Chudé Moldavsko čelí 100 tisícům uprchlíků. Navštívili jsme největší centrum v zemi

Chudé Moldavsko čelí 100 tisícům uprchlíků. Navštívili jsme největší centrum v zemi
Starší lidé tu přitom tvoří nejméně polovinu lidí, které reportéři v centru potkali.
Případně hrají fotbal venku před budovou, kterou armáda čas od času používá pro vojenská cvičení.
Je to vidět i před vchodem do budovy.
I proto někteří uprchlíci v centru zůstávají, z velké části odkázaní na pomoc státu a dobrovolníků.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jana Václavíková Jakub Plíhal, Jana Václavíková
16. 5. 2022 6:12
V jedné z nejchudších zemí Evropy zůstalo od začátku invaze více než 100 tisíc ukrajinských uprchlíků. Moldavsko tak v přepočtu na obyvatele přijalo nejvíc Ukrajinců, kteří prchli před válkou rozpoutanou Ruskem. Jak země situaci zvládá? Reportéři Aktuálně.cz nahlédli do největšího uprchlického centra v zemi.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy