Sencov i zadržení námořníci. Ukrajina a Rusko si vězně vymění zřejmě příští týden

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
Aktualizováno 30. 8. 2019 11:26
Výměna zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou se odkládá přinejmenším do příštího týdne. Informovala o tom ukrajinská redakce Radia Svoboda s odkazem na zdroje z ukrajinských bezpečnostních složek. Mezi zajatci mají být ukrajinští námořníci zajatí ruskými silami loni v listopadu u Kerčského průlivu a ukrajinský režisér Oleh Sencov, odsouzený za údajný terorismus na anektovaném Krymu.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov. | Foto: ČTK

Advokát Valentin Rybin, zastupující některé ruské občany, kteří jsou zadržováni na Ukrajině a měli by být vyměněni, prohlásil, že podle jeho informací výměna proběhne v úterý 3. září. Asi polovina lidí z ruského seznamu se podle jeho informací stále nachází ve vazebních věznicích po celé Ukrajině.

Zpráva, že výměna již probíhá, se objevila na sociálních sítích. Nejdříve čerstvě zvolený ukrajinský generální prokurátor Ruslan Rjabošapka sdílel status pracovnice parlamentu Anny Islamovové se slovy: "Modlíme se. Výměna skončila: Námořníci, Sencov, Karpjuk, Hrib letí domů! Čekáme."

Ve stejnou dobu napsal obvykle dobře informovaný šéfredaktor rozhlasové stanice Echo Moskvy Alexej Venediktov, že podle jeho informací letadlo s ukrajinskými vězni přistane v Kyjevě v časných ranních hodinách.

Na letiště v Žuljanech u Kyjeva se vydali novináři, přátelé i příbuzní lidí vězněných v Rusku. Čekalo je ale rozčarování. Nikdo nepřiletěl.

"Proces vzájemného osvobození zadržovaných osob pokračuje. Informace o jeho dokončení neodpovídá pravdě. Není to poprvé, co jsme svědky informačního chaosu vyvolaného odvoláním se na nepotvrzenou informaci a četné 'zdroje'. Vyzýváme k pochopení důsledků dezinformací: je to hra s emocemi veřejnosti. Až bude vzájemné osvobození zadržovaných osob dokončeno, úřad ukrajinského prezidenta to oznámí oficiálními kanály," napsala mluvčí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Facebooku prezidentského úřadu.

Sencov i ukrajinský student

Jednání o výměně zajatců probíhají řadu měsíců, pro nového ukrajinského prezidenta Zelenského je to jedna z priorit. Moskva také dávala najevo, že by mohla udělat humanitární gesto a na rozdíl od jeho předchůdce Petra Porošenka je ochotna se se Zelenským bavit.

Podle zákulisních informací by mělo dojít k výměně 28 ukrajinských občanů za 28 lidí naopak zadržovaných ukrajinskými úřady. Kromě 24 ukrajinských námořníků zatčených loni v Kerčském průlivu mělo jít i o další čtyři osoby.

Nejznámější z nich je filmový režisér Oleh Sencov, který byl v Rusku odsouzen na dvacet let za údajnou přípravu teroristického útoku. Nebo student Pavel Hrib, který se na sociálních sítích seznámil s ruskou dívkou, jež obdivovala jeho nacionalistické názory. Když ale za ní přijel do Běloruska, zjistil, že ve skutečnosti si psal s důstojníky ruské tajné služby, a skončil ve vězení s trestem šesti let za podněcování k terorismu.

Někteří výměnu odmítají

Ruský seznam podobně známá jména neobsahuje. Jsou tu třeba vojáci Maxim Odincov a Alexandr Baranov, kteří po anexi Krymu v roce 2014 přešli do ruské armády, čímž se podle ukrajinských zákonů dopustili velezrady.

Není jasné, zda součástí výměny bude i novinář ruské státní agentury RIA Novosti Kyryl Vyšynskyj, který řídil ukrajinskou pobočku a dostal v roce 2014 od ruského prezidenta Vladimira Putina medaili za "objektivní informování o Krymu". Vyšynskyj, který používá i ruský přepis svého jména Vyšinskij, podle svého advokáta odmítal výměnu za zajatce s tím, že je nevinný a chce se u ukrajinského soudu očistit.

Nebyl ostatně jediný, kdo odmítal zařazení na seznam. Podle zdrojů ze separatistické Doněcké lidové republiky ti, kteří mohli požádat o podmínečné propuštění, nechtěli být vyměněni. Poučily je předchozí výměny, kdy se ukázalo, že je v Rusku nikdo nečeká. Ocitli se tam s ukrajinským pasem a zápisem v trestním rejstříku, což značně limitovalo například jejich šance na nalezení zaměstnání.

Výměna zajatců je podle některých zdrojů součástí širších dohod mezi Kremlem a lidmi nového ukrajinského prezidenta, dosažených při pomoci západních diplomatů. Jde například o obnovení dodávek vody na Krym, otevření dalších přechodů mezi separatistickými republikami a oblastmi pod kontrolou Kyjeva a o amnestii pro další odsouzené.

Video: Stačilo málo a zastřelili mě. Lidé v Donbasu jsou zoufalí a bez naděje, líčí reportér

Obě strany páchají krutosti a dopouštějí se válečných zločinů, ale je jasné, kdo to celé začal. A to bylo Rusko, říká slovenský novinář Tomáš Forró. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy