatur od roku 1994, kdy zemřel jeho otec Kim Ir-sen.
Kim Čong-il stojí v čele jedné z posledních komunistických diktatur od roku 1994, kdy zemřel jeho otec Kim Ir-sen. | Foto: Reuters

Tokio - Ekonomická a humanitární pomoc, kterou svět poskytuje Severní Koreji po jejím příslibu uzavřít jaderný reaktor a skončit s vývojem atomové bomby, nijak nezmenšila krutost tamního diktátorského režimu.

Ten nadále drží tisíce lidí v pracovních táborech, surově mučí politické vězně a pro výstrahu ostatním pořádá veřejné popravy.

Během návštěvy Tokia to sdělil mimořádný vyslanec OSN pro lidská práva v Severní Koreji Vitit Muntarbhorn.

"Mučení vězňů a disidentů je v KLDR na denním pořádku," řekl thajský právník, který má pro světovou organizaci vypracovat zprávu o stavu lidských práv na severu Korejského poloostrova.

Nezdařený útěk končí smrtí

Severokorejské exilové organizace navíc tvrdí, že režim diktátora Kim Čong-ila popravuje každého, kdo je přistižen při pokusu uprchnout do Číny nebo je už po útěku v Číně chycen a tamními úřady deportován zpět do Severní Koreje.

Kim Čong-il vloni souhlasil s tím, že se vzdá jaderného programu výměnou za ekonomickou pomoc USA, Japonska a Jižní Koreje. Podle znalců poměrů v komunistické zemi tím zajistil pro svůj režim klid a stabilitu, protože likvidace jaderného arzenálu povede ke snížení napětí s okolními zeměmi i Spojenými státy.

KLDR měla uzavřít jaderný reaktor v Jongbjonu do konce minulého roku a předat o tom jasnou dokumentaci. Oznámila ale, že kvůli technickým problémům se vše oproti původnímu plánu opozdí.

Bere Kim dohodu vážně?

Poradce amerického prezidenta George Bushe pro Severní Koreu Jay Lefkowitz dnes uvedl, že Kim nepřistupuje k dohodě solidně a je možné, že se jádra buď vůbec nevzdá, anebo s tím bude ještě dlouho otálet.

"Je možné, že ještě za rok, kdy už USA povládne jiný prezident, bude Severní Korea stále jadernou zemí," řekl Lefkowitz v projevu v Americkém institutu pro podnikání.

Uvedl také, že Washington by měl více tlačit na KLDR kvůli lidským právům. "Způsob, jakým severokorejský režim zachází s vlastním obyvatelstvem, je nelidský a měl by urážet všechny svobodomyslné lidi na celém světě," řekl.

Severokorejský režim šokoval svět v říjnu 2006 podzemním jaderným výbuchem. Krátce poté ale Kim slíbil, že další testy nebudou. Podle některých expertů jej k tomuto prohlášení donutil tlak Číny. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhrála Johaugová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá v klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Další Češky nebodovaly. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švéda Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Ve 12:45 odstartuje mužský závod na 15 km klasicky. Z Čechů budou o body bojovat Michal Novák, Adam Fellner a Luděk Šeller.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.

12:45 15 km klasicky muži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy