Co je Karona? Írán, na který USA zaútočí

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
17. 4. 2006 0:00
Praha - Americké přípravy na válku s Íránem probíhají už tři roky. Posvětil je přímo ministr obrany Donald Rumsfeld. Uvnitř: ANKETA A SPECIÁL
Tím, kdo vojákům nařídil připravit plány útoku na Írán, byl ministr obrany Donald Rumsfeld
Tím, kdo vojákům nařídil připravit plány útoku na Írán, byl ministr obrany Donald Rumsfeld | Foto: reuters

Jedno z největších překvapení, které odhalilo Američany vedené tažení proti Saddámu Husajnovi, bylo to, jak moc se obě strany mýlily v odhadu připravenosti a odhodlání té druhé. Zatímco západní zpravodajské služby silně přecenily vyzbrojení iráckého diktátora, ten se "seknul", když nepočítal se skutečným odhodláním Spojených států sesadit ho.

Poslední dny jako by se USA snažily ušetřit Írán takové chyby. Zpráv o jejich přípravách na vojenský střet s Teheránem proniká do médií čím dál tím víc.

Přípravy na totální válku

Podle informací deníku Washington Post začalo s přípravami na íránské tažení Centrální velitelství na pokyn Pentagonu již v květnu 2003.

Armádní plánovači přitom dostali za úkol zpracovat analýzu pro totální válku se zapojením pozemních vojsk, která by si vzala ponaučení z dobývání Iráku.

Vojáci by na jejím základě měli být připraveni nejen na samotné válečné operace, ale také na stabilizaci země poté, co se podaří svrhnout stávající íránský režim.

Na plány není nikdy brzy

Odborníci nejsou samotným faktem, že se armádní velení připravuje na případnou válku, překvapeni. "Rozhodně se nedomnívám, že by bylo příliš brzy na to, aby měl Pentagon nachystané plány pro všechny eventuality," řekl včera televizi CNN bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger.

Plány jsou sepsány do sebemenších detailů: například v rozpisu operace námořní pěchoty má Írán podle zjištění Washington Post kódové označení Karona. Mezi cíli první fáze operace kromě jiného uvádí zajištění míst, kde je soustředěn íránský jaderný program, jejich neutralizaci, případně zlikvidování.

Deník píše, že plán je založen na scénáři, který pro vedení příštích válek schválil a nařídil přímo ministr obrany Donald Rumsfeld.

Foto: Tomáš Daněk

Kissinger: Použití síly bude obtížné

Jakkoli daleko jsou ozbrojené síly s kreslením válečných operací, analytici varují před problémy, s nimiž by se Američané v případě útoku na Írán setkali.

"Použití vojenské síly by bylo podle mě krajně obtížné," řekl CNN Henry Kissinger. Na otázku, zda by vůbec zvažoval jaderný úder, jak o něm v časopise New Yorker psal investigativní novinář Seymour Hersh, odpověděl Nixonův šéfdiplomat lakonicky. "Nic takového bych rozhodně nedoporučoval."

Ještě skeptičtější jsou bývalí odborníci americké Rady národní bezpečnosti Richard Clarke a Steven Simon.

Írán by podle nich v případě napadení mohl využít svou teroristickou síť k útokům na americké cíle po celém světě i na území USA. V článku pro New York Times varovali, že by Írán navíc mohl zničit ropná zařízení a tankery, což by vymrštilo ceny ropy nad 80 dolarů za barel.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy