Měsíce hladovění, kritika Kremlu i kniha pohádek z vězení. Kdo je oceněný Oleh Sencov

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
25. 10. 2018 16:11
Sacharovovu cenu za svobodu myšlení letos obdržel ukrajinský režisér Oleh Sencov, který několik měsíců držel protestní hladovku. Rozhodl o tom Evropský parlament. Jeho předseda Antonio Tajani ocenil Sencovovu statečnost a odhodlání. Připomeňte si příběh vězněného Ukrajince.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov. | Foto: ČTK

Měsíce hladovění

Ukrajinský režisér Oleh Sencov držel 145 dní protestní hladovku. Ukončil ji na začátku října, protože mu proti jeho vůli hrozila nucená výživa.

Režisérovo zdraví je podle jeho sestry nezvratně poškozené. Sencov podle ní leží na jednotce intenzivní péče. Během hladovky zhubl 20 kilogramů. Kancelář ruské ombudsmanky ale informaci o Sencovově vážném zdravotním stavu popírá.

Sencov se hladovkou domáhal propuštění 64 Ukrajinců z ruských věznic, které označuje za politické vězně, vlastní osvobození nežádal. 

Také předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani při čtvrtečním vyhlašování Sacharovovy ceny prohlásil, že kritik ruské okupace Krymu Sencov se stal symbolem boje za osvobození politických vězňů v Rusku. 

 

Právě se děje

před 37 minutami

V červnu vzrostla důvěra v českou ekonomiku mezi spotřebiteli i podniky

Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v řadě přitom vzrostla důvěra spotřebitelů i podnikatelů. U spotřebitelů se zvýšila o 2,7 bodu na hodnotu 105,5 a mezi podnikateli o 4,6 bodu na 103,7 bodu, uvedl ve čtvrtek na webu Český statistický úřad. V podnikatelském prostředí se důvěra zvýšila ve všech odvětvích. V porovnání s loňským červnem jsou všechny hodnoty výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
Další zprávy