Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová a její konzervativní strana CDU čelí čím dál silnějšímu soupeři v blížících se parlamentních volbách. Sociální demokraté (SPD) mají totiž v Německu podle průzkumů poprvé po víc než 10 letech reálnou šanci hlasování vyhrát.
Kancléřka ale mlčí.
"Umí Merkelová ještě vůbec útočit?" ptá se nejčtenější deník, bulvární Bild. Vystihl překvapení řady lidí z toho, že Merkelová zatím skoro nereaguje na raketový nástup nového lídra sociálních demokratů Martina Schulze. Volby v Německu přitom budou už v září.
Sociální demokraté jsou podle hned několika volebních odhadů těsně před CDU, podle jiných měření je síla obou stran vyrovnaná.
V přímém souboji dokonce Schulz Merkelovou poráží. Kdyby Němci mohli volit svého kancléře přímo, dostal by 49 procent hlasů, zatímco Merkelová jen 38 procent, ukázal průzkum agentury Forschungsgruppe Wahlen.
CDU přitom nad SPD ještě nedávno vedla o víc než 10 procent. Poté, co se ale volebním lídrem sociálních demokratů stal dosavadní předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, jejich podpora rapidně narostla.
SPD přitom v průzkumech popularity poráží CDU poprvé od roku 2006.
Kancléřka je zatím v klidu
Martina Schulze jsou plná německá média a spojencům Merkelové se zdá, že kancléřka na jeho ofenzivu nereaguje.
"Nestačí jen opakovat, co jsme v minulosti dokázali," stěžuje si bavorský zemský ministr financí Markus Söder z křesťansko-sociální CSU, která je sesterskou stranou CDU. Žádá, aby konzervativci nabídli razantní odpověď, kterou by mohlo být třeba rychlejší snižování daní, než původně vláda plánovala.
Schulz začal v poslední době útočit na reformy známé jako Agenda 2010. V letech 2003 až 2005 je přijala koaliční vláda v čele se sociálnědemokratickým kancléřem Gerhardem Schröderem.
Sám Schulz je původně podporoval. Teď ale říká, že šly příliš daleko.
Chce například prodloužit dobu, po kterou mají lidé po ztrátě práce nárok na podporu v nezaměstnanosti. Stejně jako omezit pracovní smlouvy na dobu určitou.
Merkelová se zatím k Schulzově nové strategii vyjádřila jen obecně. Díky Agendě 2010 se podle ní v Německu výrazně snížila nezaměstnanost. Ale "sociální demokraté si tento úspěch dodnes nedokázali přiznat", prohlásila na jedné z regionálních konferencí své strany.
Jen bublina
Vedení CDU je podle německého deníku Handelsblatt přesvědčené, že nárůst Schulzovy popularity je jen bublina, která brzy splaskne.
Kandidát SPD se soustředí na sociální otázky, jako je nerovnost. Podle CDU to ale nebude hlavní téma voleb. Podle průzkumu institutu Allensbach je totiž 75 procent Němců spokojených s kvalitou svého života. A nadpoloviční většina z nich považuje Agendu 2010 za pozitivní krok.
Sociální demokraté ale spoléhají na to, že Němci jsou už kancléřkou Merkelovou po 12 letech unaveni. Zabodovat by tak u nich mohla neokoukaná tvář, navíc nespojená se současnou vládou velké koalice CDU/CSU a SPD.
Přesně tyto předpoklady splňuje Martin Schulz.
Na rozdíl od jiných špičkových politiků SPD proti němu Merkelová nemůže použít argument, že v dnešním světě plném krizí musí Německu vládnout někdo s velkými mezinárodními zkušenostmi.
Schulz byl předsedou Evropského parlamentu šest let a velmi dobře zná všechny evropské lídry. A mluví pěti jazyky.
Vést v průzkumech nestačí
Kandidát německé sociální demokracie doufá, že se proti Merkelové prosadí i díky svému charismatu.
"Kancléř musí mít hlubokou empatii k problémům lidí," říká Schulz. Naráží tím na fakt, že na rozdíl od Merkelové dokáže s voliči na předvolebních shromážděních komunikovat mnohem přirozeněji.
Veteráni sociální demokracie ale varují před tím, aby strana kvůli výsledkům průzkumů propadla příliš velkému optimismu.
Nejmenovaný pamětník dlouhé éry křesťansko-demokratického kancléře Helmuta Kohla z 80. a 90. let minulého století řekl týdeníku Der Spiegel: "Dřív naši kandidáti taky často vedli v průzkumech. Ale nakonec lidé stejně volili 'Hrušku'." To byla posměšná přezdívka práv pro Helmuta Kohla.