Tektonický zlom. Schulz může ohrozit Merkelovou, není proti uprchlíkům a kritizuje Trumpa i Putina

Martin Novák Martin Novák
6. 2. 2017 7:08
Nový předseda německých sociálních demokratů (SPD) Martin Schulz táhne v průzkumech veřejného mínění stranu nahoru. Podle listu Die Welt se přece jen projevuje únava z dlouhého vládnutí Angely Merkelové. Stejně jako kancléřka ani Schulz není proti přijímání uprchlíků. Vymezuje se proti Putinovi i Trumpovi.
Martin Schulz.
Martin Schulz. | Foto: Reuters

Berlín - Ze dna láhve s alkoholem se lze odrazit až do špičkové politiky. George W. Bush měl v mládí problémy s pitím, překonal je a stal se americkým prezidentem.

Martin Schulz má za sebou rovněž alkoholickou minulost, nepopírá ji. Německým kancléřem sice zatím není, ale jeho nástup do čela sociální demokracie (SPD) minulý týden je impozantní.

Alespoň co se týká průzkumů veřejného mínění. Agentura Infratest pro německou televizi ARD zjistila, že by nyní sociální demokraty volilo 28 procent Němců, o osm procent více než za předchozího předsedy strany Sigmara Gabriela. Ten se před několika dny stal spolkovým ministrem zahraničí.

CDU a CSU kancléřky Angely Merkelové by dalo hlas jen o šest procent víc dotázaných.

Na dotaz, koho by chtěli za kancléře, odpovědělo 50 procent oslovených Schulze a 34 procent Merkelovou.

Časopis Der Spiegel píše o "tektonickém předvolebním zlomu".

Pokud se tak kancléřka má bát, že po dvanácti letech ve volbách letos 24. září přijde o křeslo, stane se tak prostřednictvím možné levicové koalice sociálních demokratů, Zelených a levicové strany Die Linke.

Krajně pravicová a euroskeptická Alternativa pro Německo, pro kterou jsou hlavními tématy imigrace, islám a terorismus, může Schulzovi a sociálním demokratům paradoxně pomoci. Označuje sice Schulze kvůli jeho dlouholetému působení v Evropském parlamentu za "symbol evropské byrokracie", ale odčerpává hlasy spíš křesťanských demokratům.

Ve volbách půjde o to, zda sociální demokracie (SPD) pod vedením Martina Schulze bude mít sílu vytvořit levicovou koalici. Nebo jí nezbude než pokračovat jako slabší partner v dosavadní velké koalici s Křesťanskodemokratickou unií (CDU) a Křesťansko-sociální unií Bavorska (CSU).

Němci jsou unaveni vládou Merkelové

"Sociální demokraté určitě nevyhrají, ale potřebují, aby měli dost hlasů se Zelenými a Die Linke. Současnou popularitu Schulze bych ale nepřeceňoval, je to takzvaný efekt novoty," uvedl pro Aktuálně.cz politolog Jaroslav Šonka, který žil mnoho let v Německu a působil na Evropské akademii v Berlíně.

Schulz od nástupu do čela strany v médiích několikrát "zasvítil" nepřehlédnutelnými komentáři. Například žádá, aby se zvýšily platy pracovníků ve veřejném i soukromém sektoru. Zisky německých firem podle něj dlouhodobě rostou v nepoměru ke mzdám zaměstnanců.

"Odbory a vedení firem to musí vzít v úvahu při vyjednáváních o platech," řekl německým novinářům.

List Die Welt v komentáři uvádí, že někteří Němci jsou přece jen již unaveni dlouholetou vládou Angely Merkelové, přestože ji není radno podceňovat, o kancléřské křeslo bude i počtvrté tvrdě bojovat.

"Po britském referendu o odchodu z Evropské unie a po zvolení Donalda Trumpa nelze příliš spoléhat na průzkumy veřejného mínění," soudí Die Welt.

Podla Jaroslava Šonky Schulzovi pomáhá právě to, že není spojen s dlouholetou velkou koalicí křesťanských a sociálních demokratů.

"Schulz klade důraz na sociální politiku a ochranu zaměstnanců. Donedávna ministr hospodářství a expředseda sociálních demokratů Sigmar Gabriel ustupoval liberálním ekonomickým názorům Merkelové," říká Jaroslav Šonka.

Ze snu o fotbalu přešel do politiky

Schulzův životní příběh se čte jako román se - zatím - dobrým koncem. Toužil být fotbalistou, ale zabránilo mu v tom zranění. Nedostudoval ani neudělal maturitu. Byl závislý na alkoholu a trpěl depresemi.

V roce 1982 si ve Würselenu nedaleko Cách otevřel knihkupectví. Pět let nato jej lidé zvolili starostou města a od roku 1994 působil v Evropském parlamentu.

Merkelovou by rádi viděli v politickém důchodu nejen němečtí odpůrci přijímání uprchlíků, ale se Schulzem by si příliš nepomohli. I on je pro to, aby Německo zůstalo imigraci otevřené.

Na rozdíl od jiných politiků SPD také zastává tvrdé stanovisko vůči Rusku a jeho prezidentovi Vladimiru Putinovi. "Musíme Putinovi jasně říci, že Rusko je povinné respektovat mezinárodní právo," prohlásil s tím, že protiruské sankce kvůli anexi Krymu a válce na východě Ukrajiny zatím musejí pokračovat.

I v tom je zajedno s Angelou Merkelovou. Směrem k Donaldu Trumpovi je dokonce ještě tvrdší než kancléřka. "Pokud bude Trump demoliční koulí ničit naše hodnoty, pak musíme jasně říci, že toto není naše politika," uvedl v rozhovoru pro Der Spiegel.

Trump se zřejmě také stane tématem německého předvolebního boje. Schulz totiž kritizoval bavorského ministerského předsedu a šéfa CSU Horsta Seehofera. Za to, že ocenil rychlost Trumpových plnění předvolebních slibů.

"Pokud posuzujeme formu činů, nikoliv obsah, pak nastávají nebezpečné časy," uvedl předseda německých sociálních demokratů.

Výsledek německých zemských voleb v Meklenbursku – Předním Pomořansku ukazuje velký protest. Kurz německé vlády zůstane stejný, říká Procházková. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy