Washington - Obyvatele USA zažili neobyčejnou podívanou. Úplné zatmění Slunce, které bylo na jejich území viditelné naposledy před 99 lety.
A total solar eclipse will cross the US today for the first time in 99 years. Watch with us live and in 360 degrees https://t.co/5CL5KtuohR pic.twitter.com/OtbUpMpMPy
— CNN International (@cnni) August 21, 2017
Na událost, kterou si mnozí vychutnají jen jednou za život, se do Spojených států sjely davy turistů. Zatmění sice bylo viditelné po celém území, ale možnost pozorovat, jak Měsíc na necelé tři minuty zcela zakryl Slunce, měli pouze lidé v úzkém pásu napříč čtrnácti státy od severozápadu k jihovýchodu země.
Vzácný jev začal na západě v Oregonu okolo 19:16 SELČ. Poté se táhl přes státy Idaho, Wyoming a Nebraska do Kansasu, Missouri, Tennessee a Georgie. Skončil na východním pobřeží v Jižní Karolíně kolem 20:47 SELČ.
"Show právě začala, lidi! Jaký to nádherný den!" řekl ředitel Oregonského muzea vědy a průmyslu Jim Todd davu tisíců diváků v amfiteátru ve městě Salem, když stín Měsíce ukusoval stále větší část slunečního disku.
Nejdelší podívaná se naskytla obyvatelům kousek od města Carbondale v Illinois. Zatmění tu trvalo 2 minuty a 40 sekund.
Přeplněné hotely i dopravní zácpy
Do takzvaného pásu totality - tedy oblasti, odkud bylo pozorovatelné úplné zatmění a kde žije 12 milionů lidí - zamířily hordy návštěvníků.
It's #SolarEclipse day!!!! Let's go Wyoming!!!!
— Jolie (@3j0j7) August 21, 2017
Hotely předem hlásily plné kapacity, úřady se připravovaly na dopravní zácpy a nasadily do ulic další policisty a zdravotníky.
Správci místních lesů také varovali, že kvůli suchému počasí hrozí nebezpečí požárů. Mnoho lidí totiž chtělo stanovat ve volné přírodě a pořídit si záběry zatmění s impozantním pozadím amerických národních parků.
"Asi před třemi měsíci mě napadlo, že bychom se mohli jet na zatmění Slunce podívat. Tak jsem začal obvolávat hotely a v podstatě se mi vysmáli. Řekli mi, že mají zamluveno na tři roky dopředu," popisuje pro kanadský server CBC Tim Villanueva ze San Franciska.
Ten přicestoval do Carbondale se svými dvěma syny. I on se tedy nakonec kvůli přeplněným hotelům zabydlel ve stanu.
Příslib rekordní sledovanosti
Američané s fotoaparáty napjatě čekali ve všech 14 státech, kterými úplné zatmění prošlo.
"Astronomii jsem studoval řadu let. A tohle je jedna z těch nejlepších věcí k vidění," vysvětloval pro CBC důvod své cesty do města Madras v Oregonu Marc Francis.
The total solar eclipse is finally here https://t.co/8fOpsRGdob #SolarEclipse2017 pic.twitter.com/3ie43Vi39O
— CNN Breaking News (@cnnbrk) August 21, 2017
S tím souhlasil i Ed Krupp, ředitel Griffithovy hvězdárny. O úplném zatmění Slunce mluvil jako o "nevšední záležitosti".
Řada lidí ale zatmění pozorovala z pohodlí domova skrze on-line přenos, který poskytl Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).
V Jižní Karolíně se úkazu snažily politické strany využít k regionální předvolební kampani. Republikánská strana rozeslala e-mail s předmětem "Zastiňte demokraty" a s žádostí o příspěvek 20 dolarů na předvolební kampaň a zahnání demokratů do "temnot".
Příležitost pozorovat vzácný jev si nenechal ujít ani Donald Trump, který se na Slunce díval z Trumanova balkonu Bílého domu ve společnosti své manželky Melanie, dcery Ivanky a několika členů kabinetu. Úplné zatmění slunce se však pozorovatelům z Washingtonu nenaskytlo. Měsíc tam Slunce zakrýval jen z 81 procent.
Podle televizních záběrů měli všichni na očích ochranné brýle. Ivanka Trumpová předtím na twitteru zveřejnila selfie fotografii, na níž měla speciální brýle. "Nezapomeňte si nasadit své brýle," vyzvala.
Letošní zatmění přesto nebylo jen záležitostí USA. Alespoň částečné zatmění Slunce mohla pozorovat celá Severní Amerika, Střední Amerika a severní okraj Jižní Ameriky.
Odhadovalo se, že množství lidí by mohlo překonat i počet pozorovatelů, kteří si nenechali ujít zatmění Slunce v Indii a Číně v roce 2009. Šlo o doposud nejdelší zatmění Slunce ve 21. století. Měsíc zakryl sluneční kotouč až na 6 minut a 39 sekund.
Přírodnímu úkazu přihlížely stovky milionů lidí. Zároveň ale tehdy mnozí lidé z pověrčivosti zůstali doma. Některé asijské mýty totiž praví, že sledovat zatmění přináší neštěstí.
V USA šlo o první úplné zatmění Slunce od roku 1918. Stejný jev by se přes Severní Ameriku měl "přehnat" za sedm let - 8. dubna 2024.
#Eclipse pic.twitter.com/ya7yBpDkbm
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) August 21, 2017