Armáda USA zeštíhlí, Pentagon už nečeká dvě války naráz

Zahraničí Zahraničí
5. 1. 2012 17:25
Zaměříme se hlavně na Asii a Pacifik, řekl Obama

Washington - Ministr obrany Spojených států Leon Panetta a šéf amerického sboru náčelníků štábů Martin Dempsey připravili zásadní změny v americké vojenské strategii pro nejbližší roky.

Vzhledem k tomu, že Pentagon neminou úsporná opatření, čeká se kromě jiného i omezení počtu vojáků na základnách v Evropě.

O nutnosti šetřit v době, kdy mají USA finanční problémy, promluvil také prezident Barack Obama. Oznámil, že armáda Spojených států se soustředí hlavně na oblast Asie a Pacifiku, přičemž se zmínil o důležitosti "držet krok" s armádami Číny a Íránu. 

USA podle něj posílí svojí vojenskou přítomnost v Asii.

Martin Demsey řekl, že větší přítomnost USA v Tichomoří je dána tím, jak roste hospodářský i demografický význam daného regionu. Zdůraznil však, že zaměření na Tichomoří neznamená, že by se USA odkláněly od NATO.

USA navíc podle nejmenovaného zástupce americké administrativy upustí od svého dlouhodobého cíle udržovat tak silnou armádu, aby byla schopná vést dvě války najednou a vyhrát je. Místo toho by Američané měli mít takové ozbrojené síly, aby v jednom vojenském konfliktu zvítězili a zároveň byli schopní odrazit hrozby ze strany případného agresora.

Rozpočet amerického ministerstva obrany na příští rok bude 662 miliard dolarů (13,4 bilionu korun). To znamená snížení o 43 miliard proti letošku.

Z evropského kontinentu by měla odejít jedna americká brigáda, dvě další by na něm měly zůstat, podle agentury AP by šlo o 6000 až 8000 mužů a žen v uniformách americké armády.

Na změnách v americké vojenské strategii začal pracovat Panettův předchůdce v Pentagonu Robert Gates. Stalo se to poté, co prezident Obama vedení ministerstva obrany požádal o to, aby vymyslelo, jak v nejbližších 12 letech ušetřit v rozpočtových výdajích stovky miliard dolarů a zároveň neohrozit strategické zájmy Spojených států.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Izrael bude podle premiéra Netanjahua pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné. Vinu za současné boje premiér připsal Hamásu.

před 24 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy