Výročí invaze: Je Irák druhým Vietnamem?

Martin Novák Martin Novák
20. 3. 2006 0:01
Washington - Třetí výročí invaze do Iráku je v USA ve znamení sporů, zda situace spěje k naplnění amerických záměrů či ke katastrofě. Uvnitř: ANKETA .

Válka v Iráku je ve srovnání se svoji starší vietnamskou sestrou v mnohém odlišná. V jednom se však oba konflikty podobají: Stoupajícím počtem Američanů, kteří vidí angažovanost své armády ve vzdálené zemi značně skepticky.

Před třemi lety podporovalo invazi do Iráku přes 75 procent Američanů. Dnes je s Bushovým postupem nespokojeno - podle sobotního průzkumu týdeníku Newsweek - 65 procent obyvatel USA.

PŘEČTĚTE SI: Tisíce odpůrců války demonstrovaly o víkendu ve světě u příležitosti třetího výročí americké invaze do Iráku.

Intervenci ve Vietnamu podporovalo na jejím začátku v roce 1965 až 73 procent Američanů. O sedm let později bylo pro další setrvání v zemi už jen kolem 30 procent občanů Spojených států.

Američané v ulicích Bagdádu čelí na snímku z loňského léta ostřelování v ulicích.
Američané v ulicích Bagdádu čelí na snímku z loňského léta ostřelování v ulicích. | Foto: Aktuálně.cz

Přemlouvání už nezabírá

Bush a jeho ministři přemlouvají v pravidelných projevech Američany: Musíme vydržet, jinak nahrajeme nepříteli. Ten získá pocit, že jsme slabí. Posílíme tak ty, kteří se domnívají, že terorem mohou vítězit a ovládnout svět nebo přinejmenším Blízký východ.

Před třemi desítkami let to bylo podobné. Tehdy američtí představitelé zdůrazňovali, že odchodem z Vietnamu se uvolní pole pro vítězství komunismu v Asii a kredit získají Sovětský svaz s Čínou.

Tehdejší komunismus dnes nahradil islamismus, reprezentovaný především Al-Káidou a jejími stoupenci.

"Kdybychom se dnes otočili k Iráku zády, bylo by to totéž jako po II. světové válce vrátit Německo do rukou nacistů," uvedl v komentáři pro list Washington Post americký ministr obrany Donald Rumsfeld.

Odlišností je více

Války v Iráku a Vietnamu mají přes jeden společný jmenovatel - klesající podporu v USA -  více odlišností než podobností.

Ve Vietnamu měly Spojené státy svého času až přes půlmilionu vojáků; v Iráku kolem 150 tisíc.

Ve Vietnamu čelili Američané mohutné severovietnamské armádě, podporované masivně Sovětským svazem a Čínou. V Iráku bojují proti skupinám, jejichž členská základna se počítá maximálně na desetitisíce lidí a kteří za sebou nemají výraznou podporu žádného jiného státu.

Ve Vietnamu hrálo celých osm let důležitou úlohu letecké bombardování, v Iráku jen první dva měsíce. Od svržení Saddáma v dubnu 2003 používají Američané bombardéry jen v omezené míře.

Během osmi let (1965 až 1973) zahynulo ve Vietnamu 58 tisíc amerických vojáků, v Iráku během tří let "jen" přes dva tisíce.

Mnohem vyšší ztráty byly i mezi vietnamským civilním obyvatelstvem ve srovnání s iráckým.

Která válka přijde dráž?

Spory se vedou i o náklady na obě války.

Protiválečný Institut politikých studií sídlící ve Washingtonu tvrdí, že Irák stojí USA měsíčně zhruba 5,6 miliardy dolarů, zatímco Vietnam stál v průměru 5,1 miliardy.

Konzervativně orientovaný Americký institut pro podnikání oponuje, že takové srovnávání nemá smysl, protože dnes je na tom americká ekonomika mnohem lépe a irácký konflikt "unese".

"Výdaje na válku tvoří nyní jen dvě procenta ročního amerického HDP. Na válku ve Vietnamu to bylo 12 procent, na druhou světovou válku 40 procent," tvrdí analytik institutu Thomas Donnelly.

Vietnamizace a irákizace

Přesto ale řeší USA ve Vietnamu a Iráku podobný problém: Jak zajistit, aby odpovědnost za politiku i bezpečnost převzaly domácí síly? Tehdy se používal termín "vietnamizace", dnes "irákizace".

A na snímku z roku 2005 hledají vzbouřence na jihu Iráku.
A na snímku z roku 2005 hledají vzbouřence na jihu Iráku. | Foto: AP Photo

V jižním Vietnamu se nepodařilo vytvořit reprezentativní a legitimní vládu, ani silnou domácí armádu. Dva roky poté, co se americké jednotky ze země stáhly, zdecimovaná jihovietnamská armáda kapitulovala a jihovietnamská metropole Saigon padla.

Ani v Iráku se zatím nedaří vytvořit dobře vycvičenou domácí policii a armádu, schopnou zajistit bezpečnost. A vytváření vlády komplikují spory mezi hlavními náboženskými a etnickými komunitami.

Sektářské násilí mezi sunnity a šíity hrozí, že se z Iráku - namísto následováníhodné demokracie - stane stát totální občanské války a chaosu.

Američané zdůrazňují, že čas k odchodu z Iráku bude ve chvíli, kdy stát bude mít stabilní vládu a silnou armádu. Tedy to, co se před lety v jižním Vietnamu nepodařilo.

Běh na dlouhou trať

Ministr obrany USA z dob vietnamské války Melvin Laird se i po letech domnívá, že právě toto nejvíce přispělo (spolu se silným domácím protiválečným hnutím a kritickými médii) k neúspěchu.

"Ve Vietnamu i v Iráku náš protivník uvažuje podobně. Chce oslabit naši vůli pokračovat a dotlačit co nejvíce Američanů k názoru, že pokračování války nestojí za americké životy a peníze," uvedl Laird v časopise Foreign Affairs.

Násilí v Iráku každopádně pokračovalo i v předvečer výročí. Severně od Bagdádu Američané v neděli zastřelili osm lidí. Podle irácké policie byli vojáci ostřelováni; mezi mrtvými jsou však civilisté. Dnes zahynulo při pumových útocích dalších osm osob. 

A zajatci USA z Iráku - věznice Abú Ghraib.
A zajatci USA z Iráku - věznice Abú Ghraib. | Foto: SBS, převzato z BBC

Nadále trvá i ofenzíva u Samary, jejíž cílem je objevit skrýše zbraní a munice. Operace se účastní také iráčtí vojáci.

Jeden z velitelů amerických jednotek - generál George Casey - u příležitosti třetího výročí začátku války televizi CNN řekl, že konflikt bude ještě dlouhý.

"Rebelové nemají nouzi o nové rekruty a stále mají k dispozici hodně zbraní a munice z bývalých armádních skladů po celém Iráku," prohlásil Casey.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Americké námořnictvo reagovalo prohlášením, že torpédoborec John S. McCain "uplatnil právo na plavbu" v dané oblasti, na kterou Rusko vznáší "přehnané nároky". Námořnictvo nezveřejnilo podrobnosti o incidentu. Uvedlo nicméně, že americká loď se plavila v oblasti, kterou USA za ruské teritoriální vody neuznávají. Oblast je sporná od roku 1984, kdy ji za součást svých vod označil Sovětský svaz. Rusko na nároku trvá.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

Další zprávy