Vojáci, kteří po službě v Iráku trpěli posttraumatickým stresem, jsou vysíláni zpět do válečných zón i přesto, že velitelé o jejich zdravotním stavu vědí. Informoval o tom americký deník The Hartford Courant.
List cituje ze zprávy Pentagonu, kterou získal díky uplatnění zákona o svobodě informací, a také z více než stovky rozhovorů s rodinami vojáků a vojenského personálu.
Velitelé, ne lékaři
V roce 1997 vydal americký Kongres příkaz k prověření mentální způsobilosti všech sloužících vojáků. Deník uvádí statistiku Pentagonu, která říká, že pouze jeden z 300 vojáků sloužících v Iráku byl vyšetřen, zdali je mentálně způsobilý.
Infobox
TŘI ROKY VÁLKY V IRÁKU
- Výročí invaze: Je Irák druhým Vietnamem?
- Lekce z Vietnamu nestačila, přišel Irák
- Odmítl válčit v Iráku, půjde před soud
A pokud ano, jsou to velitelé, a ne lékaři, kteří mají poslední slovo při vyslání problematického vojáka do válečné zóny.
Plukovník Elspeth Ritchie, nejvyšší odborník armády na psychické poruchy, i další vojenští odborníci věří, že většina velitelů je obeznámena s problémy jednotlivých vojáků, které vysílá do válečných zón.
Ritchie pro CNN uvedl, že lidi s psychickou poruchou jsou však velitelé nuceni využívat hlavně kvůli nedostatku vojáků. "Musíme vyvažovat potřeby armády, potřeby jednotlivé mise s osobními problémy a potřebami každého vojáka."
Sebevraždám nelze zabránit
V minulém roce v Iráku spáchalo sebevraždu 22 vojáků, což je nejvíce od začátku války. Noviny zjistily, že někteří vojáci, kteří spáchali sebevraždu v roce 2004 nebo 2005, byli ve službě i přes jasné známky mentální poruchy.
Takovýmto vojákům bylo nařízeno požívat antidepresiva, mnohdy se jim nedostalo žádné odborné konzultace či pomoci. Toto ovšem odporuje nařízením, která armáda zavedla proti používání antidepresiv kvůli jejich vedlejším účinkům.
"Nedovedu si představit něco více nezodpovědného než předepsat vojákovi trpícímu stresem antidepresiva, když všichni vědí, že tyto léky mohou ovlivnit jeho sebevražedné sklony," řekla Vera Shamavová, prezidentka newyorské advokátní agentury AHRP. "Mohou se z nich stát časované bomby," dodala.
Je ovšem velmi těžké předcházet a zabraňovat sebevraždám, když všichni vojáci mají přístup ke zbraním, uvedl pro CNN Ritchie.