Obrazem: Lidé v Česku skoro hodinu pozorovali částečné zatmění Měsíce. Podívejte se, jak vypadalo

Obrazem: Lidé v Česku skoro hodinu pozorovali částečné zatmění Měsíce. Podívejte se, jak vypadalo
První pondělí v srpnu přineslo jednu zvláštnost. Částečné zatmění Měsíce.
Kdo chtěl, mohl ho pozorovat těsně poté, co Měsíc vyšel na oblohu.
Nebo nemusel.
Viditelné bylo pouhým okem, ale neprohloupili ti, kdo si vzali dalekohled.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
7. 8. 2017 22:50
První srpnové pondělí přineslo skoro hodinu trvající neúplné zatmění Měsíce. Zčásti zakrytý Měsíc mohli lidé vidět pouhým okem krátce poté, co vystoupal na oblohu. Tedy půl hodiny po osmé hodině večer. Na to, jak zatmění vypadalo, se podívejte v galerii. Příští zastínění Měsíce, tentokrát dokonce celkové, bude viditelné příští rok 27. července. Zároveň půjde o nejdelší v tomto století, trvat bude hodinu a 44 minut.
 

Právě se děje

před 20 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy