Ruská agrese a okupace dál vyhání Ukrajince z jejich domovů. Opustit je muselo přes 11 milionů lidí, přes pět milionů lidí pobývá v zahraničí. Nejvíce uprchlíků je podle aktuálních údajů OSN v Polsku (1,2 milionu), Německu (780 tisíc) a Česku (381 tisíc). Přes sto tisíc lidí je také v Turecku, Itálii a Španělsku.
V Moldavsku zůstalo 86 tisíc uprchlíků, o něco méně pak v Rumunsku a na Slovensku. Maďarsko registruje jen 25 tisíc uprchlíků, přestože jeho hranice překročilo téměř 800 tisíc lidí.
Od začátku invaze na konci února překročilo ukrajinské hranice podle OSN přes 8 milionů lidí, naopak na Ukrajinu zamířily skoro tři miliony lidí.
Česko vydalo ukrajinským uprchlíkům přes 381 tisíc víz dočasné ochrany. Podle odhadu úřadů nyní v zemi pobývá asi 300 tisíc Ukrajinců. Přesný počet nelze určit, někteří z Česka odjíždějí do jiných zemí nebo se vracejí domů.
Skoro 77 tisíc Ukrajinců si již našlo práci, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. Je to podle něj důkaz, že uprchlíci do Česka nepřicházejí zneužívat sociální systém, ale že v zemi chtějí žít, přinejmenším do doby, než v jejich vlasti skončí válka.
Mezi dospělými Ukrajinci s dočasnou ochranou jsou asi tři čtvrtiny žen. Z celkového počtu tvoří ženy 44 procent, děti 36 procent, muži ve věku 18-64 let 17 procent a senioři 3,5 procenta, vyplývá z dat ministerstva vnitra.
Ukrajinci prchající před ruskou invazí dostávají víza dočasné ochrany, která jim umožňují v Česku pobývat až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání a na trh práce.
Na Ukrajině žilo před válkou 44 milionů lidí, z toho část na Ruskem okupovaných územích. Bez započítání Krymu, obsazeného a anektovaného Ruskem v roce 2014, a dvou samozvaných proruských republik na východě země, žilo na Ukrajině 37 milionů lidí.