Grafika: Ukrajinu čeká další velký třesk. V hlavní roli opět prezident Zelenskyj

Martin Novák Jiří Kropáček Martin Novák, Jiří Kropáček
20. 7. 2019 13:27
Ukrajinci v neděli po pěti letech a zvolení Volodymyra Zelenského prezidentem vybírají nový parlament. Hlasování se netýká Ruskem anektovaného Krymu a části Donbasu, který s pomocí Ruska kontrolují separatisté. Tak tomu bylo už při minulých volbách v roce 2014. Jasným favoritem je strana Služebník lidu, která podporuje hlavu státu.

Ukrajinský parlament

Jednokomorová Nejvyšší rada (Věrchovna rada) má 450 poslanců. Polovina poslanců je volena poměrným systémem, polovina většinovým.

450

poslanců

voleni poměrným systémem

voleni většinovým systémem

Předvolební preference (v %)

Průzkum prováděl Kyjevský mezinárodní sociologický institut koncem června. Mnoho lidí odpovědělo, že není rozhodnuto, koho volit.

37,8

11,0

7,2

4,8

strana podporující

současného prezidenta

Volodymyra Zelenského

3,4

0

10

20

30

40

37,8

11,0

7,2

4,8

3,4

strana podporující současného

prezidenta Volodymyra

Zelenského

Zdroj: Kyjevský mezinárodní sociologický institut, konec června

Vývoj předvolebních preferencí (v %)

Služebník lidu Opoziční platforma – Pro život Evropská solidarita Vlast Hlas

50

50

40

40

30

30

20

20

15

15

10

10

5

5

0

0

16. 2.

1. 3.

16. 3.

1. 4.

16. 4.

1. 5.

16. 5.

1. 6.

16. 6.

1. 7.

16. 7.

Zdroj: Kyjevský mezinárodní sociologický institut, SOCIS, Info Sapiens, Sociologický institut Ukrajinské akademie věd | Fotografie: Wikimedia Commons - Perep80 (CC BY-SA 4.0)

Co chtějí jednotlivé politické strany

Fotografie: ČTK | Reuters | DVTV | Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy