Praha - Výběr nejmocnějšího politického reprezentanta světa začal v Iowě, jednom z padesáti států americké Unie, drobnou obskurností, které se česky říká stranická shromáždění.
Co mohli volitelé, kteří se v mraze vydali na partajní schůze, změnit na osudu jednotlivých kandidátů, kteří usilují usednout do křesla prezidenta USA?
Přečtěte si návod, jak číst výsledky prvního hlasování amerických prezidentských voleb.
- Zpravodajství si přečtěte zde: Iowa vybírá kandidáty, boj o Bílý dům začíná
Demokraté
Hillary Clintonová
Třetí místo dosud nejsilnější demokratické váhy je zklamáním. Ani neúspěch v Iowě však neohrožuje prezidentskou kandidaturu Clintonové "na životě". Má silnou podporu napříč Spojenými státy a nástup Baracka Obamy může zastavit v dalších primárkách. Třetí místo však nabouralo její pověst favoritky demokratického souboje.
Barack Obama
Chtěl-li pomýšlet na podzimní souboj o Bílý dům, potřeboval nutně zvítězit. Výrazná výhra v Iowě mu vynese pověst kandidáta schopného porazit Hillary Clintonovou. Už pět dní po Iowě se hlasuje v New Hampshire, kde by mu triumf z Iowy mohl přihrát druhé vítězství v řadě, což už by byl pro Clintonovou závažný problém.
John Edwards
Bývalý viceprezidentský kandidát v celonárodních průzkumech, ale i ostatních státech za Clintonovou a Obamou výrazně zaostával. Iowa byla jedním z mála míst, kde měl reálnou šanci na triumf. To, že dokázal - i když jen o dvě desetiny procenta - porazit Hillary Clintonovou, je pro něj úspěchem. Za Barackem Obamou však výrazně zaostal. Vzhledem k jeho slabší pozici v ostatních státech by tak byl jeho konečný úspěch překvapením. Ze všech kandidátů o něm bylo možné nejjednoznačněji říct, že v Iowě hrál o všechno.
Joe Biden, Chris Dodd, Bill Richardson
Protřelí politici se zkušenostmi zejména v oblasti zahraniční politiky mohli v Iowě pouze příjemně překvapit. Na vítězství či jen jedno z prvních tří míst s nimi nikdo nepočítal. V boji budou pokračovat pravděpodobně dál, minimálně do 8. ledna, kdy se konají primárky v New Hampshire.
Republikáni
Mike Huckabee
Bývalý arkansaský guvernér se během jediného měsíce vyšvihl z pozice outsidera na jednoho z hlavních favoritů republikánských voleb. Ale pozor: výhra v Iowě, kde žije velké procento konzervativních křesťanů, pro něž je Huckabee tím pravým hrdinou, nemusí automaticky znamenat, že se jeho cesta za celkovým vítězstvím mezi republikány stává hotovou věcí. Při prvních primárkách v liberálním New Hampshire stěží dosáhne na první místo a na vedení výrazné kampaně v dalších státech nemá dost peněz. První místo v Iowě je však reklamní spot zadarmo, od kterého se může odrazit k dalším úspěchům v konzervativněji smýšlejících státech.
Mitt Romney
Jestli si u demokratů nemohl neúspěch v Iowě dovolit John Edwards, pak mezi republikány platilo to samé o bývalém guvernérovi Massachussetts. Romney postavil celou svou kampaň právě na úspěchu v prvních dvou hlasujících státech - Iowě a New Hampshire, investoval zde velké množství peněz i času. Prohra v Iowě, za kterou je třeba považovat už i druhé místo, je poloviční katastrofou, kterou mohou z druhé poloviny dokonat za necelý týden primárky v New Hampshire. Když nevyhraje ani tam, je Romney odepsán.
John McCain
Jestliže pro Romneyho bylo cokoli jiného než první místo nezdarem, u Johna McCaina platí, že čtvrté místo (jen pár desetin procenta za Fredem Thompsonem) je úspěchem. Arizonský senátor před osmi lety Iowu zcela vynechal a ani letos do ní mnoho neinvestoval. Vše sází na úspěch v New Hampshire. Pokud se mu podaří zvítězit tam, stane se z něj hlavní soupeř pro vítěze z Iowy Huckabeeho.
Rudy Giuliani
Dá-li se o McCainovi říct, že Iowu vypustil, pro Rudyho Giulianiho to platí dvojnásob. Newyorský exstarosta zde byl bez šance na úspěch a tento stav ho ani nijak zvlášť neznepokojuje. Cestu k vítězství od začátku nakreslil jinou krajinou přes Floridu a pak státy jako New York, Kalifornie či New Jersey, které hlasují v tzv. superúterý 5. února. Přesto propadák v Iowě následovaný podobným výsledkem v New Hampshire může posílit pochybnosti o tom, že tato dosud nevyzkoušená strategie má reálnou šanci přivést někoho ke stranické nominaci a potažmo do Bílého domu.
Fred Thompson
Fred Thompson potřeboval skončit do třetího místa, aby dokázal, že je schopen v republikánském souboji navzdory klopýtající kampani zabodovat, a nakonec se mu to podařilo. Tato potřeba byla o to urgentnější, že v primárkách v New Hampshire je bez šance na úspěch a čekání na první hlasování na domovském Jihu by jeden z hlavních představitelů seriálu Zákon a pořádek a bývalý senátor za Tennessee nemusel jako prezidentský kandidát přežít. Relativně slabý výsledek, kdy v Iowě získal zhruba tolik hlasů jako John McCain, však jeho kandidaturu hodně zpochybňuje.
Ron Paul
Černý kůň republikánského pole zabodoval. Vítěz většiny internetových i dalších neoficiálních hlasování, který však v průzkumech veřejného mínění vážně zaostává, poprvé ukázal svou reálnou sílu. Očekávání v Iowě byla nízká a deset procent získaných hlasů mu může výrazně pomoci při dalším hlasování v New Hampshire, kde jsou jeho naděje výrazně vyšší.