Měsíce hladovění, kritika Kremlu i kniha pohádek z vězení. Kdo je oceněný Oleh Sencov

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
25. 10. 2018 16:11
Sacharovovu cenu za svobodu myšlení letos obdržel ukrajinský režisér Oleh Sencov, který několik měsíců držel protestní hladovku. Rozhodl o tom Evropský parlament. Jeho předseda Antonio Tajani ocenil Sencovovu statečnost a odhodlání. Připomeňte si příběh vězněného Ukrajince.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov. | Foto: ČTK

Měsíce hladovění

Ukrajinský režisér Oleh Sencov držel 145 dní protestní hladovku. Ukončil ji na začátku října, protože mu proti jeho vůli hrozila nucená výživa.

Režisérovo zdraví je podle jeho sestry nezvratně poškozené. Sencov podle ní leží na jednotce intenzivní péče. Během hladovky zhubl 20 kilogramů. Kancelář ruské ombudsmanky ale informaci o Sencovově vážném zdravotním stavu popírá.

Sencov se hladovkou domáhal propuštění 64 Ukrajinců z ruských věznic, které označuje za politické vězně, vlastní osvobození nežádal. 

Také předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani při čtvrtečním vyhlašování Sacharovovy ceny prohlásil, že kritik ruské okupace Krymu Sencov se stal symbolem boje za osvobození politických vězňů v Rusku. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 4 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy