Washington - Americké pozemní vojsko propustí kvůli úsporám 80 tisíc vojáků a sníží počet svých brigád ze 45 na 32, informovala s odvoláním na armádní činitele americká média.
Podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) chce Pentagon zároveň v příštích letech zhruba o třetinu zvýšit počet bezpilotních letounů, jejichž už doposud silná role v americké strategii dále vzroste.
Odzvonilo velkým válkám?
Spojené státy také do budoucna hodlají více sázet na speciální jednotky a malé základny rozeseté po celém světě, na nichž budou moci cvičit místní spojence a odkud budou moci zahajovat různé mise. Příkladem takových akcí je loňský zásah proti šéfovi Al-Káidy Usámovi bin Ládinovi či osvobození rukojmí v Somálsku z tohoto týdne.
"Strategie odráží rostoucí důraz Obamovy administrativy na malé, tajné operace místo velkých válek," napsal WSJ. Změna následuje po stažení amerických jednotek z Iráku a doprovází postupné stahování Spojených států z Afghánistánu, kde nyní Washington místo velkého počtu vojáků prosazuje výcvik místních sil a cílené zabíjení velitelů protivníka.
V době vrcholící války v Iráku mělo americké pozemní vojsko 570 tisíc vojáků v aktivní službě. Během nadcházejícího desetiletí by tento počet měl klesnout na 490 tisíc. Kromě toho ale je ještě 205 tisíc vojáků v záloze a 360 tisíc jich slouží v Národní gardě.
Omezení se bude týkat i amerických jednotek v Evropě. Ministr obrany Leon Panetta už dříve oznámil, že z Německa stáhne dvě brigády, které tam byly trvale nasazeny.
Takto Američané opouštěli Irák:
Prioritou Asie a Pacifik
Ke snížení počtu vojáků nutí americkou armádu rozpočtové škrty. Pentagon musí během nadcházejících deseti let zredukovat své výdaje o 487 miliard dolarů (9,4 bilionu korun).
Zároveň se snížením počtu brigád armáda zřejmě rozšíří počty vojáků, kteří v nich slouží, aby byly jednotky bojeschopnější při válečném nasazení. Brigáda obvykle sestává z 3500 vojáků, nyní by se každá z nich měla rozšířit o jeden bojový útvar, který tvoří 600 až 800 vojáků.
Podle odborníků oslovených AP posílení brigád rozšíří jejich schopnosti. Zároveň nebude potřeba tolik důstojníků ve velení pozemního vojska, kteří by museli koordinovat činnost jednotlivých brigád.
V Evropě měly dosud USA trvale rozmístěny čtyři brigády - tři v Německu a jednu v Itálii. Panetta už dříve oznámil, že z Německa se dvě brigády stáhnou. Další americké jednotky pak budou rotovat po evropských základnách podle toho, v jakém regionu budou potřeba.
Panetta společně s americkým prezidentem Barackem Obamou počátkem roku představil novou vojenskou strategii, která reaguje na plánované rozpočtové škrty. Podle strategie bude armáda USA štíhlejší a pružnější. Zároveň chtějí Spojené státy klást větší důraz než dosud na Asii a Tichomoří.