OSN: Severní Korea popravuje a krutě mučí disidenty

man
18. 1. 2008 12:55
V USA sílí pochybnosti, zda Pchjongjang zavře reaktor
Kim Čong-il stojí v čele jedné z posledních komunistických diktatur od roku 1994, kdy zemřel jeho otec Kim Ir-sen.
Kim Čong-il stojí v čele jedné z posledních komunistických diktatur od roku 1994, kdy zemřel jeho otec Kim Ir-sen. | Foto: Reuters

Tokio - Ekonomická a humanitární pomoc, kterou svět poskytuje Severní Koreji po jejím příslibu uzavřít jaderný reaktor a skončit s vývojem atomové bomby, nijak nezmenšila krutost tamního diktátorského režimu.

Ten nadále drží tisíce lidí v pracovních táborech, surově mučí politické vězně a pro výstrahu ostatním pořádá veřejné popravy.

Během návštěvy Tokia to sdělil mimořádný vyslanec OSN pro lidská práva v Severní Koreji Vitit Muntarbhorn.

"Mučení vězňů a disidentů je v KLDR na denním pořádku," řekl thajský právník, který má pro světovou organizaci vypracovat zprávu o stavu lidských práv na severu Korejského poloostrova.

Nezdařený útěk končí smrtí

Severokorejské exilové organizace navíc tvrdí, že režim diktátora Kim Čong-ila popravuje každého, kdo je přistižen při pokusu uprchnout do Číny nebo je už po útěku v Číně chycen a tamními úřady deportován zpět do Severní Koreje.

Kim Čong-il vloni souhlasil s tím, že se vzdá jaderného programu výměnou za ekonomickou pomoc USA, Japonska a Jižní Koreje. Podle znalců poměrů v komunistické zemi tím zajistil pro svůj režim klid a stabilitu, protože likvidace jaderného arzenálu povede ke snížení napětí s okolními zeměmi i Spojenými státy.

KLDR měla uzavřít jaderný reaktor v Jongbjonu do konce minulého roku a předat o tom jasnou dokumentaci. Oznámila ale, že kvůli technickým problémům se vše oproti původnímu plánu opozdí.

Bere Kim dohodu vážně?

Poradce amerického prezidenta George Bushe pro Severní Koreu Jay Lefkowitz dnes uvedl, že Kim nepřistupuje k dohodě solidně a je možné, že se jádra buď vůbec nevzdá, anebo s tím bude ještě dlouho otálet.

"Je možné, že ještě za rok, kdy už USA povládne jiný prezident, bude Severní Korea stále jadernou zemí," řekl Lefkowitz v projevu v Americkém institutu pro podnikání.

Uvedl také, že Washington by měl více tlačit na KLDR kvůli lidským právům. "Způsob, jakým severokorejský režim zachází s vlastním obyvatelstvem, je nelidský a měl by urážet všechny svobodomyslné lidi na celém světě," řekl.

Severokorejský režim šokoval svět v říjnu 2006 podzemním jaderným výbuchem. Krátce poté ale Kim slíbil, že další testy nebudou. Podle některých expertů jej k tomuto prohlášení donutil tlak Číny. 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy